Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Grzałka wygląda na 3x300w połączone zworkami...

 

Wszystko zależy jaki prąd płynie przez ten wyłącznik...

W samochodach też jest DC i jakoś nie ma problemu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ta grzałka to 3 x 300W na 24v połączone równolegle ,spokojnie można rozłączyć. przekażnikowi jest obojętne jaki prąd przełącza stykami czu AC czy DC , ma nadruk określający max prąd dla paru wybranych rodzajów napięć i tym się kieruj przy jego doborze oraz jak jest zasilany i ile cięgnie prądu jego cewka, jak jest głośny jak się załącza co może mieć znaczenie nocą.

Tomraider

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cena przyzwoita 80 parę złotych z przesyłką z Chin.Zastąpi moją 3 x100 12V ominę wtedy przetwornice i zasilacz na którym to jechało. Teraz mam SSRy 40A więc luz. Jednak przy 12 A pewnie przydało by się jakiś radiator zamontować do tego. 3x 300W jak na załączanie kaskadowe wydaje mi się trochę dużo ale może dla 6 paneli latem to pikuś zobaczymy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cena przyzwoita 80 parę złotych z przesyłką z Chin.Zastąpi moją 3 x100 12V ominę wtedy przetwornice i zasilacz na którym to jechało. Teraz mam SSRy 40A więc luz. Jednak przy 12 A pewnie przydało by się jakiś radiator zamontować do tego. 3x 300W jak na załączanie kaskadowe wydaje mi się trochę dużo ale może dla 6 paneli latem to pikuś zobaczymy.

 

Masz SSR na DC czy AC...?

 

Sprawdzałem taki do AC i się nie nadaje bo nie chce rozłączyć obwodu DC ...

Podajesz jakieś tam napięcie na sterowaniu to normalnie zamyka główny obwód ale po zaniku napięcia sterującego obwód główny jest dalej zamknięty i trzeba ręcznie rozłączyć...

 

Właśnie będę na etapie zamiany grzałki i zrobienia odpowiedniego sterowania dla obwodu DC ale najpierw muszę przeciągnąć nowe kable i zrobić odpowiednie zabezpieczenia...( Zrobię takie domowe centrum dystrybucji DC...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałki mam na DC/DC + wyłączania zasilacza na AC DC. Więc to tylko kwestia wymiany grzałki i wywalenia zasilacza i jego przekaźnika. Jak możesz czekać to ściągnij przekaźniki od żółtych dużo taniej.

Z jednym miałeś racje przetwornica jest do d... jak nie ma słońca to mój wynik oscyluje w przedziale od -0,25kwh do + 0,25kwh. Co prawda nie uruchamiam tego lub chodzi z 1-3h.

Instalacja on grid kilka km odemnie zarobiła dzisiaj 1kwh co prawda 2 razy większa. Więc ja powinienem zarobić 0,5kwh a wyjdę pewnie gdzieś lekko na plus więc w sumie by pasowało biorąc pod uwagę straty przetwornicy. Monitoruję to od 10 dni i jestem 4kwh na plusie więc dupa. Z drugiej strony akumulatory zawsze pod korek. A ze przetwornica bierze dziennie 0,3kwh który PV nadrobiły i zarobiły coś ale marna to pociecha mam nadzieje że latem będzie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałki mam na DC/DC + wyłączania zasilacza na AC DC. Więc to tylko kwestia wymiany grzałki i wywalenia zasilacza i jego przekaźnika. Jak możesz czekać to ściągnij przekaźniki od żółtych dużo taniej.

Z jednym miałeś racje przetwornica jest do d... jak nie ma słońca to mój wynik oscyluje w przedziale od -0,25kwh do + 0,25kwh. Co prawda nie uruchamiam tego lub chodzi z 1-3h.

