Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC glikolowy z odwiertu .


Recommended Posts

Mam wrażenie , ze w pogoni za sprawnością przemian - gubiona jest istota tego rozwiązania!

 

GWC nigdy nie był i nie miał być klimatyzatorem!

Jest urządzeniem WSPIERAJĄCYM pracę dobrze zbudowanego domu!

Upraszcza budowę rekuperacji, zmniejsza wymagania jej stawiane a przy dobrej termoizolacji bryły - przeciwdziała jej przegrzewaniu.

 

Tu chodzi o KOMFORT bytowania a nie o 99,9% sprawności pracy urządzeń tam, gdzie strumień energii jest niewielki!

(niewielki, ale jego wpływ MA jednak znaczenie).

MOŻNA się obyć bez rekuperacji i GWC!

Ale jak kogo stać - z GWC i rekuperacją gorzej NIE BĘDZIE!!!

 

Za to wentylacja mechaniczna to obecnie podstawa DOBRZE zbudowanego domu!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 102
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A ciekawe jakby porównać gwc z czymś co daje podobny efekt: np mała tania klima z grzaniem pomiędzy czerpnią a wymiennikiem.

Zimą tak samo podrzeje powietrze, latem tak samo ochłodzi.

Koszt inwestycji różny, koszt użytkwonaia różny. Ciekawe po jakim czasie suma kosztów się wyrówna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

300 + 95 +500 + 10 + 1500 + 30 + 20 + 20 + 100 + 200 +700 = 3475 PLN

+ jeszcze sterownik by się przydał i naczynie przeponowe

 

niektóre reku (np. Jan-Gaz) mają już sterowniki wbudowane (a nawet jak nie to za około 100 PLN mozna dokupić)

 

naczynie przeponowe - gdzie i po co?

 

to co dałem to przykład i dla każdego wyjdzie inaczej - u mnie wyszło trochę drożej niz tu pokazałem ale np. ofertę od firmy instalacyjnej dostałem na jakieś 15 k PLN na taką właśnie instalacje.

 

Tak jak było mówione - jeden zapłaci za swoje CHCIEJSTWO a drugi chciec nie będzie - obaj mają do tego prawo (jeden jeździ Citroenem a drugi VW i obaj twiredzą że tak jest najlepiej)

 

 

PZDR

 

Qter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja robie ggwc tak

 

Wkopuję poziomo rurę PE fi 32 cały krązek 150mb.

rura ok 600 zł

koparka na ok 8 h = 800 zł

później na czerpni montuję chłodnicę koszt ok 2000 zł. chłodnicę ponieważ ma system odprowadzenia skroplin. w zależności jak duży reku.

do połączenia potrzeba trochę rury PP najczęściej ok 100 zł

glikolu wchodzi ok 80 - 100 l = ok 1000 zł

pompka grutfosa ok 600 zł

naczynko zbiorcze ok 100 zł

kilka zaworków oby stworzyć system dobijania 100 zł

czujka temperatury 150 zł

razem daje to ok 5000 - 5500 tysięcy zł. jest to najtańsze rozsądne ggwc. u mnie w firmie klienta kosztuje to ok 10000 zł brutto.

 

co do sterowania większość rekuperatorów ma możliwość sterowania takim systemem. tzn z czujki temperatury odczytuje temp zewnętrzną i albo puszcza prąd na pomkę albo nie puszcza. tyle

 

zwykłe gwc robione na rurach rehau jest zdecydowanie droższe bo wychodzi ok 14000 zł za 50 mb rury fi 200 i moim zdaniem jest słabe. nie montuję go już od kilku lat.

 

pozdrawiam

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My tu sobie gadu gadu o kosztach, opłacalności i innych "ciekawych" rzeczach.... a Piczman nie dał żadnego infa odnośnie pomiarów na tym wierconym GWC ;)

 

Też jestem ciekawy jak wyjdzie. Bo glikol płynie tam "w podwójnej izolacji" (rurka pp + rura odwiertu). No i bliskość zasilania i odbioru. Przy koparce musiał być odstęp z 80cm a tu jest mniej.

