Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podatek katastralny - nowy pomysł na wywłaszczenia


darek63

Recommended Posts

Cieszę się że wypowiada się osoba chwaląca się "racjonalnym doświadczeniem".

Czy możesz racjonalnie wytłumaczyć wyższość podatku katastralnego od obecnego w Polsce? Może jakieś argumenty? Jakie będą koszty jego wprowadzenia i obsługi. Kto na tym zyska a kto straci. Jakiej wysokości jest planowany podatek katastralny o ile jest planowany? Czy możesz też w końcu odnieść się do argumentów przeciwko temu podatkowi?

...

... moje "racjonalne doświadczenie" wynika z doświadczeń z poza Polski (niestety) ... nie jestem wróżką i trudno mnie się wypowiadać na tematy nie znane bliżej jeszcze nikomu w Polsce (nawet politycznym ustawodawcom) ... ale ... ale ... Tobie przecież są prawdopodobnie znane (wypowiadasz się autoratytywnie) ... więc może to raczej TY uchyl rąbka tajemnicy, tych bliżej nie sprecyzowanych ustaw :)

... do "argumentów przeciwko" również niestety nie mogę się odnieść - z powodów podanych powyżej

Ze swej strony podałem przykład "funkcjonującego podatku katastralnego z Florydy" (gdyż tutaj mieszkam) ... Przykład działającego tutaj, a nie mającego działać w nie określonej przyszłości w Polsce.

 

...

 

No i na zakończenie proszę pisz po polsku a nie jakimś bełkotem?

... jeżeli moje wypowiedzi w języku polskim są dla Ciebie niezrozumiałe ... to po raz wtóry proszę ... wskaż te fragmenty, a postaram się je Tobie wytłumaczyć, w prostym języku, rozumianamu nawet przez dzieci przedszkolne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 440
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam dziwne wrażenie rozmowy z członkami plemienia Ngulu z puszczy amazońskiej

Kupcie telefony. Ale tym sie nie da zabić lamparta. No tak ale można z kims porozmawiac na odległość. To bez sensu, przecież mozna to tego kogoś pójść.

 

Podatek katastralny jest lepszy bo jest naliczany od wartości więc więcej zapłacą posiadacze droższych domów i gruntów, do tego w dużym stopniu jest niezależny od decyzji polityków. Ale on bedzie wyższy od gruntowego. Ale czemu zakladasz że będzie wyzszy? No bo nasze państwo/premier/szara sieć tylko czeka by nas albo wydrenować albo nawet wywłaszyć. Skąd taki pomysł? Bo tak mówią. Lepiej zostańmy przy starym. Ale przy starym jest możliwość że ktoś wpadnie na pomysł zwiekszenia jego wysokości co w katastralnym jest utrudnione. Co gorsza, odwrotnie jak w katastralnym ten wzrost dotknie najbardziej właścicieli nieruchomosci dużych, choc niekoniecznie drogich. Ale będzie drożej. Skąd wiesz? Bo tak mówią. Lepiej zostańmy przy starym. I tak w koło macieju.

Strach zasiany. To że irracjonalny to nie ma znaczenia. Chcą wywłaszczać! Na to chyba nie ma lekarstwa. Nie sa na pewno nim racjonalne argumenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typowe podejście w USA. Stać mnie to sobie kupie ... i biegiem do banku po kredyt.

 

Ja zawsze twierdziłem że mogę płacić nawet 90 proc podatku ale żeby reszta starczała na godne życie.

... znasz jeszce jakieś "typowe podejścia" :)

... życzę Tobie byś "żył godnie" ... bez głupot pierdolenia i biadolenia

... amen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby tą wartość znać trzeba dokonać wyceny. Wyceny dokonuje rzeczoznawca i jest to koszt. Koszt ten bezpośrednio lub pośrednio poniesie właściciel nieruchomości. Ceny nieruchomości są zmienne, zależne od sytuacji ekonomicznej Polaków oraz od dokonanych w nie inwestycji. Ktoś to znów musi wycenić. Wszystko to generuje dodatkowe koszty, których teraz nie ma.

