Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

"Skrzat"


Recommended Posts

Od kilku lat zastanawiamy się nad budową domu. Działkę kupiliśmy w 2005r. I tak sobie stała zakupiona...piękna ...pod lasem...1200m/2. W między czasie zrobiliśmy ogrodzenie z siatki leśnej, założyliśmy prąd, kanalizę...postawiliśmy garaż blaszany.A w tym roku zaczynamy. Pozwolenie na budowę już mamy. Zaczęlibyśmy już wczesną wiosną ale okazało się że mamy problem z wodą...na działce jest zbyt mokro...nie mogliśmy na nią wjechać nawet samochodem. Wcześniej aż tak nie było. Dwa tygodnie temu przyjechała koparka do zdjęcia humusu i ........koparka ugrzęzła............

A ponieważ nie mogliśmy się już doczekać żeby zacząć budować postanowiliśmy zdjąć humus ręcznie!!! tak...tak...ja...mąż...i dzieciaki...Do tej pory mieliśmy ręcznie kopać tylko fundament.....ale zaczęliśmy..... 1/3 wykopana w trzy dni nie ukrywam że miałam w tym swój udział....ale najcięższą robotę oczywiśnie wykonywał mąż-od tej pory INWESTOR! Oj bolało..bolało. Na szczęście znajomy się nad nami zlitował i dał namiary na mini koparkę. Przyjemnie było popatrzeć oj było....wykop zrobiony w 5 godzin. Pan koparkowy naprawde się namęczył. Inwestor natomiast zadowolony pozbył się 350zł.

Teraz czekamy na geodetę(mam nadzieję że dotrze do nas w poniedziałek) i zaczynamy kopać -oczywiście ręcznie. Dobrze by było gdyby pogoda dopisała....na działce i bez deszczu jest mokro

Dopiero zaczynamy...mamy wiele obaw czy wszystko nam się uda. Chcemy budować systemem gospodarczym. Naszą ekipą budowlaną będzie szwagier(bardzo dobry murarz ze stażem) i my-INWESTORZY(aisab i witia). Na ten rok mamy zaplanowane zrobiś stan zero....chyba że się uda to pociągniemy też mury...może...Nie chcemy się spieszyć.....mieszkać mamy gdzie...a jak już budować to budować porządnie.

Projekt trochę zmieniliśmy...ale niewiele.

Edytowane przez aisab
zmiana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

:yes: Komentarze mogą być tutaj

Na razie pogoda u nas nie dopisuje więc i na budowie nic się nie dzieje. Na razie humus zdjęty i tylko tyle...Jest zbyt mokro żeby zacząć kopać fundament. Ale myślę że mój mąż jutro już nie wytrzyma i będzie odmierzał....bo geodeta w zeszłym tygodniu był wyznaczyć budynek...koszt tylko 800zł. Koparka kosztowała 350zł.(tylko zdjęcie humusu). Samo kopanie fundamentów zostawiamy sobie....Oby tylko nie było mokro. Trochę boimy się że w wykopie będzie nachodziła woda...zobaczymy....potem suchy beton B10 ...zbrojenie....i beton B 15.

pozdrowienia dla wszystkich budujących i odwiedzających ten dziennik........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
dawno mnie tu nie było:yes:.....brak czasu. Budowanie na razie stoi w miejscu. W międzyczasie wywierciliśmy studnię na działce. Okazało się że woda jest już na głębokości 10m. :D Trochę nas to oczywiście kosztowało-1200zł. Ale wodę mamy i jest ok. No i zaczynam się cieszyc bo pogoda u nas dopisuje więc na działce robi się sucho a więc od poniedziałku zaczynamy kopać!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 CZERWIEC 2012 016.jpg30 CZERWIEC 2012 017.jpg30 CZERWIEC 2012 013.jpg30 CZERWIEC 2012 015.jpg

