Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podatek katastralny - nowy pomysł na wywłaszczenia


darek63

Recommended Posts

Mnie zastanawia jak można być zwolennikiem jakiegokolwiek podatku i tak zaciekle go bronić?

A ktoś tu jest zwolennikiem podatków ? :) Jakieś muszą być.

Ja tak za tym katastralnym bo ogranicza w duzym stopniu samowolę urzędników i polityków. Podatek gruntowy od powierzchni zależy tylko i wyłącznie od potrzeb pazernych. Powiązanie go z wartością bardzo utrudnia dowolne jego podnoszenie. Poza tym, masz więcej płać więcej.To ma jakiś sens.

 

Poza tym Amalfi zapomniałaś (nie tylko ty zresztą) że wątek jest o nowym sposobie wywłaszczania. Podatek katastralny to ma byc tylko narzędzie do tego i nie o jego istocie powinniśmy tu rozmawiać tylko o tym czy naprawdę ktoś chce w ten sposób masowo wywłaszczać oraz o tym czy ktoś rzeczywiście chce taki podatek wprowadzić no i może jeszcze że wysokość opłat wcale nie musi być w nim tak drastycznie wysoka a na pewno nikt nie jest w stanie w tej chwili powiedzieć jaka, podobnie jak tego kiedy zostanie wprowadzony

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 440
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tytuł tytułem, ale pokaż mi wątek, gdzie przez kilkanaście stron rozmówcy trzymają się tematu. Ja tam jestem zdania, że jak się mierzyć, to lepiej ze znanym potworem. Tym bardziej, że nie mamy tradycji wymyślania łagodnych i przewidywalnych w swych działaniach potworów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka że ile byśmy jako obywatele nie wpłacili zawsze będzie mało. Banda darmozjadów z układami na górze zawsze spożytkuje każdą ilość ściągniętych podatków. Nie zmieni się to dotąd dopóki każdego, bez wyjątku KAŻDEGO będzie obowiązywało prawo że jeśli ukradłeś to ponosisz karę. Niestety u nas jest tak że straż miejska będzie gonić jakieś stare babcie sprzedające coś ze swojego ogródka żeby dorobić do emerytury a posła/posłankę którego się nagrywa jak bierze w łapę (przy okazji daje dupy dosłownie i w przenośni) to prawo nie obowiązuje.

Wprowadzą podatki jakie będą chcieli i nic nie będziemy mogli zrobić.

 

 

Nie do końca tak jest, że wprowadzą co chcą i jak chcą...

 

Odpowiem może, nie w prost , ale nawiązując do babć sprzedających.

Prawo obowiązuje wszystkich, a posłankę chętniej temida pod

pręgierz stawia, bo co jej po babci? Z kolei strażnik posłance może

natitać, a babcia nie umie się bronić - ot co...

 

Niektórych dyskutantów gadulstwo i pospolita chęć dopieprzenia

adwersarzowi tak wciągnęła, że dystansu trochę nabrać, proponuję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalety Podatku katastralnego:

1. Wieksze wplywy do samorzadów, gdyz wysokosc stawki jest uzalezniona od wartosci a nie dla mozliwosci przecietnego podatnika.

2. Nieoplacalna spekulacja gruntami w centrum miasta lub bardzo dobrze zlokalizowanych inwestycyjnie.

 

Wady Podatku katastralnego:

1. Jest bardzo kosztowny na etapie jego wprowadzania i utrzymania. Wiaze sie to z koniecznoscia zbudowania informacji o nieruchomosciach, ustalania i aktualizacji ich wartosci. Wysoki koszt wprowadzenia oraz utrzymania poniesie bezposrednio lub posrednio podatnik.

2. Sprawne funkcjonowanie wymaga jego obslugi przez wysoko wykwalifikowany personel.

3. Ustalona przez organ podatkowy wartosc nieruchomosci na podstawie okreslonych prawnie regul, czesto odbiega od wartosci ustalonej od samego podatnika, co w efekcie prowadzi do powstania sporów a tym samym obaw podatnika.

4. Podatnik ponoszacy naklady inwestycyjne zwieksza wartosc np. budynku, a przez to i kwote podatku. Postrzega to jako swoista kare za zrealizowanie inwestycji.

