Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kto ma rekuperator który już działa!!


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wentyle EBM na prąd stały, wymienniki Heatexa - napisz czym się różnią [np. inne modele] w tych konstrukcjach i najlepiej poprzyj to linkami.

no sorki twoja racja, mój błąd w skrócie myślowym bo dla mnie heatex to przeciwprądówka a w tywentach tego nie uświadczysz, po prostu jak juz kto chce krzyżowy to szkoda kasy na heatexa bo i tak specjalnie lepszy od dobrej samoróbki nie będzie, co do wentylatorów to też masz rację lecz tywent gdzie może pcha własne wentyle (z tego wszak żyją) aczkolwiek zaczynali od ebm'a,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to mi wytłumaczyłeś, nie ma co...

 

 

chodzi o to że zmiennopraądowe są tańsze w chwili zakupu ,lecz ciągną więcej prądu.Stałoprądowe są droższe ,jednak dużo oszczędniejsze i takie bym polecał.Dobra centrala może pociągnąć i kilkanaście lat i warto mieć oszczędniejsze wentylatory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o to że zmiennopraądowe są tańsze w chwili zakupu ,lecz ciągną więcej prądu.Stałoprądowe są droższe ,jednak dużo oszczędniejsze i takie bym polecał.Dobra centrala może pociągnąć i kilkanaście lat i warto mieć oszczędniejsze wentylatory.

 

Ekonomicznie słabo opłacalne bo zbyt duża różnica jest w cenie tej samej centrali przy prądzie stałym i zmiennym .

 

Chyba że decydujemy się na ogólnie tańszy sprzęt z prądem stałym lub olewamy ekonomię bo zwykle jest tak że wolimy kupić drożej i taniej użytkować .

Sam tak czasem mam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w skrócie, stałoprądowe są dla brandzlowników :) ich większa cena w oszczędnościach się nie wróci, jedynym sposobem na to jest kupno przewymiarowanej centrali i kręcenie ich na 30%, mogą wtedy pracować i 30 lat jak się uda a to już będą oszczędności, ich trwałość jest podobna do zmiennoprądowych wiec zanim w normalnym użytkowaniu zacznie się zwracać ich cena, trzeba będzie wymieniać na nowe :) Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Reku mistral 300duo na nieocieplonym strychu, silniki zmiennoprądowe.

 

Opisywałem już pomiary WM w postach

1168 (z dn. 9-01-2011), 1169, 1171, 1172, 1174,1188, 1192,

1220,1221, 1226, 1258, 1259, 1294 (z dn. 11-03-2011)

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?18098-KTO-MA-REKUPERATOR-KTÓRY-JUŻ-DZIAŁA!!&p=4496982&viewfull=1#post4496982

 

Poprawiłem ustawienie czujników temp. w rekuperatorze.

Teraz mierzą sam reku bez wpływu silników.

UWAGA: Temp na anemostacie jest wyższa niż wyjście z reku. To jest właśnie wpływ silnika.

 

 

Do tej pory rekuperator pracowł bez przerw.

Teraz próbuję regulować wilgotność.

Automat wyłącza reku w dni powsz w godz.:

6:00 - 13:00 i 16:00 - 19:00.

Wilgotność utrzymuje się granicach 42 - 50%.

 

 

18-11-2011

http://images37.fotosik.pl/1190/be84a4cccb8b7e6bm.jpg

 

Wyniki z 4 dni

http://images43.fotosik.pl/1228/05afea368b9b38b0m.jpg

Edytowane przez k62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wyłączeniu rekuperatora, np. o 6:00, powietrze z domu powoli, ale jednak przechodzi do anemostatu i dalej rurami do reku, podgrzewając po drodze czujnik oddalony o ok 0,5 m od anemostatu.

Inaczej: fioletowa linia dąży do poziomu czerwonej (wywiew z domu), gdy reku pracuje.

 

Reku stop, to linia czerwona i żółta spadają (tu do ok 6*C po 7.miu godz), czyli reku jest schładzany przez wpadające powoli powietrze z zewnątrz.

Edytowane przez k62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory rekuperator pracowł bez przerw.

Teraz próbuję regulować wilgotność.

Automat wyłącza reku w dni powsz w godz.:

6:00 - 13:00 i 16:00 - 19:00.

Wilgotność utrzymuje się granicach 42 - 50%.

 

Realizujesz to poprzez jakiś wyłącznik czasowy ?

Pytam bo tez o tym myślałem, obecnie mam 35% wilgotności ... reku chodzi cały cxas na 70 m3 ....

Dodatkowo : nie uważasz, ze w czasie przerwy w działaniu, w kanałach gdzie nie krąży powietrze będzie sie wykraplała wilgoć i potem może kapać do domu ... ?

