Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kto ma rekuperator który już działa!!


Recommended Posts

Co sądzicie o tym aby powietrze wyciągane wywiewać na poddasze nie użytkowe, które następnie wylatywałoby wywiewnikami dachowymi. Mam dom parterowy, nad całym domem jest nieużytkowe poddasze w formie graciarni. Zamiast wyrzucać powietrze na zewnątrz bezpośrednio, może warto by je skierować na poddasze co spowoduje zmniejszenie strat ciepła z parteru przez sufit. Tak żeby jeszcze je wykorzystać a nie oddawać w atmosferę.

 

Może się powtarzam, ale poczytaj sobie ten wątek :

http://forum.muratordom.pl/post1935866.htm#1935866 :

Puściłem ,fajnie leci sobie lekko ciepłe powietrze z rury.Pojechałem do domu .Wracam następnego dnia patrzę na termometr temp. w garażu podniosła się o kilka stopni.Myślę fajnie bedzie garaż gratisowo ogrzany.Po kolejnych dwóch dniach patrzę ,a na ścianie woda.Myślę sobie wilgoć czy co ,chodzę zaglądam ,

patrzę na dechy ,a tam nie ma żadnej szczelinki.Postawiłem drabinę i dopiero z góry zobaczyłem ,że od poziomu wylotu ,na deskach i na więżbie widać wyrażną linię oddzielającą suche dechy od mokrych.

Wody było tyle jakby kto szlauchem polał po więżbie i deskach,aż z nich kapało.

Przełaczyłem wyrzut na zew i na drugi dzień przestało byc mokro ,a pozniej regularnie wysychało.

Co Ty na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pomiary z by-passem i bez,wyszczegolnie je,robione okolo 12ej,do 14ej,gdy out -1,reku I bieg non stop od 1.5 doby na wylaczonym by-passie,na zalaczonym gwc.....Prosiliscie o pomiary bez...innym razem,dzisiaj takie :-)

Pomiary z odzyskiem ciepla:

GWC daje +4.7 C,

Dol-podlogowka ok.100 m.kw. +22.5 st. C , anemo nawiewny,biegnacy w stropie + 21 C-najdalszy anemo od reku

anemo najblizszy reku,w zasadzie ponad nim,ale rury idace na niezaizolowanym stryszku,oblozone welna ok. 7-8cm plus izolacja fabryczna-mizerna + 17.3 C, w tymze pomieszczeniu +21 C.

Najdlaszy anemo od reku ,rura biegnaca stryszkiem,identycznie oblozona daje +17.5 C,takze temp. w pomieszczeniu +21.

 

Zalaczone obejscie wymiennika-brak odzysku ciepla, pomiary po ok. 1 h pracy bez odzysku:

Dol +16.3 C nawiew

Gorny,najblizszy reku +9.3 C

Gorny,najdalszy od reku +10 C

Temp. nawiewu ,za reku ,na dom, w war. braku odzysku +6.6,

nie zmierzylem jej przy odzysku.....

Dodam,ze rury ida czesciowo w grazu -nawiewajace od reku do gory,tylko w izolacji fabrycznej,przez niezaizolowane tlumiki,dosc potezne.Co sadzicie o tym?

 

Zastanawiający jest przyrost temperatury o przeszło 3 stopnie w przypadku powietrza przechodzącego rurami (dodatkowo zaizolowanymi wełną) przez niezaizolowany stryszek :-? Jaką masz temperaturę na tym stryszku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można dać więcej ocieplenia - 18cm to nie jest zle, ale tez nie rewelka. Cegly prawie nic nie daja. Dla mnie bezsensem jest robienie tego w ten sposb - sciana 4W? Po co to? Lepiej dać ocieplenie w jednym kawalku. Na wykres moliera takiej sciany trzeba by popatrzec....

 

Tak samo dach - 200mm to mało, a ten 3cm styropian to juz w ogole nie kumam co tam robi? Żeby chociaż od spodu był, to wtedy za paroizolacje mozna go uznać. Ja mam 30cm twardego styropianu na stropie i jeszcze dowale 10-15cm welny w krokwie i wcale nie uwazam, ze to za duzo.

 

Nie ma czegos takiego "za wiecej juz nie trzeba". Ocieplenia nigdy dosć. Ale w pewnym momencie zyski z dodatkowych cm zaczynyja krancowo malej, wiec bardziej ekonomicznie oplacalne jest szukanie oszczednosci gdzie indzie - wlasnie w wentyalacji i oknach, bo na nie zaczyna przypadac gros strat ciepla. W OZC to b. ladnie widac na wykresie kolowym.

 

Ergo - jak juz opatuliles chalupe na maksa i jeszcze masz kase, to bierz reku. Jak jeszcze masz kase, to bierz okna 3 szybowe albo/i rolety. Dla mojego domu i mich zalozen (zima nie zamykamy okien, bo lubimy tlen) rekuperacja jest finansowo oplacalna - te pare tysiecy kilowatogodzin przy zrodle ciepla nienajtanszym, bo gazie, WEDLUG OBLICZEN zwroci sie za jakies 5 lat, o ile dobrze pamietam. No ale ja na reku nie wydam 15 czy 25 tysiecy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem nie w ścianach bo te choć drogie i problemowe w wykonaniu to o przenikalności przyzwoitej ,,,

 

Ale dach 20 cm wełny i 3 cm styropianu ?

