Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dolne źródło (poziome)


tomek_glw

Recommended Posts

Zakończone ręczne zasypywanie przed wjazdem sprzętu ciężkiego. Woda w wykopie i niezłe gliniaste bagienko ściągające gumowce z nóg :)

Za to rury ładnie wtapiają się w glinę.

Pracy fizycznej jest jednak sporo, więc wybór gruntówki z kolektorem poziomym - systemem gospodarczym - tylko dla zdecydowanych :)

Ja na razie nie żałuję ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 119
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 2 years później...

Witam,

odgrzebie kotleta :D

Z góry przepraszam za laickie pytanie ale temat PC zaczynam dopiero zgłębiać. Dom w całości w podłogówce ok 100m2 ogrzewanych podłóg z dbałością o zaizolowanie podłóg na gruncie. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem do tego jak finanse pozwolą ggwc ułożone pod posadzkami. rurę na pewno tam zakopię kwestia dołożenia reszty gratów.

Do meritum sprawy

Zapytanie o maksymalną długość pętli w kolektorze spiralnym poziomym. Ponieważ mam wąska działkę ale za to bardzo długą rozmyślam o ułożeniu wzdłuż granicy działki spirali i zrobienia jednej pętli we/wy na jednej łączonej rurze 400mb. Czy może zrobić dwie pętle po 200mb jedna a zaraz za nią kolejna tylko odstępy rur we/wy nie mam za bardzo jak minąć z bezpieczną zakładaną odległością. Pomiędzy granicą działki a budynkiem mam wolne 4m gruntu i tam właśnie chcę ułożyć kolektor. Z przodu działki mam media a z tyłu zabudowania dlatego zostaje tylko to wąskie gardło. Jak to widzicie? Dzięki za wszelkie opinie. jeżeli cos jest niejasne mogę dołączyć szkic sytuacyjny.

 

Pozdrawiam i życzę moc prezentów z okazji Mikołaja ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 100 metrowy domek to Ty nawet nie baw się w dolne źródła. Zamontuj pompę powietrze-woda i po problemie, a niższy koszt instalacji w zupełności zrównoważy nieco wyższy koszt eksploatacyjny - choć przy 100m2 powierzchni dobrze izolowanego domu będzie to kosmetyka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź ;)

Mając na uwadze jedne z niższych temperatur powietrza w Polsce (białostocczyzna) myślałem, że bardziej ekonomiczną opcja będzie zastosowanie pomy woda - woda

Czytałem jeszcze kilka lat temu opinie nt. pomp powietrze - woda i dużym minusem było zamarzanie i wymiennika lub koszt jego podgrzewania. Skoro twierdzicie, że to będzie to bardziej ekonomiczne rozwiązanie to zainteresuje się tematem bo dane jakie posiadam są sprzed dwóch lat a pewnie w tej kwestii producenci sprzętu poszli o krok do przodu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podlasiu nie ma sensu montować PC powietrznej . Poprostu jest za zimno . Jak mała działka to można kolektor pionowy A co do kolektorów poziomych to pętla nie powinna być większa niż 100 mb . Mam u siebie rozłożone 600mb w sześć pętli na głębokości ok 1,4mi jest OK .

 

A dlaczego nie dłuższe niż 100m? To że Ty masz 100m to nie znaczy, że inne nie działają. Mam u siebie trzy pętle po 150 m i wszystko jest OK. Podejrzewam, że jedyna różnica jest taka, że do dłuższych pętli potrzebna jest mocniejsza pompka obiegowa i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podlasiu nie ma sensu montować PC powietrznej . Poprostu jest za zimno .

 

głupoty piszesz..

z tego co kojarze, to był tu chyba ktoś z okolicy suwałk z PC p-w i tam nie było jakoś za zimno...

wiadomo, że to samo urządzenie będzie lepiej pracować w I strefie klimatycznej niż w V (będzie tańsze w eksploatacji), ale daleki byłbym od stwierdzenia, że nie ma sensu jej montować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o pompach tutaj p-w; w-w ale o długości pętli rozprawiajmy a co do wyboru to podpytam jeszcze instalatorów co o tym sądzą bo rzeczywiście bliżej średnie temperatury powietrza dla tego rejonu sa sporo niższe od centralnej Polski, nie wspominając już o zachodnich województwach. Głębokość przemarzania też jest o 0.4m większa niż na zachodzie ale dobra już dość na ten temat trzeba założyć nowy wątek do tej dyskusji ;)