Miałem kiedyś taki ekekt ( reku były wyłączone na kilka dni w mróż ) i potem po włączeniu kapała woda z anemostatów bo lód się zrobił w nieogrzewnaych kanałach ...

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majki - ja używam taki prosty programator do załączania pralki w taniej taryfie

http://allegro.pl/programator-czasowy-analogowy-wlacznik-wylacznik-i1941836738.html

 

kupiłem 2 takie, drugi chyba wykorzystam do reku. Wilgotność też mam w granicach 35%

problemów z kanałami nie powinno być...

 

Dzięki :)

Chyba sobie taki strzelę ...

Dodatkowo intensywnie wracam do tematu nagrzewnicy powietrza w reku ... Muszę to sobie wszystko jakoś w głowie poukładać i policzyć ...

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Realizujesz to poprzez jakiś wyłącznik czasowy ?

Tak, programator elektroniczny tygodniowy.

Zaletą jest możliwość ustawienia kazdego dnia inaczej.

 

nie uważasz, ze w czasie przerwy w działaniu, w kanałach gdzie nie krąży powietrze będzie sie wykraplała wilgoć i potem może kapać do domu ... ?

Taki efekt przewiduję, chociaż do tej pory jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo intensywnie wracam do tematu nagrzewnicy powietrza w reku ...

Czasami w hurtowniach można spotkać wyprzedaże, np. do 30% ceny wyjściowej.

Koszt pracy będzie niewielki. Wystarczy załączać poniżej -5*C dla krzyżowca i poniżej -10 dla przeciwprądowego.

Dodatkowo nie musi pracować stale, tylko cyklicznie. Trochę automatyki by się przydało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami w hurtowniach można spotkać wyprzedaże, np. do 30% ceny wyjściowej.

Koszt pracy będzie niewielki. Wystarczy załączać poniżej -5*C dla krzyżowca i poniżej -10 dla przeciwprądowego.

Dodatkowo nie musi pracować stale, tylko cyklicznie. Trochę automatyki by się przydało.

 

 

Tak, szukam ... na razie takie coś mi wpadło w oko : http://www.venture.pl/produkt,56,DH,pl.htm

wersja fi160, 3x500W grzałki ... do tego sterowanie takimi termostatami : http://elgracool.pl/product-pol-219-Termostat-mechaniczny-F-2000.html

Np załączałby 1 grzałkę przy 0stC potem kolejną przy -5 i np. następną przy -10 ( 3 termostaty )

Tak sobie kombinuję ... ;)

 

pozdrawiam, majki

 

PS. A mógłbyś polecić jakąś inną nagrzewnicę, generalnie jakąś np. sprawdzoną ?

Edytowane przez majki
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majki - ja używam taki prosty programator do załączania pralki w taniej taryfie

http://allegro.pl/programator-czasowy-analogowy-wlacznik-wylacznik-i1941836738.html

 

kupiłem 2 takie, drugi chyba wykorzystam do reku. Wilgotność też mam w granicach 35%

problemów z kanałami nie powinno być...

 

adiqq - fajny bo tani .... jest jedno małe ale ...

"2.Opóźnienie 6 min / 24h"

 

po tygodniu masz 40 min opóźnienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Realizujesz to poprzez jakiś wyłącznik czasowy ?

Pytam bo tez o tym myślałem, obecnie mam 35% wilgotności ... reku chodzi cały cxas na 70 m3 ....

Dodatkowo : nie uważasz, ze w czasie przerwy w działaniu, w kanałach gdzie nie krąży powietrze będzie sie wykraplała wilgoć i potem może kapać do domu ... ?

Miałem kiedyś taki ekekt ( reku były wyłączone na kilka dni w mróż ) i potem po włączeniu kapała woda z anemostatów bo lód się zrobił w nieogrzewnaych kanałach ...

 

pozdrawiam, majki

 

U mnie pracuje tylko w krótkich okresach czasu na podobnej wydajności i też mam już 38%, więc nawilżacz musi działać praktycznie codziennie :(

Może ktoś ma jakiś pomysł na to, żeby utrzymać 50% bez stałej pracy nawilżacza ?

 

Nigdy nie miałem problemów z wodą w kanałach went, ale mam GWC, więc min temp. wlatująca do centrali to o ile pamiętam +6-8 st przy największych mrozach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie stale 45% na dole przy pelenj podlogowce,gora,49% po nocy,obecnie 47%.W wielkie mrozy mam opcje recznego zalaczania nawilzania,poki co,od lata nie wlaczylem.Temp. w domu 21.5 za dnia,noc,19.5.Reku co 2-3 godz. program zalaczania,glownie I bieg,w szczycie obecnosci rodziny i czynnosci domowych,II bieg.Nic nie robie,nie nawilzam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...