Zakładając nawet że samorządy będą chciały uzyskać takie same dochody z tych podatków co obecnie (są już wypowiedzi o tym, że samorządy planują dzięki podatkowi katastralnemu podreperować swoje budżety) to koszt wyceny ktoś musi ponieść. Dlatego pisałem, ze koszty mogą być większe bezpośrednio- większe podatki, lub pośrednio- podatek plus koszt wyceny. Zaprzeczanie temu jest obłudą i nieznajomością matematyki.

 

Podatek katastralny jest tak samo łatwy do manipulacji co obecny. Wystarczy podnieść stawkę np o 0,1% tymczasowo na xxx lat.

 

Więc czemu to niby podatek katastralny jest lepszy? Bo więcej zapłacą bogatsi? Przecież oni i tak płacą większe podatki. Niedługo dojdzie do tego że będą różne ceny paliwa na stacjach benzynowych. Więcej zapłacą ci co podjeżdżają lepszymi samochodami a mniej starymi skodami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dusiek ... możem i łajza i włóczęga :) ... w czasie mojego 30-to letniego pobytu w USA jest to już mój piąty dom :) ... moi Rodzice zmieniali miejsce zamieszkania w ciągu 50-ciu lat tylko trzy razy :(

 

... cóż chyba stałem się już: amerykaninem - włóczęgą - "cyganem" (przez ten krótki okres czasu, zmieniłem nieruchomość już po raz piąty - środnio co 6-sć lat) ... nad czym wcale, ale to wcale nie ubolewam :) ... dla mnie czasy "gniazd szlacheckich" minęły bezpowrotnie ... wraz ze zrozumieniem roli "przedmurza cywilizacji", "jedynej nadzieji Białych" i takich tam ... żyję po prostu racjonalnie i w miarę swego apetytu ... w lokalizacji coraz bardziej dla mnie atrakcyjnej ... (i żesz w mordę wyżej opodatkowanej) :)

... a niby to dlaczego mam tkwić w miejscu oddalonym od Atlantyku o 30 mil ... kiedy stać mnie na mieszkanie przy samym jego wybrzeżu ? :) ;)

 

Mowimy o Polsce ,ile rodzin znasz ktore zmieniaja domy co 6 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie tu pisze, że na Florydzie jest obowiązkowe badanie samochodu??? Nie ma go tam i bardzo dobrze. Doskonale o tym wiem bo W PCB go na pewno nie było.

 

Chodziło mi o to czy będzie pan tez przekonywał amerykanów do wprowadzenia tego podatku(badania technicznego).????

 

Chef paul napisał

 

Ile domy teraz stoją w USA?

Jacksonville?

Nie wszystko jest na kredyt w Polsce panie Paul. Ludzie kupują także za gotówkę domy.

RON PAUL- czemu nie ma szans u was?

....

... no dobrze ... opacznie przeczytałem wypowiedź (odnośnie badań technicznych) ... nie wiem czy są w Polsce ? ... wiem natomiast, że są w Stanie Pennsylvania ... jednakowoż podatkiem tego bym nie nazwał :) ... czy przekonywał bym o wprowadzenie takich badań ? ... raczej tak. gdyż ma to niewątpliwy związek z bezpieczeństwem na drogach (pozatem coroczne badanie techniczne pojazdu jest wydatkiem stosunkowo niewielkim) ... gorzej ma się sprawa z motocyklistami na Florydzie, gdzie nie ma obowiązku jazdy w kasku ochronnym ... kosztuje to trochę "ludzkich istnień" :(

 

Domy w USA "stoją" różnie ... różniście ... we wspomnianym Jacksonville od 40 tys (a nawet taniej) w "gównianych" dzielnicach do kilku milionów na wybrzeżu w dzielnicach bardzo ekskluzywnych ... tak ma się rzecz cen nieruchomości w całej Florydzie i w skali kraju. W Palm Coast - gdzie mieszkam - ceny domów oscylują od 70 tys do 2 mln (spadły więc w ciągu ostatnich 7-miu lat o około 50-60% ... takoż samo jak podatek katastralny)

