Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Brak wentylacji, plesc i grzyb


Recommended Posts

Witam, rok temu wyremontowaliśmy tzw " stara letnia kuchnie " po dziadkach. Dokładnie pokój z kuchnia. Z początku mieszkania na każdej ścianie pokazała się tzw. pleśń i grzyb. Dodam za zrobiliśmy centralne ogrzewanie w tym roku i ociepliliśmy z zewnątrz styropianem 12. Po ociepleniu w pokoju grzyb i pleśń znikła w kuchni trochę gorzej z tym. Na ubraniach czuć ten nieprzyjemny zapach. w tym roku do tego mieszkania dostawiliśmy łazienkę i nie wiem jak zrobic w łazience dobra wentylacje, gdyż w całym mieszkaniu jest tylko jeden komin dymny, zadnych wentylacyjnych. Z kuchni wyprowadziłem zwykla rurke pcv na zewnatrz i w łazience zrobiłem podobnie, tylko nie wiem czy to jest dobry sposob. Nie wiemy jak dokłanie pozbyć sie tego nieprzyjemnego zapachu tej pleśc z mieszkania.

prosze o pomoc. albo na emaila [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ociepliliście sciany i pleśni nie widać, to już jest coś.

Pleśn jest jednak nadal - tylko w formie zarodników latających w powietrzu-

a nadmierna wilgotność daje efekt nieprzyjemnych zapachów np. ubrań.

 

Myślę, że w tej sytuacji należy zrobić prostą wentylację mechaniczną opartą na małych wentylatorach

pracujących "przez ścianę" poprzez tą rurę PCV.

Proponuję zamontowanie wentylatorów wywiewnych w kuchni i łazience.

oraz zrobienie nawiewników w oknach.

 

Polecam wentylatory z czujnikiem wilgotności - będą działały samoczynnie:

fajną propozycją jest PRIMO 100 H lub PRIMO 100 AH [z automatyczną żaluzją]

do nabycia tutaj:

http://www.300energia.com/sklep/wentylatory_lazienkowe/wentylatory_lazienkowe_osiowe/wentylator-lazienkowy,primo-100-ah-z-zaluzja-automatyczna-reg-obrotow-i-czujnikiem-wilgoci,rid,12723,rel,typy.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że w tej sytuacji należy zrobić prostą wentylację mechaniczną opartą na małych wentylatorach

pracujących "przez ścianę" poprzez tą rurę PCV.

Proponuję zamontowanie wentylatorów wywiewnych w kuchni i łazience.

oraz zrobienie nawiewników w oknach.

 

Polecam wentylatory z czujnikiem wilgotności - będą działały samoczynnie:

fajną propozycją jest PRIMO 100 H lub PRIMO 100 AH [z automatyczną żaluzją]

do nabycia tutaj:

http://www.300energia.com/sklep/wentylatory_lazienkowe/wentylatory_lazienkowe_osiowe/wentylator-lazienkowy,primo-100-ah-z-zaluzja-automatyczna-reg-obrotow-i-czujnikiem-wilgoci,rid,12723,rel,typy.html

 

 

Sprobujemy z tymi wentylatorami. Chciabym zapytac na jakiej zasadzie to dziala? to sie podlacza do kontaktu ?? A czy do kuchni jest jakies inny czy taki samo co do lazienki moge zamontowac?

Edytowane przez Mefiu3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wentylatory wystarczy podłączyć na stałe do prądu 230V

i odpowiednio wyregulować oczekiwany poziom wilgotności.

Można też sterować pracą wentylatora przy pomocy zewnętrznego przełącznika

np. włączając wg potrzeb nie związanych z poziomem wilgotności.

 

Razem z wentylatorami koniecznie nawiewniki.

Bez nawiewników wentylator zbyt wiele nie pociągnie.

 

Do kuchni i do łazienki może być taki sam wentylator.

Warto się zastanowić ewentualnie nad wersją z automatyczną żaluzją

z jednej strony zamknięta żaluzja ogranicza przepływ powietrza kiedy wentylator nie pracuje, ale takie ograniczenie może się przydać np. jest chłodno i nie chcemy wyziębiać łazienki.

Dla samej tylko wentylacji lepsze są wentylatory bez żaluzji.

Jakaś tam wentylacja "grawitacyjna" jest nawet kiedy wentylator nie pracuje.

Edytowane przez michal_ludwin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Razem z wentylatorami koniecznie nawiewniki.

Bez nawiewników wentylator zbyt wiele nie pociągnie.

 

.

