Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Opłacalność pompy ciepła


gaw

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 519
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Np Atlantic s8 z zasobnikiem 150 biawar i montaż i uruchomienie.

Poproszę Arturo o darmowy montaż to może będzie taniej

 

Montaż nie darmowy ale na specjalnych warunkach z pełnym dostępem przez instalatora i z pełnym opomiarowaniem.

U Artura będzie zamontowany ciepłomierz, licznik wody użytkowej, licznik poboru prądu w rozbiciu na co i cwu oraz na pracę grzałki.

Pomiar temperatury wody co, zasilania i powrotu na instalacji co i zasobniku cwu pomiar temperatury na zewnętrza, w domu 4 punkty do uśrednienia temperatury, pomiar temperatury czynnika chłodniczego i jeszcze kilka takich dodatków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a po burzliwej dyskusji na innym wątku zajrzałam i tutaj.

mam dom 250m2 z tym, ze 50m2 to garaz i jakieś 15m2 to kotłownia i spiżarnia..

Niech pozostanie do równego rachunku 200 użytkowej.

Dom zbudowany z porotermu ocieplony 20cm styro, w podłodze 15 styro, okna 3 szyby z ocieplonymi ramami, strop po całości 5cm styro + 22cm wełny.

Dom parterowy bez poddasza użytkowego i bez piwnicy.

Mamy teraz piec weglowy Biawar z buforem ciepła(własna konstrukcja) na 1300litrów wody..

Mamy już dość kotła i węgla... Koszt węgla za cały rok do ogrzewania i CWU to średnio 3500zł

Ale gazu nie mamy. i nie wiem czy zacząć walczyć o gaz czy sobie dać spokój...

 

Jaka instalkę wybrać?

Ile byśmy musieli zainwestować na pompę i może na solary (nad nimi się też zastanawiamy)? czyli to i to , a czy sama pompa wystarczy?????

Ile kosztowało by mnie grzanie domu do temperatury 23*C i CWU dla 3-4 osób. Zużywamy średnio niecałe 20m3 wody miesięcznie, i nie mam pojęcia ile w tym jest zimnej.

Mam prąd dwutaryfowy.

Proszę napisać mi jak blondynce.. a nie wyliczenia kosmiczne, bo po prostu się na tym nie znam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, ze nie musi być tri. Nie mam pojęcia jaką moc potrzebuje bo dopiero załatwiam przyłącza, także do rozpoczęcia budowy troszkę mam, ale od źródła CO uzalęzniam wybór projektu. Domek bedzie ok 100 m2 ogrzewane + 40 garaż nieogrzewany. Na pewno reku.

Arturo72 pewnie robiłeś porównanie z innymi źródłami CO, możesz z grubsza napisać jak ma się do tego PC ile będzie droższa od "najbrudniejszego", bo jak nie wyjdzie 2 razy drożej to biore na 100 % :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy samą podłogówkę..

Mam już ogródek i rabatki.. ale trawnik rośnie powiedzmy w miesiąc..

Od wschody mam kotłownię i najdłuższą ścianę 21 metrów pomiedzy tą ścianą jest jakieś 4-5 metrów dą ogrodzenia sąsiadki.

Wjechać na plac można od lasu zdejmując przęsło ogrodzenia, lub od frontu też demontując ogrodzenie.

Położona jest już kostka od frontu....

Ale trawnika ma jeszcze jakieś 1000m2, no może ciut mniej... Cała działka ma 1500m2 ...

Tylko może szkoda by było to rwać...

 

Z drugiej strony..

Zwycięży ekonomia.

Mamy już dość z mężem, właściwi on ma już dość węgla i kotła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy samą podłogówkę..