 

Ron Paul - na którego głosowałem zresztą - ma zbyt radykalne podejście, jak na panujące obecnie kryzysowe warunki w USA (bezrobocie wynosi na dzień dzisiejszy w skali kraju około 9%) ... w kryzysie ekonomicznym który dotknął ostatnio Amerykę, doskonałe pole do popisu mieli socjaliści tacy jak obecny Prezydent Obama (to było jego głównym sukcesem wyborczym - obiecanki,macanki - z których częściowo się wywiązuje ... przedłużając między innymi wypłatę zasiłku dla bezrobotnych - niektórych bezrobotnych od pokoleń - , socjalnych i bezpłatnych świadczeń medycznych i takich innych pierdół) ... Ron Paul jest natomiast "konstytucjonalistą" i jego program jest zupełnie inny.

Obecnie w przedwyborczych sądażach Romney idzie "łeb w łeb" z Obamą, który pomimo swoich porażek i nie spełnionych obietnic, dalej proponuje zwiększenie osłon socjalnych (zwiększając tym samym podatki federalne - nie mające jednak nic wspólnego z podatkami na rzecz Gmin - w tym z podatkiem katastralnym oczywiście).

 

W USA praktycznie "wszystko" możesz dostać na kredyt ... co nie znaczy oczywiście, że tylko takie transakcje są dokonywane ... choć jeżeli masz do wyboru kupno nowego samochodu z zerowym oprocentowaniem na 60-ąt miesięcy ... kupisz go za gotówkę ? (choć ceny są zawsze do negocjacji) :)

 

 

...

A tak szczerze to ja przepraszam za obelgi z mojej strony.

... nie ma sprawy :) ... również w słowach nie przebieram :) ... jeżeli ktoś mnie wkurwi głupotami, zawsze może się spodziewać "pięknym za nadobne"

... jeżeli wypowiedzi są racjonalne, to chętnie w miarę czasu podyskutuję ... (w przypadku kupna domów za 100 czy 1000 zł odpowiedzi proszę nie oczekiwać)

 

pozdrawiam

 

ps - nie jestem uprzedzony do niczyich poglądów politycznych, przekonań religijnych, rasy, preferencji seksualnych i innych takich ... jednakowoż nic mnie bardziej nie wkurwia niż ludzka głupota i brak racjonalnego podejścia do problemów, w otaczającym nas świecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowimy o Polsce ,ile rodzin znasz ktore zmieniaja domy co 6 lat.

... kilka :) ...

 

Żeby tą wartość znać trzeba dokonać wyceny. Wyceny dokonuje rzeczoznawca i jest to koszt. Koszt ten bezpośrednio lub pośrednio poniesie właściciel nieruchomości. Ceny nieruchomości są zmienne, zależne od sytuacji ekonomicznej Polaków oraz od dokonanych w nie inwestycji. Ktoś to znów musi wycenić. Wszystko to generuje dodatkowe koszty, których teraz nie ma.

Zakładając nawet że samorządy będą chciały uzyskać takie same dochody z tych podatków co obecnie (są już wypowiedzi o tym, że samorządy planują dzięki podatkowi katastralnemu podreperować swoje budżety) to koszt wyceny ktoś musi ponieść. Dlatego pisałem, ze koszty mogą być większe bezpośrednio- większe podatki, lub pośrednio- podatek plus koszt wyceny. Zaprzeczanie temu jest obłudą i nieznajomością matematyki.

 

Podatek katastralny jest tak samo łatwy do manipulacji co obecny. Wystarczy podnieść stawkę np o 0,1% tymczasowo na xxx lat.

...

.

Ty albo czytasz bez zrozumienia tekstu ... albo rżniesz głupa ... czepiłeś się kosztów wyceny takich kosztów nie znając ... nie znając w ogólności nawet przyszłego prawa i ustaw dotyczących podatku katastralnego w Polsce

... srasz w portki ze strachu nawet nie wiedząc przed czym :)

 

.... Niedługo dojdzie do tego że będą różne ceny paliwa na stacjach benzynowych. Więcej zapłacą ci co podjeżdżają lepszymi samochodami a mniej starymi skodami.

