Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperacja z kanałami w posadzce - koszt?


Recommended Posts

Witajcie,

buduje dom parterowy, z plaskim stropodachem. Jedyna mozliwoscia zainstalowania kanalow rekuperacji jest wiec warstwa ocieplenia podlogi - kanaly jest w czym umieszczac, bo planuje 30 cm styropianu. Mocno jednak zdziwilem sie, gdy przyszlo do wyceny systemu. (Chyba) najdrozsza firma na rynku (....kropkapeel) po odwiedzeniu budowy wycenila moja instalacje na 40.000 netto. Zaproponowali sprzet Aeris 550 i wyjasnili, ze wysoki koszt wynika z rozlozystosci budynku (270 m uzytkowych w jednej kondygnacji) oraz wlasnie z zastosowania drozszego, bo podlogowego systemu. Przestrzegli mnie przed innymi niz oni wykonawcami, bo inni nie projektuja profesjonalnie instalacji, przez co nie jest ona efektywna i klienci sa niezadowoleni.

I tu pytanie do Was, bo mam nadzieje, ze znajda sie tu uzytkownicy rekuperacyjnego systemu podlogowego, tudziez profesjonalni instalatorzy rekuperacji. Czy wierzyc najdrozszej firmie na rynku, czy szukac dalej tanszych wykonawcow? Moze macie jakichs do polecenia, mowimy o prawobrzeznych przedmiesciach Warszawy? No i kwestia zasadnicza - czy dobrze mi sie wydaje, ze 40 tysiecy zlotych netto to mniej wiecej dwukrotnosc "normalnej" ceny za instalacje?

Czekam na konstruktywne podpowiedzi.

Pozdr,

C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. :)

Jak już kiedyś pisałem firma .pl to duża firma z dużymi kosztami i co idzie za tym z dużymi cenami.

Co do profesjonalnego wykonania to są różne opinie z rynku jedni chwalą drudzy ganią :)

Z tego co mi wiadomo .pl korzysta z firm zewnętrznych jako pod wykonawców ( sam znam trzy ) bo sam nie ma swoich ekip instalacyjnych.

Co do ceny to powiem tak robiąc instalację na najdroższych urządzeniach i materiałach na rynku ( najlepsze marki w europie ) np.

- rekuperator marki Paul Novus wraz z wymiennikiem entalpicznym oraz wymiennikiem dotykowym;

- orurowanie wykonane na systemie COMAIR - perfekcyjne zaprojektowany i stworzony system do takich rozwiązań jak potrzebujesz;

 

Koszt całości maksymalnie 30k.

 

Oczywiście można to zrobić troszkę taniej zamiast Paul-a lub Aerisa zastosować np. Brinka Excellenta;

Ale wycena dokładna to przede wszystkim projekt i policzenie ilości punktów, rozdzielaczy i ilości kanałów.

Bardzo nie lubię osobiście tworzenia przez firmy mitu bycia naj..... a inni są do d.....

To nie jest sposób handlu który można nazwać uczciwym podejściem do klienta.

W kraju możemy znaleźć ogromną ilość firm które robią to co .pl tak sam albo i lepiej..

A opowiadanie że inni nie liczą tylko oni to kolejna bajka..

80% wykonawców robi choćby szkic montażowy z obliczeniami..

Dodatkowo nie trawie osobiście robienie klienta w balona - kiedy oni robili na "kondonach" i proventach to był cud techniki jak wprowadzili j.e. storkair ( aeris, zehnder, paul-a ) i sztywne kanały handlowcy opowiadali o tym że wszystko co robi się czymś innym niż sztywna rura stalowa to jest złe i bez sensu a od niedawna pojawiała się informacja że wszystko co jest robione na innych systemach niż ich kanały elastyczne - plastikowe to jest do d...

I teraz ktoś kto obserwuje tą firmę niech sam wystawi im ocenę za szczerość opinii i sposobu przekazywania informacji uzależniony tylko i wyłącznie od ich widzimisię i tego na czym oni najlepiej zarabiają ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, 30k powiadasz.... To moja firma chyba za darmo robi - przeciętny domek parterowy + dobrej jakości reku JanGaz z silnikami DC wychodzi ciut więcej niż 1/3 tej kwoty, z projektem wykonawczym, obliczeniami i kilkuletnią gwarancją od autoryzowanego instalatora.

 

Ale fakt - przy tej cenie nie stać mnie na wyjazd na robotę do Warszawy, i ciągle nie mogę uzbierać na porządny samochód dostawczy. Jednym słowem, chyba muszę przemyśleć moje cenniki - po co się męczyć, jak można zrobić trzy takie roboty za 30k zamiast za 10k i już na nówkę wozik jest :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale raczej nie sądze że porównanie rekuperatora jan-gaz do paula, storka tak samo jak sztywnej rury w izolacji do systemu comair jest trafne.

Dokładnie czytając pytanie kolegi z forum odpowiedziałem mu na pytanie podając bardzo podobnej jakości urządzenia.