 

Co do dolnego źródła to najchętniej zawinąłbym kolektor spiralny poziomy w pętle 400m w jednym kawałku i myślę, że odpowiednia pompa załatwiłaby sprawę do tego różnica wysokości pomiędzy DZ a pompą obiegową nie byłaby większa niż 1m więc to też na plus. Na całej działce wszechobecna glina i bardzo wysoki poziom wód gruntowych dlatego pomyślałem o pompie wodnej ale z tego co czytam pompy powietrzne zrobiły kolosalny krok do przodu.

 

A więc pompa obiegowa da rady uciągnąć 400m DZ źródło na rurce fi 42? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygrzebałem ostatnio takie oto dane z poradnika danfoss'a sorry, że w załączniku ale ni ogarniam jeszcze czy jest tu forumowa galeria ;)

 

Nie jest tu opisany rodzaj wymiennika poziomego ale przypuszczam, że długości pętli są dla wymienników "ślimakowych" (meacośtam :p)

 

edit: wielkie G widać na załączniku więc przekopiuje tabelki

 

Maksymalna długość obiegu, typ węża PEM DN 32, ϕi = 28,0:

DHP-H, DHP-C, DHP-L Obliczona, maksymalna długość pojedynczych obiegów,[m]

Wielkość 1 obieg 2 obieg 3 obieg 4 obieg

6 <390 <2 x 425 - -

8 <300 <2 x 325 - -

10 <270 <2 x 395 - -

12 <190 <2 x 350 - -

16 <70 <2 x 175 <3 x 183 4 x 197

 

Maksymalna długość obiegu, typ węża PEM DN 40,ϕi = 35,2:

 

DHP H, DHP-C, DHP-L Obliczona, maksymalna długość pojedynczych obiegów,[m]

Wielkość 1 obieg 2 obieg 3 obieg 4 obieg

6 <1000 - - -

8 <750 - - -

10 <1000 - - -

12 <700 <2 x 1000 - -

16 <220* <2 x 444* - -

petle danfoss.jpg

Edytowane przez pieciornik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dolnego źródła to najchętniej zawinąłbym kolektor spiralny poziomy w pętle 400m w jednym kawałku i myślę, że odpowiednia pompa załatwiłaby sprawę do tego różnica wysokości pomiędzy DZ a pompą obiegową nie byłaby większa niż 1m więc to też na plus. Na całej działce wszechobecna glina i bardzo wysoki poziom wód gruntowych dlatego pomyślałem o pompie wodnej ale z tego co czytam pompy powietrzne zrobiły kolosalny krok do przodu.

 

A więc pompa obiegowa da rady uciągnąć 400m DZ źródło na rurce fi 42? :)

Celuj raczej w 2 x 200m PE40, ale do liczenia oporów trzeba znać przepływ. Jakiej mocy PC planujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na grzanych podłogach będzie ok 100m2 + nieduża piwnica i nieogrzewany, wyizolowany garaż; 4 osoby mieszkające. Warunki glebowe bardzo dobre ale strefa klimatyczna zamieszkania to białostocczyzna ;) Z geologiem byłem umówiony na październik ale jak mróz skuł grunt to sorry; czekamy do wiosny. Wg wstępnych ustaleń z firmami instalującymi moc pompy wychodzi na 6kW razem z wodą użytkową. Mam nietypową działkę wąską ale z tyłu sporo tereny do wykorzystania ale jak już będzie trzeba zrobie dwie wężownice ale jeden obieg znacznie ułatwiłby całe zadania stąd z uporem maniaka rozgryzam temat ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pieciornik

Zobacz zatem, jakie opory wychodzą dla przykładowego przepływu:

Przepływ 1,37m3/h

Chłodnicza 4,5kW

Delta 2,8*C

 

1 x 400m PE40 - 32kPa

2 x 200m PE40 - 4kPa

 

Obydwie spirale można ułożyć w jednym długim rowie (jedna za drugą). Dwa "ciepłe" dobiegi pod jedną ścianą wykopu i dwa "zimne" pod drugą ścianą.

