Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jestem właśnie wykonywania instalacji elektrycznej, do każdej rolety ( okna) wypuściłem 2 kable YTDY2x2,5 jeden to zasilanie, drugi to uziom. Prąd do rolety jest wzięty z puszki elektrycznej gdzie będą się zapalało oświetlenie zewnętrzne lub wewnętrzne w pokoju. W związku z oszczędnościami w budowie na razie nie będzie programatora, tylko zwykły włącznik światła, roleta w górę roleta w dół tak jak zapalone lub zgaszone światło. W przyszłości wyłącznik wymienię na programator. Radzę Ci osobno programator na każdą roletę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty słuchaj bo do każdej rolety to potrzeba 4 x1,5 bo przecież mamy N,PE, i dwa przewody L w zalezności od tego w która strone silnik kręci czy zamyka czy nie ?

Sorry ale ja do światła jnie podłącze chce mieć sterowane oddzielnie. tylko nie wiem czy nasrać przełączniki przy każdej rolecie czy jeden główny czy i to i to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze można nasr..... jak to się wyraziłeś

generalnie juz teraz powinieneś myśleć o sterowniku lub sterownikach

od tego zależy jakie przewody założyć 3x1 w zupełności wystarczy, tylko czy do każdej rolety osobno czy w ciągu

gdzie wyłączniki, a jak sterować pilotem, robić grupy czy każda osobno (jeszcze wiele pytań na które znajduję odp po latach użytkowania:):):)

polecam elmes, którego sterowniki służą mi od początku bez awaryjnie

Staszek 1/2 Marioli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie instalacji to najlepiej jak puścisz przewody linki 4x1 w zupełności wystarczy (ostatnio przerabiałem taką instalacje zrobioną drutem 4x2,5 nikt się nie chciał tego podjąć bo przewód 4x2,5 był taki sztywny że w puszce głębokiej nie dało się go zmieścić z sterownikiem (3x2,5+3x2,5+4x1+2x0,75+2x0,75+sterownik wszystko w jednej puszce), trzeba było przewody obciąć i zalutować po za puszką na linki 3x1). Jak pociągniesz do każdej puszki włącznika 4x1 to spokojnie wystarczy. Instalacja powinna wyglądać tak że puszki wyłącznika powinno dochodzić 5 przewodów 1- 3x1 zasilanie dojście , 2- 3x1 zasilanie do drugiej rolety, 3- 4x1 zasilanie silnika rolety, 4- 2x1magistrala dochodząca, 5- magistrala wychodząca do drugiej rolety. Zasilanie rolet na osobny bezpiecznik do rozdzielnicy, magistrala powinna dochodzić do kontrolera globalnego w dowolnym miejscu w domu lub odczep na drugi kontroler globalny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorrki pomyłka z mojej strony, kabel jaki mam do rolet do 2x1,5 do każdej, ja Ci polecam osobno bo jeżeli zastosujesz zwykły przełącznik jak do oświetlenia to albo będziesz opuszczał wszystkie razem albo podnosił, a co zrobisz jak żonka sobie zażyczy aby okno z tarasu było przysłonięte do połowy a reszta odsłonięta? Ja wole mieć do każdej osobno...

Źle się zrozumieliśmy z puszki oświetleniowej biorę tylko zasialnie ( to nie jest sterowanie rolety) sterowanie rolety masz na osobnym włączniku (puszcze)

Edytowane przez crowling
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

najwygodniej sterowanie rolet rozwiązać na centrali alarmowej satela integra wrl z dedykowanym manipulatorem do rolet. W przypadku rozwiązania tego w ten sposób mamy mozliwość również sterowania roletami za pomoca wiadomości sms.Np spieszyłeś sie gdzieś i zapomniałeś zamknąć drzwi tarasowych ale za 2 godziny bedziesz wracał do domu i w takiej sytuacji wysyłasz sms-a "roleta taras zamknij" za chwile dostajesz odpowiedz od centrali "roleta taras zamknięta". Bardzo wygodne i praktyczne :) Jak bedą zainteresowani to pisać powiem więcej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolego,

może troche źle się wyraziłem nie jest to manipulator tylko do rolet ale do sterowania inteligentnym domem na centrali satela http://instalacjaalarmu.bydgoszcz.pl/2012/02/manipulator-lcd/ na stronie satela mozna o nim poczytac.

 

Ps. Sory za błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

ja również jestem na etapie projektu i wykonania instalacji elektrycznej. Jeśli chodzi o rolety: do każdej mamy podciągnięty kabel 3x1,5 zasilanie, dół domu na jednym bezpieczniku, góra na drugim. Do każdego okna czy też rolety czy też grupy rolet muszę podciągnąć osobny kabel taki jak do czujek alarmowych. Wszystko ma być wpięte do centrali alarmowej Satel. Sterowanie indywidualne każdej rolety (lub grupy rolet, 2 sztuki na jednym włączniku) lub centralne z podziałem na: 1) dół (salon, jadalnia, kuchnia, spiżarnia, łazienka, garaż, pom.gospod) chodzi o to żeby rano nie trzeba było pół godziny chodzić po domu i otwierać każde okno z osobna, 2) cały dom.

 

aktualnie przerabiam problem włączników, czy mogą być z podtrzymaniem czy nie? Rolety mamy z wyłącznikami krańcowymi bez wyłączników przeciążeniowych. Przełączniki indywidualne do każdej rolety bo czasem sytuacja wymaga żeby zamknąć poszczególne rolety (mocne słońce, wścibski sąsiad)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centrala satel dużo potrafi, tylko nie zrealizuje typowych funkcji sterownika globalnego do rolet jak delikatne rozjaśnienie nad ranem grupy rolet, lub pełne zamknięcie w nocy i dużo innych funkcji. Satela można użyć do globalnego zamknięcia lub otwarcia i zrobienia tego zdalnie, a dedykowany sterownik wydaje mi się lepszym rozwiązaniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centrala satel dużo potrafi, tylko nie zrealizuje typowych funkcji sterownika globalnego do rolet jak delikatne rozjaśnienie nad ranem grupy rolet, lub pełne zamknięcie w nocy i dużo innych funkcji. Satela można użyć do globalnego zamknięcia lub otwarcia i zrobienia tego zdalnie, a dedykowany sterownik wydaje mi się lepszym rozwiązaniem.

 

Kurczę Maher nie załamuj mnie, chłopak od alarmu mówił mi że nie będzie problemu z konfiguracją centrali aby otwierała tylko grupy rolet. Podpytam go jeszcze, bo może się nie zrozumieliśmy. A tak na marginesie jaki sterownik byś proponował??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SATEL nie zajmuje się automatyką domową a jedynie alarmami.

SATEL poradzi sobie napewno z prostymi funkcjami ON-OFF.

SATEL nie poradzi sobie z czymś bardziej złożonym.

 

Chłopak od alarmu ogarnie te rolety i będą działać prawidłowo.

 

Maherowi zapewne chodzi o funkcje komfortowe np: częściowo otwarte, częściowo zamknięte, niedopuszczanie do przegrzania pomieszczenia i jednocześnie nie zamordowaniu kwiatów w domu.... itd.

 

Mnie w SATELU wnerwia zwłoka czasowa między kolejnymi kliknięciami albo czas trzymania przycisku na pilocie żeby się coś stało.

Ja akurat w roletach używam dedykowanych sterowników (F&F lub ZAMEL), a centralka daje tylko dodatkowe sygnały do sterowników roletowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...