To dobrze. Działka też jest spora, więc chyba dacie radę wygospodarować 300-400m2 na kolektor poziomy, który jest tańszy niż odwierty. Skoro macie bufor własnej konstrukcji, to znaczy, że nie boicie się podejmować różnych wyzwań, a to też dobrze. Na razie solary proponuję sobie odpuścić i zająć się pc. Później, gdy wywalicie węgiel, będzie można ewentualnie do nich wrócić, jeśli będziecie mieć na to ochotę. Odnośnie kosztów instalacji, to macie szansę się zmieścić w tych wspomnianych 25kzł, ale żeby tak było trzeba się będzie postarać. Im mniej się będziecie chcieli postarać, tym cena będzie wyższa. Dom macie dobrze ocieplony, bryłę prostą, garaż w miarę oddzielony ale czy szacowaliście ozc ? Warto by to zrobić, żeby się upewnić odnośnie zapotrzebowania na moc grzewczą, bo oprócz strat przez ocieplenie jeszcze są straty na wentylację. Na oko powinno wystarczyć 8kW (ale to na oko, lecz lepiej się upewnić w ozc) o ile nie będziecie grzać garażu, bo garaż może pochłonąć dowolną ilość ciepła. Co do kosztów ogrzewania taką pc, to nie powinny wyjść większe niż 2-3kzł rocznie, zależy to od ozc i od taryf. Kliknij w "TU" w mojej stopce, to zobaczysz na arkuszu jakie koszty ogrzewania mają różne osoby korzystające z pc, są tam też opisy budynków i instalacji.

Jeśli zdecydujecie się na pc, to 1) trzeba zwymiarować jej moc grzewczą (lepiej przez ozc niż na oko), 2) znając rodzaj gruntu i wymaganą moc określić rozmiar i budowę kolektora, 3) rozrysować instalację na papierze a kolektor na planie działki, 4) wykonać kolektor, kupić pc i podłączyć, 5) cieszyć się z efektu ;-)

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, ze nie musi być tri. Nie mam pojęcia jaką moc potrzebuje bo dopiero załatwiam przyłącza, także do rozpoczęcia budowy troszkę mam, ale od źródła CO uzalęzniam wybór projektu. Domek bedzie ok 100 m2 ogrzewane + 40 garaż nieogrzewany. Na pewno reku.

Arturo72 pewnie robiłeś porównanie z innymi źródłami CO, możesz z grubsza napisać jak ma się do tego PC ile będzie droższa od "najbrudniejszego", bo jak nie wyjdzie 2 razy drożej to biore na 100 % :)

Wystarczy typ s8 .

Koszt ogrzewania porównywalny z gazem ziemnym (nieco taniej) i troszeczkę drożej od eko grochu max 25 %)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rwxw.. nie boimy się innych rozwiązań...

Ale zastanawiam się nad słusznością pompy z rurami w ziemi... podobno za jakiś czas trzeba je wymieniać..? tylko po co? ? ? czy może PC p-w

Jaki jest koszt jednej i drugiej?

Dawno, dawno temu były robione wyliczenia na zapotrzebowanie energii na nasz dom.. nie pamiętam już teraz tego, ale wartość była sporo niższa niż 10.. ojj sporo.. albo 6 albo wspomniane 8.

Bryła domu nie jest za bardzo prosta, bo w kształcie litery T , ale garaż ciut wysunięty i ściany w garażu wewnątrz od pokoju, przedpokoju czy kotłowni są jeszcze ocieplone styro...

W garażu też jest podłogówka.. ale z 3 nitek jest tylko jedna dobra, bo albo zrobiła się dziurka na etapie wylewek, albo nie sprawdziliśmy czy jest szczelna przed wylewkami (tylko w garażu , bo robiliśmy tuż przed zalaniem wylewki tak na szybko, bo zostało dużo rurek). Oczywiście można wyłączyć podłogówkę w garażu.

Położyć na działce można kolektory... ale na ile są one lepsze od wspomnianej pomy p-w

I dlaczego odłożyć solary na kiedyś tam... Fakt.. na raz nie musiałabym wydać od razu sporo kasy...

Czy PC zagrzeje mi wodę CWU w lato???

Czy PC da rade ogrzewać dom do temp 23-25*C? bo tak ciepło lubimy, no może nie w sypialni..

Szczerze to już mamy dość węgla... Inwestycja jeśli byśmy się zdecydowali, to koniec lata, bo na teraz to mamy zakupiony węgiel, trzeba go zużyć.