Mały rozdzielacz na dwie sekcje i gotowe.

W tym, że dobiegi dalszej spirali będą dłuższe - problemu nie widzę. Ale może ktoś ma lepszy pomysł.

 

Jaką szerokość i długość całkowitą rowu planujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Zigobar za przedstawienie przykładu, liczby dają obraz jakiej wielkości opory występują w poszczególnych rozwiązaniach. Masz rację zastosuje dwie pętle po 200m PE40 co przy dobrych warunkach glebowych (kopałem już na działce; glina) powinno spokojnie wystarczyć dla 6kW jednostki.

 

Mam 4 metry od ściany bocznej, północnej domu do granicy działki na długości około 45m i tam pójdzie jedna pętla, drugą pętlę chciałbym ułożyć jak piszesz za tą pierwszą tylko że odcinki dobiegowe pochłoną blisko 100m rury a kolejne blisko 100m pójdzie jako spirala? Pas działki o szerokości 4m mam na długości około 250m. Musze to rozrysować dokładniej i wrzucić do oceny ;)

W dobrym tonie byłoby gdyby obie pętle miały jednakowe długości, obeszło by się wtedy bez rotametrów z prosta rozdzielnią.

 

Wiem jak już to ma wyglądać, teraz pozostaje sensownie i z głową poskładać wszystko do kupy, dziękuje Zigobar za głos w dyskusji. W razie wątpliwości zapukam tu ponownie ;)

 

btw.

Może nakierujecie jeszcze na producenta, model pompy ciepła. jest tak duża rozpiętość ofert, że oczy się rozbiegają. Zdaje sobie sprawę, że wszystko zależy od zasobności portfela ale gdyby można było wybrać kilka opcji:

 

profi sprzęt bez zbytniej uwagi na cenę

dobry sprzęt w stosunku jakość / cena

opcja ekonomiczna

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem na etapie wyboru sposobu ogrzewania domu. Chciałbym Pompę ciepła gruntową.

Dom 170m2 na parterze plus poddasze użytkowe około 50 m2, razem docelowo 220m2. Chcę wszędzie podłogówkę plus ewentualnie 2 drabinki w łazienkach. Ściany Silka 24 + 25 styropianu 0,031. Na podłogach parteru 30 cm styropianu 0,038. Dach około 40 cm wełny.

Pompa ciepła jaką planuje to moc 9-11 KW. Kolektor pionowy sobie odpuściłem, szkoda pieniędzy a działkę mam dużą.

Doradźcie proszę jaki duży kolektor poziomy spiralny wykonać. Pomysł jest taki by zrobić 4 pętle po 150m w 4 rowach o długości 20-25m. Jak myślicie wystarczy tyle na moje potrzeby. Czy może dołożyć jeszcze 1-2 pętle? Grunt jaki jest na głębokości poniżej 1m to mokra i sucha glina.

Mam jeszcze jeden pomysł. Chcę PC podgrzewać CWU przez cały rok. Pomyślałem że może po zakończeniu sezonu grzewczego zamknąć 2 pętle i korzystać tylko z 2 do przegotowywania CWU latem. Pozostałe 2 pętle miały by czas na regeneracje w czasie gdy nie będą używane. Oczywiście pętle były by na zmianę zamykane w jednym roku 2 w następnym kolejne 2 wykorzystywane rok wcześniej. Ma to sens?

Edytowane przez Łukasz CIN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę poczytałem i pomierzyłem działkę. Wnioski jakie mam to na mojej działce najlepiej będzie zrobić 3 rowy o długości 30-35m w rozstawie co 5m a w nich 3 pętle po 200m rur PE 32. Z jednej strony działki mam wolne miejsce o wymiarach 20m na 45m i tam muszę zmieści pętle dolnego źródła. Lepszym rozwiązaniem będzie zrobienie 6 pętli po 100m czy 3 po 200m??

Kolektor spiralny.jpg

Drugi wniosek jaki mam na dziś to wybór pompy ciepła. Myślę że dobrym wyborem będzie Galmet NewMiniLand 11 GT (11kW) z jakimś buforem by w miarę możliwości grzać tanim prądem. Tania polska pompa i podobno nie najgorsza, więc myślę że u mnie da radę.

Edytowane przez Łukasz CIN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...