Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC glikolowy z odwiertu .


Recommended Posts

PE było by najlepsze gdyby nie ten zgrzew na samym dole .

 

PP doradził mi Adam_mk, pomysł okazał się bardzo dobry :)

 

Hmm Wodociągi zgrzewają PE i ładują bez umiaru często ponad 6 bar do takiej rurki. Natomiast nie robią instalacji z PP. Więc Adamie proszę napisz dlaczego?

 

Przypominam zgrzewane PP jest do 10 Bar a PE do 16 Bar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 102
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Proszę o wyliczenia na temat opłacalności takiego GWC lub innego GGWC zakładając sprawność reku na poziomie 80%.

Innymi słowy co i ile daje nam tak droga inwestcja w coś co nie da nam zysków...

Dzięki :)

 

każde GWC jestes wstanie wykonać sam za grosze - przy GGWC to koszt materiałów - o jakich kwotach rozmawiamy ? 1,5 tyś ? 2 tyś

do tego masz gwarancje gwarancje niezamarzania centrali bez konieczosci jej wylączania

przy układzie taki jak u mnie mozesz odzyskiwać ciepło na wylocie również z gwarancja ciągłego działania bez obawy że coś ci zamarznie

tak wiec to układ trochę bardziej złożony niż TY go upraszczasz do zwykłej rury pod domem

np J-J od kwietnia dom chłodzi dzieki GWC (od kwietnia nie ogrzewa domu !!!) - jak to mówią - KOMFORT - bezbecenny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każde GWC jestes wstanie wykonać sam za grosze - przy GGWC to koszt materiałów - o jakich kwotach rozmawiamy ? 1,5 tyś ? 2 tyś

do tego masz gwarancje gwarancje niezamarzania centrali bez konieczosci jej wylączania

przy układzie taki jak u mnie mozesz odzyskiwać ciepło na wylocie również z gwarancja ciągłego działania bez obawy że coś ci zamarznie

tak wiec to układ trochę bardziej złożony niż TY go upraszczasz do zwykłej rury pod domem

np J-J od kwietnia dom chłodzi dzieki GWC (od kwietnia nie ogrzewa domu !!!) - jak to mówią - KOMFORT - bezbecenny

to ja zacznę od końca ...

j-j ma niewielki dom w dodatku pasywny

taką chałupkę to łatwiej przegrzać niż wychłodzić

 

ja cały czas twierdze że GWC to taka dość droga odmrażarka...

w zimie prawie całą energie jaką pobierze z gruntu wyp... przez wyrzutnię...

 

znacznie bardziej sensowne ekonomicznie jest samo GWC ale bez reku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GGWC to koszt materiałów - o jakich kwotach rozmawiamy ? 1,5 tyś ? 2 tyś

 

bez przesady z tą taniością - przy sensownym GGWC - myślę tak od 100 mb rury za sam glikol trzeba liczyć ok 1000 PLN

najtańsza pompa też nie będzie za darmo, rurę można gdzieś ukraść, ale jak by trzeba było ją kupić to tez kilka setek trzeba zostawić w kasie.

do tego jeszcze drobiazgi typu naczynie przeponowe, sterownik, odpowietrzenie.

 

Rozumiem wątpliwości, że nie działa, że za drogo itd. każdy może policzyć czy mi się opłaci, ale nie opowiadajmy bajek, że da się zrobić za grosze.

 

za kilka setek można mieć byle jakie rury zakopane własnoręcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to policzmy

 

150m rury fi 25 PE 300 PLN

pompa obiegowa Omnigena 24-60 ze srubunkami 95 PLN

wykopanie, rozłożenie rury, zasypanie 500 PLN - koparka z okolicy po 100 PLN za godzine licze chyba troche na wyrost ale duzo zalezy od terenu

odpowietrznik automatyczny jakies 10 PLN

nagrzewnica - w zaleznosci od paramaterow od 1000-1500 PLN - zakładam 1500

kilka zaworów 6 szt. 1/2'' - po 5 PLN czyli 30 PLN

manometr + redukcja z 1/2 na 1/4 jakies 20 PLN

termometr - IMHO zbędny ale niech będzie - kolejne 20 PLN

troche rury PP do połączeń/przejśc - zalezy od przejsc - zakładam 100 PLN

jak sie nie ma zgrzewarki to mozna kupic w supermarkecie za 130 PLN albo poprosic hydraulika - pewnie ze 100-200 PLN za polaczenie calosci

no i glikol - w sumie jakieś 70 ltr. - jakies 700 PLN .

 

4-ropak piwa po ciężkim dniu pracy ;) bezcenny

 

razem:

 

300 + 95 +500 + 10 + 1500 + 30 + 20 + 20 + 100 + 200 +700 = 3475 PLN

 

Niech każdy sam oceni czy mu się to opłaci czy nie i czy to dużo czy mało przy całej inwestycji.

 

Wszystko i tak zależy od lokalnych warunków i potrzeb.

 

Płacimy za komfort i tyle.

 

 

 

PZDR

 

Qter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

być może... ale to IMHO zupełnie inne urządzenia i zastosowanie... nie mozna tak porównywać....

 

bo to jak wyścigówka vs. wywrotka -> oba oba jeżdżą a służą do czego innego ;)

 

PZDR

 

Qter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - wątek jest o GWC z odwiertu - a nie o tym czy się opłaca czy nie opłaca - takie dyskusje to chyba już forumowy standard na każdym tematycznym wątku ... jakoś coraz mniej mi się to podoba - 5 wątków o GWC i rekuperacji i w każdym o tym samym - ze GWC się nie opłaca ...

 

kawiarka tez się nie opłaca bo mozna czajnik kupic albo i nawet na ognisku wodę gotować a mimo to kudzie kupują - wiec pozwulcie każdemu zadecydować i nienarzucajcie już swoich opinie bo zrobi się 100 stron z czego 90 bedzie nie na temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam wrażenie że to nie będzie dobrze działać ...

odwiert ma 50m

ile z tej głębokości jest zalane wodą ?

dwie rury pobierające są zanurzone razem z rurami zrzutowymi w dość niewielkiej objętości wody...

 

próbowałem kiedyś zrobić układ chłodzenia wodą ze studni...

woda krążyła w obiegu zamkniętym pomiędzy wymiennikiem i studnią, po całym dniu sie zagrzała i nie chciała szybko wystygnąć...

dopiero upuszczanie (wypompowywanie ) powodowało szybszą regenerację...

mam nadzieję że tu nie będzie takiej sytuacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo72

 

Mie sie zdo, żeś se tego GWC nie zrobół to tera kożdy co je mo to gupol jest!

Fanzolisz jak potłuczony!

Pomacoł ześ se co takiego własnom łapom?

(to tak po naszymu, cobyś lepij zrozumioł)

Ja! Jo już leca wierzyć, że mosz i że nie kce robić co kożesz!

Potymu Ci sie nie widzi!...

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...