Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

To teraz " kij w mrowisko"""...

Ile jest energii użytecznej w akumulatorze 12v 180Ah...?

Tak normalnie...

Do naładowanego Aku podłączam 20A obciążenie i czekam aż napięcie spadnie do 10,5v...

 

W dobrym akumulatorze czyli takim, który posiada deklarowaną pojemność czyli w tym przypadku 180Ah powinno być około 2kWh.

Zwykle pojemność podaje się przy 20 godzinnym prądzie rozładowania tu jest prąd 9 godzinny więc pojemność będzie mniejsza. Oceniam około 1,8kWh.

Znając realia pojemności akumulatorów samochodowych to zadowoliłbym się nie więcej jak 1kWh.

Tak tak, na kilka kupionych nowych akumulatorów tylko 1 miał deklarowaną pojemność pozostałe od 50% do 80%.

Dodam, że zdrowia mi brakło aby się chandryczyć z trzecim kolejnym sprzedawcą, że sprzedaje badziewie, był styczeń i akumulator był potrzebny.

To tak na marginesie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W dobrym akumulatorze czyli takim, który posiada deklarowaną pojemność czyli w tym przypadku 180Ah powinno być około 2kWh.

Zwykle pojemność podaje się przy 20 godzinnym prądzie rozładowania tu jest prąd 9 godzinny więc pojemność będzie mniejsza. Oceniam około 1,8kWh.

Znając realia pojemności akumulatorów samochodowych to zadowoliłbym się nie więcej jak 1kWh.

Tak tak, na kilka kupionych nowych akumulatorów tylko 1 miał deklarowaną pojemność pozostałe od 50% do 80%.

Dodam, że zdrowia mi brakło aby się chandryczyć z trzecim kolejnym sprzedawcą, że sprzedaje badziewie, był styczeń i akumulator był potrzebny.

To tak na marginesie.

 

No i to się nie trzyma kupy jak porównam do dzisiejszych moich obserwacji i analizy ostatniego roku przygód z fotowoltaiką...

 

Jako że posiadam taki watt meter co pokazuje i zlicza wszystkie niezbędne parametry typu napięcie, obciążenie, Ah, Wh, postanowiłem zrobić taki eksperyment...

Wybrałem dwa akumulatory z najniższym i najwyższym napięciem, zrobiłem obciążenie 40A i jazda bez trzymanki...

Niech ktoś spróbuje zgadnąć co się wydarzyło...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to się nie trzyma kupy jak porównam do dzisiejszych moich obserwacji i analizy ostatniego roku przygód z fotowoltaiką...

 

Jako że posiadam taki watt meter co pokazuje i zlicza wszystkie niezbędne parametry typu napięcie, obciążenie, Ah, Wh, postanowiłem zrobić taki eksperyment...

Wybrałem dwa akumulatory z najniższym i najwyższym napięciem, zrobiłem obciążenie 40A i jazda bez trzymanki...

Niech ktoś spróbuje zgadnąć co się wydarzyło...?

 

No chyba nie wybuchło. Pewnie przelało się z jednego do drugiego, czyli przeładował się słabszy bo i takie rzeczy widziałem. Kurde powiedz wreszcie bo mnie to kręci :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to się nie trzyma kupy jak porównam do dzisiejszych moich obserwacji i analizy ostatniego roku przygód z fotowoltaiką...

 

Jako że posiadam taki watt meter co pokazuje i zlicza wszystkie niezbędne parametry typu napięcie, obciążenie, Ah, Wh, postanowiłem zrobić taki eksperyment...

Wybrałem dwa akumulatory z najniższym i najwyższym napięciem, zrobiłem obciążenie 40A i jazda bez trzymanki...

Niech ktoś spróbuje zgadnąć co się wydarzyło...?

 

Rozładowały się szybciej niż Ci się wydawało. Jak szybko? wartość raczej w minutach niż w godzinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba nie wybuchło. Pewnie przelało się z jednego do drugiego, czyli przeładował się słabszy bo i takie rzeczy widziałem. Kurde powiedz wreszcie bo mnie to kręci :).

 

Nie nie...

Każdy z osobna był rozładowywany żarówkami poprzez wspomniany miernik...

Na pierwszy ogień poszedł ten akumulator który miał najgorsze parametry a po jego zamęczeniu stwierdziłem że muszę zrobić to samo z tym co wydawał się najlepszy aby zrobić porównanie...

Dodam tylko że test nie zakończył się na 10,5v... ( Sorry musiałem to sprawdzić..., Nie ważne konsekwencje...)

 

Wynik testu jest prawdopodobnie odpowiedzią dlaczego nie da się zasilać na okrągło chałupy pomimo tak dużej pojemności baterii...( Dodatkowo była jeszcze dołożona ta z AGM o pojemności 288Ah...)

Pomyśl...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pompuj , pisz co wyszło ,fanklub czeka...... ;-)

 

Praca= napięcie x natężenie...

Ile pracy jest w zakresie 10,5v-12,5v...?

Ile pracy jest w zakresie 8,5v-10,5v...?

Ile pracy jest w zakresie 0v-12,5v...?

 

A podobno bateria 12v 1440A ma 17280w ...

Tylko jakimiś cudem nie udało mi się wyciągnąć z niej więcej jak ok 3000w...

Tak samo z AGM...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca= napięcie x natężenie...

Ile pracy jest w zakresie 10,5v-12,5v...?

Ile pracy jest w zakresie 8,5v-10,5v...?

Ile pracy jest w zakresie 0v-12,5v...?

