Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Opłacalność pompy ciepła


gaw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 519
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

hehe, dobre postawienie sprawy.

Może napiszę jak ja to rozumiem - dla mnie oznacza to kotłownia+PC+montaż (elektryka i wod-kan przygotowany wcześniej)

i ja miałem to rozwiązane u siebie tak, nie wiem czy to standard czy nie:

wod-kan był zrobiony dużo wcześniej przez inną ekipę - rurki pociągnięte do pomieszczenia "kotłowni"

instalacja elektryczna - przygotowana wcześniej przez elektryka, podczas wykonywania przez niego instalacji.

Podłogówka była wykonana wcześniej, przez inną ekipę - wszystko było przygotowane tak jak sobie życzyła firma z którą miałem podpisaną umowę na montaż(było po drodze kilka wątpliwości, zostały one rozwiane podczas konsultacji telefonicznych)

DZ poziome było wykonane tak jak sobie życzyła firma - firma robiła próbę szczelności i napełniała glikolem - dopiero potem były zasypywane wykopy

A zbiornik na cwu masz oddzielną pomp może powietrzną:yes:

 

Tak też można

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez kompletną rozumiesz z cwu podłogówką i wod-kanem i instalacją elektryczną

 

Bo za 22 da sie zrobić np bez zasobnika też kompletna

 

hydraulik dziękuję za cenny post, ale ja pytałem Artura co proponuje za 22 tys brutto i wolałbym to od niego usłyszeć...

chcę po prostu oszacować czy gada bzdury czy ta jego oferta to właśnie goła pompa bez niczego a pytałem go o KOMPLETNĄ instalację pc (bez podłogówki oczywiście) a nie o samą lodówkę i wiatraczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kotłownia była przecież w zakresie prac - zasobnik też :p

przyjechał kurierem chyba tydzień lub dwa przed montażem....

 

Ja pokazuje jak może wywijać inwestor , ale i wykonawca jak brak precyzji w umowie.

Niema rzeczy niemożliwych

Ja już montowałem solary w lesie byle od rogi ,żeby sąsiedzi widzieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planowane zużycie na ogrzewanie 160*40=6400kWh

 

1.Grzanie prądem,instalacja 3,5tys.zł ...

 

3.Grzanie powietrzną pompą ciepła,instalacja 22tys.zł.

4.Grzanie gruntową pompą ciepła,instalacja przy własnoręcznie wykonanym DZ 27tys.zł.

papier przyjmie wszystko...:yes:

co wchodzi w skład tej wyliczanki ...???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
hehe, robisz oferty powiadasz?

bo jak do tej pory cały czas piszesz o ofertach a ani razu o realizacjach (twojej instalacji nie liczę)

zresztą sam pisałeś że znalazłeś normalną pracę - więc daruj sobie te teksty...

Wyraźnie napisałem robiłem a nie robię-czas przeszły a nie teraźniejszy ale to podstawówka ;)

Obecnie nie zajmuję się ofertowaniem ani niczym co jest związane z pompami ciepła

:p

ale ja pytałem Artura co proponuje za 22 tys brutto i wolałbym to od niego usłyszeć...

W ofertach na taką cenę z VAT 8% była ujęta pompa ciepła 8kW,zasobnik300l,kotłownia wraz z uruchomieniem.

Arturo, a instalatorów masz takich, którym można ufać? :)

W mojej aktualnej pracy instalatorzy nie są mi potrzebni ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam

 

Od jakiegoś czasu przerabiam temat pompy ciepła do budowanego przez siebie domu. Brnę w szczegóły techniczne i - chyba też koszty.

 

Dom energooszczędny, 220m2 pow. ogrzewanej. Myślałem, że dostanę dopłatę do domu energooszczędnego NF15 z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, ale program wstrzymano. Zakładam około 12-25kWh/m2*rok CWU, 10-15kWh/m2*rok CO. Rozbieżność spora, wynika z trudności w przewidzeniu np. szczelności budynku, komfortowego poziomu wymiany powietrza, faktycznej (nie prezentowanej w ulotkach producenta) jakości rekuperatora, zysków słonecznych, faktycznego poziomu przenikania ciepła przez szyby okien, staranności montażu wszystkiego itp.

