Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jakby to widział Twój pan od fizyki ze szkoły podstawowej to by zawału dostał :p

 

Da nie "miałem" ja żadnych szkół już o tym pisałem. Gdyby szkole nie zależało na statystykach, to nigdy bym nie dostałbym swojej matury do ręki i zostałbym nie douczonym do końca życia. Po drugie jak najbardziej wyprodukowała 1.5kWh:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da nie "miałem" ja żadnych szkół już o tym pisałem. Gdyby szkole nie zależało na statystykach, to nigdy bym nie dostałbym swojej matury do ręki i zostałbym nie douczonym do końca życia. Po drugie jak najbardziej wyprodukowała 1.5kWh:)

 

Spoko.

 

Tak na przyszłość - kWh oznacza ilość energii, czyli np. produkcję z PV, kW oznacza moc, czyli np. z jaką mocą instalacja pracuje w danej chwili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko.

 

Tak na przyszłość - kWh oznacza ilość energii, czyli np. produkcję z PV, kW oznacza moc, czyli np. z jaką mocą instalacja pracuje w danej chwili.

 

No dzięki zapamiętam to sobie do końca świata.

 

Zamówiłem sobie coś takiego, będę mógł pominąć zasilacz i ładować aku bezpośrednio z paneli bez obawy, że je ugotuję.:

 

 

Moduł komparatora napięcia z przekaźnikiem. Moduł na podstawie zmierzonego napięcia na zaciskach V+ i V-i porównaniu tego napięcia z wartościami napięć zapamiętanych w module jako parametry P1 oraz P2, steruje przekaźnikiem na różne sposoby, w zależności od wybranego programu.Ogólne opis modułu.1.Moduł posiada 5 różnych funkcji, według którychsteruje on przekaźnikiem2.Użytkownik definiuje wartości różnych parametrów i zapamiętuje je w module. Te parametry to: numer aktualnie wykonywanej funkcji, dolny limit napięcia(Vlow), górny limit napięcia(Vhigh).3.Napięcie mierzone na zaciskach V+ i V-może być z zakresu 0-99V z dokładnością 0,1V4.Wszystkie zdefiniowane przez użytkownika parametry zostają zapamiętane w pamięci stałej modułu i zostają zachowane po odłączeniu zasilaniaOpis działania poszczególnych funkcji modułu.1 . Funkcja 1–Moduł działa jako woltomierz napięcia stałego. Moduł dokonuje tylko pomiaru napięcia na zaciskach V+ V-. Napięcie jest pokazane na wyświetlaczu. W tym trybie przekaźnik nie jest w żaden sposób sterowny (pozostaje on rozłączony)2. Funkcja 2–Jeżeli napięcie na zaciskach V+, V-jest mniejsze od Vlow to przekaźnik zostaje załączony. Jeżeli napięcie na zaciskach V+, V-jest większe od Vhigh to przekaźnik zostaje odłączony.Przykład.Zakładamy że parametr Vhigh = 12V a Vlow = 10V. Przy napięciu na zaciskach V+, V-niższych niż 10V, przekaźnik jest załączony. Podczas zwiększania napięcia , kiedy przekroczy ono 12V , przekaźnik się rozłączy. Jeżeli teraz znowu napięcie zostanie zmniejszane to przekaźnik znów się załączy przy napięciu niższym niż 10V. Łatwo zauważyć iż mamy tu histerezę 2V. Poniżej rysunek obrazujący opisaną powyżej sytuację.Rysunek obrazujący działanie modułu w trybie funkcji 2.