5. Zwieksza sie biurokracja gdyz kazdy naklad inwestycyjny w nieruchomosc musi zostac odnotowany przez organ podatkowy.

6. Wartosc tej samej nieruchomosci jest wyzsza w jednej dzielnicy a nizsza w innej dzielnicy co powoduje, ze biedniejsi ludzie zaczna uciekac w biedniejsze dzielnice aby placic mniejszy podatek. Wytworzy sie widoczny podzial na biednych oraz bogatych.

7. Budowa i uzytkowanie domu energooszczednego lub pasywnego przestaje byc oplacalna gdyz wyzsze naklady inwestycyjne poczynione na jego budowe lub koszt zakupu, w celu tanszego uzytkowania zostana obciazone wyzszym podatkiem.

 

Zalety Podatku od nieruchomosci (obecnego):

1. Wysokosc podatku uzalezniona od rodzaju i przeznaczenia nieruchomosci.

2. Do ich poboru nie potrzeba rozbudowanego i wyspecjalizowanego aparatu podatkowego.

3. Jest aktualnie stosowany, wiec nie ma zadnych kosztów jego wprowadzania.

4. Prosta zaleznosc, zachodzaca pomiedzy powierzchnia, a wysokoscia podatku jest bardzo czytelna i zrozumiala dla podatnika, przez co nie obawia sia on takiego podatku.

 

Wady Podatku od nieruchomosci (obecnego):

1. Stawka podatku jest ustalana tak, aby mogla byc zaplacona przez „normalnego” podatnika. Korzystaja na tym zamozni podatnicy, posiadajacy nieruchomosci o znacznej wartosci. Podatek od 1m2 willi jest taki sam jak 1m2 rudery.

2. Przetrzymywanie gruntów w celach spekulacyjnych. Koszt podatku od gruntu w granicach miasta jest taki sam jak w nieatrakcyjnych inwestycyjnie miejscu. Zmniejsza to wielkosc potencjalnych wplywów, które samorzad moze uzyskac z opodatkowania majatku nieruchomego.

 

 

Zródlo: wlasne oraz praca zbiorowa pod redakcja prof. Leonarda Etela „Europejskie systemy opodatkowania nieruchomosci”.

Edytowane przez Crisiano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz gadulstwo i chęć dopieszczenia. Takie pieszczotliwe kuksańce masujące delikatnie półule mózgowe.

 

 

Ehh...pieszczoty. Czas popieścić półkule owe, lampką jaką...

Dziś może Bordeaux z okolic Monsempron-Libros (sam wpychałem

korki do butelek !). Takie kuksańce dla zmysłów...owszem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja może dla równowagi trochę bardziej wyważoną i rzeczową ocenę podatku katastralnego z portalu wycena.com. Jest z 2008 roku więc też nijak sie ma do obecnego zamieszania. Na końcu jest też myślę bardzo realna ocena szansy na wprowadzenie tego podatku. Nieco długa ale przystępnie napisana. Myślę że warto przeczytać.

 

NIECO O PODATKU KATASTRALNYM

 

Płacenie podatków jest złem koniecznym. Nie lubimy płacić jakichkolwiek podatków i najprawdopodobniej nigdy nie polubimy. Skoro jednak nie ma możliwości odstąpienia od tej „przyjemności” warto by konstrukcja podatku była przejrzysta, jasna i logiczna. Obecnie obowiązujący w Polsce podatek od nieruchomości kryteriów tych nie spełnia. Trwają więc usilne próby zmiany tego stanu. Są to jednak wciąż wstępne przygotowania. Na ostateczny efekt przyjdzie nam poczekać niestety jeszcze kilka ładnych lat.

 

OBECNY PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI

Aktualnie obowiązujący podatek od nieruchomości, co do zasad jego ustalania, jest schedą po minionym systemie politycznym. Rynek nieruchomości w zasadzie nie istniał, ponieważ państwo było największym właścicielem nieruchomości. Zasady obowiązującego dziś podatku od nieruchomości zdefiniowane zostały w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Podstawę opodatkowania stanowi powierzchnia gruntu oraz powierzchnia użytkowa zabudowy. Gminy mają wytyczony w ustawie górny pułap stawek podatkowych, których nie mają prawa przekroczyć. Tak się jednak składa, że większość gmin stosuje stawki będące tym właśnie górnym pułapem. Niezależnie więc od lokalizacji, jakości nieruchomości, stanu technicznego zabudowy i innych istotnych cech obciążenie podatkowe jest jednakowe. Najczęściej największe z możliwych. To nie jest dobre dla opodatkowanych i nie jest dobre samych nieruchomości. To jest dobre wyłącznie dla wymierzających podatek.

