Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wymagania i normy wm


Recommended Posts

Witam

Mam taki problem budujemy dom wielorodzinny bliźniak parter+piętro i chcemy założyć wentylację z odzyskiem ciepła.

 

Jakie normy i kwalifikacje musi spełniac firma instalacyjna aby mogła instalować wm w naszym domku?? powiezchnia około 238 mk2.

 

dla każdego mieszkania osobny rekuperator?? i kto taką instalację musi odebrać??

 

Mam rozimieć , że dla budownictwa jednorodzinnego wymagania co do instalacji są inne?? bo większośc firm instaluje tylko w domach jednorodzinnych czyli defakto nie posiadają uprawnień do montażu dla budownictwa wielorodzinnego ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 83
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

defakto to w domu który stawiasz wm może ci zrobić nawet zdzichu z drugiej strony ulicy z uprawnieniami do kierowania czołgiem :), nie jest ci również potrzebny projekt chociaż tu jest wolna amerykanka urzędasów, jeśli w projekcie budynku masz ujętą wg, to przy wm kierbud wpisuje stosowny fakt, czasem mogą chcieć od ciebie protokół pomiarowy który możesz uzyskać od owego zdzicha o ile ma czym go wykonać :), sytuacja ma się tak tylko w przypadku budynków do użytku własnego i małe ma znaczenie ile rodzin będzie w nim mieszkać, nawet kominiarz nie wykonuje odbioru tylko może sprawdzić działanie, aby uzyskać odbiór (nie wiem po co) na papierze z jakąś pieczątką, musisz zwrócić się do nadzoru budowlanego i za własną kasę opłacić jakiegoś inspektora, którego odbiór może za inną kasę podważyć inny inspektor :), ogólnie podważyć wykonanie wm jako nieprawidłowe jest ciężkie jak udowodnić lekarzowi że źle leczy, stąd jest cała masa hydraulików którzy pchają się w wentylację,

jak np dziwnym zbiegiem okoliczności 100m od mojego domu na dojazdówce pojawił się 3 metrowy baner instalatora wm który handluje kranami :)

 

najlepiej by ten zdzichu który wykona ci wm wiedział co robi i jest ok

Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wentylacja powinna spełniać normy np. http://www.comair.pl/informacje-wybor-centrala-normy.htm

dobrze by było, aby została zrobiona poprawnie technicznie.

Nie ma znaczenia czy jest to budynek jednorodzinny, czy wielorodzinny [ chyba że wielokondygnacyjny < 10 pięter :-) ]

Dobry fachowiec poradzi sobie z bliżniakiem

 

Proponuję:

wybrać firmę, która ma referencje - i je sprawdzić

poprosić firmę o zrobienie projektu instalacji

uprzedzić firmę, że prace instalacyjne mają się zakończyć pomiarem zgodności działania wentylacji z projektem

można nawet sporządzić stosowną umowę i protokół pomiarów

myślę, że sama rozmowa o w/w sprawach odstraszy pseudofachowców od wszystkiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz wentylować swoje pomieszczenia według normy, zwłaszcza w domu o małej liczbie mieszkańców, będziesz mieć przesuszone pomieszczenia.

 

Nawet bardzo przesuszone :)

Ale norma swoje mówi...

I przez takie normy przychodzi klient który ma 200m2 i chce centralkę o wydatku 800m3/h i jak mu się tłumaczy że 400m3/h wystarczy to się dziwi :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po postach Panów wnoszę ,że normy tworzą idioci .Skoro tak,to po co przestrzegać norm na izolację.Tych norm ludzie zaczęli jednak przestrzegać.Normy na wentylację są zbyt wyśrubowane,nieżyciowe,a może rekuperatory to urządzenia na tyle niedoskonałe,że nie podołają wyzwaniu.Według mnie profesjonalny rekuperator powinien kosztować dwa razy tyle co ten z wyższej półki i mieć gadżet w postaci nawilżacza powietrza,do poziomu 40-45%. Jednak cena takiego cuda była by nie do przyjęcia.Więc funduje się rekuperatory ,które sprawiają problemy bo przesuszają,ale są.Zawsze jednak można klientowi zadać pytanie,czy według normy czy rzeczywistości.Klient zadowolony bo ma,wykonawca zadowolony bo zarobił,ENEA zadowolona bo zarobiła,sprzedawca zadowolony bo sprzedał.Zostaję ja w...wiony bo świadomy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po postach Panów wnoszę ,że normy tworzą idioci .Skoro tak,to po co przestrzegać norm na izolację.Tych norm ludzie zaczęli jednak przestrzegać.Normy na wentylację są zbyt wyśrubowane,nieżyciowe,a może rekuperatory to urządzenia na tyle niedoskonałe,że nie podołają wyzwaniu.Według mnie profesjonalny rekuperator powinien kosztować dwa razy tyle co ten z wyższej półki i mieć gadżet w postaci nawilżacza powietrza,do poziomu 40-45%. Jednak cena takiego cuda była by nie do przyjęcia.Więc funduje się rekuperatory ,które sprawiają problemy bo przesuszają,ale są.Zawsze jednak można klientowi zadać pytanie,czy według normy czy rzeczywistości.Klient zadowolony bo ma,wykonawca zadowolony bo zarobił,ENEA zadowolona bo zarobiła,sprzedawca zadowolony bo sprzedał.Zostaję ja w...wiony bo świadomy.

