Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kto ma rekuperator który już działa!!


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Do tych co teraz dyskutują mam pytanie zadane zresztą już stronę wcześniej.Jasiek w lutym masz 8.3 stopnia w gruncie na poziomie GWC czyli taką temperaturę plus minus masz nawiewaną do domu.Zakładam że reku ma straty 15% w domu 20 C tj jakieś 3 C czyli 8.3 + 3 =11.3 .Panowie czy moje teoretyzowanie jest poprawne .

w mrozy na zewnątrz powietrze na wyrzutni ma te 10-12 stopni.

dokładnie coś w tym guście ...;)

prawie wszystko co wyciągniesz z gruntu idzie na wyrzutnię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podam taki mały przykład jak działa rekuperator kiedy mu dajesz wyższą temperaturę na czerpni

godzinę temu przełączyłem sie na czerpnie zimową pod dachem...

t. zewn. 23,4*

t. wewn. 22,5*

t czerpni 65,6*

t nawiewu 34,1*

 

a gdzie reszta z tych ponad 60* ?

na wyrzutni....;)

 

tak przy okazji...

przez tą godzine temp. powietrza wywiewanego z domu wzrosła z 22,3* do 22,5*

a więc w takim tempie rośnie jak dmuchamy do domu ponad 30*...

( o innych uzyskach w słoneczny dzień nie wspomnę...;) )

więc jak schłodzić chałupę kiedy z anemostatów wlatuje 19-20*

a jak wiadomo łatwiej jest zagrzać niż schłodzić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC w domku jednorodzinnym to żaden cud tylko wyrzucona kasa w błoto.

Jeżeli chcesz aby firma wykonała Tobie GWC to musi być na "drogich" materiałach ponieważ one są do Tego przeznaczone i mają atest itp.

Jeżeli wykonał bym klientowi GWC z rury kanalizacyjnej i po roku użytkowania klient by stwierdził że nie spełnia jego oczekiwań i żąda zwrotu kasy w żadnym sądzie nie wygram..

Istotne jest także to że wykonywanie GWC z materiałów do tego przeznaczonych to istna głupota...

A to czy ktoś pisze że można klimatyzować - schładzać tym dom to kolejny mit...

Jak sobie wyobrażasz schłodzenie domu o np 6 stopni ( z 31 do 25 ) przy pomocy GWC biorąc pod uwagę nawet fakt że mamy jednokrotność wymiany kubatury powietrza???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za godzine podam pomiary z chłodzenia tego samego domku ( o powierzchni 100m2) przez dwa klimakonwektory i zasilane wodą ze studni o temp. 9,1*

jeden jest za rekuperatorem na wlocie do domu...

a drugi jako wewnętrzny obieg na parterze...

sumaryczna wydajność powietrza ok.600m3/h

słowo się rzekło ...

t. zewn. 24,2*

t. wewn 22,6*

t. nawiewu 13,8*

 

czyli wewnętrzna dalej rośnie... ( no prawie stoi...:D )

 

kto ma takie temp. na kanałach i taką wydajność reku w tak małym domu ?

a to wszystko będzie za mało jak będzie cieplej a temp. wody w studni się podniesie ... (w tamtym roku było max. 12,6* )

przede wszystkim jak się ma do tego GWC które w lecie daje w porywach z 19-20* na anemostatach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek71 inspirujesz mnie dobry pomysł z tą wodą ze studni. Jednak zbyt duże klimatyzowanie (jak dla mnie oczywiście) nie jest zbyt zdrowe.

Całe życie nie można siedzieć w domu. Informuję że nie posiadam w domu w/w urządzeń jeszcze.Jedyne co to 20 m rury fi160 jako gwc podłączone do garażu turbinka 35W. Efekty jakie chciałem osiągnąć przerosły moje oczekiwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słowo się rzekło ...

t. zewn. 24,2*

t. wewn 22,6*

t. nawiewu 13,8*

 

 

a tak wygląda po następnych trzech godzinach bez układu chłodzenia (sam rekuperator )

t zewn. 25,6*

t. wewn. 23,0*

t. nawiewu 28,1* (czerpnia letnia jest pod północnym dachem i o tej porze roku słońce nieco ogrzewa..,. )

 

czyli 0,4* przez trzy godziny w słoneczny dzień bez chłodzenia a z nawiewem o wyższej temp. niż panuje w domu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję rzut oka na pomiary domu pasywnego - stoi niedaleko Częstochowy - byłem w nim, więc mogę poświadczyć, że nie jest to jakoś marketingowy "pic na wodę":

 

http://www.buduj-pasywnie.pl/dom_online

 

Temperatura powietrza po przejsciu przez GWC spada prawie o 10 C [ wg wskazania dzisiaj o godzinie 17.45]

Na naszym glikolowym GWC [AQUACOM] jest podobnie [w strumieniu powietrza spadek o 7-10 stopni].

