Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Izolacja fundamentu


MarKr86

Recommended Posts

Witam wszystkich!

Zamierzam zaizolowac sciane fundamentowa domu niepodpiwniczonego, czarne mazidelka itp. izolacja termiczne bedzie ok. 50 cm w glab ziemi i moje pytanie jest takie! Czy musze uzyc do tej izolacji styropianu wodoodpornego czy wystarczy zwykly eps 100, xps jest bardzo drogi tym bardziej ze dom jest niepodpiwniczony to moze obeszlo by sie bez niego.Niewiem i dlatego pytam i bardzo prosze o wasze zdanie. Dziekuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Tubek za odpowiedz

Drenaz rowniez mam zamiar robic, tym bardziej zo dom jest na lekkim wzniesieniu i nie ma problem z odprowadzeniem wody z drenazu jak i z rynien, tym bardziej ze przy drodze glownej jest row do ktorego ta wode wpuszcze, wczesniej zrobie zbiornik, jakies 2000L i przelew wlasnie do tego rowu a woda zawsze sie sprzyda. Jescze raz dzieki!!! pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, na jakim poziomie masz wylewki w domu, bo jeśli masz wysoki fundament i podłoga znajduje się te 50 cm nad poziomem ziemi to w zupełności wystarczy docieplenie tylko fundamentu wystającego ponad poziom gleby, w takim wypadku ocieplanie w głąb ziemi jest absolutnie zbędne i są to pieniądze wyrzucone w błoto.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wylewki z dwoch stron domu beda ok 15cm ponad grunt a z przodu ok 50cm, dom jest na lekkim pochyleniu, w tej chwili jest tak ze od tylu jest troche przytopiony a z przodu za duzo na wierzchu,po ociepleniu chce wlasnie to wszystko przyplantowac bo za duzo wody sie zbiera od gory, dlatego tez drenaz musze robic.

Tak to wyglada od tylu

http://i2.fmix.pl/fmi211/f25cbddd002cdc334f2eaa7d/zdjecie.jpg[/img]

i tak od przodu

[/img]

http://i2.fmix.pl/fmi211/f25cbddd002cdc334f2eaa7d/zdjecie.jpgzdjecia troche nieaktualne,ale nic sie nie zmienilo jezcze na zewnatrz;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie, planuje zrobic rowniez schody wejsciowe to jest ich rzuthttp://i1.fmix.pl/fmi1193/10a95c78002863ca4fc94a79' alt='10a95c78002863ca4fc94a79'>,na jaka glebokosc zrobic fundament pod murki oporowe? ok 1 m od zamierzanego poziomu gruntu?na tym samym poziomie co ławy domu?tylko zapewne z dylatacja od nich. Schody planuje w przyszlosci zrobic z kostki brukowej . Rowniez jak by je bylo lepiej zrobic, wylac cale z betonu? czy z bloczkow fundamentowych wymurowac?Dziekuje za wszystkie odpowiedzi:-)pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ocieplenia to ja osobiście tam gdzie masz niższy fundament wkopałbym się tylko tyle aby docieplić w sumie te 50 cm (na szerokość płyty styropianu), tam gdzie jest on wysoki to możesz w całości, jeśli jest w miarę równy to kleić styrodur na klej do XPS, jak nie to na Izoplast, malowanie fundamenu "mazidłem" jest zbędne bo i tak nic nie da jesli nie robi się tego od poziomu ławy- co z koleić przy braku piwnic jest niepotrzebne, no chyba że masz za dużo $$$. Kleiłbym styrodur ponieważ jest trwalszy niż zwykły EPS, odporny na wilgoć, nie musisz go niczym obrabiać przed zasypaniem, to co wystaje nad ziemię mozna łatwo obrobić, folia kubełkowa to w twojej sytuacji niepotrzebne komplikacje i nerwy przy układaniu.

Co do schodów to nie wiem jaka u ciebie gleba, ale i tak 1 m to trochę za mało, ja kopałem na 1,2m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za porady Slawek 1980:-)

Bede przyklejal ocieplenie na calych pwierzchniach scian gdyz wlasnie z tylu jest gdzies ok 50 cm do lawy,a od przodu domu wiecej ale to juz nie jast tak duzo, jest rowna. Myslalem aby przykleic izolacje pianka Tytan eos, najszybciej i najwygodniej, a i tak to bedzie wszystko docisniete ziemia. Jako izolacje uzyje raczej zwykly eps bo ten xps to zajebiscie drogi jest. Jesli chodzi o glebe to bardziej gliniasta jest, takze pewnie lepiej bedzie sie zaglebic wiecej w ziemie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu to nie ocieplać części fundamentu, który będzie przysypany? Czyżby przez ziemię fundament się nie wyziębiał?

