Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Przepisy prawne-problem z interpretacja. Wynajmowanie pomieszczen w domu jednorodz.


Recommended Posts

witamy.

 

sprawa troszke moze nietypowa i z punktu prawnego pogmatwana :(

bardzo prosze o podpowiedz kogos kto ma rozeznanie w temacie bo od kilku dni siedzimy w necie i nie mozemy sie doszukac odpowiedzi na pytania :bash:

 

sprawa wyglada nastepujaco:

 

mamy zamiar wybudować w mysl i zgodnie z prawem budowlanym dom jednorodzinny czyli zachowujac wszystkie wymiary , odleglosci i postanowienia warunkow zabudowy.

tyle , ze ... warunkiem naszego budowania jest , ze w budynku 2 kondygnacyjnym niepodpiwniczonym (parter i pietro) dolna czesc przeznaczymy do wynajecia jako 4 "mieszkania" a na gornym pietrze zamieszkamy my :)

i tu pojawia sie pierwsze i najwazniejsze pytanie:

 

1) czy mozemy u siebie w domu wynajac dowolna ilosc pomieszczen w dowolnej formie ???:confused:

 

teoretycznie wiemy , ze według prawa dom/budynek jednorodzinny moze miec 2 odrebne lokale/mieszkania ... ale ???

 

2)czy podzial na te dwa lokale nie odnosi sie do prawa wlasnosci poszczegolnych lokali lub kwestii zameldowania w poszczegolnych lokalach ?? nadmieniam , ze nie mamy zamiaru w wynajmowanych lokalach/mieszkaniach nikogo meldowac.

 

3) albo inaczej: czy w domu jednorodzinnym mozna wynajac załóżmy pokój ??? bo jezeli tak to czy mozna nazwac i w formie prawnej bedzie pokojem czesc budynku za zamknietymi drzwiami z lazienka i aneksem kuchennym ???

 

4) i idac dalej za pytaniem nr 2 czy przepisy w jaki kolwiek sposob okreslaja ile mozna miec w domu jednorodzinnym lazienek , aneksow kuchennych , pokoi itp ???

 

przerazil nas fakt , ze w domu jednorodzinnym moga byc wydzielone tylko 2 mieszkania/lokale mieszkalne , ale chodzi tu chyba bardziej o mozliwosc sprzedazy poszczegolnych mieszkan/lokali mieszkalnych i nie wiemy własnie czy tyczy sie to rowniez tematu wynajmowania. nigdzie nie znalezlismy wzmianki na ten temat :wtf:

 

znalezlismy tez malo precyzyjne ale jednak , informacje odnosnie mozliwosci ustanowienia odrębnej własności lokalu co teoretycznie moze i by zalatwilo sprawe , ale nie mamy potrzeby ustanawiania oddzielnych ksieg wieczystych dla poszczegolnych wyodrebnionych lokali i chyba nie bylo by to mozliwe poniewaz wlascicielem/wspolwlascicielem budynku bedzie bank poniewaz bedziemy budowali na kredyt :-/

 

wiemy , ze jest mnóstwo ludzi wynajmujacych pokoje , mieszkania w domach jedno rodzinnych i w mieszkaniach spoldzielczych , komunalnych itp bez zadnych formalnosci , uzgodnien prawnych i tym podobnych i teoretycznie mogli bysmy zrobic to samo , ale wolimy zrobic to ze swiadomoscia i zgodnie z naszym bardzo delikatnie mowiac "glupim" prawem bo predzej czy pozniej zainteresuje pewnie ktoregos "zyczliwego" sasiada fakt , ze przed domem parkuje ciagle kilka samochodow i przy drzwiach jest domofon z kilkoma tajemniczymi numerami ;-)

 

P O M O C Y !!!!!!!!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem nie chcecie "mieszkań" sprzedawać tylko wynajmować. Ilość kuchni i łazienek może być dowolna. Zresztą zmiana funkcji pomieszczeń jest zmianą nieistotną. Problemem być może parkowanie - przy dwóch lokalach musisz zapewnić z reguły 4 miejsca parkingowe na własnej działce!!! A nie przed bramą. Wynajmować możesz,ale w takiej skali może to być przez US potraktowane jako działalność gospodarcza. Wówczas, oprócz podatków musisz płacić ZUS itp. I nie możesz płacić podatku ryczałtem. A jaka powierzchnia każdej z kondygnacji będzie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...