 

Pierwotnie planowałem:

Mam gaz w ulicy - przyłącze około 6 tys., kocioł gazowy kondensacyjny około 4-5 tys, dwufunkcyjny z małym wbudowanym zasobnikiem ok. 40l. Wyprowadzenie spalin przez ścianę (ok. 400zł). Do tego przewymiarowane grzejniki z głowicami termostatycznymi na grzejnikach. Koszt około 5 tys. zł.

Razem: 16,5 tys.

 

Producenci podają sprawność kotła 105%, ale pewnie realnie mniej. Zakładam 90%.

Zapotrzebowanie na ciepło CO+CWU: 22-40 kWh/m2 rocznie, 4840 - 8800 kWh

Cena gazu: 2zł/m3

Koszt gazu: 1075 - 1955 zł

 

 

Dwa problemy:

1. Nie wiem, jak uzyskałbym szczelność domu, skoro w kotłowni wymagana wentylacja (nawiewniki w ścianie), na pewno powodująca stratę ciepła,

2. Projektowany dom ma spore okna od południa, dodatkowo pracuję w domu, więc dla komfortu chciałbym mieć możliwość chłodzenia latem. Nie ma piwnicy (zapewniającej zwykle darmowy chłód).

 

ad. 1. Rozwiązanie to konwektory elektryczne, maty elektryczne lub pompa ciepła.

ad. 2. Najtańsze jest chłodzenie pasywne pompy ciepła, ewentualnie aktywna klimatyzacja - od razu w ramach instalacji PC P/W lub G/W.

 

Wymyśliłem, że zamontuję pompę ciepła. Będzie musiała pracować w taryfie całodziennej, bo sporo prądu zużywam (obecnie 150zł/m-c, w domu będzie pewnie więcej, bo większa powierzchnia, więcej urządzeń). Zapotrzebowanie domu na ogrzewanie małe, latem dodatkowe zapotrzebowanie w dzień na chłodzenie, więc przeliczyłem, że nie opłaci mi się stosować taryfy nocnej.

 

Koszty PC P/W:

- 7000zł za urządzenie 10kW, inwerter EVI, z funkcją chłodzenia.

- podłogówka jak rurki co 15-20cm, to pewnie 10 tys.

- sterowniki, bufor ciepła 4 tys.

Razem: 21 tys.

 

Koszty PC G/W:

- kolektor dolny, samoróbka + znajomy koparkowy gratis, ok. 4 tys. razem z zalaniem glikolem i rurą

- pompa ciepła małej mocy, z funkcją chłodzenia, COP (0-40'C) 4,0, koszt 5-6 tys. PLN (od 3 lat wałkuję temat, udało mi się tak tanio załatwić)

- podłogówka - jak rurki co 15-20cm, to pewnie 10 tys.

- sterowniki, bufor ciepła 4 tys.

Razem: 24 tys.

Zakładam COP razem z pompami obiegowymi = 3,2, 1kWh=0,55zł

Koszt energii elektrycznej: 830-1512 zł

 

Wychodzi, że wydam na instalację PC lekko licząc 8 tys. PLN więcej i zyskam jedynie możliwość chłodenia pasywnego (albo aktywnego, ale wtedy muszę wydać jeszcze więcej na dodatkowe klimakonwektory albo wyższe rachunki za ogrzewanie tylko na klimakonwektorach). Alternatywnie w wersji z gazem mógłbym zamontować 2 klimatyzatory split do salonu i gabinetu, a może nawet dałoby radę bez tego, bo planuję GWC glikolowy i rolety wewnętrzne z folią odblaskową na oknach od południa.

 

Czy to się opłaci? Cena gazu będzie rosła, podobnie cena prądu. W wersji z PC W/W zyskam chłodzenie pasywne (zdaje się średnio wygodne) i przy pomyślnych wiatrach, gdy już uzyskam tyle wiedzy, że będę mógł dostać tytuł chłodnik-grzejnik pompocieplny, także pewnie ze 200 zł rocznie niższe rachunki.

Najpierw myślałem o pompie ciepła na podstawie informacji w internecie, potem instalacji gazowej, teraz znowu pompa ciepła... Hilfe! Help! Pomocy!

:)

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...