Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dolne źródło (poziome)


tomek_glw

Recommended Posts

Nigdzie tego niepisza ale mysle ze kolektor powinien byc zrobiony z lekkim spadkiem lub ilealnie rowno choc to jest niewykonalne aby je odpowietrzyc gdyz w innym przypadku zawsze bedzie powietrze i pompka bedzie miala opory.I jeszcze chcialbym zapytac czy pompki w pompach ciepla sa zazwyczaj wystarczajace czy montowaliscie dodatkowe pompki do podlogowki? U mnie bedzie 230m podlogowki oraz dwie drabinki w lazienkach i grzejnik w garazu (mysle ze zawsze cos podgrzeje tam nie musi byc goraco)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...
  • Odpowiedzi 119
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czy rury PE można jakoś łączyć ze sobą tak by łączenie nie zaburzało przepływów?

Rury PE 40 występują w odcinkach po 150m a ja potrzebował bym pętle po 200m, stąd moje pytanie.

Jeśli nie ma innego wyjścia, to odcinki leżące w ziemi można łączyć poprzez zgrzewanie (złączki skręcane nie są dobrym pomysłem).

Ale rury PE 40 można kupić również w odcinkach po 200m. Zapytaj w lokalnej hurtowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku istotniejsze jest co się będzie działo po latach z tymi łączeniami, bo przepływu nie zaburzy w istotny i zauważalny sposób jedna złączka, czy to zgrzewana czy zwykła skręcana.

Lepiej zaproś firmę która wykona te połączenia profesjonalnie bo tutaj oszczędności będą tylko pozorne...

Albo zrób cztery równoległe odcinki po 150m zamiast trzech po 200m i po kłopocie.

Ja osobiście unikam od pewnego czasu wielu sekcji, robię mniej równoległych pętli bo rozdzielacz zgrabniejszy i mniej miejsca zajmuje, poza tym mniejsze ryzyko nieszczelności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze takie pytania mam.

Czy jest sens obsypywać rury drobnym piaskiem w wykopie?

W niektórych poradnikach tak radzą. Podobno zapobiega to uszkodzeniom rur przy zasypywaniu itd. U mnie grunt to sucha glina i nie wiem czy coś takiego robić.

Druga kwestia to czy muszę przestrzegać jakiś odległości od granic działki, instalacji i drzew?

Mam akurat tak wstępnie rozmierzoną działkę że 3 spirale będą do samej granicy działki a 1 do dużego drzewa dochodzi. Dodatkowo mam plan w wykopie nad spiralą umieścić przewód z przyłączem prądu do skrzynki na granicy działki.

 

Trzecia sprawa to czy rury PE 40 w odcinkach 200m zmięszczę w wykopie 20m? Zamiast robić wykop 30x1.5m zrobię 20x2m, pytanie tylko czy uda mi się tak uformować spirale?

Edytowane przez Łukasz CIN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz CIN

1) Jeśli w tej glinie nie ma kamieni, to moim zdaniem piasek nie jest konieczny. Jeśli kamienie są w ilości umiarkowanej, to wystarczy zadbać o to, aby nie przylegały do rur. W razie konieczności wykonać podsypkę ręcznie.

2) Minimalna odległość od granicy działki (dla wodociągu) to chyba 1m.

3) Dla trzech rowów 20m x 2m wychodzi obciążenie 46W/m2.

W przykładowej instalacji (35W/m2, kolektor spiralny w glinie), minimalne temperatury DZ 0/-3.

Jakie długie (maksymalnie) rowy możesz wykonać?

Minimalny promień gięcia dla PE40 to 80cm (przy 20*C).

Edytowane przez Zigobar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę zrobić 2 rowy po max 22m (z zachowaniem odległości od budynków i granic) i 2 rowy po 30m.

Lepszym rozwiązaniem będzie chyba zrobienie 2 rowów 30m w kształcie L (20m zakręt 10m) i 2 prostych po 30m.

 

Kolejna opcja to zamiast 4 x 200m zrobić 5x 150m, ale dużo na dobiegi odejdzie po około 30-40m na najdalszych pętlach. Dlatego rozsądniejsze jest 4x200.

Edytowane przez Łukasz CIN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
To stąd się wzięło Twoje "4x100m poziom"? Poziome się jakoś inaczej liczy niż pionowe jeśli chodzi o metry? Przy tej samej pompie mam 4x60m pion...

 

W przypadku odwiertów przy nieznanym gruncie zakłada się 40-50 W z każdego metra długości odwiertu.

Natomiast przy poziomym DZ łatwo można sprawdzić rodzaj gruntu i tu w zależności od rodzaju gleby/głębokości wód gruntowych przyjmuje się wartości od 8 (suchy piasek) do nawet 40 (grunt silnie nasycony wodą) W z m2 gruntu (chociaż niektórzy liczą tą wydajność DZ z długości rury- co jest niepoprawne). Do tego dochodzi jeszcze rodzaj wymiennika meandrowy/ Tichelmann/ spiralny i inne ich wersje.

 

Tylko należy pamiętać, iż moc DZ to nie jest moc pompy tylko tzw. moc chłodnicza.(zależna od sprawności pompy czyli jej COP-u).

 

W projekcie mojego domu był przewidziany meandrowy z jednej rury fi 40 o długości 280 m, jednak Tichelmann ma mniejsze opory przepływu co powoduje zmniejszenie poboru prądu przez pompkę obiegową. Co prawda w przypadku wolniejszego przepływu glikolu transfer ciepła z gruntu też jest mniejszy/wolniejszy ze względu na przepływ laminarny, ale coś za coś.