... na "Twoje przepowiednie" można odpowiedzieć w ten sposób:

"bogatsi kupią sobie zapobiegliwie (jeżeli wyliczą, że im się to opłaci), prócz Jaguara starą skodę, którą będą jeździć na stacje benzynowe"

 

ps - czy masz jeszce jakieś problemy ze zrozumieniem mego bełkotu w języku polskim ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w przeciwieństwie do ciebie potrafię myśleć i liczyć. Tak dla informacji dodam że obowiązkowe świadectwo energetyczne,niedawno wprowadzone również kosztuje.

Czepiłem się tej wyceny bo jest to poważny argument przeciw podatkowi katastralnemu. Możesz sobie siedzieć w tej Ameryce i myśleć że wycena robi się sama lub że robi ją ktoś za darmo. My tutaj tak naiwni nie jesteśmy dlatego podatkowi katastralnemu mówimy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w przeciwieństwie do ciebie potrafię myśleć i liczyć. Tak dla informacji dodam że obowiązkowe świadectwo energetyczne,niedawno wprowadzone również kosztuje.

Czepiłem się tej wyceny bo jest to poważny argument przeciw podatkowi katastralnemu. Możesz sobie siedzieć w tej Ameryce i myśleć że wycena robi się sama lub że robi ją ktoś za darmo. My tutaj tak naiwni nie jesteśmy dlatego podatkowi katastralnemu mówimy nie.

... a mów sobie co chcesz ... "mi to tito" ... Ty myslisz, że "myślisz" i tak liczysz, że "robisz w portki" przed nieznanym :lol: ... a ja ... siedzę sobie w Hameryce i "kataster" płacę z zadowoleniem ... i dobrze mnie z tym :)

Ty masz "swoje" poglądy ... ja mam swoje :) ... Ty masz obawy przed czymś, co jescze wogóle nie istnieje, nawet w zarysach ... w przeciwieństwie do Ciebie jednak (bardzo przykro to stwierdzić, gdyż mam w Polsce jeszce trochę Rodziny i Przyjaciół) ... żyję w świecie nieco "normalniejszym" ... choć żadna w tym moja zasługa.

 

za dyskusję ... choć z nieco wypaczonymi poglądami ... uprzejmie dziękuję

Utwierdziłeś mą wiedzę, że wciąż jeszcze, wielu obywateli "mej Ojczyzny", nie może z siebie zrzucić stereotypów spiskowych i podążyć w stronę normalności.

... "to dziki kraj" ... że zacytuję Klasyka ... dzięki takim ludzikom jak Ty

 

ps - czegoś nie zrozumiałeś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wódz Paul napisał:

czy przekonywał bym o wprowadzenie takich badań ? ... raczej tak. gdyż ma to niewątpliwy związek z bezpieczeństwem na drogach (pozatem coroczne badanie techniczne pojazdu jest wydatkiem stosunkowo niewielkim) ... gorzej ma się sprawa z motocyklistami na Florydzie, gdzie nie ma obowiązku jazdy w kasku ochronnym ... kosztuje to trochę "ludzkich istnień"

 

Badanie kosztuje 100 zł, z gazem chyba 150 zł., W Polsce jest około 20 mln pojazdów wymagających tego badania.

To daje sumę 2 mld 400 mln złotych. Można za to kupić 4000!!!!! nowych ambulansów za 300 000 zł sztuka plus 300 000zł utrzymanie(załoga i paliwo)

Co da lepsze efekty???? Nabijanie kasy właścicielom stacji(pseudoprywaciarzom) czy realna inwestycja. W Polsce jest obecnie 1666 ambulansów. w Europie średnio 4-krotnie mniej.

 

Wypadki śmiertelne w Polsce to zaledwie procenty chyba 1-2% sprawdzałem kiedyś. Stan samochodów w Polsce napewno odbiega na niekorzyśc od tych na Florydzie.

