Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dolne źródło (poziome)


tomek_glw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 119
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Właśnie o tym samym myślałem że z każdej pętli 100m po 20m będzie stracone na dobiegi.

Mogę zrobić tak że będę maił 3x 200m z PE40 i dodatkowo jedną pętle 1x120m PE32. Myślę o tym gdyż 4 pętli po 200m nie zmieszczę, ale 3x200 i jedną krótszą obok zmieszczę na działce. Jeszcze inna opcja jest taka że mam sporo miejsca na działce, ale jest to miejsce oddalone od domu (ściany kotłowni) o jakieś 30-50m i tam mógłbym zrobić jeszcze spokojnie 2 pętle po 200m, odejmując od tego dobieg do pętli to zostaje około 150m w spirali.

Załączam obrazem jak to u mnie jest.

Plan kolektora spiralnego.jpg

 

Jeszcze wyjaśnię bo na rysunku nie ma wymiarów. Studnia zbiorcza była by około 12m od wejścia rur do kotłowni. Najbardziej oddalone pętle były by około 20m od studni.

Nie wiem czy studnie zbiorcza jest konieczna czy można wszystkie rury bezpośrednio do kotłowni doprowadzić?

A jeśli studnia zbiorcza ma być czy może być tak daleko od kotłowni?

Edytowane przez Łukasz CIN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o tym samym myślałem że z każdej pętli 100m po 20m będzie stracone na dobiegi.

Mogę zrobić tak że będę maił 3x 200m z PE40 i dodatkowo jedną pętle 1x120m PE32.

[...]

Nie wiem czy studnie zbiorcza jest konieczna czy można wszystkie rury bezpośrednio do kotłowni doprowadzić?

 

3x200m PE40 w wykopach po 30m to starczy na pompę 12kW.

Ja bym nie kładł pętli 1x120m PE32, bo wtedy trudno by było zrównoważyć przepływy - tzn. w tej PE32 by musiał być mniejszy przepływ, ale ona byłaby krótsza, więc nie wiem, jak byś miał to zrównoważyć, chyba tylko jakoś dławiąc przepływy. Te 3x200m PE40 powinno starczyć, jeśli wykopy oddalone od siebie o min. 4 m. Szerokość jednego wykopu na PE40 to min. ok. 1,5 m.

 

Ja mam rury z 4 pętli doprowadzone do kotłowni, uważam, że to najwygodniejsze, do napełniania i ogólnie - rury i zawory są w kotłowni.

 

Przy tej mocy to pewnie będziesz większość grzać w taniej taryfie. Bufor nie jest potrzebny, bo magazynuje stosunkowo mało ciepła w porównaniu do posadzki podłogówki, a trochę obniża sprawność (mieszanie wody w buforze, dodatkowa pompa obiegowa zużywa energię) i komplikuje układ.

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zrobić to tak

Plan kolektora spiralnego v.2.jpg

Ułożyć spirale z PE 40 po 200m w rowach o wymiarach 30x1,5 m. Martwi mnie trochę to, że z każdej pętli 200m stracę po około 40m na dobiegi i zostanie mi w spirali po 160m.

Jak doprowadzić dobiegi do kotłowni? Może to być tak że dobiegi doprowadzę do kotłowni kopiąc jeden rów o szerokości 1m i po jednej stronie ułożę 3 rury zasilające kolektor a po drugiej stronie wykopu 3 rury powrotu? Rury powrotne z ogrzanym glikolem muszą być jakoś w ziemi zaizolowane, czy tylko zaizolować je powyżej strefy przemarzania przed samym wejściem do kotłowni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zrobić to tak

[ATTACH=CONFIG]294298[/ATTACH]

Ułożyć spirale z PE 40 po 200m w rowach o wymiarach 30x1,5 m. Martwi mnie trochę to, że z każdej pętli 200m stracę po około 40m na dobiegi i zostanie mi w spirali po 160m.

Jak doprowadzić dobiegi do kotłowni? Może to być tak że dobiegi doprowadzę do kotłowni kopiąc jeden rów o szerokości 1m i po jednej stronie ułożę 3 rury zasilające kolektor a po drugiej stronie wykopu 3 rury powrotu? Rury powrotne z ogrzanym glikolem muszą być jakoś w ziemi zaizolowane, czy tylko zaizolować je powyżej strefy przemarzania przed samym wejściem do kotłowni?