Izoluj cały fundament (do ławy), wtedy ograniczysz wyziębianie gruntu pod budynkiem jak i również wyziębianie samych ścian zewnętrznych.

 

Nie pisz bzdur, budynek jest niepodpiwniczony, podłoga odpowiednio nad poziomem gruntu, pod podłogą ocieplenie, wystarczy docieplić część fundamentu z zewnątrz i to w zupełności wystarczy. Powtarzasz frazesy aby ocieplać wszystko jak leci podczas gdy tutaj jest to zbędne, nic nie da, nie spowoduje że będziesz miał w domu cieplej, władujesz kasę w ziemię i oprócz błędnego poczucia że dobrze zainwestowałeś pieniędze nic z tego nie będzie a wątpliwa inwestycja nie zwróci się ani za 100 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję więc zmierzyć temperaturę gruntu pod podłogą w przypadku całkowicie ocieplonego fundamentu jak i nieocieplonego. W pierwszym przypadku temperatura będzie zawsze dodatnia. W drugim mróz będzie wchodził przez nieocieploną część fundamentu (a przemarzanie jest do 0.8-1.2m wgłąb, jak nie ma śniegowej kołdry to nawet i głębiej) i masz ujemną temperaturę pod podłogą. Straty przez podłogę są dużo większe (kilkadziesiąt procent) a inwestycja zwróci się w kilkanaście lat (na ocieplenie tej zasypanej części wyda może 1000pln więcej z robocizną). Dodatkowo całkowita izolacja fundamentu umożliwia wykorzystanie darmowego podgrzewania garażu bez ocieplenia podłogi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszasz wszystko i wrzucasz do jednego worka, straty przez podłogę są, ale rozwiazuje się to odpowiednią grubością izolacji pod wylewką a nie podnoszeniem temperatury gruntu która w obu opisywanych przez ciebie przypadkach wiele się nie różni,a biorąc pod uwagę nakład pracy jest pomijalna. Poza tym jeśli uważasz że za 1000 złotych ocieplisz cały fundament aż do ławy to gratuluję dobrego samopoczucia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiem ci tylko że do ocieplenia fundamentu na głębokość ław nie kalkuluj styropianu którym ocieplasz elewację bo on się do tego zwyczajnie nie nadaje, tylko XPS który jest dwa razy droższy. Podobnie nie będziesz go kleił tym co elewację tylko klejem do XPS albo Izohanem lub podobnym, fundament trzeba również zagruntować, sam sobie policz. Tak na szybko dom ma 10mx10m, fundament niech ma 1,5m to masz jakieś 60m2, płyta XPS to 0,75m2 i kosztuje ok. 18 zł/ 5 cm grubości razem już masz ponad 1000 złotych a gdzie reszta, czas i robota. Dyskusję ze swojej strony uważam za zakończoną, każdy zrobi jak zechce.

P.S.Polecam ocieplenie fundamentu który jest odsłonięty gdy podłoga znajduje się na odpowiednim poziomie nad poziomem gruntu, przy braku piwnic ponieważ jest to wystarczające. Pozdrawiam

Edytowane przez slawekk1980`
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nadaje się bo co? Wyparuje? Jak masz drenaż to nic się z nim nie stanie. Wystarczy klej, siatka i folia i ziemia go nie uszkodzi.

Jak liczysz to licz porządnie. Jak ma 60m2 to zalecasz ocieplenie tego ponad gruntem co stanowi z połowę. Czyli pozostaje koszt ocieplenia pozostałych 30m2. A to jest raptem może 40-45pln/m2 robocizna+materiał (gr. 10cm). 1200pln - powalające koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

ja bym polecil mimo wszystko XPS, z kilku powodow

- zwykly steropian nawet hydrofobizowany (wodoodporny) traci swe wlasnosci jezeli zostanie uszkodzony, nadlamany itp, a przy zasypywaniu nie trudno o to

- jest miekki, jezeli zostanie zagnieciony przez ziemie to traci wlasciwosci cieplochronne, dodatkowo jezeli podciagnie troche wody to szkoda go ukladac bo nic juz nie izoluje.

- izolacja wodna - jezeli masz dom na gorce i nie masz pywnicy to po co sie w to bawic - wydane pieniadze bo woda z gorki i tak sama odplynie - na gruncie z profilem nie robie sie drenazy, zwlaszcza jezeli dom jest wyzej posadowiony.