 

KONCEPCJA PODATKU KATASTRALNEGO

Obowiązujący obecnie podatek od nieruchomości ma zastąpić podatek katastralny. Podstawę opodatkowania podatku katastralnego ma stanowić wartość katastralna nieruchomości. Skrótowo rzecz ujmując ma to być wychwycony z rynku poziom wartości nieruchomości. Wartości pewnej i trwałej. Pozbawionej zrywów koniunkturalnych i chwilowych wahnięć cenowych. Aby zapewnić dodatkową ostrożność planuje się aby podatek katastralny wyznaczany był nie od pełnej wartości katastralnej a jedynie pewnej jego części.

 

ZALETY PODATKU KATASTRALNEGO

Traktowanie powierzchni jako podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości jest tak samo uzasadnione jak ustalanie podatku dochodowego od osób fizycznych od wzrostu podatnika. Obecnie bowiem, niezależnie czy nieruchomość znajduje się w tętniącym życiem centrum miasta, czy też w środku pola na przedmieściach obciążenie podatkowe jest jednakowe. Nie ma też znaczenia czy jest to świeżo zbudowany obiekt czy też ledwo trzymająca się rudera. W obowiązującej ustawie o podatkach i opłatach lokalnych daje się radom gmin możliwość różnicowania stawek podatkowych. Dla świętego spokoju rady gmin z tej akurat możliwości korzystają sporadycznie. Trudno się dziwić. Wymyślenie sensownego systemu różnicującego sprawiedliwie stawki podatkowe jest praktycznie niemożliwe. Po co skargi, żale i protesty jak można kasować maksymalnie. Mniej kłopotów i więcej wpływów.

Zasady naliczania podatku od wartości katastralnej wydają się być znacznie bardziej uzasadnione i logiczne. O wartości nieruchomości nie decyduje urzędnik czy ustawa lecz rynek nieruchomości odzwierciedlający zachowania inwestorów. Jeżeli nieruchomość ma wysoką wartość to jest to oznaką, że jej posiadanie przynosi więcej korzyści niż posiadanie nieruchomości o lichej wartości. Skoro podatek katastralny uzależniony jest od wartości to wyższy podatek płacić będą ci właściciele, którzy z tytułu posiadania odnoszą większe korzyści. Ci zaś, którzy korzyści mają mizerne będą płacić mały podatek katastralny. To wydaje się uzasadnione, logiczne i sprawiedliwe dla właścicieli nieruchomości.

 

DROGA DO PODATKU KATASTRALNEGO

Wprowadzenie podatku katastralnego musi poprzedzić katorżnicza praca polegająca na zinwentaryzowaniu wszystkich polskich nieruchomości oraz zarejestrowaniu i skatalogowaniu wszystkich transakcji na rynku nieruchomości. Jakkolwiek postęp prac na stworzeniem ewidencji gruntów jest wyczuwalny gołym okiem to ewidencja budynków daleka jest wciąż od ideału. Podobnie jest z państwowym rejestrem transakcji nieruchomości. Bez tych obszernych baz danych ruszenie z podatkiem katastralnym jest technicznie niemożliwe. Nikt oficjalnie nie chce deklarować przypuszczalnych terminów rozpoczęcia tego procesu. Prace trwają, są w toku. Specjaliści uczestniczący w tym procesie ostrożnie dają na zakończenie przygotowań do tego procesu kilka lat. Warto ten okres poświęcić na opracowanie sensownych rozwiązań technicznych, na zrozumienie zasad podatku katastralnego a także na kontrolę nad tym czy jego wprowadzenie nie będzie kolejną próbą skoku na kasę podatników. Jeśli suma obecnie istniejących w Polsce podatków od nieruchomości będzie równa sumie planowanych podatków katastralnych to warto się z tym faktem pogodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie PERM przestań pan kłamac na forum w dodatku eksponować swoją glpote

 

 

Ja tak za tym katastralnym bo ogranicza w duzym stopniu samowolę urzędników i polityków. Podatek gruntowy od powierzchni zależy tylko i wyłącznie od potrzeb pazernych. Powiązanie go z wartością bardzo utrudnia dowolne jego podnoszenie. Poza tym, masz więcej płać więcej.To ma jakiś sens.

 

Niczego nie ogranicza, nie utrudnia,można dowolnie podnosić składke procentową Jeśli utrudnia to proszę wskazać dokładnie w jaki sposób.?????