Ogólnie jest bardzo wiele zmiennych mających wpływ na wydajność DZ (pomijając grunt), ale zazwyczaj nie uwzględnia się ich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Może mi pomożecie przy dolnym źródle poziomym. Sam mam odwierty, ale u szwagra trzeba zrobić poziome i to tymi ręcami. Otóż grunt to piasek a pompa około 10kW czyli jakieś 7,5kW chłodniczej. Jakie powinniśmy zrobić dz mając 30 lub 25 metrów długości działki. Szerokość jakieś 30m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Może mi pomożecie przy dolnym źródle poziomym. Sam mam odwierty, ale u szwagra trzeba zrobić poziome i to tymi ręcami. Otóż grunt to piasek a pompa około 10kW czyli jakieś 7,5kW chłodniczej. Jakie powinniśmy zrobić dz mając 30 lub 25 metrów długości działki. Szerokość jakieś 30m.

 

Jaka konkretnie pompa ?

Poziom wód gruntowych ?

Piasek jest do jakiej głębokości ? (Jak były kopane fundamenty, to jak wyglądał przekrój gruntu ?)

Ten piasek, to taki bardzo sypki ? Zawalają się wykopy ? Czy może zmieszany z wilgotną gliną ?

Rozrzut może być duży bo jak suchy piasek, to liczy się 8-10 W/m2 a jak stale (nawet podczas suszy) jest tam wysoki poziom wód gruntowych to może być i nawet 30-40 W/m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jest całkiem sucho i brak wody w gruncie. Pompa 10kW nieinwerterowa.

 

To DZ będzie całkiem spore.

W takim przypadku proponowałbym bym Tichelmann-a bo spiralne będzie bardzo wychładzało grunt.

 

Klasyczny on/off ... tylko jaki, bo od tego (COP) zależy moc chłodnicza a to na moc chłodniczą wymiaruje się DZ.

 

Jakby miał jeszcze przydomową oczyszczalnie ścieków to nad wymiennikiem ułożyłbym rozsączenie. Nie jest to duża ilość wody, ale zawsze miałbyś bardziej wilgotny grunt.

Jak głęboko jest ten piasek ? Bo może dało by się zainstalować kosze energetyczne i wypełnić je jakąś normalną ziemią ? Koszty co prawda będą większe, ale DZ pewniejsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc chłodnicza około 7,2kW. Wiem, że dz będzie spore, tylko nie wiem jak je zwymiarować tzn. jakiej długości odcinki i ile ich ma być itp.

 

Rozdzielacz będziecie robić w domu ?

Jeśli tak to raczej dłuższe rury aby mniej ich wchodziło do kotłowni. Długość rur zależy od ich średnicy a od średnicy zależy objętość glikolu w układzie. Dłuższe rury wymagają użycia większej średnicy przez co więcej glikolu wejdzie do układu. Jeszcze ważne jaka jest dostępna strata ciśnienia na pompce obiegowej, która będzie w pompie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to policzmy:

7500 W mocy chłodniczej.

Wymiarowanie.jpg

 

jeżeli przyjmiemy, że z tego piasku wyciągnie się 10 W/m2 to potrzebna powierzchnia zajmowana przez kolektor wyjdzie 750 m2.

 

Rurę fi 40 układałbym w rozstanie 1 m co przy odcinkach 200 m daje meandry 3 pełne meandry o 25-30 m długości plus dobiegi. 3 pełne meandry w rozstawie 1 m daje szerokość 5 m czyli potrzebujesz 5 takich sekcji. Mniej więcej coś takiego (tylko nie śmiać się bo rysowane touchpad-em):

 

DZ_rozklad.jpg

 

Na szerokości działki 30 m akurat zmieści się 5 sekcji. Czyli potrzebujesz ok 1 km rur fi 40. Do domu będziesz musiał wprowadzić 10 rur.

W zależności od długości rur dobiegowych możesz wykorzystać 25-30 m długości działki. Ja osobiście w przypadku piasku na działce wykorzystałbym całą długość rur ... przy okazji nie będzie trzeba bawić się w regulację przepływu w osobnych sekcjach.

 

PS: Sporo glikolu do tego wejdzie.

Edytowane przez jgrolik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za obliczenia. Myślę, że skażonego etanolu wejdzie "taniej" tzn. tyle samo litrów :D

 

Zależy od źródełka :-)

 

Tu masz temperaturę krzepnięcia w zależności od stężenia:

 

[ATTACH=CONFIG]378675[/ATTACH]

 

Więc musisz dać tyle aby przy -15 nie zamarzło (na wykresie są % wagowe więc uwzględnij, że etanol jest lżejszy od wody).

 

No i nie podpalcie tego :-D

 

Z OZC ile wychodzi zapotrzebowania u szwagra?

Ja bym maksymalnie wykorzystał rury chociażby z powodu iż te 750m2 to jest liczone dość optymistycznie dla wykorzystania 1800h pracy na rok bo przy 2400 h/rok to powinno się liczyć pomiędzy 6 a 10 W/m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Może mi pomożecie przy dolnym źródle poziomym. Sam mam odwierty, ale u szwagra trzeba zrobić poziome i to tymi ręcami. Otóż grunt to piasek a pompa około 10kW czyli jakieś 7,5kW chłodniczej. Jakie powinniśmy zrobić dz mając 30 lub 25 metrów długości działki. Szerokość jakieś 30m.

 

Glowny parametr to jednak zapotrzebowanie domu na cieplo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...