Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kolejny inwestor szuka pomocy. Panel na rąbek stojący (zatrzaskowy)


Baster_t

Recommended Posts

Witam,

 

Rozpoczęliśmy wykonywanie pokrycia dachowego panelem zatrzaskowym na rąbek stojący Bratex.

 

http://www.bratex.pl/produkty/pokrycia-dachowe/blachy-na-rabek/rabek-stojacy-zatrzaskowy/

 

Odległość pomiędzy łatami wynosi 24 cm.

 

Niestety blacha zaczęła nam falować, szczególnie w okolicach profilu - rąbka. Przy słońcu strasznie razi to w oczy.

 

Stąd pytanie - gdzie leży błąd? Po stronie wykonawcy czy procducenta? Wykonawca nie zbywa problemu, a sam zaniechał prac i wezwał przedstawiciela producenta celem wyjaśnienia o co chodzi.

A może taki urok blachy na rąbek stojący?

 

Czytałem forum i wiem, że problemy się zdarzały, ale przy właściwym wykonaniu/materiale z przetłoczeniami chyba nie powinno to mieć miejsca.

 

Bardzo proszę szanownych forumowiczów o opinię.

 

Obszerna dokumentacja fotograficzna -> https://picasaweb.google.com/111099720554615614878/DachFotki

 

Istota problemu:

https://picasaweb.google.com/111099720554615614878/DachFotki#5748714111700015794

https://picasaweb.google.com/111099720554615614878/DachFotki#5748714190621297858

https://picasaweb.google.com/111099720554615614878/DachFotki#5748712885261050434

https://picasaweb.google.com/111099720554615614878/DachFotki#5748712743176241346

https://picasaweb.google.com/111099720554615614878/DachFotki#5748712607148098674

https://picasaweb.google.com/111099720554615614878/DachFotki#5748712248702002194

 

Pozdrawiam

Marcin

Edytowane przez Baster_t
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt. ze strony producenta: " Instalacja rozwiązań panelowych na rąbek zatrzaskowy jest prosta oraz szybka. Polega na przykręcaniu paneli do podłoża specjalnymi wkrętami przez wbudowaną w panel haftrę (bez potrzeby wiercenia dziury) oraz zatrzaskiwaniu kolejnego panelu. Niepodważalnym atutem tego rodzaju pokrycia jest brak widocznych zamocowań panelu na połaci, tym samym bez ryzyka ewentualnego przecieku w newralgicznym punkcie wkręt-blacha-podłoże. Przy wyborze pokrycia na rąbek stojący należy pamiętać o tym, że efekt uwypuklenia blachy na zainstalowanym na dachu panelu jest zjawiskiem naturalnym i w pewnych warunkach pogodowo-atmosferycznych (m.in. wietrznych) może objawiać się słyszalnym falowaniem powierzchni blachy. Nie mniej jednak nie wpływa to na obniżenie wartości produktu i wynika z cech samego profilu jak i metody krycia na rąbek stojący.''

 

Może tu tkwi problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może, ale skoro wykonawca, dla którego nie jest to pierwszy dach kryty rąbkiem trochę się pogubił, a u producenta zadecydowali, że przyślą swoich ludzi to jest coś na rzeczy.

 

Wydaje mi się, że przytoczony fragment dotyczy innej sytuacji i nie powinno to mieć wpływu na falowanie blachy świeżo po przykręceniu przy bezwietrznej aurze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mi sie wydaje ze wykonawca jednak niewiele dachow zrobil, poniewaz patrzac na okap oraz prostosc polaci dachowej mozna mu wiele zarzucic............

 

Ja tylko napisałem, że nie jest to pierwsze krycie rąbkiem. Dlatego twierdził, że coś takiego mu się jeszcze nie zdarzyło.

 

Co do pozostałych kwestii to je podnosiłem, jednakże podobno inaczej się nie da.

 

Jako, że się na tym kompletnie nie znam ciężko mi cokolwiek na ten temat powiedzieć, ale bardzo dziękuję za wskazówkę.

 

P.S.

Warto jednak zauważyć, że nie jest odosobniony problem http://www.forumbudowlane.pl/vt/33578/0/problem-z-blacha-na-rabek