3. Funkcja 3-Jeżeli napięcie nazaciskach V+, V-jest mniejsze od Vlow to przekaźnik zostaje rozłączony. Jeżeli napięcie na zaciskach V+, V-jest większe od Vhigh to przekaźnik zostaje załączony. Funkcja ta działa odwrotnie do funkcji 2.Przykład.Zakładamy że parametr Vhigh = 12V a Vlow = 10V. Przy napięciu na zaciskach V+, V-niższych niż 10V, przekaźnik jest rozłączony. Podczas zwiększania napięcia , kiedy przekroczy ono 12V , przekaźnik się załączy. Jeżeli teraz znowu napięcie zostanie zmniejszane to przekaźnik znów się rozłączy przynapięciu niższym niż 10V. Łatwo zauważyć iż mamy tu histerezę 2V. Poniżej rysunek obrazujący opisaną powyżej sytuację.Rysunek obrazujący działanie modułu w trybie funkcji 3.4. Funkcja 4-Jeżeli napięcie na zaciskach V+, V-jest mniejsze od Vlow to przekaźnik zostaje rozłączony. Jeżeli napięcie to będzie między Vlow a Vhigh to przekaźnik się załączy. Jeżeli napięcie będzie większe od Vhigh to przekaźnik zostanie rozłączony. Poniżej rysunek obrazujący opisaną powyżej sytuację.Rysunek obrazujący działanie modułu w trybie funkcji 4.5.Funkcja 5-Jeżeli napięcie na zaciskach V+, V-jest mniejsze od Vlow to przekaźnik zostaje załączony. Jeżeli napięcie to będzie między Vlow a Vhigh to przekaźnik się rozłączy. Jeżeli napięcie będzie większe od Vhigh to przekaźnik zostanie załączony. Poniżej rysunek obrazujący opisaną powyżej sytuację. Poniżej rysunek obrazujący opisaną powyżej sytuację.

Rysunek obrazujący działanie modułu w trybie funkcji 5.Ustawianie funkcji według której moduł ma działać.Wciskamy i trzymamy przez ok. 2 sekundy przycisk SET.Pojawi się P-0. Ponownie wciskamy i od razu puszczamy przycisk SET. Pojawi się nam F-0. Numer funkcji będzie migał. Teraz za pomocą klawiszy + i –wybieramy numer funkcji z zakresu 1 –5. Ponowniewciskamy i trzymamy przez ok. 2 sekundy przycisk SET –nastawy zostały zapamiętane i moduł działa według wybranej funkcji.Ustawianie parametrów Vlow i Vhigh modułu.Wciskamy i trzymamy przez ok. 2 sekundy przycisk SET. Pojawi się P-0. Teraz szybko wciskając SW1 zmieniamy parametry które chcemy ustawić. Ich oznaczenia to P-0, P-1, P-2, P-3. Parametr P0 to numer funkcji którą ma moduł wykonywać –zostało opisane wyżej. Parametr P-3 zostanie opisany w dalszej części. Parametry P-1 oraz P-2 to właśnie parametry odpowiadające Vlow oraz Vhigh . Mając np. wyświetlony parametr P-1 wciskamy szybko SET i teraz za pomocą klawiszy + i –ustawiamy nasze Vlow lub Vhigh. Klawiszem SET zmieniamy cyfrę którą chcemy zmieniać. Ponownie wciskamy i trzymamy przez ok. 2 sekundy przycisk SET –nastawy zostały zapamiętane.Identycznie ustawia się parametr P-2.Jeżeli P-1 będzie niższe niż P-2 to P-1 będzie odpowiadać Vlow a P-2 będzie odpowiadać Vhigh. Kalibracja woltomierza w module.Do kalibracji woltomierza w module służyparametr P-3. Wciskamy i trzymamy przez ok. 2 sekundy przycisk SET. Pojawi się P-0. Teraz szybko wciskając SW1 przechodzimy do ustawień parametru P-3. Mając wyświetlony parametr P-3 wciskamy szybko SET. Teraz a pomocą klawiszy + i –możemy dokonać korekcji mierzonego napięcia na zaciskach V+,V-. Do poprawnej korekcji potrzebny będzie dodatkowy woltomierz (np. multimetr). Sprawdzamy multimetrem jakie jest rzeczywiste napięcie na zaciskach V+,V-i za pomocą klawiszy + i –ustawiamy na wyświetlaczu dokładnie takie same napięcie.Po poprawnej kalibracji wciskamy i trzymamy przez ok. 2 sekundy przycisk SET –nastawy zostały zapamiętane i woltomierz na module powinien wskazywać napięcie zgodne z tym na multimetrze.Pozostałe funkcje modułu.Szybkie wciskanie klawisza SET powoduje włączenie oraz wyłączenie wyświetlacza. Moduł w każdym przypadku będzie funkcjonował poprawnie.