A tak wyglada nasz projekt, dwa pierwsze zdjęcia są z pracowni projektowej "DOMOWE KLIMATY" ...my mamy odbicie lustrzane(dwa ostatnie zdjęcia z poprawkami projektanta) Dorobiliśmy kabinę prysznicową w łazience na parterze i drzwi łączące kotłownię z garażem+ drzwi wyjściowe z garażu.-zaznaczone na czerwono.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

16 lipiec 2012 020.jpgławy fundamentowe zalane!!!! A było tak:

Przez ostatnie dwa tygodnie padało i padało...z kopania ręcznego nici bo okazało się że jest zbyt twardo..glina i coś tam jeszcze. No więc zdecydowaliśmy się na koparkę...ale deszcz za deszczem do tego burze w wykopie non stop woda....W zeszłym tygodniu we wtorek nadszedł w końcu upragniony dzień i koparka wjechała na działkę. Wszystko poszło gładko- koszt 350zł.

16 lipiec 2012 006.jpg

W wykopie oczywiście pełno wody więc pompa poszła w ruch...a w międzyczasie ukręciliśmy zbrojenie

 

16 lipiec 2012 020.jpg

Na środę zamówiliśmy suchy beton B10. z tym poradziliśmy sobie sami z mężem kilka godzin i było po robocie. Ale mieliśmy satysfakcję:D

W czwartek i piatek kończyliśmy zbrojenie ostatnie pomiary i poprawki a na sobotę zamówiliśmy beton B15 18m3. Oczywiście sami nie dlibyśmy sobie rady w sobotę i do pomocy mieliśmy szwagra (murarz) i mojego siostrzeńca. Przez ten cały czas od wtorku do soboty nie rozstawaliśmy się z pompą. To było najgorsze codziennie to samo wykop pełen wody!!!!16 lipiec 2012 027.jpg

16 lipiec 2012 045.jpg16 lipiec 2012 049.jpg W sobotę jednak wszystko poszło szybko i sprawnie 2,5 godziny ława zalana co widać zresztą na zdjęciach.

Teraz odpoczywamy i rozglądamy się za bloczkami w dobrej cenie:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Witam po długiej przerwie....Przerwa była długa bo na razie za wiele nie zrobiliśmy na tej naszej budowie. Wymurowany fundament z bloczków betonowych zasypaliśmy żwirem...zrobiliśmy opaskę ze żwiru wokół domu...ociepliliśmy styropianem i czekamy na beton aby zalać pierwsza wylewkę. I rozglądamy się za cegłą. Zastanawiamy się czy kupić porotherm 25 Wienerbergera czy Roben 24. Pustaki różnią się o 1cm. We wszystkich hurtowniach w naszej okolicy mają przeważnie Robena. Porotherm musielibyśmy zamówić z Poznania. No i oczywiście jest droższy. Porotherm kosztuje 4,10 za szt. a Roben 3,65 za szt. Obie oferty z dowozem i rozładunkiem. Cały czas się zastanawiamy...Potem napiszę co wybraliśmy....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dziwię się, że roben jest tańszy - bo jest mniejszy! :p

 

Roben 24 - zużycie 13 szt/m2

Porotherm 25 - zużycie 10,7 szt/m2.

 

Przy cenach które podałeś, wygląda więc to tak:

Roben - 47,45 zeta za m2

Porotherm - 43,87 zeta za m2

 

Przy założeniu, że poro jest centymetr grubszy i dzięki temu lepiej izoluje akustycznie i termicznie (pewnie różnice są symboliczne, ale fizyka każe przypuszczać, że są one na korzyść grubszego materiału) - myślę, że masz odpowiedź co się bardziej opłaca... :) Dodatkowo dodam jeszcze, że system P+W w Porothermie jest super szczelny i nie ma absolutnie żadnej potrzeby spoinowania pionowego. Tak więc ja zdecydowanie polecałbym porotherm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