 

Podatek ma zależeć od potrzeb podatkowych a nie ile będzie tyle będzie.Oczywiście nasze potrzeby są zdecydowanie za duże z powodu zbyt wielu ministerstw i zbędnych wydatków rządowych.

 

Płacić więcej bo jest się lepszym, pracowitszym oszczędniejszym to czyste złodziejstwo. Nie można karać za pracowitość!!!!!!!!

 

Skoro podatek katastralny uzależniony jest od wartości to wyższy podatek płacić będą ci właściciele, którzy z tytułu posiadania odnoszą większe korzyści. Ci zaś, którzy korzyści mają mizerne będą płacić mały podatek katastralny. To wydaje się uzasadnione, logiczne i sprawiedliwe dla właścicieli nieruchomości.

 

Jakie korzyści, co to za bzdury, dorobiłem się czegoś bo jest lepszy od innych i jakim prawem mnie bedzie państwo za to karało???? Obudźcie się, Toż to manipulacja czysty bolszewizm- występujmy przeciwko bogatym bo są bogatsi!!!!!!!!!!! Wszyscy ludzie nie są równi i Ci mądrzejsi i ciężej pracujący nie mogą być zrównywani za pomocą podatków bo biedniejszym ciężko itp.

 

 

Płacenie podatków jest złem koniecznym. Nie lubimy płacić jakichkolwiek podatków i najprawdopodobniej nigdy nie polubimy. Skoro jednak nie ma możliwości odstąpienia od tej „przyjemności” warto by konstrukcja podatku była przejrzysta, jasna i logiczna.

 

W Polsce nie lubimy płacić podatków bo nie odnosimy z tego żadnych korzyści, wręcz przeciwnie są z tego same szkody.

PO podniosło VAT o 1%-przybyło 5 mld zł. w budżecie a zatrudniło 120 000 urzędników kosztujących 6 mld zł. Na to ida te podatki w Polsce. Każdy dodatkowy pieniądz będzie marnowany bo państwo nie może działać sprawnie w obecnej formie,, tłustego niesprawnego człowieka."

Edytowane przez tremors
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie PERM przestań pan kłamac na forum w dodatku eksponować swoją glpote

 

 

 

 

Niczego nie ogranicza, nie utrudnia,można dowolnie podnosić składke procentową Jeśli utrudnia to proszę wskazać dokładnie w jaki sposób.?????

 

Podatek ma zależeć od potrzeb podatkowych a nie ile będzie tyle będzie.Oczywiście nasze potrzeby są zdecydowanie za duże z powodu zbyt wielu ministerstw i zbędnych wydatków rządowych.

 

Płacić więcej bo jest się lepszym, pracowitszym oszczędniejszym to czyste złodziejstwo. Nie można karać za pracowitość!!!!!!!!

 

 

 

Jakie korzyści, co to za bzdury, dorobiłem się czegoś bo jest lepszy od innych i jakim prawem mnie bedzie państwo za to karało???? Obudźcie się, Toż to manipulacja czysty bolszewizm- występujmy przeciwko bogatym bo są bogatsi!!!!!!!!!!! Wszyscy ludzie nie są równi i Ci mądrzejsi i ciężej pracujący nie mogą być zrównywani za pomocą podatków bo biedniejszym ciężko itp.

 

A kolega bez inwektyw, swej opinii wyrazić nie potrafi? Kaleczy kolega

me doznania, wynikające z kontaktów z bliźnim...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja może dla równowagi trochę bardziej wyważoną i rzeczową ocenę podatku katastralnego z portalu wycena.com....

 

...Obecnie obowiązujący w Polsce podatek od nieruchomości kryteriów tych nie spełnia. Trwają więc usilne próby zmiany tego stanu....

 

... Jeśli suma obecnie istniejących w Polsce podatków od nieruchomości będzie równa sumie planowanych podatków katastralnych to warto się z tym faktem pogodzić.

 

Artykuł propagandowy gdzie autor z góry ocenia wyższość podatku katastralnego od obecnego. Lanie wody, żadnych argumentów, kłamliwe insynuacje i zakładanie nieprawy. Na końcu mógł dodać że społeczeństwo już się nie może doczekać tej zmiany. Bo od tego momentu wszyscy będą szczęśliwi. Autor zakłada nierealne rzeczy jak choćby ostatnie zdanie o sumie wpływów z podatków. Pomija koszty itd. Celem podatku katastralnego jest zwiększenie wpływów dla samorządów! Ciekawe jakich specjalistów miał na myśli, skoro nikt nad tym podatkiem nie pracuje?

