Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Opłacalność pompy ciepła


gaw

Recommended Posts

Za to później wyższe rachunki. Gruntową też można w parę dni założyć.

mam dla ciebie temat na szybki montaż.

Budynek z kotłem olejowym .wykończenie wysoki standard ,piękny ogród ze skalniaczkami .ogrodzenie kute ,

Masz tydzień na wykonanie wymiennika gruntowego i przywrócenie ogrodu do stanu pierwotnego (no może miesiąc).

Oczywiście trzeba uszczelnić przejścia rur z glikolem do piwnicy.

Pompa wystarczy do -10 bo przy tej temperaturze trzeba podać na grzejniki 45 C .Poniżej -10 załączy się kocioł olejowy.

Wymagana moc przy -10 C 8kW.

Budujesz gruntówkę za 30000 zł

A gruntówka jest ,rzeczywiście mniej skomplikowana.I ma wyższy cop.

PC PW jest skomplikowana jak klimatyzator.

Edytowane przez hydraulik_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 519
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Arnika jak się da to rób gruntówkę.

Powietrzną możesz mieć za 25000 do 30000 zł

 

Z montażem?

A co z solarami?

PC PW da radę ogrzać wodę CWU latem???

A gruntowa - pozioma ile i pionowa ile? Czyli pompa ile, i iule położenie poziome, a ile pionowe odwierty i jak ich duzo musi byś i jak głęboko...?

No i najważniejsze jakie opłaty by były za prąd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I Ty do 100m2 chcesz 11 TRI ? Szkoda kasy. Ja do 118m2 mam S8 :) Jakbyś się uparł i dobrze zbudował to i S6 może styknąć a to już diametralnie inna cena niż TRI11.

Moc cieplna pompy nie zalezy od przyłącza a od zapotrzebowania domu na ciepło ;)

Ja "najbrudniejszego" nie brałem wogóle pod uwagę,rozpatrywałem i miałem w planach ogrzewanie prądem a PCi tylko dlatego,że u mnie w domu będzie tylko wanna bez prysznica przez co zuzycie na cwu byłoby spore,większe lub takie same jak na c.o :)

Przy zapotrzebowaniu na c.o 5000kWh i cwu 4000kWh i COP2,5 pompa ciepła zwraca mi się w stosunku do prądu po 5-6latach.

 

W stosunku do gazu i ekogroszka nie ma o czym pisać,S6 czy S8 wyjdzie w podobnej cenie.

 

Ja się nie uparłem na TRI11, poprostu wysłalem zapytanie do firmy zajmującej się montażem PC i dostałem taką ofertę. Ale dobrze wiedzieć, że można to zrobić troszkę taniej a też dobrze.

Wiem, że jest istotne zapotrzebowanie żeb y dobrać pompe,w projekcie jest duże zapotrzebowanie na poziomie 100 kWh na m2 na rok ale tam jest "ustawowe ocieplenie", a ja chciałbym troszkę to ulepszyć. sama wentylacja czytałem,że pare procent zaoszczędzi, okna kolejne pare, styropian w projekcie jest tylko 12 cm itp.

A co do przyłącza to we wniosku należy podać, jaka ma być moc łącza, Pan z PGE powiedział, że wystarczy 14 kWh, czy to starczy jeśli w domu wszystko na prąd wraz z PC. a czy jak się poda większe zapotrzebowanie to nie ma jakiejś comiesięcznej stałej większej opłaty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli koszt założenia pompy + wymiennik poziomy to ok 30000zł.

W przypadku pompy nie jest potrzebny solar na lato??? PC ogrzeje wodę do CWU np 55*C??

Znalazłam pompę Stiebel Eltron WPW 10 za 10 000 zł.. używana dwa lata.. Czy ona nadawała by się do mojej powierzchni (ok 200m2)?

 

Jeśli nie ta, to jaką pompę musiałabym mieć aby była dobra? W jakich pompach szukać i ile kw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam dla ciebie temat na szybki montaż

Ja nie piszę, że pc p/w się nie nadaje do niczego, a gruntówka jest zawsze najlepsza, ale staram się wymienić wady i zalety obu rozwiązań, a przyszły inwestor niech sobie świadomie wybierze co mu będzie najbardziej pasowało. Arnika akurat ma warunki na gruntówkę, więc mnie się wydaje, że dla niej to dobre rozwiązanie, jednak to Ona podejmie decyzję. Nie sprzedaję nic, ani nie montuję i staram się być w miarę obiektywny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rwxw.. tylko tyle, ze ja jestem już cała głupia.. Im więcej czytam, tym mniej wiem...