 

Dodatkowa uwaga:

Jeżeli rekuperator ma automatyczny bypass i automatyka potrafi się nim odpowiednio posłużyć - tzn. otwiera klapę bypass [i przerywa odzysk energii]

kiedy można schłodzić pomieszczenia - to podczas upałów temperatura wewnątrz domu owszem rośnie - ale znacznie wolniej.

rekuperator działa odzyskując chłód i spowalniając tempo wzrostu temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w wątku Adama o GWC w 1 wpisie bodajże są rozłozone na części pierwsze 4 sposoby na GWC - jednym z nich jest studnia

przyznam szczerze - przeczytałem po tym jak już rozpocząłem budowę , po tym jak miałem nie robić GWC bo koszty firmowych rozwiązań mnie przerastały , bo nie wiedziałem i niedoczytałem o GWC tymi rękami robionym , póżniej poznałem Pawła a znacznie później jaśka ...

zdecydowałem sie na GGWC i nie załuję - po 1 mam wysoki poziom wod gruntowych , 2 nie mam studni

 

po lekturze Adama 1 co stwierdziłem - GWC ze studni to rewelacyjny pomysł

 

tyle mogę od siebie dodać po kilkunastu miesiacach doswiadczen i zdobywania wiedzy - gdybym mial studnię pewnie by taki zrobił , ale nie mam wiec zrobiłem glikolowca - nie nazekam - mam nadzieje ze nawet bede sie cieszył - moze 13 stopni na nawiewie nie bedzie - ale bedzie znacznie mniej niz gdybym nie mial zadnego GWC, sama rura pod domem do mnie nie przemawia (w kontekście moich warunków gruntowych)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek 50m2 *3m wysokości tj 150m3 jak otworze drzwi to dodatkowe 100m3. Nic nie docieplone po jednej szybie.Mam tam osobną pętlę ogrzewania .

Chodziło o zmniejszenie temperatury w lecie przy 35 stopni ciężko jest cokolwiek robić po drugie w zimie trzeba było dogrzewać ryzyko zamarzania wody.

Więc nigdy nie spadło poniżej 6C nawet -25 na zewnątrz w lecie raz było 28 na zewnątrz dochodziło do 40.

Doświadczenie trwa od 8 lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to tylko opinia 1 człowieka - nie badz chorągiewka - miej swoje zdanie

 

każdy dom jest inny

każda WM jest inna

każdy GWC jest inny

 

" Na dworze + 27, wymiennik przerzuciłem za reku żeby wentylatory powietrza nie podgrzewały. No i pieknie schładza powietrze. Prawie o 10 stC. Na anemostatch + 19 do 20 stC"

 

jeśli do domu ładujemy 19-20 stopni a nie 27 - to chyba jest różnica!!!!???

 

dalej odwołam sie do J-J i tego co jasiek napisał

mój dom jest zblizony parametrami do J-J - przynajmniej teoretycznie - choć nieco większy

 

"GWC do chłodzenia owszem ale przy dużo wiekszych wydajnościach "

wymiennik i centrale mam znacznie większą niż zapotrzebowanie

 

koszt glikolowca niewielki

centrala (500) w takiej samej cenie jak mniejsza , nieco droższa niz 350

 

nadal dodam ze przy rozbudowie układu o odzysk ciepla z wyrzutni do podgrzewania ZWU nic mi nie zamarznie

 

"cały zysk z GWC poszedł do wyrzutni i został wywiany na zewnatrz"

wiec u mnie bedzie on dodatkowo wyłapywany do podgrzewania ZWU

 

układy w domu to coś wiecej niz 1 urządzenie które skwitujemy - opłaca się - nie opłaca się

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...