Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kto ma rekuperator który już działa!!


Recommended Posts

Instalacji nie wykonywałem i nie projektowałem sam. Nie chce jednak podawać żadnych nazwisk. Nie po to tu zadałem pytanie.

 

Chcę się tylko dowiedzieć czy można zrobić coś, żeby poprawić izolacje kanałów na tyle, żeby straty były minimalne.

 

Jeśli znasz odpowiedź to bardzo serdecznie proszę o informację.

Firma sprzedająca i wykonująca taka instalacja przeważnie nie jest zainteresowana uświadomieniem klienta że w pewnych warunkach sprawność urządzenia za które zapłaciłeś ciężkie pieniądze może znacznie odbiegać od tej katalogowej.

Większość niestety stosuje zasadę "zapłacono - położono"

To Ty teraz zastanawiasz się co zrobić żeby poprawić ich robotę za którą już zapłaciłeś.

Przypomnij sobie czy nigdy nie słyszałeś: - Panie bo tak się robi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gada i montuje się latem.

Ciepełko rozleniwia i wyłącza myślenie.

Zwykle wyobraźnię...

 

"Po co mi to? Tam jeszcze będzie .... .

Jakby co to se dołożę....

To tylko większy koszt a ja i tak....."

 

Takie teksty to norma.

Trudno jest sugestywnie w lipcu opisywać tęgie mrozy...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma, która mi to wykonywała na szczęście bardzo chętnie i bez większych problemów wnosi poprawki. Docieplili mi rekuperator i te kanały które się łatwo dało całkowicie za darmo, bez narzekania i spychologii :) Dlatego nie mam do nich zastrzeżeń. Chciałem się dowiedzieć czym to zaizolować tak, żeby było na pewno dobrze, bez eksperymentowania na własnej instalacji, a skoro otrzymałem informację, że się da wełną 15 cm + folia, poproszę ich o doizolowanie i mam nadzieję problem zniknie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie poradźcie. Sprawa jest taka.

 

Centrala nawiewno-wywiewna, wymiennik gruntowy, dom pow. ok 260m2. Temperatura zewnętrzna -14C, temp. za wymiennikiem gruntowym +7C, temperatura nawiewu +17C. I teraz, na 3 miesiące przed końcem gwarancji inwestor mi wysyła pisma że wentylacja została wykonana źle bo mu "wieje zimnym" :o

 

Sam zgłupiałem zwłaszcza że jak dotąg wszystko chodziło 2 lata bez problemu aż do teraz. Druga sprawa że z instalacjami nie mam już styczności od ponad 3 lat i nie ma mnie w kraju więc trochę straciłem wyczucie. Czy nawiew +17C ze stropu ok. 2.6m, średnio 20m3/h z nawiewnika daje uczucie "chłodu" ? Sam już nie czaję, swego czasu zrobiłem takich instalacji kilkadziesiąt i to jest pierwszy taki przypadek, że komuś "wieje zimnym". Jak obalić taki argument skoro wiadomo, że klient nasz pan i że z osobiste odczucia to sprawa subiektywna :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura zewnętrzna -14C, temp. za wymiennikiem gruntowym +7C, temperatura nawiewu +17C.

 

Jak obalić taki argument skoro wiadomo, że klient nasz pan i że z osobiste odczucia to sprawa subiektywna :-?

 

Policzmy sprawności układu:

1. przy temp wewn 20*C sprawność 91%

2. przy temp wewn 22*C sprawność 86%

 

Nie wiesz czego mógł chcieć? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc klient stwierdził że cyt: "Wieje zimnym powietrzem. Instalacja jest wykonana nieprawidłowo".

 

Może chodzi o złą lokalizację anemostatu - np. panu klientowi wieje na głowę jak siedzi na kanapie ;-)

 

Być może. Ale jak instalacja była wykonywana to nikt nie był mi w stanie powiedzieć gdzie będzie sofa, gdzie stół itd a zawsze się o to pytałem. W dodatku nawiewniki umieściłem wg. projektu architektonicznego na którym są naniesione meble i starałem się je umieścić jak najdalej. I jak tu odpowiedzieć na takie zarzuty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc klient stwierdził że cyt: "Wieje zimnym powietrzem. Instalacja jest wykonana nieprawidłowo".

 

GWC działa dobrze, zobacz

http://forum.muratordom.pl/temperatura-za-gwc,t178998.htm

 

Sprawność całkowita wentylacji bardzo dobra.

 

Gdyby nawiewało +20 to też odczuwamy, że zimne nawiewa.

Gdyby nawiewało +30 to klient byłby zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przytocz sprawność w obliczeniową w % i zapytaj klienta jakiej się spodziewa dla swojego rekuperatora (jaka to centrala?), skoro 85-90% to mało.

Skoro żadne argumenty nie trafiają to niech on poda swoje przeciw.

 

Obawiam się że trafiłeś na pieniacza. :x

To może być ciężki pacjent. :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzmy sprawności układu:

1. przy temp wewn 20*C sprawność 91%

2. przy temp wewn 22*C sprawność 86%

To sprawność z GWC

 

Bez GWC będzie:

1. przy temp wewn 20*C sprawność 77%

2. przy temp wewn 22*C sprawność 67%

Uwaga: to nie jest sprawność reku, tylko całej instalacji bez GWC!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj u siebie robiłem pomiary, dowiedziałem się że mam bardzo duże straty na strychu.

Jest kilka odcinków wywiewów, które są nad wełną. Mimo że ocieplone fabrycznie to ucieka tam sporo ciepła.

Przy max wydajności do Rekuperatora dopływa 15,5 C a przy 25 % centrali już tylko 10,5 C :-?

W domu 20 C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj u siebie robiłem pomiary, dowiedziałem się że mam bardzo duże straty na strychu.

Jest kilka odcinków wywiewów, które są nad wełną. Mimo że ocieplone fabrycznie to ucieka tam sporo ciepła.

Przy max wydajności do Rekuperatora dopływa 15,5 C a przy 25 % centrali już tylko 10,5 C :-?

W domu 20 C.

 

ja u siebie też robiłem pomiary i okazało się ze przy 50m3/h do reku dopływa mi ok 16oC przy -15oC na poddaszu i ok 18oC przy 160 m3/h a w domu 20oC więc będę musiał latem jeszcze więcej dac wełny na kanały chyba ale mysle ze niestety ale poddasze nieuzytkowe musi dawać straty, nie ma izolacji idealnej a przy takich mrozach to musi tak być.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centrala to Siebel-Eltron LWZ 270.

Producent podaje sprawność 90%.

Niestety nie mogę się doczytać z karty katalogowej przy jakiej wydajności ma osiągać taka sprawność.

Osiągane wyniki są bardzo zbliżone do tych katalogowych, więc reklamacja nie ma podstaw. Takie bicie piany.

Jak zainstalujesz nagrzewnice kanałową to rzeczywiście wtedy nie będzie wiało chłodem. Może nawet ciepełko będzie leciało z anemostatu.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...