Instalacja on grid kilka km odemnie zarobiła dzisiaj 1kwh co prawda 2 razy większa. Więc ja powinienem zarobić 0,5kwh a wyjdę pewnie gdzieś lekko na plus więc w sumie by pasowało biorąc pod uwagę straty przetwornicy. Monitoruję to od 10 dni i jestem 4kwh na plusie więc dupa. Z drugiej strony akumulatory zawsze pod korek. A ze przetwornica bierze dziennie 0,3kwh który PV nadrobiły i zarobiły coś ale marna to pociecha mam nadzieje że latem będzie lepiej.

 

To tylko potwierdza że takie instalacje PV z przetwornicami bardziej udają niż generują jakieś zyski...

 

Człowiek czasami tak dziwnie zablokuje swoje myślenie że nie jest w stanie spojrzeć inaczej na zagadnienie i depcze w miejscu, całe szczęście że trafiają się osoby które potrafią wylać kubeł zimnej wody na łeb ...( Dzięki tomraider...)

 

Na dzień dzisiejszy myślę że fotowoltaiką da się dość skutecznie zasilać podstawowe instalacje w domu i wspomagać te bardziej wymagające wykorzystując praktycznie całą energię jaką generują panele fotowoltaiczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy myślę że fotowoltaiką da się dość skutecznie zasilać podstawowe instalacje w domu i wspomagać te bardziej wymagające wykorzystując praktycznie całą energię jaką generują panele fotowoltaiczne...

 

No jasne że się da, tylko trzeba przyjąć pewne założenia

1. jak najwięcej zużyć na bieżąco bez magazynowania.czyli wentylacja, alarmy, lodówka, klima, wifi,wszystko co ciągnie prąd stale itp.

2. Dostosować najwiekszą ilość odbiorników do np.24v DC

3. Odbiorniki które się nie da zasilać na 24v DC podłączyć pod 230v(z przetwornicy) tak by dopiero włączenie któregokolwiek uruchomiało zasilanie przetwornicy( brak strat postojowych) lub z sieci jak baterie puste.

4. Pralka i zmywarka chodzi wieczorem jak panele naładowały baterie jak nie to o dowolnych porach zasilane z sieci.

 

I pamiętać że każdy banknot 100zł składa się ze 100 monet 1 zł . czyli każda oszczędzona złotówka 100 razy da 100zł . Więc cieszyć się nawet niewielkim zyskiem.

I raczej nie traktować fotowoltaniki jako żródła do zarabiania ale raczej do oszczędzania.

Tomraider.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu duże moce...?

Ja mam kontrolery MPPT 40A i 60A a docelowo dojdzie jeszcze jeden 60A jak będzie ogólnie 4kWp w panelach...( Hmm..., no faktycznie takim prądem spawać można...)

 

Przy takim prądzie i 24V mamy raptem 1-1,5kW. Jeśli chciałbyś wykorzystać 4kW paneli musisz rozdzielić je na 3 osobne instalacje z osobnymi regulatorami i osobnymi układami bateryjnymi. Trochę to nieefektowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to...

Wymyślono przecież 48V.

Jeszcze nie krzywdzi a już pozwala na "ludzkie" prądy.

Potem jest 60V, później 120, 240....

Ale tam już trzeba ostrożnie się poruszać i patrzeć co się w łapie trzyma i gdzie odkłada.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, zapytam nieśmiało, czym jest podyktowane usilne pchanie się w akumulatory.

Według mnie gromadzenie energii w akumulatorach ze sprawnością 90% i dodatkowych stratach przy kolejnym przetwarzaniu, przy możliwości "gromadzenia" jej w sieci energetycznej ze "sprawnością" 80% wydaje mi się bez sensu, no chyba, że o czymś nie wiem.

Oczywiście pomijam fakt "doktoryzowani"a się z tej dziedziny. Dodam, że sam "doktoryzowałem" się z kilku dziedzin tak jak Wy :).

Edytowane przez Stermaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jasne że się da, tylko trzeba przyjąć pewne założenia

1. jak najwięcej zużyć na bieżąco bez magazynowania.czyli wentylacja, alarmy, lodówka, klima, wifi,wszystko co ciągnie prąd stale itp.