 

To jeszcze o niczym nie przesądza i kto wie czy nie będziemy pozytywnie zaskoczeni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwa wyjścia. Albo wyniki słabo wyszły albo siedzi i składa dokumenty o patent :)

 

kiedyś cos Paweł wspominał że właściciel siedzi za granicą - to może być powód braku danych ... ale coś chyba Paweł powinien napisać

 

bo jak narazie pozostają domysły ... działa nie działa są dane nie ma danych etc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi tu nie gra.

Zacytuję Adama mk z wątku "gwc tymi ręcami", pierwszy post:

 

Rozmawiamy o wsparciu wentylacji

Dla wymiany rzędu 1 kubatury – powiedzmy 500-600m3/godz (bo takich domów jest najwięcej) możemy do wnętrz przenieść (tu raczej wynieść z wnętrz, bo tylko LATEM) moc rzędu 3kW.

Czemu?

Bo nawet jak zbudujemy system oferujący nam moc 12kW TO NIE MAMY CZYM tej mocy transportować.

Transportujemy ją strugą powietrza (te 500m3) czyli przenosimy 500 do 600 x 1,2kg masy IZOLATORA TERMICZNEGO jakim jest powietrze.

700 kilogramów powietrza, nawet wilgotnego, nie potrafi przemieścić większej porcji energii !!!

A co zimą?

Łatwiej jest, bo powietrze jest suche i wymiana znacznie mniejsza.

Zimą, w szczycie, uda się tak przenieść do około 1600W

Budowanie systemu oferującego większe moce ekonomicznego uzasadnienia nie ma.

 

Nie jestem specem w tej dziedzinie, ale gryzie mi się to z tym co buduje Piczman. Poprawcie mnie proszę jeśli coś źle zrozumiałem.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dobrze zrozumiałeś pedronx.

 

to co napisał adam_mk to swięta racja.

jeżeli chcemy mieć jakieś wymierne korzyści z GWC to warto przewymiarować rekuperator. tzn musi na najwyższym biegu robić co najmniej 1 wymianę.

 

tłumacząc w prostrzy sposób wyliczenia adama to jest tak. np w halach sklepowych takich jak biedronka lidl jest chlodzenie wentylacja. ale tam się robi np 5 wymian na godzinę. czyli nadmuchuje się DUUUUŻO powietrza które jest w stanie przenieść ten chłód.

 

wracając do tematu.

jeżeli przewymiarujemy rekuperator musimy użyć większych średnic rur czyli cała instalacja staje się droższa powiedzmy o ok 4-5 tyś zł. do tego doliczmy 10000 zł za GGWC.

i teraz nasuwa się bardzo proste pytanie. Czy dla nawet (bardzo optymistycznie) 3 kW chlodu latem i 3 kW ciepła zimą warto wydać 15000 zł?

 

tak dla ułatwienia średniej wielkości dom ma zapotrzebowanie na ciepło rzędu 20 kW

 

 

Co do ceny chłodnico nagrzewnicy to 2000 tysiące to nie jest wcale tak dużo. jest to cena z obudową i średnicę fi 250mm. mniejszej nie ma co zakładać. robiąc dużą obudowę rozprężamy powietrze czyli ono zwalnia i może przejąć lub oddać więcej energii.

 

co do wyników takiego ggwc jakie opisywałem wcześniej w tym wątku.

 

z zimy jak je odpalałem 15.01.2012

tem zewnętrzna - 8 st C

tem po nagrzewnicy -0,5 st C

tem nawiewana (rek AERIS CA 550) po wyminniku 18,2

tem powietrza wyciąganego z domu 20,5

 

temperatura glikolu wychodzącego z gleby 8 st C

Z wilgotności powietrza nie mam żadnych danych.

wracającego do gleby 2 st C

 

W lato tzn w maju 28.05.2012

zew. 25

po nagrzewnicy 20 st C

nawiewana 20 st C

glikol z gleby 8 st

wracający 17 st.

 

dane odczytane łopatologicznie ze sterownika rekuperatora i z termometrów na zasilaniu i powrocie z rurek od gwc.

Edytowane przez michał dereń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...