Edytowane przez Baster_t
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"klik" jest niestety tandetną namiastką krycia na rąbek. Do tego biorą się za to krycie dekarze, którzy kryli dachy blachodachówką. Blachodachówka wybacza wiele błędów i niechlujstwa natomiast krycie na rąbek tego nie wybacza. Tak jak wspomniał "andrzej belka" nie sądzę, aby Twoi dekarze zrobili wiele dachów takim materiałem. Okap i kosz masz źle wykonany. Pas nadrynnowy źle ukształtowany panel się nie zapina tylko schodzi na dotyk. Natomiast w moim odczuciu problem wystąpił dlatego, że połać nie została wyprowadzona "jak stół". Powinna być wyprowadzona tak jak pod karpiówkę. Jak nie zmienisz ekipy to mogą być problemy. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to sensu bo żeby położyć płytę łaty muszą być wyprowadzone (równa powierzchnia). Płyta minim 15 mm do tego folia z tzw. "makaronem". Pakujesz się w niezłe koszty. Jedyne sensowne rozwiązanie to wyprowadzenie płaszczyzn połaci. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to łaty zostaną ściągnięte (chyba, że to błąd?). Na krokwy pójdzie płyta OSB 18 mm + "folia z makaronem" (tu pojawia się pytanie o koszty i właściwie jak to się nazywa u sprzedawców?) i blacha.

Taką mamy wstępną wizję.

 

Wykonawca jest świadomy swoich błędów, ale myślę, że jak pójdziemy w płytę to trochę mu ułatwię zadanie.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Baster_t
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak to radziłbym pozostawić folię i kontrłaty. Postarać się na kontrłatach wyprowadzić połać choć może być to trudne (znacznie łatwiej na łatach). Folia z nakładką dystansową wentylacyjną (wśród wykonawców popularnie nazywana "folia z makaronem"). Powszechnie stosowana pod pokrycia z tytan-cynku. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...

Jeśli ktoś ma zamiar kupić panel na rąbek stojący SRP firmy Lindab to zdecydowanie odradzam. Najwiekszy szajs jaki widziałem. Panele z uwagi na cieńką blachę strasznie falują i tutaj z tym nic się nie zrobi. Najlepszy dekarz, najlepsza powierzchnia pod blachą w tym przypadku płyta osb za każdym razem powodują, że panel faluje w kilku miejscach- każdy!!! Wiem bo jestem nieszczęśliwym posiadaczem tego "badziewia". Byłem od poczatku nastawiony na panel Ruukki Classic Premium, ale jedna z lokalnych hurtowni pokryć dachowych namówiła mnie właśnie na ten panel bo w ofercie nie mieli Ruukki. Nie zostałem poinformowany, że panele bez przetloczeń SRP Lindab falują i jest to ich normalną cechą. Człowiek chce wykonać nowoczesny dach, który ma być ozdobą całego budynku ( u mnie nachylnie 40st), a po położenieu kilku paneli Lindab okazuje się, że go tylko "szczpeci". Licząc, że każdy panel faluje od 4 do ok 10 razy, na całą stronę dachu takich pofalowań będzie kilkaset. Niech sobie teraz każdy wyobrazi jak to wygląda patrząc na ten dach. Kupiłem najlepszy model z najlepszą powłoką Elite za kilkanaście tysięcy i okazuje się, że mogę teraz te panele wywieźć do najbliższego skupu złomu. Lindab broni się tym, że na stronie zaznaczył sobie gwiazdką, że w tych panelach istnieje możliwość pofalowań. Niestety ja tego nie zauważyłem, a sprzedawca nie poinformowal mnie o tym i do tego nawet przez myśl mi nie przeszło, że kupując taki panel renomowanej firmy Lindab po jego ułożeniu na dachu otrzymam właśnie taki efekt.

Przestrzegam wszystkich,którzy chcą wykonać dach nowoczesnego budynku z panelu na rąbek, aby nie kupowali tego szajsu z Lindabu. W przeciwnym razie nadzieją się jak ja i zostaną na placu budowy z kilkuset kilogramami blachy, która nadaje się już tylko na zezłomowanie, no chyba że dla kogoś nieistotny jest wygląd dachu. Wygląda to tak jakby ktoś chodził po dachu i powgniatał blachę, albo ekipa dekarska spartaczyła swoją robotę. Tutaj nie ma mowy o złym montażu, bo próbowane to było na różne sposoby- efekt zawsze był ten sam- pofalowany dach!!!

 

panel lindab.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie żaden szajs tylko taki urok blachy. Montaż na płycie a nie na łatach to kolejna sprawa bo nie ma możliwości wyprowadzenia powierzchni dachu. Długie elementy to kolejny problem. Wzdłużne przetłoczenia też by nie pomogły (Lindab ma je też w swojej ofercie). Przed podjęciem decyzji o kryciu dachu takim materiałem warto obejrzeć kilka już wykonanych. Warto zapytać dekarza czy krył już takim materiałem i zobaczyć jego realizacje. Ja uprzedzam swoich inwestorów o ewentualnych problemach, które mogą zaistnieć. Akurat Lindab ma doskonałe zamki, które idealnie trzymają. Przy zastosowaniu podobnego materiału innej firmy też by wystąpiły takie zjawiska. Aktualnie wykonuję pokrycie dachu zabytkowej kamienicy tym pokryciem Lindaba i też mam sporo problemów. Jest to po prostu taki urok blachy.