Dzieki bardzo za porade, napewno zamontuje te wentylatory. Ale jesli mogłbys mi wytlumaczyc co z tymi nawiewnikami?? to sie jakos robi czy kupuje?? jak bys mógł to jeszcze dokladnie opisac. Z góry dzieki !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawiewniki okienne to takie niewielkie elementy montowane na ramie okiennej po wykonaniu w ramie odpowiedniego otworu

przez który napływa świeże powietrze

 

nie są to elementy specjalnie kosztowne:

co wyboru : http://sklep.flopsystem.pl/4748-nawiewniki-okienne?gclid=CNyIouLsvLACFUrP3wodi3ojmQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz ze sa montowane po wykonaniu w ramie odpowiedniego otworu. A wiec zapytam czy taki specjalny otwor mozna zrobic samemu ?? czy raczej powinien zrobic to ktos kto to umie?? wolalbym nie zepsuj w zaden spokob skrzydla okiennego.

 

Z tego co ogladalem na tych stronach co podałeś wyzej, skłonie sie na zakup nawiewników - automatyczne cisnieniowe.

A jeszcze zapytam czy taki jeden nawiewnik wystarczy do jednego okna czy lepiej zamontowac dwa na oba skrzydla okna? dodam ze mam pokoj 4x5 m i kuchnie takich samych wymiarow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje zamontować nawiewniki okienne. Należy jednak pamiętać, że nawiewniki stanowią tylko cześć całego systemu wentylacji - dostarczają powietrze ale równie ważne jest sprawne usuwanie zużytego powietrza przez kanały wentylacyjne wywiewne.

 

http://www.nawiew.eu/foto/nawiewniki/IMG_7252.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy taki jeden nawiewnik wystarczy do jednego okna

 

to już zależy od konkretnego modelu i typu nawiewnika - producenci podają ile powietrze przepływa przez nawiewnik

 

ja bym zrobił najpierw jeden nawiewnik w kuchni i w salonie po czym ocenił, czy wilgotność spadła, a zapachy zniknęły.

zawsze można dołożyć drugi nawiewnik :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mefiu3

Wyraźnie widać, że nie wiesz z czym walczysz!

Poczytaj tu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114044-O-wentylacji-co-i-po-co-wzd%C5%82u%C5%BC-i-w-poprzek!&highlight=wentylacji

POTEM w prosty sposób opanujesz "potwora"...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzien Dobry !!

W Panskim Przypadku nalezaloby wykonac odpowiednia wentylacje nawiewno-wywiewna.Nawiew poprzez zastosowanie nawiewnikow higrosterowanych AERECO a wywiew poprzez zastosowanie odpowiednio wykonanych kominow wentylacyjnych np z ocynku ocieplanego wyprowadzonego na zewnatrz bydynku.Pozdrawiam MK BAKO SYTEMY KOMINOWE Grzegorz Klemens

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zamiast nawiewnikow w oknach moze po prostu zamontowac nawiewnik scienny higrosterowalny. http://allegro.pl/nawiewnik-scienny-higrosterowany-usun-wilgoc-i2416191585.html Przeszukujac allegro znalazłem taki nawiewnik i nie ukrywajac wolalbym zamontowac go w scianie niz w oknie - nie chce popsuc okna.

 

To moze po prostu zapytam tak. Zrobilem dziure w scianie i wyprowadzilem rure pcv czy jak w ten otwor z rura pvc zamontuje np Wentylator łazienkowy żaluzją automatyczną, reg. obrotów i czujnikiem wilgoci. To jako wywiew.

 

A jako naweiw swiezego powietrza do domu np. NAWIEWNIK HIGROSTEROWANY ŚCIENNY.

Czy takie cos bedzie dzialalo i poprawi wentylacje w mieszkaniu ?

( jesli chodzi o nawiw siwezego powietrza to przy zmianie starych okien na nowe, fachpwiec - monter okien powiedzial zebym po protu ustawiel klamke okna na rozszczelnienie i to powinno wystarczyc. Moze to i dobre tylko wiem ze jak nie ma mnie dluzszy czas w domu to boje sie tak zostawic okno bo zewnatrz przy mocniejszym pchnieciu okno sie otworzy )

 

Zaytam jeszcze czy nawiewnik scienny mam montowac tez w niedalekim odstepie od sufitu i w jakiej odleglosci od wywiewnika - wentylatora ?

 

 

ps. przepraszam za moze wydawajace glupio sie pytania. ale remontuje stare mieszkanie i nie znam sie na tym. Dlatego prosze o wyrozumialosc. Dziekuje.

Edytowane przez Mefiu3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście uważam starczy albo nawiewnik ścienny albo nawiewniki okienne. Zadne wentylatory nie są potrzebne. Po prostu w pomieszczeniach musisz zrobić dopływ świeżego powietrza (nawiewniki) a gdzieś w innym miejscu wywiew aby była cyrkulacja powietrza. Wentylator nie potrzebny ...