 

żeby nie tracić m na dobiegi, możesz zrobić studzienkę zbiorczą

40m z każdej pętli to bardzo dużo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zrobić to tak

[ATTACH=CONFIG]294298[/ATTACH]

Ułożyć spirale z PE 40 po 200m w rowach o wymiarach 30x1,5 m. Martwi mnie trochę to, że z każdej pętli 200m stracę po około 40m na dobiegi i zostanie mi w spirali po 160m.

Studzienka to niepotrzebny koszt i kłopot - oszczędzając na glikolu i rurach więcej włożysz w studzienkę. Lepiej jej nie robić. Żeby nie stracić tyle dobiegu możesz spiralę rozpocząć wcześniej, a kształt całości nie musi być symetryczny i każda pętla nie musi mieć tego samego kształtu. Pętle mogą być np. poprowadzone w L -kę wtedy dobieg Ci się zmniejszy. Może możesz rozpocząć dolną część pierwszej L-ki bliżej budynku ?

Dobieg możesz zrobić tak jak napisałeś - rów 1m i po przeciwnych stronach rury ciepłe i zimne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Studzienka to niepotrzebny koszt i kłopot - oszczędzając na glikolu i rurach więcej włożysz w studzienkę. Lepiej jej nie robić. Żeby nie stracić tyle dobiegu możesz spiralę rozpocząć wcześniej, a kształt całości nie musi być symetryczny i każda pętla nie musi mieć tego samego kształtu. Pętle mogą być np. poprowadzone w L -kę wtedy dobieg Ci się zmniejszy. Może możesz rozpocząć dolną część pierwszej L-ki bliżej budynku ?

Dobieg możesz zrobić tak jak napisałeś - rów 1m i po przeciwnych stronach rury ciepłe i zimne.

 

 

Ja się zgadzam. Na dobiegu też te rury ciepło mogą odbierać z ziemi - jak położysz zasilanie w pewnej odległości od powrotu. Zrób dwa wykopy obok siebie albo jeden szerszy na dobieg, np. z 1,5m szerokości, i rozłóż te rury w nim. Wtedy możesz odległość dobiegu doliczyć do długości wykopów. Razem będziesz mieć 3x30m i ten dobieg 20m, czyli 110mb.

 

Poza tym na 30m wykopu akurat wchodzi 160m rury "kółko przy kółku". Jak dasz mniej rury będą odstępy między "pętelkami", a jak więcej, to będą pętelki jedna na drugiej leżeć częściowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze ma takie pytanie co do rur. Czy muszą spełniać jakieś wymogi czy mogą być najtańsze PE 40 lub PE 32.

Bo jest tego kilka rodzajów o różnych grubościach ścianek itd.

Można kupić taką rurę za 2,90 zł/m

http://allegro.pl/rura-pe100-40-x-2-4-woda-pn10-wodna-wodociagowa-i4862953056.html

i za 6,58 zł/m

http://allegro.pl/rura-pe-do-wody-pn12-5-wodociagowa-40x3-7-rabaty-i4889076064.html

Na co zwracać uwagę kupując takie rury?

Może ktoś z Was może coś polecić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spytaj, jaką mają w lokalnej hurtowni. Nawet najcieńsza PN10 jest testowana pod ciśnieniem 10x większym niż będziesz mieć w instalacji.

Pamiętaj, żeby ostrożnie zasypywać, przynajmniej na początku. Zaleca się także sprawdzić ciśnieniowo obiegi (czy nie ucieka ciśnienie) i zasypywać pod ciśnieniem (chyba pół bara). Ja tego nie zrobiłem i nic się nie stało, mam rurę gr. 3mm, akurat taką kupiłem.

 

Przy układaniu przydają się spinki plastikowe (tzw. elektryczne), żeby połączyć pętle ze sobą, żeby nie "wstawały" z wykopu. Jak będziesz mieć krąg rury, odwiń dobieg, potem ciągnij ten krąg w wykopie, odwijając po jednym zwoju i łącząc spinkami. Zostaw rurę na powrót - połóż ją w pewnej odległości od spirali w wykopie (choć nie jest to niezbędne).