Natomias pod śniegiem wygląda już OK. Pozdrawiam.

P1040333.jpg

P1040310.jpg

P1040312.jpg

P1040453.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Oglądałem inne dachy zanim podjąłem decyzję. Wszystkie dachy, które widziałem nie posiadały efektu falowania. Były po prostu idealne. O efekcie falowania dowiedziałem sie dopiero po ułożeniu kilku paneli na moim dachu. Kupiłem na próbę panel Ruukki Classic Premium i po zamocowaniu obok paneli z Lindaba, ten z Ruukki wygląda idealnie. Żadnych zafalowań. Widać zreszta od razu, ze mimo tej samej grubosci blachy jest duzo bardziej sztywny niz panel Lindaba.

Jesli komus nie przeszkadza efekt pofalowania na dachu to z chęcią sprzedam wszystkie panele SRP 25 kolor ciemny grafit bez przetłoczeń ok. 220m2. Wszystkie praktycznie nowe składowane wg skazań producenta, kilka z nich było założonych na dachu, ale nie posiada żadnych oznak użytkowania. Długości paneli ok 6,3m. Gdyby ktoś był zainteresowany to tanio sprzedam- w takiej cenie na pewno nigdzie się go nie kupi. Panel w najlepszej powłoce Elite z 30-letnią gwarancją.

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Firma Bratex - radzę trzymać się jak najdalej! Kupiłem u nich blachę, a dokładnie panel na rąbek stojący. Nie polecam firmy z kilku powodów:

- po pierwsze - efekt na dachu bardzo mizerny (straszne pofalowania, blacha wygląda fatalnie, w dodatku kilku dekarzy zgodnie stwierdziło, że to wina kiepskiej jakości wykonania profili),

- po drugie - cena nie adekwatna do jakości towaru - blacha jest droga, a jej jakość pozostawia wiele do życzenia

- po trzecie sposób rozpatrywania reklamacji przez firmę Bratex to totalna porażka - klientów maja głęboko w ... Na rozpatrzenie reklamacji czekałem prawie dwa miesiące.

Zanim zdecydujesz się na zakup blachy z tej firmy, zastanów się klika razy czy na pewno chcesz mieć z nimi cokolwiek wspólnego. Jeśli z zakupionym towarem będzie coś nie tak, nie masz co marzyć o pozytywnym rozpatrzeniu reklamacji. Oni z zasady uznają, że to wina klienta!

Żałuję że kupiłem u nich blachę, bo na pewno mam przez to więcej siwych włosów na głowie i kiepski dach!!!

 

 

 

 

Witam,

 

Rozpoczęliśmy wykonywanie pokrycia dachowego panelem zatrzaskowym na rąbek stojący Bratex.

 

http://www.bratex.pl/produkty/pokrycia-dachowe/blachy-na-rabek/rabek-stojacy-zatrzaskowy/

 

Odległość pomiędzy łatami wynosi 24 cm.

 

Niestety blacha zaczęła nam falować, szczególnie w okolicach profilu - rąbka. Przy słońcu strasznie razi to w oczy.

 

Stąd pytanie - gdzie leży błąd? Po stronie wykonawcy czy procducenta? Wykonawca nie zbywa problemu, a sam zaniechał prac i wezwał przedstawiciela producenta celem wyjaśnienia o co chodzi.

A może taki urok blachy na rąbek stojący?

 

Czytałem forum i wiem, że problemy się zdarzały, ale przy właściwym wykonaniu/materiale z przetłoczeniami chyba nie powinno to mieć miejsca.

 

Bardzo proszę szanownych forumowiczów o opinię.

 

Obszerna dokumentacja fotograficzna -> https://picasaweb.google.com/111099720554615614878/DachFotki

 

Istota problemu:

https://picasaweb.google.com/111099720554615614878/DachFotki#5748714111700015794

https://picasaweb.google.com/111099720554615614878/DachFotki#5748714190621297858

https://picasaweb.google.com/111099720554615614878/DachFotki#5748712885261050434

https://picasaweb.google.com/111099720554615614878/DachFotki#5748712743176241346

https://picasaweb.google.com/111099720554615614878/DachFotki#5748712607148098674

https://picasaweb.google.com/111099720554615614878/DachFotki#5748712248702002194

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Jaki dokładnie panel kupiłeś w Bratex'ie?

Tam jest wiele rodzajów blachy - od Ruukki, SSAB do tych tańszych.

Na czym polegała kiepskość wykonania paneli?

Napisz proszę więcej na temat tej mizerności? Co dokładnie reklamowałeś?

 

Poważnie rozważam zakup paneli tej firmy - Twoje uwagi byłyby cenne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...