Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłogówka przy PC


dargoth

Recommended Posts

Dla pompy nie inwertorowej bufor zalecany, czy to jest błąd wg Ciebie, czy zalecasz instalację takiej pompy bez bufora ?

A po co Ci bufor dla pompy nie inwerterowej, jeśli masz typowy dom jednorodzinny i 100% podłogówki ? W takim przypadku bufor nie ma żadnego sensu, bo podraża i komplikuje instalację, zmniejsza cop i nie daje kompletnie nic w zamian.

Jaki jest sens układania podłogówki z jednakowym rozstawem jezeli poszczegolne pomieszczenia mają rózne moce strat

Odnośnie projektu, to ma on jak najbardziej sens dla dużych lub skomplikowanych instalacji, ale dla typowego domu o powierzchni 150-200m, gdzie zakładamy 100% podłogówki, nie ma on wielkiego sensu bo to przerost formy nad treścią. Pieniądze wydane na dokładny projekt lepiej wydać na większą ilość rury w podłodze, której później już nie dołożysz, a która nie jest aż tak droga, żeby warto było na niej oszczędzać. Niedokładny projekt jest tym mniej potrzebny. Projekt lub rzeczywista jakość wykonania domu może się "nieco" różnić od założeń i wtedy co ? Kiszka... projektant się wypnie i tyle, a właściciel domu zostanie na lodzie. W niektórych przypadkach lepiej jest przedobrzyć, zwłaszcza jeśli się to robi niewielkim kosztem.

to bufor ograniczy znacznie ilość startów pci

Nie widzę związku bufora z ilością startów sprężarki. Ja bufora nie mam, a sprężarka startowała 2 razy na dobę.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 47
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czy ma znaczenia z jakiego materiału wykonamy rury doprowadzające wodę do rozdzielaczy? Czy miedź ma jakąś przewagę nad tańszymi rozwiązaniami?

Nie ma to znaczenia, ważna jest średnica wewnętrzna. Rury zgrzewane PP mają dużo grubszą ściankę i stąd trzeba to wziąć poprawkę i zastosować grubszą zewnętrznie rurę, żeby uzyskać taki sam przekrój wewnętrzny jak przy rurze Cu. Dodatkowo zgrzewy mogą zmniejszać średnicę wewnętrzną rury, co też warto wziąć pod uwagę i zastosować jeszcze grubszą rurę. Ja podałem rurę Cu jako przykład.

Jakie problemy może nastręczyć użycie rozdzielaczy o dużej różnicy obwodów? .... na poddaszu 1 rozdzielacz 10cio obwodowy

Do rozdzielacza z większą ilością obwodów trzeba poprowadzić grubszą rurę, zwłaszcza jeśli jest dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta rura KANa jest wyjątkowo tania. Sam zastanawiam się nad nią, choć przy tak niskiej cenie, człowiek ma obawy czy nie kupuje badziewia. Do wyboru mam jeszcze Prandelli, Tece, Uponor i Herz. Na wszystkich dobre zniżki, ale niebieski Kantherm złotówkę na metrze tańszy od reszty. Przy 1700m uzbiera się na rozdzielacze.

Z tą jakością to chodziło, że łatwa w układaniu, czy solidna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Szkoda że ten post nie powstał wcześniej gdy zaczynaliśmy robić podłogówkę.

Po pierwsze: my użyliśmy rury pp 32, jaki będą konsekwencje ich użycia nie wiemy?

Gdy szukaliśmy informacji nigdzie nie znaleźliśmy średnicy rur doprowadzających. W wyniku tego nasze pytanie.

Co do naszej podłogówki:

Materiały rura fi16 KAN, rozdzielacze KAN parter 10, pomieszczenie nad garażem 5, góra 8.

 

Co do rad: podłogówka zawsze powinna być oddalona o około 25cm od ścian zewnętrznych, i odizolowana specjalną folią lub styropianem.

Powierzchnie powyżej 30m2 powinny mieć dylatacje, dłuższe niż 9m również.

 

Podłogówkę można układać na 3 sposoby:

Układ ślimakowy najlepiej rozprowadzający ciepło,

Układ mendrowy, najlepszy do używania przy dużych oknach i balkonach,

Oraz pomieszanie obu meander i ślimak.

Zaczynamy pętlę od okna i dalej w kierunku środka. Polecam papier milimetrowy lub CAD

Warto przeczytać instrukcje do podłogówki Uponor, kan, kisan, roth

My będziemy robić na spinki (użyć najdłuższych jakie się da), ale można na specjalną folie, lub listwy.

Wszystkie wejścia i przejścia przez progi w peszlu (najlepiej czerwony i niebieski trudniej o pomyłkę). Podejścia do rozdzielacza również w peszlu.

 

Jesteśmy na etapie startu rozkładania pętli grzewczych, mamy już styropian i główne rury doprowadzające w systemie zgrzewanym

Teraz z punktu widzenia czasu zrobiłbym wszystko pexem połączenie rozdzielaczy rurą pex 32 uponor lub inną (bardzo droga 25PLN za m ale brak problemów z łączeniem).

