Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kto ma rekuperator który już działa!!


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Podobno Bartosz też nie zamarza, no mi jak narazie nie zamarl pomijajac fakt jak uruchamiałem go i nie zrobiłem odprowadzenia skroplin do kanalizy i zamarzlo z lekkka ;-) ale opalarka na 2-3 min i poszlo.

 

Teraz maszynka myka bez problemu.

 

A czy ktoś sie pokusi o jakas analizę mojego wcześniejszego posta ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje dzisiejsze spostrzeżenia i obliczenia, co o tym sadzicie: ??

 

 

- Reku Vena 3 Bartosz

- nie podłączony wymiennik Glikolowy ( robi sie ;-) )

cała instalacja znajduje sie na poddaszu temperatura na poddaszu porównywalna z temperatura na zewnątrz.

Zaczerp bezpośrednio z dworku urządzenie nie posiada żadnej grzałki.

 

Temp w domu 13,6 stopnia - domek w fazie prac wykończeniowych.

Na dworze auto pokazuje -14 stopni

Termometr za oknem - 13 - -14 ciężko powiedzieć (pomiar 2 m od gruntu)

Solalar -7 - 6m nad ziemia

Godzina pomiędzy 17.30 a 19.00

2 pomiary:

 

1) Reku ustawione na 100% wydajności

wg panelu Rekuperatora:

Zaczerp: -9.2

Nawiew: 8,5

wg mnie sprawność na poziomie 75%

 

2) Reku ustalone na 50% wydajności

wg panelu Rekuperatora

Zaczerp -9,2

Nawiew: 7,4

wg mnie sprawność na poziomie 72%

 

Co sadzicie o moich wioskach ??

Wynik chyba OK ??

Najbardziej zaskakuje mnie jednak różnice miedzy wskazaniami reku na zaczerpnie a temp na zewnątrz. Zaczerp po stronie północnej około 3 m.

 

jak na bartosza to chyba raczej cieńko ze sprawnościam.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie teraz pytanie co poprawic bo reku jest na poddaszu nie ocieplony zamierzam zbudowac na obkolo niego taki domek ze styropianu 10cm. Nie bardzo mam jak obwinac welna bo cholerstwo mam na lezaco (15%) i bardzo ciezko jest go opasac.

Kanaly juz dociepliem i sie ladnie porawilo bo mialem miedzy reku a ostatnim anemostatem 6-7stopni a teraz jest 0,2 max.

 

Mam nadzieje ze ocieplenie reku poprawi cala sytuacje....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam rekuperator Bartosza na nieogrzewanym poddaszu (temp. poddasza prawie jak temp zewn.). U mnie niestety jest problem z gigantycznymi stratami na kanałach wywiewnych. Temp. zewn. -12 stopni, na anemostatach wyciągowych 22 stopnie, a temp. mierzona na wlocie do rekuperatora 11 stopni. Z tego powodu odzysk ciepła jest minimalny (zdarzyło się nawet 2 razy, że rekuperator całkowicie zamarznął).

Kanały wywewne główne to rury stalowe w wełnie z folią aluminiową 3 cm, leżą przy ścianie zewnętrznej z betonu komórkowego 24 cm ocieplonego 15 cm styropianu z zewnątrz (ściana kolankowa), na poddaszu przykryte są 15 cm wełną mineralną, a odcinki do anemostatów to rury stalowe w izolacji 3 cm z folią aluminiową, leżące w wełnie 15 cm, na stropie gęstożebrowym, od góry dodatkowo 8 cm wełny nad każdym kanałem i to wszystko pod płytami OSB.

Kanał wyciągowy jest u mnie dość długi ma około 40 m + odcinki do anemostatów.

 

Czy ktoś może mi doradzić czym ocieplić kanały tak, żeby zminimalizować stratę temp. Jak na zewnątrz jest cieplej to sytuacja znacznie się poprawia, ale nie mogę tej straty ciepła w kanałach przeboleć :) Zastanawiałem się nad ociepleniem całego dachu, ale nie wiem czy by to cokolwiek dało, a koszty ogromne. Zastanawiam się też czy za spadek temp. wywiewu nie odpowiada rozszczelniony gdzieś kanał ale jak to sprawdzić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja też miałem kłopoty z zamarzaniem Bartosza. Umieszczony jest również na poddaszu nieocieplonym i kanały były zaizolowane tylko "fabrycznie". Zgłosiłem ten problem do firmy która dostarczyła i zamontowała mi wentylacje a oni zgłosili do Bartosza w Białymstoku. Po około 3 tygodniach przyjechał od nich serwisant i wymienił mi oprogramowanie w centrali oraz dodał jakiś procesor. Sprawności nie poprawiło to w ogóle ale teraz nie zamarza.