Jak już Depi wspomniał ,,, :lol:

 

Okienka 3-szybowa są ok, sam takie kupiłem ,,, ale nie w domu, który ma sporą ucieczkę ciepła przez dach/strop :roll:

Uwierz mi, strop to TEN szczegół o którym zapomniał właściciel tego domu :lol:

 

Jak to mi kiedyś Adaś wyjaśnił " dom powinien wyglądać jak garnek odwrócony do góry dnem" :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w instalacji z rekuperatorem ostatni dylemat to wlasnie rekuperator jego cena + inne koszta a zwrot tych wydatkow w oszczednosciach dzieki jego pracy

tu jestem lekkim sceptykiem kiedys bylem napalony na rekuper ale po wizycie w domu gdzie on funkcjonuje i dopytaniu o rach za opal lekko zwatpilem w sesownosc stosowania tej machiny chyba ze moge liczyc na kredyt preferencyjny lub czesciowa dotacje do takiej instalacji

bede wdzieczny za pomoc pozdrawiam.

Z tymi dopłatami to jest tak, że niektóre gminy mają ale raczej są to dopłaty do grzania a rekuperator i ocieplenie to zaprzeczenie grzania. Czyli generalnie im więcej chcesz dopłaty tym gorszy dom musisz wybudować.

Witam!!! ...też myślę o preferencyjnym kredycie. Na "reku" na razie mam to:

http://www.budgar.com.pl/modul.php?npow=rekuperatory&modul=newsroom&rdzial=czytajnewsa&numer=96a06c43a8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2x tyle co na ścianach by było OK :wink:

A tak na poważnie to zrób obliczenia w OZC i pobaw się grubościami w poszczególnych przegrodach, to naprawdę pomaga zrozumieć problem !!!

 

Zakładając więc 20 cm na ścianie z betonu komórkowego o grubości 24 cm daję 40-50 cm wełny w stropie!

 

A mam tego stropu bo parterówkę stawiam ,,, :roll:

Pozdr.

 

PS. saper5 ! Co Ty taki wrażliwy jesteś, mnie tu przynajmniej raz dziennie wyśmiewano :lol: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Mam pytanie:

http://www.ekoenergia.polska-droga.pl/index.php

To link do witryny w której jest wiele ciekawych artykułów....na temat.

Co myślicie o wynikach podanych tam oszacowań czy nie są zbyt "optymistyczne"???

A konkretnie o które artykuły Ci chodzi ?

Bo na tej stronie jest ich ponad 300 :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Mam pytanie:

http://www.ekoenergia.polska-droga.pl/index.php

To link do witryny w której jest wiele ciekawych artykułów....na temat.

Co myślicie o wynikach podanych tam oszacowań czy nie są zbyt "optymistyczne"???

A konkretnie o które artykuły Ci chodzi ?

Bo na tej stronie jest ich ponad 300 :wink: .

Witaj!!! Np: http://www.ekoenergia.polska-droga.pl/wentylacja-pomieszczen-blog/110-wentylacja-z-odzyskiem-ciepsa.html

 

... "Różnica pomiędzy kuchenkami wynosi:

7,54 +2,82=10,36kWh…"

-- czy tu niema błędu logicznego ???

 

a przy okazji (widzę że znasz dobrze forum...)

jak wiesz o jakichś wątkach dotyczących np, projektowania o. podłogowego. to będę wdzięczny za namiary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... "Różnica pomiędzy kuchenkami wynosi:

7,54 +2,82=10,36kWh…"

-- czy tu niema błędu logicznego ???

Błędu nie ma, bo z jednej strony jest zysk, a z drugiej strata, czyli wartosci się sumują.

Na tej stronie są drobne błędy merytoryczne, ale generalne wnioski są słuszne. Od dawna twierdzę, że najłatwiej zrobić pasywny budynek wielorodzinny (blok).

Dobre ocieplenie, szczelna stolarka okienna + wentylacja mechaniczna nawiewno wywiewna i już można zejsć z zapotrzebowaniem na energię do poziomu 50kWh/m2 rocznie. Do tego kolektory słoneczne do ciepłej wody i wspomagania ogrzewania i mamy dom pasywny :).

a przy okazji (widzę że znasz dobrze forum...)

jak wiesz o jakichś wątkach dotyczących np, projektowania o. podłogowego. to będę wdzięczny za namiary

http://forum.muratordom.pl/ogrzewanie-podlogowe,t107028.htm

http://forum.muratordom.pl/ogrzewanie-podlogowe,t143303.htm

 

http://www.muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe/podstawy-wodnego-ogrzewania-podlogowego,6384_378.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko raz dziennie? Phi! Jak to tam się śmieję co tylko widzę Twoją wypowiedź - ksywę masz naprawde wdechową :lol:

 

No ,,, za darmo Jej nie mam :lol:

 

trza było se zasłużyć w Liceum 8)

 

No nie - dżolero po prostu, że Roman Bratny to pikuś! ;) Aż się zrobiłem taki malutki :)

 

:lol:

 

A co do budynków wielorodzinnych, to nie tylko Ty, HenoK, tak twierdzisz, tylko to jest ogólnie znana prawda. Nie wnikając w szczegóły od razu się rzuca lepszy współczynnik A/V, więcej ludzi na mniejszej przestrzeni itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...