Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

miał być budynek gospodarczy a jest mieszkalny


demolka19

Recommended Posts

Witam serdecznie.

Trzy lata temu zgłosiłem budowę budynku gospodarczego ale powstał budynek mieszkalny z mieszkalnym poddaszem. Chciałem to teraz zalegalizować ale nie wiem jak mam to teraz zrobić. Rozmawiałem ze znajomym geodetą i on mi poradził żebym poszukał jakiegoś biura projektowego które zrobi mi projekt na budynek który już stoi. Okazało się że na mapach w starostwie budynek jest już naniesiony mimo że nikt z nadzoru go nie odebrał i nikt nie chce sie tego podjąć. Doradzono mi albo żebym się sam zgłosił i zapłacił karę 25tys. zł(jakaś paranoja bo czytałem sporo na ten temat i nie ma taryfy ulgowej dla takich co się sami zgłaszają) albo zostawić to tak jak jest i zacząć mieszkać

 

Czy mógłby mi ktoś coś doradzić? Jak teraz pozbierać to rozlane mleko??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że budynek gospodarczy był na zgłoszenie ? Jeżeli chcesz to uregulować, to pozostaje procedura legalizacyjna. Rozumiem, że były jakieś przeszkody, aby nie starać się o Pnb dla mieszkalnego. Mam nadzieję, że ustąpiły. Niestety nie ma innego wyjścia . \Gdybyś budował budynek gospodarczy na pozwolenie (większy, wyższy itp), to pewnie dałoby się przeprowadzić zmianę sposobu użytkowania. Ale tak - to tylko legalizacja. Te 25 000 to nie kara tylko opłata legalizacyjna. I za budynek mieszkalny wynosi chyba 50 000 zł. Niestety
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Jedyna oficjalna procedura to legalizacja, z zapłaceniem kary 50tyś. Żeby to było możliwe, musisz zlecić architektowi wykonanie projektu powstałego już domu i musi to być projekt zgodny z aktualnymi warunkami technicznymi oraz planem miejscowym / aktualnymi warunkami zabudowy. Jeśli wybudowany dom jest niezgodny z przepisami, będzie musiał zostać do nich dostosowany.

Dokumentacja będzie musiał spełniać wszystkie wymagania normalnej dokumentacji budynku składanej z wnioskiem o pozwolenie na budowę, z tym , że będzie jeszcze wymagała podpisu architekta sprawdzającego (normalnie przy bud. jednorodzinnym nie wymagane). Do tego będziesz musiał jeszcze skompletować dokumenty wymagane do wniosku o pozwolenie na użytkowanie (też w normalnej sytuacji przy bud. jednorodzinnym nie wymagane).

W razie czego więcej informacji udzieli Tobie telefoniczne Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego (PINB)

 

Wszystkie inne "możliwości" działania w zaistniałej sytuacji (np. częsty wśród inwestorów pomysł pomysł wykonania "inwentaryzacji" wstecz, czyli przed przebudową i zgłoszenie przebudowy z wnioskiem o pozwolenie na budowę) to kombinowanie na własne ryzyko inwestora i architekta, który się pod tym podpisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam bardzo – kto Ci takich głupot nakładł do głowy.:jawdrop:

 

Nawet jak wejdzie bardzo liberalne prawo budowlane, to Ciebie i tak „rozliczą” ze starego.

 

Pomijam już fakt, że ten liberalizm, oznacza również dużo większe kary za nieprzestrzeganie przepisów – a Ty złamałeś wszelkie przepisy zarówno według tego starego i tego nowego co ma nadejść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...