 

Wprowadzenie podatku katastralnego spowoduje „wyrzucenie” biedniejszych podatników z miast oraz dobrych dzielnic do najmniej atrakcyjnych lokalizacji. Oddzieli się „ziarno” od „plew” dzięki czemu bogaty podatnik nie będzie już musiał być sąsiadem ubogiego emeryta. Biedniejszy podatnik pozbędzie się swojej dobrze zlokalizowanej nieruchomości i sprzeda ja bogatemu za bezcen bo nie będzie w stanie jej utrzymać. Owszem samorządy mogą zyskać finansowo, bogaty z chęcią zapłaci więcej, bo go na to stać aby pozbyć się „biedoty” z prestiżowych dzielnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kolega bez inwektyw, swej opinii wyrazić nie potrafi? Kaleczy kolega

me doznania, wynikające z kontaktów z bliźnim...

 

Wcześniej zostałem wyzwany od idiotów itp. moja wypowiedź jest bardzo delikatna.

Użytkownik PERM w bezczelny sposób kłamie, mówi że podatek katastralny ogranicza samowolę urzędniczą- to zdecydowanie gorsze niż wytknięcie głupoty. proszę pocztac kilka stron wcześniej i cała mase durnych ironicznych stwierdzeń ekipy wazeliniarzy-perm, wykrot, pedek z gumy i jakiś cockr0ach z usa.

Edytowane przez tremors
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artykuł propagandowy gdzie autor z góry ocenia wyższość podatku katastralnego od obecnego. Lanie wody, żadnych argumentów, kłamliwe insynuacje i zakładanie nieprawy..

Dużo mniej propagandowy a i bardziej konkretny niż twój tekst. Tak to wygląda w praktycznie całym cywilizowanym świecie. Jakoś nikt tam przez to masowo nie wywłaszcza a i ludzie żyją lepiej niż my. Również dlatego że maja normalne prawo

 

Wprowadzenie podatku katastralnego spowoduje „wyrzucenie” biedniejszych podatników z miast oraz dobrych dzielnic do najmniej atrakcyjnych lokalizacji. Oddzieli się „ziarno” od „plew” dzięki czemu bogaty podatnik nie będzie już musiał być sąsiadem ubogiego emeryta. Biedniejszy podatnik pozbędzie się swojej dobrze zlokalizowanej nieruchomości i sprzeda ja bogatemu za bezcen bo nie będzie w stanie jej utrzymać. Owszem samorządy mogą zyskać finansowo, bogaty z chęcią zapłaci więcej, bo go na to stać aby pozbyć się „biedoty” z prestiżowych dzielnic.

Biedny emeryt w domu za milion. Coś ci się pomieszało. Poza tym tam gdzie podatek katastralny funkcjonuje jest tez system ulg dla własnie takich ludzi. W tej chwili jest tak ze właściciel posiadłości pod Warszawą wartej parę milionów płaci taki sam podatek jak biedny emeryt mieszkający na jakiejś wiosce. To jest dopiero sprawiedliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo mniej propagandowy a i bardziej konkretny niż twój tekst. Tak to wygląda w praktycznie całym cywilizowanym świecie.

Kompletny brak argumentów. Jakie konkrety? Że będzie żyło się lepiej i sprawiedliwiej? To są te konkrety? W cywilizowanym świecie ludzie zarabiają cywilizowane pieniądze więc może od tego niech zacznie nasz rząd. Ceny nieruchomości mamy jak w USA a zarobki jak w Kambodży. Przecież nawet Grecy zarabiając trzykrotnie więcej od nas ogłosili kryzys.

Biedny emeryt w domu za milion. Coś ci się pomieszało. Poza tym tam gdzie podatek katastralny funkcjonuje jest tez system ulg dla własnie takich ludzi. W tej chwili jest tak ze właściciel posiadłości pod Warszawą wartej parę milionów płaci taki sam podatek jak biedny emeryt mieszkający na jakiejś wiosce. To jest dopiero sprawiedliwe.

 

Ulgi są przeciwieństwem sprawiedliwości. Czy celem podatku jest znów uprzywilejowanie milionów podatników? W tym kraju pozostaną niedługo sami emeryci lub uprzywilejowani. Tylko kto będzie na nich robił?