Jeżeli wciśniemy i przytrzymamy klawisz SW1 przez 2 sekundy, to przełączymy moduł w tryb oszczędzania energii. Wyświetlacz zacznie migać i jeżeli przez następne 10 sekund nie wykonamy żadnej operacji na module, to wyświetlacz zgaśnie. Moduł w dalszym ciągu będzie poprawnie działał. Szybkie wciśnięcie klawisza SW1 spowoduje tymczasowe zapalenie się wyświetlacza który ponownie zgaśnie jeżeli przez następne 10 sekund nie wykonamy żadnej operacji na module. Wyłączenie trybu oszczędzania energii dokonuje się ponownym długim wciśnięciem klawisza SW1.Sposób podłączenia.Dane techniczne.-zasilanie modułu 12VDC-prąd pobierany –ok.90mA (przy załączonym przekaźniku), 12 mA (przy rozłączonym przekaźniku), 3mA w trybie oszczędzania energii .-temperatura pracy –25 –60 stopni-dopuszczalna obciążalność przekaźnika –0-30VDC/ 10A, -0250VAC/10A-wymiary modułu 66 x 44 x 20 mm

czas.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłem nowy temat, proszę o komentarzy: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?353521-Gwa%C5%82t-%C5%9Bmieciowy!

 

Gwałt śmieciowy!?

Witam, dostałem zawiadomienie o zmianie wysokości opłat za śmieci. Poszło do góry 100%. Jakieś na końcu tłumaczenia ale mało przekonywujące. Niema w kraju wojny by o 100% podnosić cenę czegokolwiek. W gminie rządzi PO. Ciekawy jestem czy w gminach PISowskich takie same podwyżki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy było ale...

1. jest sobie bojler płaszczowy z wolną wężownicą solarna. Na solary niema kasy. Palić w lecie się niechce.

2 jest sobie płaszczyzna dachu nachylona na południe z czarnej blachy. temperatura w słoneczny dzień na strychu pewnie z 40-50 stopni. pobyt dłuższy niż 5 min grozi śmiercią.

3. jest pomysł aby połączyć wężownice z bojlera jakimiś rurami elastycznymi np spiro lub takie jak do drenów tylko bez dziurek fi 50 ze strychem i na tam zamontować jakiś wentylatorek coby to ciepłe powietrze wtłaczał do wężownicy?

nagrzeje tym na cwu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy było ale...

1. jest sobie bojler płaszczowy z wolną wężownicą solarna. Na solary niema kasy. Palić w lecie się niechce.

2 jest sobie płaszczyzna dachu nachylona na południe z czarnej blachy. temperatura w słoneczny dzień na strychu pewnie z 40-50 stopni. pobyt dłuższy niż 5 min grozi śmiercią.

3. jest pomysł aby połączyć wężownice z bojlera jakimiś rurami elastycznymi np spiro lub takie jak do drenów tylko bez dziurek fi 50 ze strychem i na tam zamontować jakiś wentylatorek coby to ciepłe powietrze wtłaczał do wężownicy?

nagrzeje tym na cwu?

 

Prędzej zagrzejesz wodę rzucając węża prosto na blachę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja instalacja dopiero raczkuje, więc odnotowywanie kolejnych kroczów sprawia przyjemność: Zastanawiałem się czy nie kupić jakiś MPPT, bo zasilacze marnie ładowały akumulatory. Ale od dwóch dni pełne słońce i mam na zasilaczach tyle prądu ile potrzeba by zagotować akumulatory. Czyli dziś akumulatory nareszcie będą naładowane prawidłowo. Wygląda na to, że dwóch zasilaczy po 12V 15A i jednego 24V 9A wystarcza by za dnia naładować 400Ah akumulatory. Mam w tej chwili dwie grupy akumulatorów po 4 szt połączonych szeregowo co daje 24V każdą grupę ładuję swoim zasilaczem 12V i całość ładuje zasilaczem 24V. Planuję, potraktować każdy akumulator na 2-3 sekundy spawarką inwerterową by je "ożywić". Od chwili tymczasowej instalacji przetwornicy 24/230 spożytkowałem 5kWh. Czekam dalej na "wattruter", może jutro w końcu do mnie dotrze. Już przerobiłem rozdzielnię. Zainstalowałem przełącznik sieć/agregat i dwa liczniki energii które będą instalowane jeden przed wattruterem drugi za. Odejmując wyniki otrzymam ilość wyprodukowanej energii przez instalację PV.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
nie wiem czy było ale...

1. jest sobie bojler płaszczowy z wolną wężownicą solarna. Na solary niema kasy. Palić w lecie się niechce.

