Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czy ktoś buduje może albo zastanawiał się nad AC Dylan?

http://gotowe-projekty-domow.pl/images/67/wizualizacja_0_ac_dylan_tmb4.jpg

http://gotowe-projekty-domow.pl/images/67/wizualizacja_1_ac_dylan_tmb4.jpg

Z zewnątrz jak dla mnie jest idealny. No dobrze prawie idealny, bo nasza działka ma gdzieś 22x38, czyli zajmie większość działki.

Za to środek ma parę wad (środek trzeba trzeba niestety obejrzeć na stronie, bo jest we flashu) http://gotowe-projekty-domow.pl/ac_dylan_g1.htm

Wady jak dla mnie:

-brak chociaż jeden garderoby

-prawie zamknięta kuchnia

-bardzo mała jedna łazienka (myślę, że szło by ją powiększyć kosztem jednej szafy do zabudowy)

-kominek w takim miejscu, że ciężko przy nim posiedzieć

Zaletą jest jeszcze cena, bo na gotowa o ok. 280tyś.

Bardzo bym chciała go zobaczyć na żywo nie tylko wizualizację. A jak nie ten to może ktoś mógłby pochwalić się swoją parterówką (zewnątrz, środek). Przeglądałam dzienniki budów i utaj projekty, ale jednak królują domu z poddaszem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Persefona

Bardzo ładny domek ! Jak dla mnie pomieszczenia są odpowiedniej wielkości, może faktycznie kuchnia trochę za mała, ale można ją powiększyć kosztem spiżarni.

Gdybyście zrezygnowali z kominka, lub przenieśli go w inne miejsce ( jeśli to możliwe) to kuchnia byłaby bardziej otwarta na salon.

Faktycznie jedna łazienka jest malutka, ale pewnie dałoby się ją powiększyć , tak jak piszesz.

280 tyś to cena za co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawa elewacja - oryginalna, w lekko orientalnym stylu. Przestrzegam jednak przed przywiązywaniem się do zaproponowanego wyglądu domu, bo w realu różnie to wychodzi. Wystarczy porównać z Dylanem II - na wizualce prezentuje się już inaczej (ja go odbieram jako mniej atrakcyjny). Bez okładzin z drewna dom zupełnie zmieni swój charakter, a w końcowej fazie budowy często takie detale zostają odłożone na później.

 

Na forum jest sporo o parterówkach, ale zdecydowana większość stoi na działkach większych, a przynajmniej szerszych. Działka o takich wymiarach jak Twoja, jednak bardziej pasuje pod dom z użytkowym poddaszem, zwłaszcza jeżeli miałby być też kawałek ogródka. Wiadomo, że odwraca się wtedy stosunek wielkości powierzchni zabudowy do powierzchni użytkowej czy netto. No i jeszcze garaż wysunięty o całą swoją długość w przód też nie sprzyja wielkości ogrodu za domem, bo zasadnicza część budynku znajduje się prawie pośrodku działki. Jednak wybór parterówki ma swoje plusy, a mniejszą powierzchnię ogrodu można naprawdę pięknie zagospodarować, no i można coś ekstra zaplanować w strefie przed domem, bo jest parę metrów więcej.

 

Moje uwagi to: przede wszystkim bardzo powcinana bryła, co nie sprzyja energooszczędności i przeszklenia rozsiane po wszystkich elewacjach (gdzie będzie północ?). Dalej - potężny dach, brak danych o jego powierzchni. Na dom parterowy mógłby być nieco niższy, a tym samym mniej m2. Kosztowne narożne okna, jeden komin, więc chyba wentylacja mechaniczna. Jakie ogrzewanie planujecie? To jedna z najważniejszych kwestii przy wyborze projektu. Do tego domu dobrze pasowałoby ogrzewanie podłogowe, bo miejsce na klasyczne grzejniki w sypialniach owszem - byłoby, ale w części dziennej już trochę z tym gorzej. Sam program użytkowy uważam za całkiem dobry - część dzienna oddzielona od bardziej prywatnej, przyzwoita wielkość sypialni (w największej można wydzielić garderobę zaraz przy wejściu, bo 15 m2 na samo łóżko to dużo. No i detal - narożne okna, choć pięknie wyglądają z zewnątrz, w środku ograniczają nieco sposób rozmieszczenia mebli, bo zabierają jeden z kątów pokoju. Mniejszą łazieneczkę jak najbardziej można powiększyć kosztem szafy. Fajne są też te dwie szafy w wiatrołapie i holu.