Wiem, że zrujnować bym musiała połowę działki... do poziomego wymiennika...

Do studni.. wiercenie.. ale na jaką głębokość by trzeba było... Koszty policzyć dość łatwo...

Nie mam pojęcia jaką pompę wybrać...

Czy powyżej podana nadawała by się czy to jest tylko pompa do pionowych odwiertów, a może i jeszcze by była za mała?

Bo może jakby okazała się być dobrą pompą dla nas to może byśmy ją nabyli, a montaż przed przyszłym sezonem..

Nie mówcie mi Panowie półsłówkami.. Kompletnie się na tych oznaczeniach nie znam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to jest OZC??

Jeśli wybierzesz powietrzną robioną przez firmę to nie zrujnujesz sobie działki a za całość 25-30tys.zł

O jakiej pompie mówimy?

 

Znalazłam pompę Stiebel Eltron WPW 10 za 10 000 zł.. używana dwa lata

Czy ta pompa jest tylko do pionowego podłączenia czy też do poziomego się nadaje, ?

 

I jedno z pytań jaką moc pompy muszę mieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. OZC - Okresowe zapotrzebowanie na ciepło. Zwróć się z tym chociażby do kolegi asolt

2. I jedno z pytań jaką moc pompy muszę mieć? - patrz punkt 1. z tego wyliczenia to wyjdzie.

3. Każda gruntowa może być z kolektorem pionowym lub poziomym a jego wielkość jest uzależniona od mocy pompy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia jaką pompę wybrać... Czy powyżej podana nadawała by się .

WPW10 to pc woda/woda dedykowana dla 2 studni, a nie dla odwiertów (dla odwiertów i poziomego jest taka sama: glikol/woda inaczej zwana solanka/woda). WPW10 ma moc 10 kw dla temperatur woda 10/podłoga 35. Niestety 2 studnie mają tą wadę, że mało kto ma na nie warunki, czyli wydajną studnię z małą ilością żelaza w wodzie. Gdyby tą pc włączyć w układ glikol/woda, to miałaby moc trochę poniżej 8kw dla temperatur kolektor 0/ podłoga 35. Nie wiem, na ile się różni od bliźniaczej WPF7, czyli dedykowanej do pracy w systemie glikol/woda. Różnicą może być tylko zabezpieczenie wyłączające pc WPW gdy temperatura wody spadnie poniżej 5-7 stopni, albo coś więcej. Tego nie wiem i trzeba by zadzwonić do działu technicznego Stiebla i spytać. Jeśli tylko zabezpieczenie (czujnik temperatury), to łatwo je dopasować do potrzeb układu glikol/woda oszukując nieco czujnik lub wyłączyć z poziomu sterownika jeśli się da.

Odnośnie wyborów, to nie spiesz się z decyzją, masz węgiel do lata, więc też sporo czasu. Zacznij od wygrzebania tych obliczeń ozc, o których pisałaś - to da jakieś podstawy do oszacowania mocy pc, a to jest najważniejsze. Po tym będzie można myśleć o minimalnych rozmiarach kolektora, jego cenie w wersji poziomej i pionowej. Arturo mniej więcej ogólnie napisał o kosztach, ja dodam, że kolektor poziomy na około 8-11kW + podpięcie pc do istniejącej instalacji co i cwu można zrobić od minimalnie około 10kzł + zakup pc. Taniej za bardzo się nie da. Koszty oczywiście rosną im więcej rzeczy się zleci na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno, z używanymi pompami woda/woda uważaj, bo mogą mieć zapchany wymiennik od strony dolnego źródła jeśli były eksploatowane z wodą o złej jakości - może być problem z wypłukaniem. Trafiają się też z rozszczelnieniem wymiennika spowodowanym zamarznięciem wody. Przed zakupem trzeba by to dobrze posprawdzać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już zapytałam co muszę mieć/podać, żeby to oznaczenie wiedzieć i jaką moc pompy szukać...