 

Co do schodkow to wylalbym betonem - mniej roboty a potem oblozyl tym czym chcesz - czy kostka, czy kamieniem

powodzenia w robotach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepne sie pod wątek bo i sytuacja podobna. Proszę o porade.

 

Dom parterowy na lekko skośnej działce.

Woda gruntowa występuje jako sączenie na poziomie 2,2 do 2,7 m ppt.

 

Fundament jak na rysunku ma razem z ławą wys. 1,9m, z tym że wystaje nad poziom gruntu 0,3 do 0,8m.

Powierzchnia ściany fundamentowej na zewnątrz - 120m2

 

ScreenHunter_04 Jul. 02 22.05.jpg

 

Z tych wszystkich wątków o izolacji mam całkowity mętlik. Nie ma jednego rozwiązania. Chyba, że zastosuje się najdroższe rozwiązanie niezależnie od warunków gruntowych.

 

Zastanawiam się na rozwiązaniami:

1. folia kubełkowa, styropian hydro 15cm, izolacja disprobit, ściana fundamentowa, izolacja dysperbit

izolacja pozioma 2x papa - nad ławą oraz nad scianą fundamentową

2.folia kubełkowa, styropian XPS 12cm, izolacja disprobit, ściana fundamentowa, izolacja dysperbit

izolacja pozioma 2x papa - nad ławą oraz nad scianą fundamentową

3. styropian XPS 12cm, izolacja disprobit, ściana fundamentowa, izolacja dysperbit

izolacja pozioma 2x papa - nad ławą oraz nad scianą fundamentową

4. siatka+klej, styropian EPS 15cm, dysperbit,ściana fundamentowa, izolacja dysperbit

izolacja pozioma 2x folia PE - nad ławą oraz nad scianą fundamentową

 

Wydaje mi się, ze rozwiązanie nr 1 jest odpowiednie gdyż folia zabezpieczy w jakimś stopniu przed wilgocią i mechanicznie, Styropian 15 cm (np termoorganika silver) zapewni izolacje fundamentu, Disprobit jako lepszy środek zabezpieczy fundamenty od zewnątrz, a dysperbit jako gorszy środek zabezpieczy fundamentu od środka.

 

Rozwiązanie nr 4 wydaje mi się o wiele gorsze a niedużo tańsze (klej i siatka tez kosztują ~1000zł)

 

Generalnie zakres cen od 5 do 10tys zł jak dobrze licze.

 

Fundamenty to podstawa ale czy nie będzie to wyrzucenie pieniędzy w błoto tzn w ziemie? Styropiany hydro też są przecież przeznaczone do ocieplenia fundamentów w gruncie wiec czemu od razu XPS.

ScreenHunter_03 Jul. 02 21.51.jpg

Edytowane przez Crisiano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem wyrzucanie pieniedzy w bloto. kierwonik budowy z rodziny baaaardzo dlugim doswiadczeniem stwierdzil ze izolowanie scian na tereni o profilu pochylym folia kubelkowa i drenazem nie ma sensu bo i tak woda splywa, chyba ze jestniski pozion wod guntowych.

XPS sie nie obkleja bo sam w sobie jest wodoszczelny, wystarczy 5 cm jezeli nie ma pywnicy. wszedzie mozna sie zabezpieczyc na 12 sposobow, ale czy warto? ja bym na Twoim miejscu oblecial dysperbitem czy innm mayidlem i obkleil xpsem. to wzstarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Doradźcie proszę jakiej firmy produktów użyć do hydroizolacji? Disprobit z firmy Tytan kosztuje ok 30 zł za 10 kg natomiast Izohan izobud ok 60 zł. Czy warto wydać kasę na droższy materiał czy skuteczność obu będzie porównywalna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem wyrzucanie pieniedzy w bloto. kierwonik budowy z rodziny baaaardzo dlugim doswiadczeniem stwierdzil ze izolowanie scian na tereni o profilu pochylym folia kubelkowa i drenazem nie ma sensu bo i tak woda splywa, chyba ze jestniski pozion wod guntowych.

XPS sie nie obkleja bo sam w sobie jest wodoszczelny, wystarczy 5 cm jezeli nie ma pywnicy. wszedzie mozna sie zabezpieczyc na 12 sposobow, ale czy warto? ja bym na Twoim miejscu oblecial dysperbitem czy innm mayidlem i obkleil xpsem. to wzstarczy.

 

Czy wilgoć z gruntu też spływa jak jest teren pochyły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...