 

Najbardziej enigmatyczny wydaje mi się kosztorys. Właściwie nic nie wiadomo - ani czy brutto, czy netto (ale pozostałe pracownie podają netto, więc myślę, że tu też), ani w jaki sposób liczony (czy jest to cytat z faktycznego kosztorysu dla tego budynku, czy jest to szacunek typu 2050zł za m2, instalacje 14%). Kwota w systemie gospodarczym niestety totalnie nierealna. Był wątek o domach za 200 tys. i tam można poczytać, jakiej wielkości i kształtu domy udało się forumowiczom wybudować w tej kwocie. Dylan raczej nie jest tego typu domem - za dużo drogich rozwiązań. Na tej podstawie wnioskuję, że kosztorys na stronie jest raczej szacunkowy, a faktyczne wydatki, jakie trzeba będzie ponieść do zamieszkania i bez szaleństw w wykończeniówce to raczej okolice 330-350 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bowess dzięki za wyczerpującą odpowiedź, muszę przemyśleć to co napisałeś/łaś. Budować się na pewno nie będziemy już w tym roku więc mam trochę czasu. Z tą elewacją masz rację Dylan II tez mi się mniej podoba i bym go przerobiła w stylu Dylana I. Problem w tym, że jego największe wady tz okna i sama bryła najbardziej mi się podobają. Mam klaustrofobię, nie wyobrażam sobie spać pod skosami, dom z poddaszem musiałby być naprawdę szczególny żebym się zdecydowała. Co do dachu plan zabudowania przewiduje 30-45stopni więc nie wiem czy da się mniej.... No generalnie moje dylematy są podobne do treści twojego posta. Eh... i te duże okna, piękne są. Ogród ratuje widok na pola ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałam. :)

 

Rok na wybór i przemyślenie projektu do budowy to dość rozsądny czas. Można posprawdzać różne detale, popróbować meblowania w różnych programach, albo na papierze, przeliczyć koszty dla różnych rozwiązań technologicznych.

 

Urody Dylanowi na pewno odmówić nie można. Naprawdę fajnie architekt tą elewację wymyślił. I jeszcze ten ogród lekko nawiązujący do stylu japońskiego i piękne drewno - po prostu marzenie. No i jeszcze fakt, że mieści się na szerokość na działkę - duży plus. Niestety koszty często przymuszają do różnych kompromisów. My wybraliśmy dom bardzo ekonomiczny w budowie i utrzymaniu, powierzchnią użytkową nawet zbliżony do Dylana, ale bez garażu i z poddaszem. Duże okna są bardzo korzystne, a już szczególnie przy niewielkim metrażu. Nie zmienialiśmy założeń projektu w kwestii wielkości i wysokości okien/drzwi, choć wiele osób sugerowało, że niepotrzebne aż takie przeszklenia, a już w szczególności 3,6x2,1 m w salonie. A teraz się dziwią, jak to możliwe, że pokój niecałe 26 m2 jest taki przestronny. :) A - jeszcze jeden detal - mamy na parterze wysokość pomieszczeń 2,8m. To też daje całości trochę "oddechu".

 

Co do klaustrofobiczności poddasza, to też zależy od okien, liczby skosów i wysokości pomieszczeń. U nas na poddaszu są tylko dwie dość duże sypialnie i łazienka. Sypialnie oprócz połaciówek mają duże okna-drzwi w ścianach szczytowych i wysokość 2,65m, więc nie czuję przytłoczenia dachem. No i jeszcze widok z okien ładny. Przy narzuconym tak dużym kącie dachu jednak rozważałabym poddasze, choćby dla dzieci, które zwykle są chętne do zamieszkania na piętrze.

