Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Opłacalność pompy ciepła


gaw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 519
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dodam jeszcze że tegoroczny soft w P ma możliwość wyłączenia priorytetu chłodzenia co pozwala produkować c.w.u. pompą a nie grzałką wcześniej trzeba było "bawić się" w programowanie timera

 

A da się to jakoś bezboleśnie zaimplementować do mojej P..... WH-SXC09D3E5, czy tylko przez wymianę całej płyty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla uzyskania nominalnych mocy grzewczych temp. wody zasilającej powinna wynosić 50*, a założony jej spadek 10*. Efekt? Drastyczne obniżenie COP, zwłaszcza w niskich temperaturach zewnętrznych.

 

Fakt, ale można obliczyć KK na niższą temperaturę i niski bieg. Wymaga to albo dobrego docieplenia domu albo olbrzymich KK.

 

W przypadku dobrego docieplenia, jak w budowanym przeze mnie domu (prawie)pasywnym, nie mogę znaleźć nigdzie odpowiednio MAŁYCH konwektorów. Nawet najmniejszy model na najmniejszym biegu, przy temp. zasilania maks. 35 stopni powienien pracować łącznie około 1 godz. dziennie (przynajmniej tyle wynika z danych technicznych). COP takie jak dla podłogówki, tylko prostsza instalacja, mniej rurek. Latem zaleta to wydajne chłodzenie z osuszaniem powietrza. No i możliwość położenia pożądnego grubego podkładu pod panele podłogowe lub grubej wykładziny, co daje większy komfort chodzenia.

 

KK nie są bezgłośne. Praca wentylatora może być dla wielu osób zbyt głośna, zwłaszcza w przypadkach pracy z mocą zbliżoną do nominalnej.

 

Sprzedawca zarzeka się, że nowe KK z silnikami DC są praktycznie niesłyszalne na niskim i średnim biegu.

 

Czyli - grzanie zimą i chłodzenie pasywne latem, po cenie zbliżonej do podłogówki.

 

Wada według mnie: no niestety trochę wyższa cena (ale niższa niż oddzielnie podłogówka i multi-split) i gorszy rozkład temperatury w pomieszczeniach.

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku dobrego docieplenia, jak w budowanym przeze mnie domu (prawie)pasywnym,

 

DOBRZE DORADZASZ- TAK DALEJ

A tak na marginesie- na jakim etapie budowy już jesteś??

 

Przecież ja nikomu nic nie doradzam. To po pierwsze :-)

 

Dobre docieplenie, czyli np. zapotrzebowanie na ciepło 20W/m2. Trudno znaleźć odpowiednio mały klimakonwektor.

 

I to nie jest żadna rada - Chryste - po prostu opinia na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież ja nikomu nic nie doradzam. To po pierwsze :-)

 

Dobre docieplenie, czyli np. zapotrzebowanie na ciepło 20W/m2. Trudno znaleźć odpowiednio mały klimakonwektor.

 

I to nie jest żadna rada - Chryste - po prostu opinia na forum.

 

maciejzi, dlaczego piszesz ze budujesz ,,prawie pasywny" napisz ze pasywniaka bedziesz stawial i juz , a jak sie boisz to napisz ze energooszczedny;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maciejzi, dlaczego piszesz ze budujesz ,,prawie pasywny" napisz ze pasywniaka bedziesz stawial i juz , a jak sie boisz to napisz ze energooszczedny;)

 

:-) Chwilowo CWU pogrąża planowany bilans. Chcę wybudować i wybrać - kolektory słoneczne albo baterie słoneczne (ze wskazaniem na ostatnie).

Docelowo zeroenergetyczny, jak da radę plusenergetyczny. Kwestia obłożenia bateriami połowy dachu, dostałem już ofertę, miałbym 8000kWh rocznie na plusie, ale musiałbym je sprzedać komuś latem i odkupić zimą :-D

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:-) Chwilowo CWU pogrąża planowany bilans. Chcę wybudować i wybrać - kolektory słoneczne albo baterie słoneczne (ze wskazaniem na ostatnie).

Docelowo zeroenergetyczny, jak da radę plusenergetyczny. Kwestia obłożenia bateriami połowy dachu, dostałem już ofertę, miałbym 8000kWh rocznie na plusie, ale musiałbym je sprzedać komuś latem i odkupić zimą :-D

Żeby mieć 8000kW na plusie to elektrownia co najmniej 15kW. Chyba że chcesz rocznie wyprodukować 8000kW to gdzieś połowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:-) Chwilowo CWU pogrąża planowany bilans. Chcę wybudować i wybrać - kolektory słoneczne albo baterie słoneczne (ze wskazaniem na ostatnie).

