Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC glikolowy z odwiertu .


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 102
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

bardzo dobrze zrozumiałeś pedronx.

 

...

 

Może niejasno się wyraziłem... Chodziło mi o to że niezależnie jak dużo będzie tych kilowatów z ziemii, to powietrze nie jest w stanie go więcej przetransportować: "Bo nawet jak zbudujemy system oferujący nam moc 12kW TO NIE MAMY CZYM tej mocy transportować."

 

Pytanie moje brzmi: po co Piczman buduje taki duży odbiornik energii (ta rura w ziemii) skoro powietrze i tak jej nie odbierze/przeniesie w całości?

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musi na najwyższym biegu robić co najmniej 1 wymianę.

 

biorąc pod uwagę, że chłodząc poprzez GWC [glikolowe bo z takimi mam doświadczenia]

centrala otwiera klapę bypass i jej wydajność wzrasta dzięki mniejszym oporom przepływu powietrza

to efekt bardziej intensywnego przewietrzania uzyskujemy automatycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Mam takie wrażenie, że takie rozwiązanie wymiennika ciepła nie zda egzaminu. Inaczej - będzie o wiele gorszy efekt, niż można by było uzyskać przy dwóch, płytszych otworach ale oddalonych od siebie. Problem jest taki, że rura zdawcza jest bardzo blisko odbiorczej a dookoła są one lepiej zaizolowane niż między sobą. Czyli najbardziej rozgrzany czynnik przepływa w bezpośrednim sąsiedztwie tego, który powinien być najbardziej schłodzony. Zatem największy przepływ energii pomiędzy rurkami będzie przy samej górze otworu. Na dole oczywiście temperatura glikolu spadnie i się wyrówna między nimi i otoczeniem, ale potem, im wyżej będzie, tym bardziej będzie się ogrzewał by wreszcie ogrzany trafić do domu. Uważam więc, że spadek temperatury będzie, ale nie spektakularny i bardzo szybko wyczerpie się możliwość wymiany energii. Opisany schemat jest na lato - w zimie, oczywiście będzie odwrotny.

 

Teoretycznie pomogłoby cykliczne wyłączanie pompy. Ustawienie czasówki na pełną wymianę glikolu w rurkach. Po "załadowaniu" rurki przerwa aż ciepło przejdzie z gruntu do glikolu lub odwrotnie i przepompowanie jego do wymiennika ciepła w domu. Jednak sprawność czegoś takiego nie będzie imponująca ze względu na skromną pojemność.

 

To takie 0,03 zł ode mnie i obym się mylił...

 

Pozdrawiam,

Zygmunt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

się porobiło...

czekam i czekam na relacje od Piczmana, już się nawet zacząłem niepokoić, że się tym ostatnim ggwc do chin przewiercił, aż tu czytam coś takiego: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?18098-Kto-ma-rekuperator-kt%C3%B3ry-ju%C5%BC-dzia%C5%82a!!&p=5381936&viewfull=1#post5381936

 

No nieeee! Piczman, nie rób fochów :)

Jesteś jedną z najpożyteczniejszych osób na tym forum! Nie opuszczaj nas, owieczek swoich, z zakopanymi już rurami, z zakupionymi nagrzewnicami! Nie teraz! Nigdy!

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

CUT!

 

To takie 0,03 zł ode mnie i obym się mylił...

 

Pozdrawiam,

Zygmunt.

 

Zygmunt,

 

A wchodziłes kiedys do środka starej studni? Tam jest naprawdę zimno w lecie i ciepło zimą. Tu długość rurek i czas jest "on plus". To, że są one zaizolowane grubością ścianki rurki oraz tym, że nie leżą bezpośrednio w ziemi IMHO w nie ma znaczenia (właśnie ze względu na czas). Tu się wszystko ładnie powinno uśredniać... Sam jestem ciekaw wyniku takiego eksperymetu. Inna sprawa to jeszcze sprawność/wydajność nagrzewnicy i wydajność samego reku.

 

PZDR

 

Qter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, nie wiem już co o tym myśleć...

Piczman, wsiadło na Ciebie 2óch niewiernych a Ty się poddałeś. Olej to! Wracaj! Przecież to dziecinne i okrótne zarazem. To tak jakby ktoś mojej babci wyłączył ostatni odcinek "mody na sukces" :)

Napisz coś z placu boju. Myślę, że nie tylko ja jeden na to czekam. A jeśli się nie udało, to co z tego. Nie myli się ten co nic nie robi. Nie pękaj. Wracaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co ma się szarpać.

Mało ma swoich spraw, swoich kłopotów.

Powiedział dość i tyle.

Wiele osób pisze tak, jakby zjedli wszystkie rozumy.

 

Np.: Mój reku radzi sobie dobrze przy -25C.

 

Poczytajcie prace doktorskie o pracy różnych rekuperatorów w ujemnych temperaturach, to mniej głupot będziecie pisać i wkurzć ludzi, którzy bezinteresownie starają się Wam pomagać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

Poroszę o poradę w takim temacie - chciałbym wykorzystać moje odwierty pionowe (glikol) o łącznej długości 222 m), które są wykorzystywane w okresie zimowym do pompy ciepła - a w lecie chciałem je przeznaczyć do stworzenia instalacji z rekuperatorem (AERIS 350 LUXE ERV VV ) oraz chłodnicą do schładzania powietrza (wg załacznika) - proszę o opinie użytkowników czego mogę się spodziewać po takiej instalacji - tzn. czy rzeczywiście w okresie upałów 30-35 stopni na zewnątrz będę w stanie uzyskać komfortową temperaturę wewnątrz budynku tj. około 22-25 stopni ??? Przewidziany koszt wy mojego instalatora to materiały około 4000-5000 zł + robocizna (pewnie jakieś 1000-2000 zł)Budynek jest zbudowany z bloczków ytong 24 cm + wełna mineralna 15 cm + dach 25 cm + okna 3 szybowe - kubatura budynku około 500 m3.

Czy może lepiej zamontowac klimatyzacje w salonie na dole + w pokoju sypialni na poddaszu ??? Tylko nie wiem czy koszty nie będa jeszcze wieksze.

[ATTACH=CONFIG]121522

001.jpg

Edytowane przez martinez80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...