 

A podobno bateria 12v 1440A ma 17280w ...

Tylko jakimiś cudem nie udało mi się wyciągnąć z niej więcej jak ok 3000w...

Tak samo z AGM...

 

Interesują mnie te trzy kropki, co one oznaczają?

Praca = napięcie x natężenie x czas. Ty wcześniej pisałeś, że Ciebie nie interesuje czas, trochę nie rozumiem tego.

Edytowane przez Stermaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesują mnie te trzy kropki, co one oznaczają?

Praca = napięcie x natężenie x czas. Ty wcześniej pisałeś, że Ciebie nie interesuje czas, trochę nie rozumiem tego.

 

Tak naprawdę to nic nie oznaczają...

Czasu nie mierzyłem bo od tego mam miernik który na bieżąco zalicza mi ile Watogodzin i Amperogodzin przepłynęło od momentu podłączenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może zacznę od początku.

Akumulator ołowiowy składa się z ogniw 2V. Akumulator 12V ma ich 6 sztuk. To chyba wszyscy wiedzą i nie trzeba tego przypominać.

Akumulator oprócz napięcia znamionowego ma pojemność podawaną zwykle w amperogodzinach. Pojemność ta podawana jest zwykle dla 20 godzinnego prądu rozładowania. Dla przykładu dla akumulatora 12V 180Ah będzie to prąd 9A. Akumulator można rozładować większym prądem ale trzeba się liczyć z tym, że jego pojemność będzie wtedy mniejsza.

Praktycznie można z akumulatora "ciągnąć" prąd dziesięciogodzinny bez wielkiej straty pojemności. Czyli dla 180Ah będzie to 18A.

A teraz moc jaką można ciągnąć z takiego akumulatora.

Przyjmując, że ma on na początku a właściwie przez przynajmniej połowę czasu rozładowania, 12V to moc będzie wynosić około 200W. Taką moc możemy ciągnąć przez prawie 10 godzin przy założeniu, że akumulator ma deklarowaną pojemność.

W takich warunkach akumulator czuje się dobrze i posiada dużą sprawność.

Podawane na akumulatorach samochodowych ampery dotyczą jego możliwości rozruchowych, czyli jaki prąd są wstanie dostarczyć w krótkim czasie i przy spadku napięcia na nim, chyba nie mniejszym jak, do 9V.

Projektując długotrwałe zasilanie z inwertera trzeba brać pod uwagę aby dobrać tak pojemność akumulatorów aby nie przekraczać prądu dziesięciogodzinnego.

Dla 2kW potrzeba 10 akumulatorów 12V 180Ah.

A uwzględniając jeszcze sprawność przetwarzania to pewnie z 12 sztuk.

Edytowane przez Stermaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dobrym akumulatorze czyli takim, który posiada deklarowaną pojemność czyli w tym przypadku 180Ah powinno być około 2kWh.

Zwykle pojemność podaje się przy 20 godzinnym prądzie rozładowania tu jest prąd 9 godzinny więc pojemność będzie mniejsza. Oceniam około 1,8kWh.

Znając realia pojemności akumulatorów samochodowych to zadowoliłbym się nie więcej jak 1kWh.

Tak tak, na kilka kupionych nowych akumulatorów tylko 1 miał deklarowaną pojemność pozostałe od 50% do 80%.

Dodam, że zdrowia mi brakło aby się chandryczyć z trzecim kolejnym sprzedawcą, że sprzedaje badziewie, był styczeń i akumulator był potrzebny.

To tak na marginesie.

Coś w tym temacie tutaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Tylko jakimiś cudem nie udało mi się wyciągnąć z niej więcej jak ok 3000w...

Tak samo z AGM... "

 

Bo usiłowałeś "jeść zupę widelcem".

Stermaj Ci napisał o co chodzi.

 

Naładuj te aku i podłącz do każdego PO JEDNEJ żarówce.

WTEDY policz ile energii odda.

Kwasiak to stężeniówka. Długoczasowo wziąłeś z niego zbyt dużo i spadło stężenie elektrolitu W PŁYTACH.

W efekcie - siadł prąd, napięcie, moc oddana.

Bawisz się rozruchowymi, których przeznaczenie jest inne, niż to do którego je stosujesz.

 

Połącz równolegle tak z 5-10 stringów separowanych diodami.

Zadziała tak jak chcesz.

Dla 48V

10 x 4 = 40 aku.

Ciągły pobór prądu bardzo długo w wielkości 50-100A.

 

To akumulatory Edisona (NiFe) działają dokładnie tak, jak Ty chcesz.

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra...

Napiszę tak...

Cała bateria kwasiaków ważyła 360kg...

I tyle w temacie...

 

AGM mają się dobrze tyle że nie mogą być przez diody odseparowane...

Adam to nie będzie działało w ten sposób bo przetwornica" widzi" napięcie z baterii a po diodach jest niższe niż na aku...

Efekt jest taki że w bateriach jest jeszcze dużo energii ale przetwornica widzi "dętkę" i się przełącza na sieć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo celnie nazwaleś ten wątek.

Mam nadzieję że nikt się na takie "wynalazki" nie nabierze.

 

A to nie wiedziałeś że tak jest z większością wynalazków...?

Na początku wydaje się że coś z tego będzie...

Potem walczysz o to aby udowodnić że masz rację...

A na końcu odbija się czkawką...

 

To tak trochę jak z określeniem " seksbomba"...

 

" To taka kobitka co wpada w oko, rani serce a na końcu bokiem wychodzi..."

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...