Nie musimy go zużyć żeby pompę zamontować, bo nie jest w kotłowni, tylko w garażu blaszanym na zewnątrz. W niczym więc węgiel nie przeszkadza.. ale już jest, wyjazd z kotłowni trzeba by było zrobić z buforem (spory kłopot, ale da się zrobić, jest od podłogi po sufit olbrzymi i ciężki) i z kotłem...

Kilku silnych facetów i dali by radę...

Jak orientowałam się o pompach 3 lata temu to wiedza instalatorów była.. powiedzmy słabiutka, ilość zamontowanych pomp sztuk 1 albo wcale, mieszkamy na południu, a południe węglem stoi... odpuściliśmy więc temat PC.

Zastanawiam się czy walczyć z gazownią o żółtą rurkę czy właśnie pójść w PC

Czy PC się zużywają? za jaki czas trzeba by było kupić nową?

I jaki byłby roczny koszt za ogrzewanie i CWU z PCV

Za węgiel mam około 3200zł za rok, ale zabawa i zima i w lato co 4-5 dni też trzeba rozpalać..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zastanawiam się nad słusznością pompy z rurami w ziemi... podobno za jakiś czas trzeba je wymieniać..? tylko po co? ? ?

No właśnie, dobre pytanie po co ? To kolejny mit. Rury wykorzystywane na kolektor pc to rury wodociągowe PE, ich trwałość przekracza trwałość dzisiejszych domów. Dobrze dobrana (nie za słaba) pc gruntowa zapewni ogrzewanie i domu i cwu w każdym okresie - również zimowym ze stałym cop w okolicach 3.5-4. Niestety pc p/w podczas dużych mrozów staje się w zasadzie zwykłą grzałką, ale na szczęście wielkie mrozy nie trzymają przez 3 miesiące. Mnie trudno się wypowiedzieć na temat rzeczywistych kosztów ogrzewania pompą p/w, bo mam gruntową. Niestety nie widziałem wielu odczytów, w moim arkuszu też nikt się jakoś nie chwali, więc czekam na śmiałków. Zapraszam też użytkowników pomp p/w do arkusza z mojej stopki ze zużyciem prądu. Mam nadzieję, że się doczekam. Twój dom został rozsądnie wybudowany i jeśli ma zapotrzebowanie na ciepło koło 6kW, to rachunki za cały rok co+cwu w okolicach 2-3kzł są realne dla pc gruntowej, dla p/w nie wiem, ale na pewno wyższe.

Czy PC się zużywają?

Wszystko się zużywa i wszytko może się zepsuć. Pc gruntowe są na szczęście zazwyczaj bardzo prymitywnymi urządzeniami, gdzie jest sprężarka, 2 lutowane wymienniki, zawór rozprężny, filtr i w zasadzie tyle. To cała pc w najprostszej wersji. Sterowanie to on/off, więc też bardzo proste. Naprawa pc nie wykracza poza możliwości chłodnika, który serwisuje urządzenia chłodnicze w marketach. Kolektor poziomy leży sobie na 1.5-2 metrach i jest niezniszczalny, chyba że koparką, czy poprzez zasadzenie wysokich drzew, które uszkodzą go głębokim systemem korzeniowym (nie słyszałem o czymś takim, ale jest to teoretycznie możliwe). Nie widzę też potrzeby wymiany glikolu w dz, bo układ jest zamknięty, woda najlepiej demineralizowana, więc co się tam ma dziać ?

Pc p/w są bardziej skomplikowane w budowie i sterowaniu (odszranianie, inverter), a więc i droższe w naprawie. Na blogu http://www.blog.karbon.com.pl/ mieliśmy skargę użytkownika i cenę naprawy któremu zepsuło się sterowanie inverterowe, którego nie da się tak łatwo naprawić. Na http://www.blog.karbon.com.pl/serwis/awaria-pompy-ciepla/ dobrze zostało wytłumaczone co i jak może się zepsuć w pc p/w i dlaczego naprawa może kosztować kupę kasy. Pompa gruntowa składana jest w fabryce i przyjeżdża w pudełku jako urządzenie gotowe do podłączenia do instalacji hydraulicznej, więc mniejsze jest ryzyko wpływu instalatora na jej wadliwe działanie.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...