2. Dostosować najwiekszą ilość odbiorników do np.24v DC

3. Odbiorniki które się nie da zasilać na 24v DC podłączyć pod 230v(z przetwornicy) tak by dopiero włączenie któregokolwiek uruchomiało zasilanie przetwornicy( brak strat postojowych) lub z sieci jak baterie puste.

4. Pralka i zmywarka chodzi wieczorem jak panele naładowały baterie jak nie to o dowolnych porach zasilane z sieci.

 

I pamiętać że każdy banknot 100zł składa się ze 100 monet 1 zł . czyli każda oszczędzona złotówka 100 razy da 100zł . Więc cieszyć się nawet niewielkim zyskiem.

I raczej nie traktować fotowoltaniki jako żródła do zarabiania ale raczej do oszczędzania.

Tomraider.

 

Z tym zasilaniem na 24v to nie takie proste ...

Lepiej zastosować reduktor napięcia na 12v że względu na dostępność żarówek LED wszelkiej maści i praktycznie wszystkie inne bzdety z zasilaczami są też na 12v...

Inna sprawa że taki reduktor zrobi nam osłonę wszystkich odbiorników przed skokami napięcia... ( Jest problem w przypadku rozłączania jakiegoś większego obciążenia np grzałki w pełnym słońcu bo kontrolery ładowania na chwilę walą grubo ponad 30v zanim zredukują na ustawione więc można uszkodzić elektronikę...)

Lodówka to lepki temat ze względu na wysoki prąd rozruchowy i wymagany sinus..., trzeba by przerobić sterowanie i zintegrować z odpowiednią przetwornicą co nie jest ani proste ani tanie ...

To samo pralka czy zmywarka..., Za duża ingerencja w konstrukcję...

 

Wszelkie nadwyżki energii to na grzałki i nagrzewnice...

Będę coś kombinował z ogniwami Peltiera i spróbuję zrobić chłodnico nagrzewnicę tak aby było można wykorzystać zarówno w lecie jak i w zimie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim prądzie i 24V mamy raptem 1-1,5kW. Jeśli chciałbyś wykorzystać 4kW paneli musisz rozdzielić je na 3 osobne instalacje z osobnymi regulatorami i osobnymi układami bateryjnymi. Trochę to nieefektowne.

 

A czemu...?

Obecnie obydwa kontrolery są podłączone do jednej baterii 24v składającej się z 18szt akumulatorów 12v 18Ah...

Jak dołożę paneli to kolejny kontroler podłączę tak samo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, zapytam nieśmiało, czym jest podyktowane usilne pchanie się w akumulatory.

Według mnie gromadzenie energii w akumulatorach ze sprawnością 90% i dodatkowych stratach przy kolejnym przetwarzaniu, przy możliwości "gromadzenia" jej w sieci energetycznej ze "sprawnością" 80% wydaje mi się bez sensu, no chyba, że o czymś nie wiem.

Oczywiście pomijam fakt "doktoryzowani"a się z tej dziedziny. Dodam, że sam "doktoryzowałem" się z kilku dziedzin tak jak Wy :).

 

Nie chcę bo bardziej podoba mi się " swoje" zasilanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu...?

Obecnie obydwa kontrolery są podłączone do jednej baterii 24v składającej się z 18szt akumulatorów 12v 18Ah...

Jak dołożę paneli to kolejny kontroler podłączę tak samo...

 

Tak się nie łączy ...

Nie lepiej już regulator na 48V jak pisze Adam i pożniej ewentualnie przetwornice DC-DC 48-12V? Z 48V też "łatwiej" podnieść do 230V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładowanie baterii regulatora MPPT działa w oparciu o badanie napięcia akumulatora. Podłączenie drugiego regulatora może zakłócać ładowanie tego pierwszego i odwrotnie.

 

Dobrze że moje regulatory tego nie wiedzą i sobie ładują/ zasilają tak jak trzeba...

I myślę że ten trzeci też się nie dowie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...