Działa to tak że jak temp. nawiewu świeżego pow spadnie poniżej +8st.C to wyłącza się dostarczanie św. pow na 10 min. a pracuje tylko wentylator wyciągowy nagrzewając rekuperator.

Ja we własnym zakresie dociepliłem kanały wentylacyjne wełną która została mi z ocieplenia stropu. sześć balotów 150-ątki poszło i może coś da zobaczymy bo robiłem to w piątek i jeszcze się nie zabrałem za policzenie sprawności. Jeśli mogę coś doradzić to zadzwoń do twojego instalatora i poproś o zmianę softu w reku to przynajmniej nie będzie zamarzał.

 

pozdrawiam

DW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

 

Działa to tak że jak temp. nawiewu świeżego pow spadnie poniżej +8st.C to wyłącza się dostarczanie św. pow na 10 min. a pracuje tylko wentylator wyciągowy nagrzewając rekuperator.

 

 

Dlaczego poniżej +8, a nie poniżej zera?

Przecież +8 to jeszcze całkiem wysoka temperatura i do zamarzania daleko ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moto zacząłbym od szczelnego ocieplenia samego rekuperatora.

Z opisu by wynikało że kanały są ocieplone należycie, z tym że na poddaszu masz praktycznie temperatury zewnętrzne, a więc gradient temperatury między temp. kanału wywiewnego, a otoczeniem jest b.duży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego poniżej +8, a nie poniżej zera?

Przecież +8 to jeszcze całkiem wysoka temperatura i do zamarzania daleko ...

 

Nie do końca jestem pewien dlaczego przy +8st. C ale chyba dla tego aby zimniejsze powietrze nie wypływało z kanałów nawiewnych bo na anemostatach może skraplać się para wodna co jeżeli anemostat umieszczony jest na ścianie mogłoby powodować zacieki.

 

moto zacząłbym od szczelnego ocieplenia samego rekuperatora.

Z opisu by wynikało że kanały są ocieplone należycie, z tym że na poddaszu masz praktycznie temperatury zewnętrzne, a więc gradient temperatury między temp. kanału wywiewnego, a otoczeniem jest b.duży.

 

mają po raz kolejny przyjechać do mnie na pomiary po dociepleniu kanałów i wtedy zadecydują co dalej Dowiedziałem się że może nawet wymienią rekuperator

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moto zacząłbym od szczelnego ocieplenia samego rekuperatora.

Z opisu by wynikało że kanały są ocieplone należycie, z tym że na poddaszu masz praktycznie temperatury zewnętrzne, a więc gradient temperatury między temp. kanału wywiewnego, a otoczeniem jest b.duży.

 

Rekuperator mam docieplony, oryginalnie miał 3 cm wełny z folią alu, do tego dodane jest jeszcze 5 cm wełny z folią alu, odzysk przy wyższej temp. wywiewu jest zadowalający. W sumie problem jest jak jest dużo takich zimnych dni jak teraz, wtedy temp. wywiewu spada, aż ostatecznie po przekroczeniu pewnego progu sprawność drastycznie się zmniejsza i nawiew spada do 2 stopni (jak zamarznie reku to daje temp. taką jak na zewnątrz)

U mnie też ma przyjechać serwisant z Bartosza i zmienić soft, żeby wentylator nawiewu się wyłączał zapobiegając zamarznięciu. Tylko dalej będę miał niską sprawność całej instalacji bo na samych kanałach jest 50% straty ciepła.

 

A ma ktoś kanały na nieogrzewanym ale dobrze ocieplonym poddaszu ? Chciałbym się dowiedzieć czy jest wtedy jakakolwiek różnica.

 

Może powinni ostrzegać, że montowanie rekuperatora i kanałów na nieocieplonym i nieogrzewanych poddaszach mija się z celem :) Ostatecznie pozostaje dodać grzałkę i zapomnieć o jakichkolwiek oszczędnościach z zastosowania rekuperatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci którzy sprzedają i projektują instalacje.

 

Ci którzy sprzedają nie wiedzą po co Ci dana rura (przewód), oraz gdzie i jak będzie przebiegała.

 

Natomiast jeśli ktoś projektował Ci tą instalację, to podaj do publicznej wiadomości nazwisko tego paproka – aby inni omijali go z daleka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacji nie wykonywałem i nie projektowałem sam. Nie chce jednak podawać żadnych nazwisk. Nie po to tu zadałem pytanie.

 

Chcę się tylko dowiedzieć czy można zrobić coś, żeby poprawić izolacje kanałów na tyle, żeby straty były minimalne.

 

Jeśli znasz odpowiedź to bardzo serdecznie proszę o informację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tu filozofii.

 

Trzeba je zaizolować termicznie. Najlepiej wełną, a wszystko owinąć folią. Ja polecam taką śniadaniową, bo „sama się trzyma”.

 

Ale tą czynność powinien wykonać instalator Twojej wentylacji. Może jakieś negocjacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...