Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

witam,

 

jestem zupełnie "zielona" w tematach budowlanych i dopiero się uczę. tak więc jeśli pytanie jest głupie proszę o zrozumienie. Przymierzamy się do kupna domu w stanie surowym, który został już ocieplony i otynkowany. Zgodnie z projektem, grubość ocieplenia wynosi 10 cm a my chcielibyśmy mieć 15 -20 cm. Czy żeby docieplić dom trzeba zrywać wszystko i ocieplać na nowo (tak nam powiedziano) czy można na to położyć warstwę styropianu?

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/169091-ponowne-ocieplenie/
Udostępnij na innych stronach

Konieczności takiej nie ma

Od niedawna systemodawcy (tj. Atlas Bolix Sto - na 100% wiem ze maja w dokumentacji (AT) dopuszczone ponowne ocieplenie)

Ponowne docieplenie wiązało by sie z sprawdzeniem stanu już wbudowanego ocieplenia oraz spełnieniem drugiego warunku czyli NRO (de facto oznacza to rozwiązanie w pełni systemowe zgodne z AT wbudowanego systemu -czyli żadnego mieszania typu: klej jednego producenta tyk innego)

Dokumentacje pozwalają na zastosowanie do 30 cm (łącznie EPS) pod warunkiem pozostawienia tynku pomiędzy ociepleniem pierwotnym i wtórnym lub 20 cm (łącznie ) w przypadku braku warstwy tynkarskiej

Istotą ponownego dociepleni sa odpowiednie łączniki mechaniczne z trzpieniem stalowym (zaprawa klejowa ma zapewnić tylko płaskie przyleganie płyt termoizolacji) Łączniki przechodzą przez ocieplenie pierwotne i wtórne i jako podlegając większym naprężeniom ścinającym (masa dodatkowego kleju i tynku) musza posiadać metalowy trzpień

Proszę sie kontaktować z przedstawicielami wymienionych firm porównać oferty i wybrać tych którzy zaproponują przemyślane rozwianie - nie zawsze trzeba kierowac sie ceną

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/169091-ponowne-ocieplenie/#findComment-5366302
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie być gołosłownym tu link do Aprobaty Technicznej (AT) z wyszukiwarki Instytutu Techniki Budowlanej:

http://aprobaty.itb.pl/baza-aprobat-technicznych/doc_download/2048-at26932011.html

Producenci raczej nie maja gotowej instrukcji jak ocieplic ponownie każdy budynek

Baumit proponuje swój łącznik - trochę dziwna konstrukcja

Bolix ma łacznik KWM - wyglada solidnie

Renovadex ma łącznik - nie wiem czy jest dostępny w sprzedaży detalicznej za to ma swoja rozbudowana dokumentcje

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/169091-ponowne-ocieplenie/#findComment-5366976
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Z tego co wiem Renovadex to technologia i łącznik do mocowania docieplenia na docieplenie, od 2013 roku firma SKAŁA TYCHY wprowadziła go do swojego systemu dociepleń Skała S Renovadex.

 

Łączniki przechodzą przez ocieplenie pierwotne i wtórne i jako podlegając większym naprężeniom ścinającym (masa dodatkowego kleju i tynku) musza posiadać metalowy trzpień

Proszę sie kontaktować z przedstawicielami wymienionych firm porównać oferty i wybrać tych którzy zaproponują przemyślane rozwianie - nie zawsze trzeba kierowac sie ceną

 

Wg producenta jest to rozwiązanie pozwalające na zamocowanie nowego ocieplenia i wzmocnienia starego za pomocą jednego łącznika i bez trzpienia metalowego co na pewno ogranicza powstanie mostków termicznych.

 

Cytat ze strony:

"Wyjątkową cechą zamocowań metodą węzłów punktowo-płaszczyznowych z użyciem łącznika RENOVADEX Rx, jest unikalna możliwość jednoczesnego wzmacniania zamocowań do podłoża starego układu ocieplenia, a następnie zamocowania mechanicznego dołożonej warstwy izolacji na jednym korpusie łącznika przy użyciu dwóch nakręcanych talerzyków na część gwintowaną.

 

Po zamocowaniu mechanicznym starej i nowej warstwy, dokonuje się iniekcji specjalnego kleju poliuretanowego RENOVADEX PU przez wewnętrzny otwór korpusu łącznika. Klej poliuretanowy wypełnia przez otwory iniekcyjne w korpusie wszystkie przestrzenie między płaszczyznami nowego, podwojonego układu ocieplenia, oraz przestrzeń wzdłuż korpusu łącznika. Klej poliuretanowy po iniekcji ekspanduje, czyli zwiększa swoją objętość i wypełnia wolne przestrzenie. Po około dwóch godzinach od zamocowania i iniekcji tworzy się węzeł mocujący o bardzo wysokiej odporności na zniszczenie. Siła niszcząca jednego łącznika z iniekcją wynosi 1,8 kN dla styropianu i 1,2 kN dla wełny mineralnej.

 

Mocowanie systemem SKAŁA S RENOVADEX umożliwia kilkukrotne ograniczenie ilości stosowanych łączników w stosunku do łączników klasycznych i tym samym ogranicza w istotny sposób niszczenie płyt osłonowych lub innych podłoży ściennych, w szczególności szczelinowych."

 

link: http://www.skala.com.pl/nowa-jakosc-renowacji-budynkow-ocieplonych-wg-skala-tychy-czesc-2-news.html

pkt9_zbliżenie.jpg

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/169091-ponowne-ocieplenie/#findComment-6054530
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...