To wszystko prawda. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na porotherm Wienerbergera 25 WP cena 5zł za sztukę z transportem...niestety nie udało się za 4,10zł. I od połowy września już budujemy. Murarz, czyli mój mąż jest z nich bardzo zadowolony. i chociaż robi to na razie wolno to i tak serce się raduje jak mury rosną.DSCF6475.jpgDSCF6481.jpg

Teraz już jest trochę więcej warstw wymurowanych ale nie było czasu na zdjęcia. Powiem szczerze że ta budowa jest teraz całym naszym życiem. Bardzo się cieszymy że się odważyliśmy na budowanie. Chociaż jest ciężko czasami nawet bardzo ciężko......ale co tam damy radę!!!

A i wprowadziliśmy małe zmiany....zrezygnowaliśmy z kominka a komin w kotłowni będzie systemowy. Wszystkie zmiany oczywiście za zgodą projektanta a zarazem kierownika budowy.

Wybraliśmy tez nadproża strunobetonowe...bo są łatwe w montażu...:)

Kolejną zmianą jest ogrzewanie ponieważ gazownia odrzuciła nasz wniosek o przyłącze (za duża odległość) Tak więc o piecu kondensacyjnym z zamkniętą komorą spalania możemy zapomnieć:bash: Pozostało nam ogrzewanie na paliwa stałe lub pompa ciepła. ze względów finansowych pozostaniemy na razie przy zwykłym piecu. A tak poza tym to chcemy założyć wentylację mechaniczną z rekuperatorem. więc zrezygnowaliśmy z ciągów wentylacyjnych oprócz oczywiście kotłowni gdzie będzie piec. TO TYLE NOWOŚCI Z NASZEJ BUDOWY...pozdrawiam wszystkich "Samorobów":)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj prysły moje marzenia o pompie ciepła...dostaliśmy wycenę: 32tyś pompa z montażem+ 13tyś odwierty na głębokość 140m. Takiej pompy to na pewno nie założymy....muszę szukać dalej...może kolektory poziome wyjdą taniej. Zastanawiamy się też nad powietrzną pompą ciepła....ale ...ale..co w przypadku mrozów. Podobno sa wtedy duże rachunki za prąd...muszę się dokładnie dopytać na ten temat. Bo tak naprawdę to wolelibyśmy nie robić kotłowni z piecem i kominem...ale to wszystko zależy od kasy...

może w końcu dopisze mi szczęście i wygram w lotka...dzisiaj wysłałam trzy zakłady więc trzymajcie kciuki!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczęście w lotto nie dopisało więc trzeba było się dzisiaj znowu wziąźć do pracy. Garaż prawie skończony...jutro będą nadproża a jak jakieś osadzimy do będą fotki.

Mam wycenę gotowego komina Schiedla: komin 9m, z wkładem ceramicznym średnica 18cm, + 2 kanały wentylacyjne, cena: 3600zł. W jednej hurtowni było jeszcze drożej. W zestawie jest wszystko potrzebne do montażu komina. Ciągle się zastanawiamy czy nie kupić jakiegoś tańszego bo są takie....ale zależy nam też na jakości. Podobno najlepiej też jak komin ma średnicę 20cm. jest wtedy lepszy ciąg...ale ja się na tym nie znam, a kierownik bud. mówi że wystarczy 18cm....i co tu zrobić????

tumblr_moe2vgxT321rcnsvjo1_500[1].jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj prysły moje marzenia o pompie ciepła...dostaliśmy wycenę: 32tyś pompa z montażem+ 13tyś odwierty na głębokość 140m. Takiej pompy to na pewno nie założymy....muszę szukać dalej...może kolektory poziome wyjdą taniej. Zastanawiamy się też nad powietrzną pompą ciepła....ale ...ale..co w przypadku mrozów. Podobno sa wtedy duże rachunki za prąd...muszę się dokładnie dopytać na ten temat. Bo tak naprawdę to wolelibyśmy nie robić kotłowni z piecem i kominem...ale to wszystko zależy od kasy...

może w końcu dopisze mi szczęście i wygram w lotka...dzisiaj wysłałam trzy zakłady więc trzymajcie kciuki!!!

