Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Błędy ortograficzne na forum


beton44

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 140
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

...Chyba to jednak i trochę pozytywny znak, że na forum

wkraczają nowi użytkownicy - pokolenie po reformach edukacji ?

Myślisz że to kwestia reformy?

Chyba raczej trend "Dumb is Cool :cool:" dotarł zza wielkiej wody

(widać to również w innych mediach i wśród ludzi którzy są w takim wieku że na pewno byli edukowani po staremu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Za to "podaj mi tę cegłę", a nie "podaj mnie tą cegłę".

I nieszczęsne akcentowanie na trzecią lub czwartą sylabę od końca! Już nawet dziennikarze telewizyjni rzadko wiedzą, że "robiliśmy", a nie "robiliśmy" i "robilibyśmy", a nie "robilibyśmy" i matematyka", a nie "matematyka". A dla mnie to brzmi jak zgrzyt styropianu po szkle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha ("aha", a nie "acha:, ale ach, a nie "ah"), przypomniało mi się jeszcze coś bardzo denerwującego, tak że (a nie "także") wspominam o tym. "Także" pisane razem znaczy: "również", a jeśli coś wynika z czegoś, piszemy: "tak że" (tzn."tak więc").

I to na razie tyle:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha ("aha", a nie "acha:, ale ach, a nie "ah"), przypomniało mi się jeszcze coś bardzo denerwującego, tak że (a nie "także") wspominam o tym. "Także" pisane razem znaczy: "również", a jeśli coś wynika z czegoś, piszemy: "tak że" (tzn."tak więc").

I to na razie tyle:)

Skond ty to wszystko wiesz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skond ty to wszystko wiesz?

Z kąd wiem? Hodzilo sie do szkoly, gdy niebylo jesce dyzgrafi i dyzzslekcii

 

A tak na poważnie - mam w domu słownik ortograficzny (a nawet cztery), a w komputerze automatyczne sprawdzanie pisowni.

 

I przepraszam prawdziwych dyslektyków, bo wiem, jaka to nieprzyjemna przypadłość. I szacun dla tych, którzy starają się pisać poprawnie.

Edytowane przez bpis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kąd wiem? Hodzilo sie do szkoly, gdy niebylo jesce dyzgrafi i dyzzslekcii

 

A tak na poważnie - mam w domu słownik ortograficzny (a nawet cztery), a w komputerze automatyczne sprawdzanie pisowni.

 

I przepraszam prawdziwych dyslektyków, bo wiem, jaka to nieprzyjemna przypadłość. I szacun dla tych, którzy starają się pisać poprawnie.

Zdarza mi się popełniać błędy i to czasem poważne ale tylko gdy piszę na klawiaturze. Normalnie błędów nie robię. Korzystając z komputera przestaję dostrzegać "poprawność" pisowni. Dziwne to, muszę sprawdzać wyrazy, co do których przy pisaniu odręcznym mam pewność, że są poprawne. Tym bardziej jest to dla mnie uciążliwe, że w jakimś sensie żyję z pisania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość błędów nie tylko na forum, ale także w wiadomościach jest porażająca. Tu na forum drażnią mnie wpisy z brakiem znaków interpunkcyjnych. Brak przecinków, kropek powoduje chaos w zdaniu. Do tego śmieszy mnie czasami u niektórych hiperpoprawność językowa, np. "Powiem Tobie, że..." zamiast "Powiem Ci, że..." :) Przypomina mi się Marcela z "Top Model", która w jednym z odcinków "Miłości na bogato" powiedziała coś w stylu " Idź się przebrać. Poczekam tutaj za Tobą" , albo "Pokażę ja Tobie Twój pokój" .:o:lol2:

 

Zaznaczam, że też zdarza mi się robić błędy, zwłaszcza jak szybko piszę. Ale jak to zauważę to od razu edytuję swój post. ;-)

Edytowane przez Magda 34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość błędów nie tylko na forum, ale także w wiadomościach jest porażająca. Tu na forum drażnią mnie wpisy z brakiem znaków interpunkcyjnych. Brak przecinków, kropek powoduje chaos w zdaniu. Do tego śmieszy mnie czasami u niektórych hiperpoprawność językowa, np. "Powiem Tobie, że..." zamiast "Powiem Ci, że..." :) Przypomina mi się Marcela z "Top Model", która w jednym z odcinków "Miłości na bogato" powiedziała coś w stylu " Idź się przebrać. Poczekam tutaj za Tobą" , albo "Pokażę ja Tobie Twój pokój" .:o:lol2:

 

Zaznaczam, że też zdarza mi się robić błędy, zwłaszcza jak szybko piszę. Ale jak to zauważę to od razu edytuję swój post. ;-)

Maniera używania zwrotów typu "tobie" zamiast "ci" jest, moim zdaniem regionalizmem. W Szczecinie nikt tak nie mówi, na wschodzie Polski jak najbardziej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo możliwe, że są to regionalizmy. :) Ja urodziłam się we Wrocławiu więc nie spotykam się raczej z tego typu zwrotami. Nawet moje babcie, które pochodzą ze wschodu nigdy tak nie mówiły i nie mówią. Jedna tylko zamiast "ł" mówi "l". Zamiast "ławka" mówi "lawka". Typowo wschodnia mowa. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... muszę sprawdzać wyrazy, co do których przy pisaniu odręcznym mam pewność, że są poprawne. ...

Myśmy w szkole pisali wszystko w zeszytach i uczyli się zasad ortografii. Teraz dzieci muszą tylko wstawić odpowiednie literki w wydrukowany tekst. Ręka jest więc nieprzyzwyczajona do poprawnego zapisu całego słowa, stąd zapewne tyle błędów.

 

Aha, jeszcze wkurza mnie "wziąść", a nie "wziąć" i "te forum", zamiast: "to forum".

 

I jeszcze przypomniało mi się kuriozum w regulaminie pewnej instytucji: "każdy, kto nabyje akcję itd. "i jeszcze: "ilość ryzyk", choć "ryzyko" nie ma liczby mnogiej.

Edytowane przez bpis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Tobie" zamiast "ci" z jednej strony jest regionalizmem właśnie ze wschodu (mój ojciec tak mówił, chociaż typowo kresową wymowę stracił), ale to już rzadkość chyba. Może zachowała się przy wschodniej granicy Polski (nie wiem), ale w pozostałych regionach umiera wraz z ostatnimi, którzy po wojnie zostali przesiedleni z kresów. Pojawia się jednak często, moim zdaniem już jako zwykły błąd, a nie regionalizm, w całej Polsce.

 

Kolejną perełką, którą tu dorzucę, jest moje ulubione "na świetlicy", "na stołówce". W miejscowej podstawówce (baaardzo dużej) są w tej chwili trzy osoby, które mówią "w świetlicy", "do świetlicy": moje dwie córki i córka koleżanki. Reszta - od dyrekcji, poprzez nauczycieli i innych pracowników szkoły, po uczniów i rodziców konsekwentnie używa dopuszczalnych już, niestety, form "na stołówce", "idź na świetlicę", które są rusycyzmami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak, jak przymiotnik: "spolegliwy", który znaczy: "ktoś, na kim można polegać". Ludziom myli się z : "uległy" i takie znaczenie jest już dopuszczalne, choć ( a nie : "chodź") są to wyrazy o znaczeniu poniekąd przeciwstawnym. Ach, nasz język polski...

No i jeszcze znak naszych czasów, czyli mylenie kąta z kontem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... i adaptowania z adoptowaniem - chociaż, o ile o adoptowaniu poddasza słyszałam, to o adaptowaniu dziecka jeszcze nie.

Swoją drogą, mogłabym zaadoptować jakiś ładny domek w górach i nawet bym się nim dobrze opiekowała pod okiem kuratora. Jak to zrobić?

Pierworodne dziecko natomiast chętnie bym zaadaptowała na jakiś grzeczniejszy twór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że "tobie" (mówię tobie, dam tobie ) zamiast "ci" jest spotykane też w poznańskim - jako regionalizm właśnie.

Pamiętam jak mnie to dziwiło na początku mojej poznańskiej przygody - a dzisiaj kojarzy mi się z fajnym czasem i sympatycznymi ludźmi.

Podobnie jak poznańska melodia języka.

 

Oprócz "na swietlicy " uwielbiam też "na krótkim rękawku i na sandałkach " :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...