 

Ja przechodziłem rurami pod łatwą fundamentową, lepiej podobno przez ścianę fundmentową zrobić przebicie. Założyłem na nie otulinę pod podłogą i na odległości 2m od obrysu fundamentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam 4 metry od ściany bocznej, północnej domu do granicy działki na długości około 45m i tam pójdzie jedna pętla, drugą pętlę chciałbym ułożyć jak piszesz za tą pierwszą tylko że odcinki dobiegowe pochłoną blisko 100m rury a kolejne blisko 100m pójdzie jako spirala? Pas działki o szerokości 4m mam na długości około 250m.

 

Pozdrawiam

 

Jak masz długą a wąską działkę nie rób spirali tylko puść rurę prosto. Masz glinę to nie bedzie problemu wykopać łyżką wąskiego a długiego na 100 m rowu. Zasilanie po jednej, powrót po drugiej stronie wykopu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz długą a wąską działkę nie rób spirali tylko puść rurę prosto. Masz glinę to nie bedzie problemu wykopać łyżką wąskiego a długiego na 100 m rowu. Zasilanie po jednej, powrót po drugiej stronie wykopu

 

Genialne w swojej prostocie!!!! najprostsze rozwiązania przychodzą najtrudniej ;) Dzięki kolego!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w końcu zmierzyłem dokładnie moją działkę.

Na rysunku zaznaczyłem czerwonymi liniami obszar i jego wymiary na których mogę zrobić kolektor. Jasny niebieski to możliwe ułożenie spirali.

Wydaje mi się teraz, że może najlepiej będzie zrobić 4 pętle po 150m z PE 32 w 4 rowach o wymiarach 20x1m

Wymiary działki- kolektor spiralny v.1.jpg

Co o tym sądzicie?

Jestem otwarty na propozycje jeśli ktoś z Was ma jakieś pomysły co i jak mogę na działce rozmieścić i jaki kolektor zrobić?

 

Jeszcze jedno. Ktoś polecał wcześniej pompę NIBE i znalazłem taką NIBE F1145 12 kW (3x400V) a i cena wydaje się być OK , 10 tyś mniej niż cennikowo (24900 vs 35500 PLN).

http://armaturasanitarna.sklep.pl/pl/gruntowe/684-pompa-ciepla-nibe-f1145-12-kw-3x400v.html

Edytowane przez Łukasz CIN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie u mnie na dzialce jest studnia 10m glebokosci zawsze jesy woda ktorej nieuzytkuje. Jak myslicie albo moze ktos sie spotkal z tym aby do takiej studni wlozyc spirale. Ile ona moze dac energi? Przeciez ta woda napewno bedzie sie nagrzewala od ziemi tylko ile i czy to ma sens aby sie z tym bawic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie u mnie na dzialce jest studnia 10m glebokosci zawsze jesy woda ktorej nieuzytkuje. Jak myslicie albo moze ktos sie spotkal z tym aby do takiej studni wlozyc spirale. Ile ona moze dac energi? Przeciez ta woda napewno bedzie sie nagrzewala od ziemi tylko ile i czy to ma sens aby sie z tym bawic

 

Nie napisales konkretow chocby jaka spirale chcesz zatopic w studni, do jakiej Pc i jaki budynek . Pomysl mocno- slaby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie nieodwazyl bymsie robic calogo kolektora w studni. Umnie bedzie kolektor spiralny dzialke mam duza wilgotna glina, ił na okolo 2m zaczyna sie taki rupek, dom popodlodze 240m zamiezam zrobic 4 moze 5 spirali po okolo 25m i zastanawiam sie czy taka jedna spirale nie byloby lepiej zamienicna taka w studni. Spotkalem sie w internecie na xasypywaniu yakich spiral w ziemina okolo 8 do 10 metrow ale nigdzie nie znalazlemaby byla zanurzona w wodzie. Przeciez w stawach rozkladaja rury. Ciekaw jestem czy to zdalo by egzamin.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co sobie mieszac ukladu DZ, jesli masz dobre warunki gruntowe to wykonaj w poziomie, bo ta jedna petla w pionie ( w studni) bedzie miala juz inny opor przeplywu nawet gdy bedzie tej samej dlugosci co pozostale. Mysle ze przez ten jeden obieg i tak nic nie zyskasz a tylko stracisz. Na dnie stawu pewnie ze mozna, tylko ze w studni nie masz tak duzej wymiany cieplnej i pewnie juz w styczniu bedzie tam lod :yes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...