Co do nawiewników okiennych to mają one pewien plus. W większości grzejniki są ustytuowane pod oknami , więc zimne powietrze jest podgrzewane i aż tak mocno nie czuć zimna i chłodu. Są też nawiewniki ciśnieniowe za grosze które nie niszczą okna ...

Jak nie chcesz niszczyć okna to taki nawiewnik może tez być , albo po prostu wytnij kawałki uszczelek w oknach. Tak po około 20-30cm w każdym oknie , w uszczelce zewnętrzej i wewnętrznej ...

Będziesz miał bezpłatny nawiewnik ...

 

osobiście bardziej polecam nawiewniki ciśnieniowe niż higrosterowalne ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście uważam starczy albo nawiewnik ścienny albo nawiewniki okienne. Zadne wentylatory nie są potrzebne. Po prostu w pomieszczeniach musisz zrobić dopływ świeżego powietrza (nawiewniki) a gdzieś w innym miejscu wywiew aby była cyrkulacja powietrza. Wentylator nie potrzebny ...

Co do nawiewników okiennych to mają one pewien plus. W większości grzejniki są ustytuowane pod oknami , więc zimne powietrze jest podgrzewane i aż tak mocno nie czuć zimna i chłodu. Są też nawiewniki ciśnieniowe za grosze które nie niszczą okna ...

Jak nie chcesz niszczyć okna to taki nawiewnik może tez być , albo po prostu wytnij kawałki uszczelek w oknach. Tak po około 20-30cm w każdym oknie , w uszczelce zewnętrzej i wewnętrznej ...

Będziesz miał bezpłatny nawiewnik ...

 

osobiście bardziej polecam nawiewniki ciśnieniowe niż higrosterowalne ...

 

Kazdy juz pisze inaczej i sie robi totalny metlik w glowie.

Wyciecie kawalka uszczelki w oknie to chyba najgorszy sposob na zrobienie nawiewnika, oczywiscie z tego co inni pisali i czytalem w necie.

Pisalem wyzej ze na poczatku zrobilem otwor w scianie na zew i zamontowalem rure pcv - doplyw swiezego powietrza oczywiscie byl, tylko chyba az za duzy, gdyz bylo bardzo dobrze odczuwalne to swieze powietrze minionej zimy - w pokoju cieplko, w kuchni chlodno. Dlatego sam nie wiem co zrobic z tym otorem teraz czy wstawic tam wentylator - wywiew. a np. z oknem sprobowac zrobic jakis nawiewnik. po prostu potrzebuje jednoznaczej porady i oczywiscie słusznej.

 

A co do nawiewnikow czy mogłby ktos doklanie opisac rożnice powmiedzy nawiewnikiem higrosterowalnym a cisnieniowym sciennym. Jedni pisza ze pierwszy lepszy od drugiego a inni na odwrot.

Edytowane przez Mefiu3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazdy juz pisze inaczej i sie robi totalny metlik w glowie.

Wyciecie kawalka uszczelki w oknie to chyba najgorszy sposob na zrobienie nawiewnika, oczywiscie z tego co inni pisali i czytalem w necie.

Pisalem wyzej ze na poczatku zrobilem otwor w scianie na zew i zamontowalem rure pcv - doplyw swiezego powietrza oczywiscie byl, tylko chyba az za duzy, gdyz bylo bardzo dobrze odczuwalne to swieze powietrze minionej zimy - w pokoju cieplko, w kuchni chlodno. Dlatego sam nie wiem co zrobic z tym otorem teraz czy wstawic tam wentylator - wywiew. a np. z oknem sprobowac zrobic jakis nawiewnik. po prostu potrzebuje jednoznaczej porady i oczywiscie słusznej.

 

A co do nawiewnikow czy mogłby ktos doklanie opisac rożnice powmiedzy nawiewnikiem higrosterowalnym a cisnieniowym sciennym. Jedni pisza ze pierwszy lepszy od drugiego a inni na odwrot.

 

Wiele spółdzielni mieszkaniowych wymusza na producentach okien wycinania uszczelki aby zapewnić minimalną wymianę powietrza. Nie jest to trudne , nie niszczy okna i można szybko "szkody" naprawić.

Jest to prosty i szybki sposób aby zapewnić nawiew świeżego powietrza.

 

Nawiewniki montuje się tak jak pisałem głównie w oknach aby właśnie podgrzać zimne powietrze i aby nie odczuwać chłodu. Nawiewniki mają też możlwośc skierowania powietrza w górę , dzięki czemu także nie odczuwa się zimna. Montując w ścianie daleko od grzejniki odczuwasz właśnie chłód, bo powietrze nie jest dogrzewane.

 

Jeśli chodzi o nawiewniki.