2 jest sobie płaszczyzna dachu nachylona na południe z czarnej blachy. temperatura w słoneczny dzień na strychu pewnie z 40-50 stopni. pobyt dłuższy niż 5 min grozi śmiercią.

3. jest pomysł aby połączyć wężownice z bojlera jakimiś rurami elastycznymi np spiro lub takie jak do drenów tylko bez dziurek fi 50 ze strychem i na tam zamontować jakiś wentylatorek coby to ciepłe powietrze wtłaczał do wężownicy?

nagrzeje tym na cwu?

Było kilka ładnych lat temu.

Nie ma szans na to co planujesz, nie warta skóra rozprawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Tak co by wątek nie umarł...

 

Od początku stycznia działa fotowoltaiczne wspomaganie ogrzewania CWU...( A raczej można śmiało potraktować tą instalację jako główne źródło energii której ewentualny niedobór jest pobierany z sieci energetycznej...)

To rozwiązanie uważam za doskonale gdyż ma bardzo dużą skuteczność a jednocześnie nie wymaga żadnego zewnętrznego zasilania...

 

Powoli przymierzam się do przygotowywania terenu na tyłach mojej posesji gdyż mam zamiar postawić tam naziemną instalację fotowoltaiczną o mocy ok 8,4kWp , ale to dalsze plany ...

 

Jakiś czas temu analizując moje poczynania z instalacjami bateryjnymi zauważyłem że moja posesja na " biegu jałowym" pobiera ok 70w non stop na wentylację mechaniczną i wszelkiego rodzaju czuwania różnych sprzętów elektronicznych itp...

Pozbierałem więc ostatnio na garażu różne zabawki walające się po kątach i zrobiłem taki wspomagacz sieciowy który równoważny to stałe zużycie 70w...

Wykorzystałam akumulatory które służyły jako awaryjne zasilanie garażu a od jakiegoś czasu tylko sobie leżakowały w szafce na ścianie...

Do ładowania ich wykorzystałam 40A kontroler i trzy panele fotowoltaiczne które sobie wisiały na dachu...

Z pakietu baterii połączonych na 24v zasiliłem falownik sieciowy taki na gniazdko i dałem przetwornicę DC DC na wejściu zasilania ustawiając tak prąd wyjściowy aby przetwornica dawała na gniazdku ok 70w...

IMG_20190308_201741.jpg

IMG_20190308_201719.jpg

IMG_20190308_201757.jpg

Podłączyłem też balanser do akumulatorów aby nie rozjeżdżały się podczas ładowania...

IMG_20190308_201839.jpg

Niby 70w to całe goowno ale w ciągu doby jest to 1,68kWh a w skali roku aż 613kWh...

Ktoś zaraz napisze że to się nie opłaca itp ale ja i tak już miałem wszystko co było potrzebne więc że tak powiem "darmowe"...;)

No i jest satysfakcja...:)

IMG_20190308_201757.jpg

IMG_20190308_201839.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dziś wpiąłem akumulator w string, taki jeden poniewierał się po parkingu czekając na transport do szrotu. Miął na pokładzie 10,5V. Pod koniec dnia skurczybyk się podładował do 11,42. Dziwny jest świat

 

Samo napięcie praktycznie nic nie mówi o stanie akumulatora...

Ja jakiś czas temu wywoziłem na złomowisko akumulatory które miały po 13v ale pojemności praktycznie wcale ...( 1-2Ah...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"w miarę jedzenia apetyt rośnie"...

Oczywiście zaraz po obadaniu układu zrodził się pomysł jak tu zastąpić ową przetwornicę DC DC jakimś systemem pomiarowym który będzie na bieżąco monitorował aktualne obciążenie w domu i tak "manipulował" zasilaniem bateryjnym falownika gniazdkowego aby na wyjściu było tyle ile w danej chwili jest zużywane w domu...

Ale nie chu... chu... nie wiem jak to zrobić...:bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz impulsowy daje tyle ile chce odbiornik:)

 

Ta mała przetwornica DC DC podaje ograniczony prąd do takiego poziomu aby na wyjściu inwertera było tyle ile chcemy...

Trzeba jakiś układ który zmierzy prąd potrzebny do aktualnego zasilania i tak wysteruje przetwornicę aby podawała tyle samo...

 

Sam zasilacz nic nie da bo mppt falownika dostosuje się do tego co podaje zasilacz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...