Edytowane przez kasia_bv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy znajomi którzy mają podłogówki na całym domu, mówili nam że taki grzejnik to porażka.

Chyba ze nie macie miejsca na zawieszenie ręczników.

Jeżeli już bardzo chcecie taki grzejnik, to wpiąć go w rozdzielacz w jedną z sekcji i na całej długości zaizolować otuliną i puścić pod podłogówką tak jak rury doprowadzające do rozdzielaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za kolejny pouczający wpis.

Hydraulik doradził mi właśnie rurę pex 32 na doprowadzenie wody do rozdzielaczy.

Co do grzejnika łazienkowego, to zrezygnowałem z niego. Jeśli jednak w przyszłości okaże się potrzebny, choć dotychczasowe doświadczenia mówią mi, że można się bez niego obejść, to dołożę elektryczną drabinkę z włącznikiem czasowym.

Względem pierwotnego projektu dokonałem kilku modyfikacji.

Po pierwsze na parterze i poddaszu dałem po dwa rozdzielacze zamiast jednego. Na rozdzielacz przypadają po 3-4 obwody. Każda z pętli będzie miała ok. 100 m. Dla zmniejszenia oporów użyję rury 18mm. Zdaje się, że pod względem oporów będzie to odpowiadało mniej więcej 70 m pętlom z rury 16 mm.

Razem z piwnicą, układ będzie się składał z 5ciu rozdzielaczy, 17 pętli i ok. 1700 mb rury. Czy z waszych doświadczeń wynika, że pompy obiegowe montowane w pompach ciepła (np danfoss, nibe) poradzą sobie z takim układem, czy trzeba przewidzieć jakieś pompy wspomagające?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Podłogówkę można układać na 3 sposoby:

Układ ślimakowy najlepiej rozprowadzający ciepło,

Układ mendrowy, najlepszy do używania przy dużych oknach i balkonach,

Oraz pomieszanie obu meander i ślimak.

Jak widać nawet na budowie domu zeroenergetycznego specjalnie się nie przejmują sposobem układania.

Wybrali system meandrowy, który w tym wypadku na pewno nie jest najlepszy, ale za to jest najłatwiejszy do zaprojektowania i wykonania :

http://www.domzeroenergetyczny.waw.pl/kronika-budowy-domu-zeroenergetycznego#linkday_15_6

Tu widać jeszcze jeden błąd - brak próby szczelności przed wylaniem mieszanki betonowej :

http://www.domzeroenergetyczny.waw.pl/kronika-budowy-domu-zeroenergetycznego#linkday_20_10 (zdjęcie 7/14).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu widać jeszcze jeden błąd - brak próby szczelności przed wylaniem mieszanki betonowej

Widać, że ludzie silnej wiary w to co robią ;-) Kiedyś w telewizji widziałem relację z UK pokazującą budowę domu, w tym zalewanie podłogówki. Po zalaniu, gdy przyszła pora na podłączenie podłogówki okazało się, że z rur pozostało sito. Trzeba było zrywać całą wylewkę i kłaść wszystko od nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
Koniecznie pamiętać o zagęszczeniu rurek pod oknami!!! My daliśmy gęściej tylko pod balkonowymi i żałujemy, że nie wszędzie. A grzejnik.. do suszenia ręczników styknie. Trzeba jednak uważać z przepływem przez niego... u nas się okazało, że nam podbija temperaturę na powrocie i dom się nie dogrzewał gdzieniegdzie- chyba robił za "krótki obieg". Woda płynie najpierw tam, gdzie ma "łatwiej". Teraz jest tylko odkręcony pół obrotu i jest już ok. Rurki pex 16 nie udało nam się wygiąć na gęściej niż 10 cm, później się "spłaszczała" i ryzyk fizyk. Sprawdzaliśmy na osobnych kawałkach i nie dało się bez uszkodzeń. I w pomieszczeniach np. północno-wschodnich też chyba trzeba pomyśleć o większym rozstawie. I jeszcze żałujemy, że w miejscach gdzie są meble kuchenne i planowana zabudowa w kotłowni i górnej łazience nie daliśmy rurek- można było spokojnie dać. Teraz wieje nam chłodem z tamtych miejsc... szczególnie z szafek w kuchni :lol2: A koncepcja górnej łazienki się po drodze zmieniła...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Napisałem do sprzedającego rury pex 20mm zapytanie czy uda się owe rury ułożyć w rozstawie ~10cm

 

"Teoretycznie sprężyna daje takie możliwości gięcia rury fi 20 na odległość co 10 cm

W praktyce gięcie tej rury mogliśmy wykonać w układzie co 15 cm. Przy większym gięciu

trzeba użyć dużo siły i czasu a ryzyko załamania rury fi 20 jest bardzo duże.

Nie polecam rozkładania tej rury na odległość co 10 cm.

Posiadamy rury podłogowe o średnicy fi 17 oraz 20 EVOH, które wytrzymują takie gięcie

a ich ułożenie w odległości 10 cm nie wymaga użycia tak dużej ilości energii."

 

Czyli specjalne rurki (bardzo drogie) lub zmniejszamy średnicę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...