 

Nie tylko rekuperator jest winien niskej wilgotności, u mnie przy wentylacji grawitacyjnej tej zimy miałem najniższa wilgotność ok 27%. Nie wyobrazam sobie aby rekuperator jeszcze ją obniżył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po postach Panów wnoszę ,że normy tworzą idioci .Skoro tak,to po co przestrzegać norm na izolację.Tych norm ludzie zaczęli jednak przestrzegać.Normy na wentylację są zbyt wyśrubowane,nieżyciowe,a może rekuperatory to urządzenia na tyle niedoskonałe,że nie podołają wyzwaniu.Według mnie profesjonalny rekuperator powinien kosztować dwa razy tyle co ten z wyższej półki i mieć gadżet w postaci nawilżacza powietrza,do poziomu 40-45%. Jednak cena takiego cuda była by nie do przyjęcia.Więc funduje się rekuperatory ,które sprawiają problemy bo przesuszają,ale są.Zawsze jednak można klientowi zadać pytanie,czy według normy czy rzeczywistości.Klient zadowolony bo ma,wykonawca zadowolony bo zarobił,ENEA zadowolona bo zarobiła,sprzedawca zadowolony bo sprzedał.Zostaję ja w...wiony bo świadomy.

 

Ale to wszystko jest każdy morze sobie zafundować takie zabawki ale czy jesteś gotowy na taką zabawkę wydać przy 120m2 domku około 50k???

Jak tak to nie ma sprawy :)

A normy w polsce w branży wentylacji i klimatyzacji to mam rzeczywiście z innej epoki :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po postach Panów wnoszę ,że normy tworzą idioci .Skoro tak,to po co przestrzegać norm na izolację.Tych norm ludzie zaczęli jednak przestrzegać.Normy na wentylację są zbyt wyśrubowane,nieżyciowe,a może rekuperatory to urządzenia na tyle niedoskonałe,że nie podołają wyzwaniu.

Jakiemu wyzwaniu?

 

Zapewnienia wydajności wentylacji zgodnej z normami? Z łatwością sobie poradzą, tak jak w zimnym półroczu zrobi to wentylacja grawitacyjna z nawiewami (dobrze zaprojektowana).

 

Ale to się równa przesuszenie powietrza.

 

Dlatego wentylacja mechaniczna ma pokrętło do regulacji pracy wiatraków, żeby mogły przetłaczać przez dom mniej powietrza, co powoduje, że wilgotność jest na właściwym poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniosę się do pytania głównego, z tematu wątku.

Otóż różnice są między projektowaniem wentylacji dla budynku jednorodzinnego, a wielorodzinnego. Najgorszy jest jeden zapis, chyba gdzieś w Warunkach Technicznych (nie pamiętam gdzie, a nie mam czasu szukać), o tym, że nie wolno łączyć strumieni z pomieszczeń sanitarnych i np. kuchni -dotyczy budynków wielorodzinnych, jednorodzinnych nie.

W efekcie w biurze projektowym, gdzie pracowałem jeszcze rok temu (jedno z najlepszych biur na Śląsku), były jaja do potęgi z tym zapisem. Odzysk w projektowanych budynkach energooszczędnych praktycznie leżał, bo zawsze trzeba było zgodnie z przepisami zaprojektować osobny wyciąg z WC-ta (bez odzysku), co rozwalało całą ideę rekuperacji z uwagi na niezbilansowanie powietrza. I to nie był wymysł biura - nie można projektować niezgodnie nawet z głupimi przepisami, bo można w tydzień pójść w skarpetkach.

O ile nic się przez rok nie zmieniło (a raczej nie zmieniali WT), to o normalnej rekuperacji w budynku wielorodzinnym można zapomnieć.

Natomiast bliźniak jest zaliczany raczej do budynków jednorodzinnych, więc tutaj akurat nie powinno być problemów :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator wtłacza do domu zimą suche powietrze z zewnątrz i w tym sensie jest odpowiedzialne za wysuszanie powietrza.WG zimą też jest odpowiedzialna za zasysanie suchego powietrza zimą i jest również odpowiedzialna za wysuszenie powietrza.WM bez rekuperatora również.Każdy system wentylacji bez dodatkowego nawilżania lub skutecznego odzysku wilgoci jest uciążliwy (nie lubimy przesuszonego powietrza w pomieszczeniach). Interesuje nas odzysk ciepła z powietrza zużytego i realizujemy to za ciężkie pieniądze przy pomocy rekuperatora.Odzyskujemy ok.50% energii ale problem przesuszonego powietrza pozostaje.Rozumiem ,że manipulacja pokrętłami od wiatraków to żart a nie próba rozwiązania problemu.Ktoś policzył, że 0,5 wymiany/h to optymalny normatyw dla dobrego samopoczucia.A my jak to my kombinujemy.Ci od WM z i bez reku manipulują wiatraczkami ,ci od WG zatykają kratki wentylacyjne.Każdy zadowolony bo przechytrzył przyrodę,a że rodzina oddycha czym oddycha,to nieważne.Swoją drogą ciekawie musi wyglądać u palaczy.Reasumując.Nie istnieje dobry komercyjny system wentylacji bo jest niesprzedawalny w hurtowni ,czy sklepie.Nie istnieje bo musiał by być realizowany przez rzemieślników różnych branż.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest bardzo wiele gotowych zestawów produkowanych od dawna i składają się zazwyczaj z centralki z odzyskiem ciepła + klimatyzacji + nagrzewnicy do ogrzewania np. gazem, olejem lub pompą i do tego nawilżacz :)

Dom 130m2 to wydatek na poziomie około 45k i wszystko z jednej firmy i wszystko pasuje :)

 

Poczytaj tutaj :)

 

http://www.lennox.com/residential/

Edytowane przez miki121
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...