Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pomierzyłem swój wentyl w trakcie pracy (uwzględnia to wsparcie ze strony grawitacji)

101m3 ok 5W

214m3 ok 12W

max 475m3 118W

Myślisz że nie warto tego podpinać pod lunę?? Ewentualnie jakiś inny tani wymiennik)

 

No to trzeba podpiąć Lunę lub inny wymiennik i zobaczyć co z tego wyjdzie ...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomierzyłem swój wentyl w trakcie pracy (uwzględnia to wsparcie ze strony grawitacji)

101m3 ok 5W

214m3 ok 12W

max 475m3 118W

Myślisz że nie warto tego podpinać pod lunę?? Ewentualnie jakiś inny tani wymiennik)

 

No to trzeba podpiąć Lunę lub inny wymiennik i zobaczyć co z tego wyjdzie ...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra to teraz czas uderzyć się w pierś i odszczekać niektóre wypłakiwania się jaki to ten mój inwerter solarny jest bee... I do doopy ...:cool:

Człowiek to jest jednak w gorącej wodzie kąpany i chce wszystko na raz ...

Upłynęło troszkę czasu i uzbierało się co nieco informacji na temat pracy tego całego ustrojstwa ...

Najważniejsze chyba jest to że jak ta cała maszynka jest przełączona tryb UPS to podczas pracy sieciowej pobiera bardzo niewiele energii na tak zwane utrzymywanie akumulatorów w nasyceniu czyli nie doprowadzania do samowyładowania a w trakcie dnia kiedy świeci się ikonka kolektorów to nie pobiera z sieci nic ...

Mało tego ...Jak na kolektorach generuje się więcej niż aktualnie jest pobierane to automatycznie wyłącza sieć i jedzie na akumulatorach do momentu spadku napięcia na 12,7v czyli normalnego stanu naładowania po czym wraca do zasilania sieciowego ale nie załącza ładowarki a jedynie powolutku podnosi napięcie do nasycenia czyli 13,4v ...

Przypomnę że to w trybie UPS czyli cały czas teoretycznie na sieci a jednak w pierwszej kolejności próbuje wykorzystać nawet niewielki prąd z fotowoltaiki ...

PR,y przełączeniu na priorytet solarny jest inaczej bo w pierwszej kolejności jest pobierane z akumulatora a więc przez przetwornicę co generuje dodatkowe straty energii ...

W sezonie letnim nie ma to większego znaczenia bo dni są dłuższe i jaśniejsze ale w zimie taki tryb pracy powoduje że niepotrzebnie tracimy energię bo nie ma z czego doładować akumulatora a maszynka cały czas pracuje przez przetwornicę...

 

Generalnie to od ostatniego czasu wypłakiwania się to całe to rozwiązanie bardzo urosło w moich oczach ...

Szkoda że instrukcja tak naprawdę niewiele mówi o faktycznych możliwościach tak samo jak te można powiedzieć nędzne filmiki na necie ...

 

Według moich obserwacji to od wiosny do jesieni ustawiamy priorytet solarny a przez okres zimowy UPS ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze takie spostrzeżenia odnośnie pracy ładowarki sieciowej ...

 

Kiedy jest załączony tryb UPS to ładowarka załącza się zawsze po wznowieniu napięcia w sieci i doprowadza akumulatory do stanu gotowości...

Jeżeli mamy wyłączoną ładowarkę sieciową ( przycisk...) to po wznowieniu zasilania przełącza się na sieć a akumulatory próbuje naładować przez fotowoltaikę ...

 

Kiedy załączony jest priorytet solarny to po padnięciu akumulatorów przełącza się na sieć ale akumulatory ładuje tylko jak nie świeci się ikonka kolektorów czyli jak zapada zmrok i ładuje je do momentu zapalenia się ikonki rano co też powoduje automatyczne przełączanie na akumulatory ...

Po wyłączeniu przyciskiem ładowarki sieciowej po wyczerpaniu akumulatorów przełącza się na sieć a akumulatory próbuje naładować tylko z fotowoltaiki przy czym jak w ciągu dnia jest większa ilość energii z paneli niż aktualne obciążenie to z nich zasila a nadwyżką ładuje baterie ...