Z tą pompą daję sobie spokój...

Masz racje.. do przyszłego sezonu grzewczego jesteśmy zabezpieczeni... a jakbym nie miała jeszcze kasy to choćby na szpilkach jeszcze jeden wytrzymamy.

 

Przeglądając oferty pomp widziałam, że są też z solarami...

Tylko czy jest sens?

Któryś z Chłopaków wcześniej pisał, że pompa jak jest to wystarczy.. solary nie potrzebny wydatek. ale jedna laska na forum ma pompę i nie ma solarów, i mówi, że dziś to by je założyła...

Więc nie mam pojęcia , czy te dwa systemy się wykluczają, czy może pompa na tyle grzeje, ze solary nie potrzebne są????

Kurczak.. nie mam pojęcia co o tym myśleć..

Kolejny sezon letni i biegać z węglem.. toż to i święty byłby poruszony do bólu... My mamy szczerze dość..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już zapytałam co muszę mieć/podać, żeby to oznaczenie wiedzieć i jaką moc pompy szukać.

Musisz szukać pc solanka/woda czy też glikol/woda - to jest to samo, po prostu jedni tak nazywają a inni tak. Jak już wiele osób pisało musisz znać zapotrzebowanie na moc grzewczą domu i tyle.

Któryś z Chłopaków wcześniej pisał, że pompa jak jest to wystarczy.. solary nie potrzebny wydatek. ale jedna laska na forum ma pompę i nie ma solarów, i mówi, że dziś to by je założyła...Więc nie mam pojęcia , czy te dwa systemy się wykluczają, czy może pompa na tyle grzeje, ze solary nie potrzebne są?

Pompa i solary się nie wykluczają, ale ekonomicznie nie jest to uzasadnione, bo przy koszcie i wygodzie przygotowywania cwu za pomocą pc solary nigdy się nie zwrócą. Jednak jeśli ktoś chce solary, to nie widzę przeciwwskazań, pc i solary to 2 niezależne instalacje. Pół roku ogrzewają cwu prawie za darmo: ja grzanie cwu włączyłem dopiero parę dni temu, a tak od wiosny jechałem non-stop na solarach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rwxw.. to Ty też masz solary..

A jak pytałam o solary to dostałąm taką odp..:

Pompa spokojnie wystarczy na CO i CWU. Latem za podgrzanie wody przez PC zapłacisz około 50zł/mc. Solary to wydatek z dotacjami oczywiście rzędu 6-8K. Policz i skalkuluj. A i nie zapomnij o kosztach serwisowania solarów.

 

No i co ja blondynka mam o tym sądzić... ???

Na dotacje nie mam co liczyć.. sponsoring by mąż...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to Ty też masz solary..No i co ja blondynka mam o tym sądzić... ???

Tak się jakoś złożyło że mam, w dodatku mam też gaz. Gaz miałem jako pierwszy, potem wpadłem na pomysł pc, solary czekały ponad 2 lata w garażu, ale się doczekały. Nie twierdzę, że te wszystkie instalacje są ekonomicznie uzasadnione, ale skoro są, to z nich korzystam. To się nazywa dywersyfikacja ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Arnika zamontuj PC i dla swojego spokojnego snu przepuść dwie rury z kotłowni na poddasze na wypadek konieczności zainstalowania solarów w przyszłości.

Jeśli przy użytkowaniu samej PC uznasz, że jednak solary są Ci do szczęścia potrzebne to je sobie zamontujesz (a sądzę, że do takiego wniosku nie dojdziesz) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas są 4 osoby i zużywamy zimnej wody po 15m3 miesięcznie...

Nie mam i nie potrafię ugryźć OZC...

 

Cały czas zastanawiam się.. skoro solar daje darmowe ciepło.. to dlaczego jest on niezasadny???

I dlaczego pompa jest tańsza niż gaz...?

Po długich dyskusjach doszliśmy do wniosku, ze jeśli pójdziemy w kierunku pompy to tylko odwierty pionowe..

Jakoś nie przekonuje mnie powietrze woda...

I w związku z tym czy nie lepiej by było pochodzić i postarać się o gaz... czy jednak pompa jest bardziej opłacalna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...