Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Drewniana oblicówka zewn?trzna


Recommended Posts

Mam pytanie, jak powinn wyglądać konstrukcja ocieplenia z oblicówką drewnianą - myślałem że ruszt drewniany do którego montowane będą deski, między rusztem wełna mineralna w stylu Superrock/Panel rock, folia paroprzepuszczalna (ale jaka i czy to właśnie taka) i dopiero deski na groździe lub śruby.

A tu potencjalny wykonawca opowiada mi, że daje wszędzie styropian z zatopioną siatką tylko tam gdzie ma być oblicówka, nie da tynku elewacyjnego - mam wrażenia że gość nie do kończ wie co mówi i materiał wychodzi drożej.

Co o tym sądzicie i czy ma ktoś sprytną ekip[ę ok. Krakowa do elewacji zewnętrznej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli oblicówka będzie na murze - wykonaj tak:

- ruszt pionowy odizolowany folią od muru,

- wełna mineralna,

- folia wiatroizolacyjna np. http://szkielet.com.pl/katalog2004/112.php

- oblicówka - najlepiej zwykłe dechy, nie strugane, montowane na zakład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wojciech ma rację: jeżeli jest wełna, musi być folia i jedna i druga. bo jak wełna zawilgotnieje, to po sprawie. a jest to bardzo przwdopodobne- jak nie od wewnątrz, to od zewnątrz napewno. przy styropianie nie ma tyle roboty. kleisz do muru i nawet nie musisz dawać siatki pod oblicówkę drewnianą. mniej roboty, a kasa taka sama, a może i mniejsza. pozdrów wykonawcę. a jak się komu robić nie chce, to na jego miejsce znajdzie się trzech fachowców. PODOBNO. :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem w ten sposób:

Do maxa za pomocą złączy ciesielskich 12x12cm przykręciłem pierwszy rząd łat drewnianych 5x6cm w poziomie (oddalonych od sciany o 5cm), pomiędzy wełna mineralna 10cm, następnie przykreciłem do pierwszego rzędu łat drugi w pionie, takiej samej grubosci wkrętami 9cm, pomiedzy łaty (odległe o 0.48m) wełna mineralna 5cm, na to membrana wysokoparoprzepuszczalna,paski sklejlki 1cmprzykręcone do łat pionowych i na koniec deski elewacyjne szerokości 20cm z frezowanymi bokami zakończone pióro-wpust w poziomie.

Dlugo sie zastanawiałem nad poprawnością rozwiązania ocieplenia ze styropianem i doszedłem do wniosku że styropian nie pokryty klejem będzie bardzo szybko sie utleniał, co spowoduje powstanie szpar pomiedzy rusztem, a nim. Jednak nawet przy styropianie zabezpieczonym klejem ruszt drewniany bedzie pracowal na tyle mocno że takie szczeliny rowniez powinny powstać. Poza tym aby zrobić dość stabilną konstrukcję pod elewację z desek - styropian wcale nie jest najwdzieczniejszym materiałem do docinania, wypełniania izolacji.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ruszt drewniany nie dotyka sciany ( tak jak u mnie) to nie ma potrzeby dawania pod niego izolacji. Od strony zewnętrznej pod deski elewacyjne dać trzeba obojętnie jaką wiatroizolację (membrana dachowa o wysokiej paroprzepuszczalności >1300g/m^2/24h) Producent też obojętny.

Ja na dach położyłem Tyveka na elewację ffolię producenta Dachowa.

Ze znanych producentów pamiętam że jest jeszcze Dorken.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years później...

a ja chciałem zrobić trochę inaczej i się teraz zastanawiam czy nie "skucha" bo nikt tak nie robi...

 

Odeskować chcę ściany szczytowe. Wyobrażałem sobie to tak, że elewacje wykańczam normalnie styropianem, na to klej i siatka. Potem wiercę otwory przez styropian do muru i tam na solidne i długie kołki rozporowe dokręcam "łaty" przyłożone do styropianu. Do tych pionowych "łat" przykręcam ruszt - poziome "kontrłaty". Na tak przygotowaną, solidną kratownicę montuję już drewniane impregnowane panele boazeryjne o gr. 19 mm.

 

Grubość ocieplenia elewacji to u mnie 14cm - spore musiałyby być te kołki pewnie minimum 25cm bo jeszcze dochodzi grubość łaty na stropianie. Kołki tej wielkości pewnie niemało będą kosztować.

Jest druga opcja, aby na ścianach szczytowych dać cieńszą warstwę styropianu, bo optycznie też ładniej by było gdyby kratownica nie odstawa zbyt dużo od elewacji. Samo deskowanie osłania ścianę od smagającego wiatru, wiec o jakichś duzych stratach ciepła na pietrze nie ma mowy, tymbardziej, że ocieplenie ciagłe, a nie upychane we wnętrze kratownicy gdzie w praktyce byłoby dużo mostków termicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
Cześć, my też chcemy deskować i słyszeliśmy, że pod deskami powinno się kłaść wełnę (gryzonie tego nie ruszą), ale czy to jedyny argument?

 

Niejedyny - inne powołano już wyżej. Wełna po prostu lepiej nadaje się do wciskania w taki ruszt, niże styropian. Są niby takie nacinane, ale jakoś ja tego nie kupuję.

 

Ja w każdym razie planuję dać wełnę - taka do metody lekkiej suchej już nie jest taka droga, jak ta do BSO (fasadowa), więc właściwie nie ma powodu, żeby dawać styro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Witajcie, jestem przed ociepleniem ścian zewn ....styropianem. Jednak na część planujemy dać deskę elewacyjną i pod nią z tego co czytałem najlepiej jest zbudowac stelaż i ułożyć wełnę w dwóch warstwach. na to wiatroizolacja... Czy można zastosować wełnę z rolki, której zostało mi trochę z ocieplenia poddasza?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...