 

Generalnie wyszło że to ustrojstwo jest bardzo cwane a ja pochopnie wyciągnąłem negatywne wnioski ...

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Po roku " czołgania" się z przetwornicami, ładowarkami, panelami, akumulatorami doszedłem do wniosku że cała ta nowoczesna i automatyczna elektronika kompletnie nie radzi sobie z tak prostą sprawą jak ładowanie akumulatora kwasowego...

Co najśmieszniejsze bez problemu radzi sobie z tym stary ruski prostownik w którym pokrętłem ustawia się tylko prąd ładowania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz trochę dziwactw...

Napięcie na akumulatorze kompletnie nic nie mówi o jego stanie naładowania...

Napięciem takim jakie podają standardowo te wszystkie kontrolery , PWM, MPPT itp czyli 13,7 -14,2v akumulator o pojemności 180Ah będzie się ładował kilka miesięcy...( Jak ktoś nie wierzy to niech rozładuje taki akumulator do 10,5v z zmierzy aerometrem elektrolit a następnie niech go podłączy do jakiejś automatycznej ładowarki i czeka aż elektrolit wróci do poprzedniej gęstości...)

Najciekawszym spostrzeżeniem jest to że całkiem sprawnie pakiet 24v dużych akumulatorów ładuje się panelami fotowoltaicznymi podłączonymi bezpośrednio do akumulatorów bez żadnych ładowarek...( Sposób ładowania jest bardzo podobny do działania tego ruskiego prostownika...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie problemem nie jest tu napięcie ale ograniczenie prądu ładowania.Prądem np.2A to taki aku 180Ah faktycznie będziesz ładował tydzień.O balanser zapytaj się adam_ mk.

 

Problemem jest że bez podniesienia napięcia nie ma szans na zwiększenie prądu ładowania...

A pod tym względem panele fotowoltaiczne zapięte bezpośrednio do akumulatorów są o wiele bardziej skuteczne...

Jak na razie jedyny problem który może się pojawić to przekroczenie maksymalnego napięcia zasilania przetwornicy...

 

Testy trwają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się bał o aku. Swoje ładuje 26V aby nie przekroczyć progu startu przetwornicy i nie walić nie potrzebnie cykli.

Dzisiaj pierwszy raz widziałem 20A :) Czyli prawie górna granica mojego odbioru

 

A co ma się stać zwykłemu kwasiakowi który jest ładowany 15-16,5v i kilkoma amperami...?

Generalnie to jest jedyna szansa aby jeszcze ruszyć moje akumulatory bo przy mniejszym napięciu prąd ładowania jest tak mały że cała bateria ładowała by się pewnie z rok...

Nie mam nic do stracenia...

 

Jak na razie dowiedziałem się że biorą ponad 20A przy napięciu ponad 15v tak więc aby naładować całą baterię 1440 Ah potrzeba tygodnia ze słońcem i to nie dało by pewnie rady bo przecież cały czas jest używana energia...

 

Generalnie to podtrzymuję to co kiedyś napisałem że takie instalacje to są dobre dla zasilania LED w domku letniskowym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dostawiam u siebie ostatni blok 6x18ah(12v) i dwa panele.na tym kończę łącznie będzie 217Ah (24v) i 1,44kWp. Nie wiedzę dalszego sensu dostawiania kolejnych bloków. Jeśli pożyją 3-4 lata to jest szansa wyjścia na 0. Dalej to już tylko on grid. Twoje kwasiaki to są jeszcze w dobrej kondycji? Już chyba ponad rok je orasz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dostawiam u siebie ostatni blok 6x18ah(12v) i dwa panele.na tym kończę łącznie będzie 217Ah (24v) i 1,44kWp. Nie wiedzę dalszego sensu dostawiania kolejnych bloków. Jeśli pożyją 3-4 lata to jest szansa wyjścia na 0. Dalej to już tylko on grid. Twoje kwasiaki to są jeszcze w dobrej kondycji? Już chyba ponad rok je orasz.

 

Tak naprawdę to próbuję dojść w jakim stanie są te akumulatory...

Przez brak zrozumienia działania tego wszystkiego już na początku doprowadziłem do znacznego rozładowania baterii a potem nie było już jak jej naładować ...