 

W Dylanie przy takim wysokim dachu mógłby być niezły kawałek strychu, ale nie widzę propozycji umiejscowienia wyłazu czy jakichś schodów młynarskich albo modułowych. Może gdzieś z korytarzyka przy sypialniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bowess z tym strychem myślałam podobnie tylko to też kwestia kosztów. Zdecydowanie bardziej podoba mi się wersja pierwsza, łatwiej tez w niej rozmieścić grzejniki (dostałam schemat z Archipelagu, porządna firma ;) ), meble w salonie. Na stronie archipelagu dom jest oznaczony jako energooszczędny. Rozmawiałam też ze znajomym, który handluje oknami, mówi, że dobre okna mogą być "cieplejsze" niż ściana. A co do ceny zakupu to też nie jest tak, że duże drogie tylko zależy ile okien, jakie okna, jakie otwieranie itd. Fajne jest też to, że jest wejście do kotłowni z ogrodu ponieważ na naszej działce nie ma gazu, a ponieważ jesteśmy ze śląska węgiel jest najtańszy. Ogólnie dylematów mam mnóstwo, ale też mam bardzo dużo czasu na decyzje ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...

Witam

 

Zaciekawił mnie ten projekt - układ pomieszczeń bardzo mi odpowiada.

 

Najpoważniejsza zmiana to strop z gęstożebrowego na drewniany.

 

Chciałbym jednak obejrzeć jakieś zdjęcia z budowy, porozmawiać z inwestorami.

 

Pozdrawiam

Paweł

Edytowane przez pawel88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja za jakieś 2 miesiące zaczynam budowę Dylana, będę budowac Dylan2 G2

 

Witam

 

1. Z czego będziesz budować (materiał)?

2. Wprowadzasz jakieś zmiany?

3. Jakie ocieplenie?

4. Ogrzewanie... ?

5. Pokrycie dachu jakie planujesz?

 

Chciałbym zobaczyć ten domek na żywo.

Mam kilka koncepcji na zmiany, okien narożnych na pewno nie zlikwiduję. Obniżę tylko jedno w pokoju "od północy".

 

Czy do projektu dokupowałeś może kosztorys?

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ściany z Porothermu 25

ocieplenie prawdopodobnie wełna mineralna

ogrzewanie piec na ekogroszek w kuchni łazienkach i korytarzu podłogówka

zmiany tylko w pomieszczeniu gospodarczym

dach będzie kryty dachówką ceramiczna Robena

kosztorysu nie kupowałem właśnie robię operat szacunkowy

mam kontakt z jednym panem który wybudował już Dylana w wersji z garażem jednostanowiskowym koszty budowy z operatu to ok 310tyś zł

jeśli wyrazi zgodę zamieszczę jego zdjęcia na forum.

Edytowane przez oper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ściany z Porothermu 25

ocieplenie prawdopodobnie wełna mineralna

ogrzewanie piec na ekogroszek w kuchni łazienkach i korytarzu podłogówka

zmiany tylko w pomieszczeniu gospodarczym

dach będzie kryty dachówką ceramiczna Robena

kosztorysu nie kupowałem właśnie robię operat szacunkowy

mam kontakt z jednym panem który wybudował już Dylana w wersji z garażem jednostanowiskowym koszty budowy z operatu to ok 310tyś zł

jeśli wyrazi zgodę zamieszczę jego zdjęcia na forum.

 

 

Witam

 

Ja planuję tak jak w projekcie - Beton komórkowy 24cm

Ocieplenie 20cm styropian.

Ogrzewanie eko groszek :) 100% podłogówka

Pokrycie dachu gont bitumiczny albo blacho-dachówka.

 

Jeśli nie wyrazi zgody na publikację dokumentacji bardzo bym prosił o zdjęcia na e-mail.

Chciałbym zobaczyć jak to wygląda - szczególnie nadproża narożne.

 

Ułatwiło by mi to sprawę, bo budowę chcę realizować dużym nakładem własnych sił.

 

 

Zmiany - pomieszczenie gospodarcze dzielę na dwie części - większa - kotłownia graniczy z garażem

Strop drewniany - odchudzenie fundamentu, bo ciężary mniejsze (pokrycie dachu, strop)

 

P.S. Masz jakiś większy wykaz i ilości materiałów?

 

Fajnie by było przeliczyć sobie zgrubnie koszty... Pomożesz?

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 3 weeks później...
  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...