 

Jeśli wielkość posiadłości jest taka sama to i podatek taki sam. Podatnik już przecież zapłacił za tą posiadłość (kilka milionów) i zapłacił za to też wyższy podatek od wzbogacenia. Poza tym samorządy mają możliwość ustalania wysokości podatku w zależności od lokalizacji. Ministerstwo Finansów po prostu nie potrafi ustalić prawidłowej górnej granicy. Czy wobec tego należy zmienić system podatkowy na korupcjogenny, biurokratyczny, niesprawiedliwy i bardzo kosztowny itd. Czy policzono już ile będzie kosztowało uzyskanie tych samych pieniędzy z podatków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Pepeg z Gumy
Poza tym, znudziło mnie już to gadanie o nierealnym podatku. Może porozmawiamy kto tez będzie za jego pomocą wywłaszczał? Szara sieć?

Obawiam się, że to także jest nierealne , żeby już teraz określić kto będzie wywłaszczany a kto będzie wywłaszczał.

Jak dotąd nikt tego nie ustalił jeszcze i nawet w projektach nie ma według jakiej podstawy naliczany będzie kataster fiskalny.

 

Czy to będzie podstawa kwotowa ? A może czynszowa, a może ewidencyjna, rynkowa,, transakcyjna czy dochodowa?

Wybierz sobie, jest ich jeszcze więcej, każda jest inna i na każdą można znaleźć tysiąc strachów.

Czernym ludem można postraszyć zawsze w dobrej wierze szukając sposobu na objęcie władzy . No i pieprzyć dyrdymały o karaniu za zaradność i za ładny ogródek.

Aha , co do ustalania dowolności urzędniczej w ustalaniu wysokości, to jakoś nie mogę znaleźć przepisów. Ale.... "jak znamy życie", to już Tuski takie mają.

Ja tam jestem za tym żeby wywłaszczać, niech proletariat mieszka razem, żulia też a bogaci w swoim sosie. Nie lubię "koedukacji klasowej", za to lubię jak w parku jest czysto a za oknem w cichej dzielnicy nie ma spalarni śmieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie napisał pan żadnych argumentów, jak zwykle papka

 

 

Wady Podatku katastralnego:

1. Jest bardzo kosztowny na etapie jego wprowadzania i utrzymania. Wiaze sie to z koniecznoscia zbudowania informacji o nieruchomosciach, ustalania i aktualizacji ich wartosci. Wysoki koszt wprowadzenia oraz utrzymania poniesie bezposrednio lub posrednio podatnik.

2. Sprawne funkcjonowanie wymaga jego obslugi przez wysoko wykwalifikowany personel.

3. Ustalona przez organ podatkowy wartosc nieruchomosci na podstawie okreslonych prawnie regul, czesto odbiega od wartosci ustalonej od samego podatnika, co w efekcie prowadzi do powstania sporów a tym samym obaw podatnika.

4. Podatnik ponoszacy naklady inwestycyjne zwieksza wartosc np. budynku, a przez to i kwote podatku. Postrzega to jako swoista kare za zrealizowanie inwestycji.

5. Zwieksza sie biurokracja gdyz kazdy naklad inwestycyjny w nieruchomosc musi zostac odnotowany przez organ podatkowy.

6. Wartosc tej samej nieruchomosci jest wyzsza w jednej dzielnicy a nizsza w innej dzielnicy co powoduje, ze biedniejsi ludzie zaczna uciekac w biedniejsze dzielnice aby placic mniejszy podatek. Wytworzy sie widoczny podzial na biednych oraz bogatych.

7. Budowa i uzytkowanie domu energooszczednego lub pasywnego przestaje byc oplacalna gdyz wyzsze naklady inwestycyjne poczynione na jego budowe lub koszt zakupu, w celu tanszego uzytkowania zostana obciazone wyzszym podatkiem.

 

 

Proszę się odnieść do tego a później ewentualnie pisać rzeczy według pana śmieszne.

 

Pana główny argument to: występowanie tego podatku w innych krajach. Czy prawo zakazujące znecania sie na zwierzętami jest według PERM słuszne???? Nie, bo w Hiszpani można na oczach publiczności wbijać włócznie w zdychając byki. Tak to sie ma do pana rozumowania i przenoszenia prawa z innych krajów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Pepeg z Gumy

Walnij się w dekiel termos

Wyższy poziom abstrakcji jest dla ciebie widać tożsamy z penalizacją .

A pomyśleć , że na początku Jego Królewska Mość Korwin chciał przeprowadzać testy inteligencji dla swojego elektoratu.

I co? Zadowalać się musi ochłapami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...