Docelowo zeroenergetyczny, jak da radę plusenergetyczny. Kwestia obłożenia bateriami połowy dachu, dostałem już ofertę, miałbym 8000kWh rocznie na plusie, ale musiałbym je sprzedać komuś latem i odkupić zimą :-D

 

Dobrze liczysz 8000kwh[ nie wiem czemu koledzy się czepiają ?]

.

Lepiej zamontuj na całym dachu- będziesz miał 16000kwh na PLUSIE.

NA JAKIM ETAPIE MASZ BUDOWĘ- CZY JUŻ DACH???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele o mocy 6kWp będą w stanie rocznie wyprodukować około 5500-6000kWh. Z tym że w miesiącach 10-12 i 1-3 około 1800kWh a w miesiącach 4-9 resztę. Mówimy o całkowitej produkcji a nie o nadwyżce.

Ale może wróćmy do tematu wątku.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze liczysz 8000kwh[ nie wiem czemu koledzy się czepiają ?]

.

Lepiej zamontuj na całym dachu- będziesz miał 16000kwh na PLUSIE.

NA JAKIM ETAPIE MASZ BUDOWĘ- CZY JUŻ DACH???

 

Pyksio.

kW, kWh

deka, kilo, mega

dla humanisty, idac dalej laika, jaka to roznica ?

Nie przesmiewczo ale powaznie.

PS

bity, bajty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a nie jest tak że energie wyprodukowaną przez fotovoltalikę powinno się CAŁĄ sprzedawać ? dają ponad zeta za KWh

Dla mnie to jakaś bzdura żeby używać dwa razy droższego prądu, sprzedałbym tą a płacił normalne rachunki na prąd, i z pewnością wyjdziesz na plus

Kwestia tylko kosztu samej instalacji przy założeniu że będzie dawała te 8000kWh, rocznie jakieś 9 tyś brutto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóż firmę opłać zusy, srusy, podatki,waty,sraty, dogadaj się z elektrownią i do roboty.

Na razie założenie było takie aby zwykły Kowalski sam założył i zapłacił oraz z tego korzystał a ewentualną nadwyżkę czyli to czego nie zdołał wykorzystać sprzedał energetyce. W zamian "państwo" miało w 50% minus podatek oraz zarobek dla banku sfinansować inwestycję (dotacja nie była by wyższa niż 100K.) oraz energetyka miała tą nadwyżkę odkupić w cenie około 1,1-1,5 za kW. bez konieczności zakładania przez Kowalskiego firmy. Jednak z ostatniej wypowiedzi naszego wodza można było wywnioskować że fotowoltaika nie koniecznie będzie oczkiem w głowie naszej klasy przewodniej. Podobno wszystko ma się rozstrzygnąć w przyszłym tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a nie jest tak że energie wyprodukowaną przez fotovoltalikę powinno się CAŁĄ sprzedawać ? dają ponad zeta za KWh

Dla mnie to jakaś bzdura żeby używać dwa razy droższego prądu, sprzedałbym tą a płacił normalne rachunki na prąd, i z pewnością wyjdziesz na plus

Kwestia tylko kosztu samej instalacji przy założeniu że będzie dawała te 8000kWh, rocznie jakieś 9 tyś brutto

 

Tak, lepiej całą sprzedać. Tylko chyba jeszcze nikt nie kupuje. A chyba ma być ustawa jakaś specjalna, jeszcze nie wiadomo jaka. Czy w ogóle ktoś będzie kupować, i czy całość, czy tylko nadwyżki.

Ja podaje 8000kWh na plus po zaspokojeniu CWU i CO - bo mam 100m2 dachu od południa. Razy sprawność 13% daje 13.000kWh, z tego 2000kWh na CWU, 3000kWh na CO. Dlatego sobie obliczyłem, że warto założyć PC, bo po pierwsze - prawie darmowy chłód latem, po drugie cena prądu będzie rosła, po trzecie może będzie energia z baterii kupowana, to jej więcej zostanie na sprzedaż.

No tak to w moim przypadku wygląda. A że PC droga i instalacja droga, to niestety inna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...