 

Tak naprawdę to wszystkie tego typu instalacje powodują rozładowanie akumulatorów i praktycznie bez szans jest porządnie je naładować...( Niezależnie jakie akumulatory zastosujemy...)

Jedynie układ buforowy jako typowy UPS jest w stanie jako tako utrzymać naładowane baterie ...

W układzie pracy cyklicznej akumulatory są większość czasu na zdechnięciu a więc wiadomo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przełączysz przetwornicę na ups to w ogóle jest wstanie zakończyć ładowanie?? Max 20A z niej leci. Teoretycznie w 1-2dni powinna skończyć. Później podłączyć miernik i rozładować do tych 21,5V i zobaczyć ile kwh wyjdzie. AGM odłączyć sprawdzić tylko kwasiaki.

Adam by Ci się przydał.

 

Teraz zastanawiam się jak połączyć GGWC ogniwa peltiera i ok 3x przewymiarowaną instalację PV. Żeby nadmiar prądu skierować w chłodzenie glikolu lub bezpośrednio powietrza

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma się stać zwykłemu kwasiakowi który jest ładowany 15-16,5v i kilkoma amperami...?

Generalnie to jest jedyna szansa aby jeszcze ruszyć moje akumulatory bo przy mniejszym napięciu prąd ładowania jest tak mały że cała bateria ładowała by się pewnie z rok...

Nie mam nic do stracenia...

 

Jak na razie dowiedziałem się że biorą ponad 20A przy napięciu ponad 15v tak więc aby naładować całą baterię 1440 Ah potrzeba tygodnia ze słońcem i to nie dało by pewnie rady bo przecież cały czas jest używana energia...

 

Generalnie to podtrzymuję to co kiedyś napisałem że takie instalacje to są dobre dla zasilania LED w domku letniskowym...

 

Musisz jednak przyznać, że próbujesz w sposób dość eksperymentalny wykorzystać słońce do produkcji prądu co niestety powoduje, że sprzęt używany na pograniczu swoich parametrów pracy, a czasem nawet poza nimi często nie daje rady. Nie mogę się zgodzić z demonizowaniem instalacji PV na bazie takich eksperymentów. To tak jakbyś auto składał że szrotu i negował cała motoryzację bo twój składak pali 20 litrów i wiecznie się psuje. Są już miliony użytkowników instalacji PV o nie słychać powszechnych lamentów na ich temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz jednak przyznać, że próbujesz w sposób dość eksperymentalny wykorzystać słońce do produkcji prądu co niestety powoduje, że sprzęt używany na pograniczu swoich parametrów pracy, a czasem nawet poza nimi często nie daje rady. Nie mogę się zgodzić z demonizowaniem instalacji PV na bazie takich eksperymentów. To tak jakbyś auto składał że szrotu i negował cała motoryzację bo twój składak pali 20 litrów i wiecznie się psuje. Są już miliony użytkowników instalacji PV o nie słychać powszechnych lamentów na ich temat.

 

No i...?

 

Sposób eksperymentalny...

No sorry że chcę zmusić instalację fotowoltaiczną która tak naprawdę g... może aby zasilała mi chałupę...

 

Miłosz człowiek najskuteczniej uczy się podczas zabawy na własnym podwórku...

Wszystkie te informacje które można wyszukać w sieci to o kant doopy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przełączysz przetwornicę na ups to w ogóle jest wstanie zakończyć ładowanie?? Max 20A z niej leci. Teoretycznie w 1-2dni powinna skończyć. Później podłączyć miernik i rozładować do tych 21,5V i zobaczyć ile kwh wyjdzie. AGM odłączyć sprawdzić tylko kwasiaki.

Adam by Ci się przydał.

 

Teraz zastanawiam się jak połączyć GGWC ogniwa peltiera i ok 3x przewymiarowaną instalację PV. Żeby nadmiar prądu skierować w chłodzenie glikolu lub bezpośrednio powietrza

Blok AGM jest w tej chwili odłączony ...

Zrobiłem taką kaskadę do ładowania w postaci ładowarki wbudowanej , kontrolera MPPT z trzema panelami i max ustawieniem na 30v a także czterech paneli podłączonych bezpośrednio do akumulatorów i obserwuję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...