A co do wykonywania rekuperacji w domku o powierzchni 270m2 za 10k to chyba nawet i na sztywnej rurze kolega nie zrobi więc myślę że trochę kolega ubarwił :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to 270m2? To nie zwróciłem uwagi, myślałem o typowym ok. 150 m2. Domki parterowe z grubą warstwą wełny robi się najprościej, wystarczy przeliczyć średnice i ułożyć kanały plastikowe lub flexy, to kilka dni roboty. Poprawiam na ok. 15 k, za 10 nie da rady na tak duży dom.

Jeśli klient się uprze i ma być np. Zehnder (a w czym jest on lepszy od polskiej centrali - nie wiem - więc nie montuję tego) to dalsze 4-5k dopłaty się robi i wychodzi nie więcej niż 20k.

30k to wyszłoby przy wykonaniu w całości na systemie Zehndera, ale znowu - w czym on jest lepszy od polskich rur - nie wiem - więc nie montuję tego :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie montuje Jan-Gaz, nicola, bartosza itp.

A jeżeli porównujemy system kanałów to sztywna rura spiro i np. unflex comaira jak najbardziej a flexy i plastikowe kanał raczej sobie odpuszcam.

Szczególnie jeżeli w domu o powierzchni 270m2 wrzucisz 500 centralę to raczej przy dostępnych w Polsce kanałach plastikowych np. z oferty dospela, awenty czy innych nie uda się zrobić cichej i poprawnej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często robię na Dospelu, tylko tutaj fakt że trzeba dobrze liczyć, i wykonywać instalacje w specyficzny sposób. Ale myślę, że mam to opanowane dość dobrze, więc instalacje chodzą cicho i nie mam problemów z wydajnościami. No i nie ma problemu z wysokością styropianu czy osłabianiem wylewki, że o stropie nie wspomnę - wiesz, jaki gruby musi być strop aby bezpiecznie zalać Uniflexa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można iść w rozwiązania z powodu uzyskania jak najniższej ceny :(

To nie jest na tydzień ale nieraz na całe życie.

Co do kanałów plastikowych dospela to największy przekrój 220mm x 55mm więc idąc dalej tym tropem przy przepływie 500m3/h raczej nie zda on swojego zadania :)

Więc jak sądzę robisz kombinowany system z skrzynką rozdzielaczową itp.

Co do zapytania kolegi Chaffinch to jak określił ma ponad 30cm styropianu na stropie więc nie padło pytanie o zalaniu tego w stopie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się do tematu, ponieważ jestem ciekawa, co sądzicie o kanałach rekuperacyjnych umieszczanych w stropie. Nie chcę obniżać sufitów m. in. ze względu na wysokość okien 2,95. Czy to nie jest lepsze rozwiązanie niż umieszczenie kanałów w podłodze?

Z góry dziękuję za wyjaśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde tworzywo jest lepsze od flexa :)

Uniflex i jemu podobne są lepszym rozwiązaniem przede wszystkim z możliwości - mnogości elementów i dopasowania ich w jedną całość...

W przypadku produktów takich jak dospel, awenta itp. są to półśrodki ograniczone brakiem większej ilości elementów - np. rozdzielacz do 4,6,8 kanałów z jednego rozdzielacza :)

Szkoda że mają kształtki itp. ograniczone do minimum :)

Ostatnio robiłem na awencie - mały domek i powiem Tobie że jakościowo lepsze są kanały i kształtki niż dospela...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co ty miki masz do flexów? oprócz tego że się myszy boją to w czym jeszcze są lipne?

 

Już kiedyś mieliśmy na ten temat dyskusję...

Nie mam zaufania do instalacji na flexach z wielu powodów ale z drugiej strony wiem że instalatorzy wolą flex z powodu szybkości prac, niskiej ceny zakupu no i najważniejsze rzadko kiedy można taką instalację źle zrobić a w przypadku sztywnej rur już troszkę trzeba pomyśleć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, że Awenta ma nieco lepsze kształtki, lepiej dopasowane, ale w sumie jest to niezbyt znacząca różnica. Po Awentę muszę jeździć, a kształtki Dospela przywożą mi pod firmę. Wybór więc prosty :-)

 

Ja teraz rozmawiam z Angolami na temat kompletnego systemu z tworzywa prostokątne plus okrągłe kanały wraz z izolacją na kształtki i rury itp.

Cenowo wychodziło by jak Awenta :)

Ale muszę wszystko przemyśleć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Nie mam zaufania do instalacji na flexach z wielu powodów ale z drugiej strony wiem że instalatorzy wolą flex z powodu szybkości prac, niskiej ceny zakupu no i najważniejsze rzadko kiedy można taką instalację źle zrobić a w przypadku sztywnej rur już troszkę trzeba pomyśleć :)

rozumiem kobiety że lubią sztywne rzeczy, ale co wynika z tego że kanał jest sztywny? sztywność jest lepsza tam gdzie się przydaje ale na pewno nie z samego faktu, dom to nie huta katowice

 

Ja teraz rozmawiam z Angolami na temat kompletnego systemu z tworzywa prostokątne plus okrągłe kanały wraz z izolacją na kształtki i rury itp.

Cenowo wychodziło by jak Awenta :)

Ale muszę wszystko przemyśleć :)

z jakiego tworzywa?

Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...