Co do kasków oczywiście tylko komunista, socjalista i cholera wie jaka kanalia może zmuszać ludzi do zapinania pasów i kasków na motorach. Oczywiście nie podważam zwiększonych szans osób stosujących te środki.

Alkohol zabija zdecydowanie więcej ludzi i jakoś nikt go nie zakazuje. Podobnie z bronią. Muszą być ofiary śmiertelne- to cena wolności i normalności.

Edytowane przez tremors
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WADY PODATKU katastralnego:

 

1. Oparty na wartości- a wartość to kwota jaką jest w stanie zapłacić klient w danym momencie. Nie da się ustalić wartości domu, dopiero po transakcji finansowej wiadomo co ile kosztuje i dom może kosztować 1000 zł. Nie można podważać wartości wynegocjonowanej przez kupującego i sprzedającego.

 

2. Jest to podatek od wartośći czyli podatek karający ludzi za : umiejętność wzbogacania się!!!!!! To najpoważniejszy argument przeciw pańskim bredniom.

 

 

3. Obecny podatek jest przewidywalny bo znana jest ilość metrów kwadratowych do opodatkowania!!!!!!!!!! Natomiast katastralny uzależniony od wartości rynkowej-fikcyjnej niczym wyceny KNR w stosunku do realnych cen rynkowych

 

4. Koszt prawidlowej oslugi podatku katastralnego bedzie bardzo wysoki co powoduje utratę jego sensu gdyż znaczna część pieniędzy będzie pochłaniana na jego obsługę.

 

Czekam na argumenty a nie inwektywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wódz Paul napisał:

 

Badanie kosztuje 100 zł, z gazem chyba 150 zł., W Polsce jest około 20 mln pojazdów wymagających tego badania.

To daje sumę 2 mld 400 mln złotych. Można za to kupić 4000!!!!! nowych ambulansów za 300 000 zł sztuka plus 300 000zł utrzymanie(załoga i paliwo)

Co da lepsze efekty???? Nabijanie kasy właścicielom stacji(pseudoprywaciarzom) czy realna inwestycja. W Polsce jest obecnie 1666 ambulansów. w Europie średnio 4-krotnie mniej.

 

Wypadki śmiertelne w Polsce to zaledwie procenty chyba 1-2% sprawdzałem kiedyś. Stan samochodów w Polsce napewno odbiega na niekorzyśc od tych na Florydzie.

Co do kasków oczywiście tylko komunista, socjalista i cholera wie jaka kanalia może zmuszać ludzi do zapinania pasów i kasków na motorach. Oczywiście nie podważam zwiększonych szans osób stosujących te środki.

Alkohol zabija zdecydowanie więcej ludzi i jakoś nikt go nie zakazuje. Podobnie z bronią. Muszą być ofiary śmiertelne- to cena wolności i normalności.

 

Wódz ? ... chef a chif to dwa różne znaczenia :) ... może słownik by się przydał ? :)

... można również za zaoszczędzone na przeglądach przez obywateli pieniądze, przeznaczyć na zakup ołówków dla administracji :lol:

... rozumiem, że kiedy zlikwidują przymusowe przeglądy techniczne pojazdów, wpłcisz na "dobrowolną" zrzutkę 100 zeta na zakup ambulansów (w przypadku "gazu" 150 zł - co oczywizda) ... :lol:

... zdecydowanie najwięcej ludzi na świecie zabija ich własna głupota ... to cena demokracji (lub "dupokracji", jeśli wolisz)

 

z powodu braku racjonalnych argumentów do dalszej dyskusji (kupowanie domów po 1000 zł) ... dalsze odpowiedzi uważam za bezsensowne

 

... hasło dnia: "zlikwidować dupokrację i podatki ... nie nabijać kasy prywaciarzom z branży samochodowej ... nie nabijać kasy rzeczoznawcom majątkowym ... siać ... siać ... siać ... buraki i ziemniaki :) ... w zamian ... no co ? ... ? ... karetki pogotowia z dobrowolnych składek obywateli :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to są te argumenty? Lepiej pisać o zadupiu aniżeli odnosić się do argumentów?