Higrosterowalne są sterowane przez poziom wilgotności , tyle że z powodu konstrukcji nawiewnika i bliskości "czujnika" te sterowanie jest delikatnie mówiąc nieprzewidywalne. Osobiście uważam że te nawiewniki już przeszłość i firmy odchodzą od tych konstrukcji właśnie z powodu tego że nie działają tak jak powinny.

 

Ciśnieniowe działają na zasadzie różnic ciśnień. Ogólnie mówiąc w lato są otwarte prawie na max , w zimę się przymykają ...

Oczywiście to tak bardzo w dużym skrócie napisane ...

 

Polecam ciśnieniowe ...

Niedrogie a działają tak jak powinny.

 

Zwykłą dziura to nie jest dobry pomysł. Nie ma samoregulacji.

Nawiewnik ścienny też może być , ale też niech to będzie nawiewnik samoregulujący a nie ręczny. Tyle że w tym przypadku licz się z tym że powietrze które dotrze z nawiewnika nie zostanie wstępnie podgrzane ...

 

Wentylator nie jest potrzebny jak będzie odpowiedni "ciąg".

 

 

Ja bym na Twoim miejscu zamontował nawiewniki w oknach. Kup jakieś dobre ciśnieniowe.

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele spółdzielni mieszkaniowych wymusza na producentach okien wycinania uszczelki aby zapewnić minimalną wymianę powietrza. Nie jest to trudne , nie niszczy okna i można szybko "szkody" naprawić.

Jest to prosty i szybki sposób aby zapewnić nawiew świeżego powietrza.

 

Nawiewniki montuje się tak jak pisałem głównie w oknach aby właśnie podgrzać zimne powietrze i aby nie odczuwać chłodu. Nawiewniki mają też możlwośc skierowania powietrza w górę , dzięki czemu także nie odczuwa się zimna. Montując w ścianie daleko od grzejniki odczuwasz właśnie chłód, bo powietrze nie jest dogrzewane.

 

Jeśli chodzi o nawiewniki.

Higrosterowalne są sterowane przez poziom wilgotności , tyle że z powodu konstrukcji nawiewnika i bliskości "czujnika" te sterowanie jest delikatnie mówiąc nieprzewidywalne. Osobiście uważam że te nawiewniki już przeszłość i firmy odchodzą od tych konstrukcji właśnie z powodu tego że nie działają tak jak powinny.

 

Ciśnieniowe działają na zasadzie różnic ciśnień. Ogólnie mówiąc w lato są otwarte prawie na max , w zimę się przymykają ...

Oczywiście to tak bardzo w dużym skrócie napisane ...

 

Polecam ciśnieniowe ...

Niedrogie a działają tak jak powinny.

 

Zwykłą dziura to nie jest dobry pomysł. Nie ma samoregulacji.

Nawiewnik ścienny też może być , ale też niech to będzie nawiewnik samoregulujący a nie ręczny. Tyle że w tym przypadku licz się z tym że powietrze które dotrze z nawiewnika nie zostanie wstępnie podgrzane ...

 

Wentylator nie jest potrzebny jak będzie odpowiedni "ciąg".

 

 

Ja bym na Twoim miejscu zamontował nawiewniki w oknach. Kup jakieś dobre ciśnieniowe.

 

Zgadzam sie z Toba. Ale powiedz mi bo piszesz tylko o nawiewnikach, o naplywie powietrza do wewnatrz mieszkania a wywiewnik ? pozostawic bez wywiewnika ?? czy nawiewnik spelni role naplywu świeżego powietrza i wywiew tego " juz zuzytego " ?

 

Pozostaje kwestia co mam zrobic z ta istniejaca juz dziura ? a moze w tym otworze zamontowac wywiewnik scienny ? Chodz nurtuje mnie kwestia isniejacego tylko nawiewnika bez wywiewnika.

Czytaj 2 i 4 post w tym temacie napisany przez michal_ludwin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.

 

Masz zamontować na oknach nawiewniki (lub w ścianie w każdym z pokoi) a wywiewnikiem ma być kratka wentylacyjna którą masz zapewne w łazience lub kuchni.

 

Przeczytaj pierwszy post tego tematu co pisalem na temat wentylacji w tym mieszkaniu. To jest stare mieszkanie kuchnia + pokoj w ktorym nie bylo zadnych kratek ani kominow wentylacyjnych. a teraz dostawilem lazienke plus wiatrolap. Dlatego pytam doklanie jak mam to zrobic. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie ma żadnego wywiewu to jest problem. W kuchni , łazience nie montuj nawiewników na oknach lecz zrób dziurę w ścianie i zamontuj tam wentylatory które będą miały za zadanie wyciągać powietrze. Muszą one cały czas działać aby w mieszkaniu była wymiana powietrza.

W pozostałych pomieszczeniach montuj nawiewniki , nie ważne czy okienne czy ścienne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...