Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kto ma rekuperator który już działa!!


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

DM01 podaj na forum namiary na tych partaczy żeby już nikt na taką minę się nie wpakował.

 

Szczerze współczuję - mam nadzieję że stosowny sąd rozpatrzy sprawę na Twoją korzyść lub dojdziesz z partaczami do porozumienia.

 

pozdr.

zebacz

 

P.S. Prawidłowo wykonana WM ma za zadanie sterowanie wilgotnością pomieszczeń nie oznacza to jednak że ma zbierać wodę z domu i magazynować ją w rurach pod sufitem !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie napewno będę montować rekuperator, nie wiem tylko czy będę go montował sam czy poprzez firme.

 

Czy ktoś może dysponuje umową na założenie wentylacji mechanicznej?

Jeśli tak, to bardzo proszę o przesłanie mi czegoś takiego na email:

[email protected]

Chciałbym napisać umowe, abym w razie czego nie szukał wiatru w polu ..... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

nawiew pomieszczenia czyste (salon, sypialnia itp) a wywiew brudne (kibelek, kuchnia itp), usytuowanie anemostatów takie by wymusić ruch powietrza wszędzie, nawet tam gdzie ich nie ma np w przedpokoju choć można i tam dać, garaż i piwnice lepiej zostawić ich własnemu klimatowi aczkolwiek znam oponentów w tym temacie :)

 

DM01 ktoś złośliwie w ten sposób zamontował ci wm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie mam zamontowaną wm. Jestem na etapie zamawiania drzwi wewnętrznych. W związku z tym mam pytanie czy te drzwi powinny mieć jakieś dodatkowe otwory wentylacyjne (większe szczeliny?) czy wystarczy jak będzie szczelina pod drzwiami ok. 7-8 mm (taka jaka jest przy każdych drzwiach bo żadne drzwi zdaniem sprzedawcy nie są idealnie szczelne).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie proszę, czy nie jest dużym błędem umieszczenie kanałów wywiewnych w sypialniach (salonie) nie w pobliżu okna a w pobliżu drzwi (przy suficie ponad drzwiami), bo taki układ byłby u mnie z racji prowadzenia kanałów w suficie podwieszanym korytarza. Chodzi o to czy powietrze, które wleci kanałem nie ucieknie zbyt szybko szczelina pod drzwiami, nie omiatając jakby całego pomieszczenie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie proszę, czy nie jest dużym błędem umieszczenie kanałów wywiewnych w sypialniach (salonie) nie w pobliżu okna a w pobliżu drzwi (przy suficie ponad drzwiami), bo taki układ byłby u mnie z racji prowadzenia kanałów w suficie podwieszanym korytarza. Chodzi o to czy powietrze, które wleci kanałem nie ucieknie zbyt szybko szczelina pod drzwiami, nie omiatając jakby całego pomieszczenie

 

chodzi Ci raczej o nawiewne kanały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie proszę, czy nie jest dużym błędem umieszczenie kanałów wywiewnych w sypialniach (salonie) nie w pobliżu okna a w pobliżu drzwi (przy suficie ponad drzwiami), bo taki układ byłby u mnie z racji prowadzenia kanałów w suficie podwieszanym korytarza. Chodzi o to czy powietrze, które wleci kanałem nie ucieknie zbyt szybko szczelina pod drzwiami, nie omiatając jakby całego pomieszczenie

 

Też tak chciałem. Z centralnego korytarza pod sufitem podwieszanym a w pokojach tylko kratki. Szybko, krótkie kanały, łatwo zrobić. Nie ma sensu. Będzie jak napisałeś, powietrze z kratek znad drzwi popłynie pod drzwiami na zewnątrz a w pokoju powietrze będzie stało. Silny nadmuch załatwiłby sprawę ale kto będzie chciał w przeciągu mieszkać. Trzeba kanały po przekątnej od wejścia. Nie ma lekko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesadzasz, oczywiście, że poprawniej jest zrobić je w przeciwległym rogu ale jak masz gdzie to sprawdź na jakie odległości leci powietrze z kratki anemostatu przy powiedzmy 0,3 0,5 wymiany. Gwarantuję, że jak staniesz na 2m od niego będziesz czuł wyraźny powiew (głowy nie urwie ale idzie to wyczuć.)

Piszecie o warunkach w których za drzwiami jest duże podciśnienie które wymusi przepływ po najkrótszej linii a tu takie nie występują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również uważam, że tak szybko mi nie wywieje. Anemostaty nie będą tuż nad drzwiami, ale w okolicach narożnika jak najbardziej od nich oddalonych pewnie ponad 2m, jakiś ruch powietrza będzie, sypialnie nie są duże, bo po ok 11 mkw, w salonie rozumiem, że będę musiał kombinować jak najdalej od korytarza, może trzeba będzie dać dwa nawiewy jeden przy wyjściu w okolicach ciepłego powietrza z kominka, drugi dalej nad drzwiami balkonowymi, którego kanał uda się poprowadzić w teriwie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W teorii szczelina/otwory powinny mieć przynajmniej takie pole przekroju jak anemostat/kratka w danym pomieszczeniu. W praktyce, trzeba ustawić niezłą wichurę, żeby to miało duże znaczenie..

 

a ja mam w projekcie zapisane, że szczellina/otwory powinny mieć pole przekroju 200 cm2... strasznie dużo mi się to wydaje przy drzwiach szerokości 80 cm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam w projekcie zapisane, że szczellina/otwory powinny mieć pole przekroju 200 cm2... strasznie dużo mi się to wydaje przy drzwiach szerokości 80 cm...

 

ze spokojem, szczelina ok 1-1,5cm nie powoduje "gwizdów" przy normalnej pracy centrali, może przy funkcji wietrzenia w łazience ale nie zaobserwowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...