No jakoś ty się do argumentów nie odnosisz. Piszesz o kosztach. No jakieś będą ale za normalność warto zapłacić. Możemy oczywiście pozostać przy dotychczasowych, wziętych zywcem z epoki komunizmu rozwiązaniach (nie tylko o podatek katastralny tu chodzi) ale nie narzekajmy że jest źle!

Nie mniej tu problem jest nie w podatku katastralnym bo jego wprowadzenie to na razie mglista mrzonka ile w wywoływaniu atmosfery zagrożenia. Jeżeli tego nie dostrzegasz to przykro mi ale rozmowa z tobą nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podatek katastralny nie ma mieć argumentów, on ma po prostu być egzekwowany.

 

Zalety podatku katastralnego:

- taki podatek jest na Florydzie, a my przecież nie chcemy być zadupiem i mieć jakiś swój własny,

- rzeczoznawca będzie mógł zarobić nawet na biedaku co mieszka w rozpadającej się ruderze pod lasem,

- będziemy częściej zmieniać domy, mieszkania (niestety na mniejsze), średnio co 5 lat,

- zamiast jasnych zasad i opłat od m2 teraz będzie można negocjować z rzeczoznawcą odnośnie wartości nieruchomości,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podatek katastralny nie ma mieć argumentów, on ma po prostu być egzekwowany.

 

Zalety podatku katastralnego:

- taki podatek jest na Florydzie, a my przecież nie chcemy być zadupiem i mieć jakiś swój własny,

- rzeczoznawca będzie mógł zarobić nawet na biedaku co mieszka w rozpadającej się ruderze pod lasem,

- będziemy częściej zmieniać domy, mieszkania (niestety na mniejsze), średnio co 5 lat,

- zamiast jasnych zasad i opłat od m2 teraz będzie można negocjować z rzeczoznawcą odnośnie wartości nieruchomości,

Mogę tylko powtórzyć:

Nie mniej tu problem jest nie w podatku katastralnym bo jego wprowadzenie to na razie mglista mrzonka ile w wywoływaniu atmosfery zagrożenia. Jeżeli tego nie dostrzegasz to przykro mi ale rozmowa z tobą nie ma sensu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WADY PODATKU katastralnego:

 

1. Oparty na wartości- a wartość to kwota jaką jest w stanie zapłacić klient w danym momencie. Nie da się ustalić wartości domu, dopiero po transakcji finansowej wiadomo co ile kosztuje i dom może kosztować 1000 zł. Nie można podważać wartości wynegocjonowanej przez kupującego i sprzedającego.

 

2. Jest to podatek od wartośći czyli podatek karający ludzi za : umiejętność wzbogacania się!!!!!! To najpoważniejszy argument przeciw pańskim bredniom.

 

 

3. Obecny podatek jest przewidywalny bo znana jest ilość metrów kwadratowych do opodatkowania!!!!!!!!!! Natomiast katastralny uzależniony od wartości rynkowej-fikcyjnej niczym wyceny KNR w stosunku do realnych cen rynkowych

 

4. Koszt prawidlowej oslugi podatku katastralnego bedzie bardzo wysoki co powoduje utratę jego sensu gdyż znaczna część pieniędzy będzie pochłaniana na jego obsługę.

 

Czekam na argumenty a nie inwektywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę tylko powtórzyć:

Nie mniej tu problem jest nie w podatku katastralnym bo jego wprowadzenie to na razie mglista mrzonka ile w wywoływaniu atmosfery zagrożenia. Jeżeli tego nie dostrzegasz to przykro mi ale rozmowa z tobą nie ma sensu.

 

Oj miotasz się jak małe dziecko w g.... No tak, teraz z braku argumentów będziesz wyjaśniał o wywoływaniu atmosfery zagrożenia. Czekam. W zasadzie nie czekam bo znam już tą historie. PO będzie wszystkiemu zaprzeczać i zwalać winę na PIS że sieją atmosferę strachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...