 

Powietrzna ok 20 tys. i najlepiej ogrzewanie podłogowe w całym domu. Jeśli nie przewidujesz kominka (żeby się dogrzać) i chcesz zaoszczędzić to daj grzejniki w ścianę i piec na paliwo stałe. Przelicz na spokojnie. Bycie ECO niestety kosztuje, a przy braku wsparcia samorządów jest niestety tylko dla ludzi o zasobnym portfelu :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi chodzi przede wszystkim o wygodę. Z kominka zrezygnowaliśmy bo z góry wiemy że nie będzie nam się w nim chciało palić...no i brak czasu. Co do pompy powietrza to zdaję sobie sprawę że są drogie...ale są bardzo wygodne w użytkowaniu. Podobno w Szwecji 90% gospodarstw domowych ogrzewanych jest pompami powietrza lub innymi. Ale na razie nie stać nas na takie rozwiązanie i dlatego pewnie zdecydujemy się na piec+ ogrzewanie podłogowe+ pompa ciepła do podgrzewania wody w okresie letnim. Ogrzewanie podłogowe zrobimy na pewno tak aby w przyszłości zgrało to z innym źródłem ciepła. Takie mamy na razie plany, które oczywiście mogą ulec zmianie....zobaczymy co fachowcy doradzą w międzyczasie......
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pompy powietrza to zdaję sobie sprawę że są drogie...ale są bardzo wygodne w użytkowaniu. Podobno w Szwecji 90% gospodarstw domowych ogrzewanych jest pompami powietrza lub innymi....zobaczymy co fachowcy doradzą w międzyczasie......

 

Tak tylko:

1. W Szwecji średnie zagęszczenie budynków nie jest duże (infrastruktura gazowa słaba). Dbają o ekologię bo nie palą węglem tylko drewnem, petami, mają zbiorniki gazu.

2. Cena urządzeń jest porównywalna ale zarobki już nie (wypłata na PLN +/- 20 tys. nie szokuje).

3. W Niemczech dopłaty do pomp ciepła w poszczególnych landach sięgają nawet 80%

 

Fachowcy umotywują zakup każdego produkt (szczególnie swojego).

Moje zdanie na ten temat. Jeśli w pobliżu jest gaz to brać, jeśli nie ma to paliwa stałe, a jeśli Cie stać to pompa ciepła.

 

Ja planuje gaz + kozę w przejściowe zimniejsze dni. Cena pompy ciepła + 2 odwierty pionowe (każdy 90-100m) łącznie wyceniono w zależności od firmy na ok. 35 - 50 tyś.

Edytowane przez inwestorbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez bym bardzo chciała gaz...ale gazownia nie zrobi mi przyłącza ...bo za daleko. Więc na razie zwykły piec+ podłogówka a może z czasem doprowadza nam gaz. Wymyśliłam sobie też że do ogrzewania wody latem założymy pompę. Taka pompa np. z firmy Nateo kosztuje ok 5000zł z montażem. Podobno jest to lepsze rozwiązanie niż kolektory słoneczne.

Dzisiaj dostałam wycenę kolejnego komina ...tym razem z firmy "Brat" cena z uwzględnieniem rabatu: 3150zł. Trochę taniej niż Schiedla ale mało znana marka... będziemy się jeszcze zastanawiać przez weekend.

A teraz cena nadproży strunobetonowych 1szt:

1.20 - 35zł.

1.50 - 44zł.

1.80 - 56zł.

2.10 - 63zł.

2.40 - 71zł.

2.70 - 81zł.

3.00 - 106zł.

my kupowaliśmy nadproża na cały parter i wyszło nas to prawie 1500zł. Nie wiem czy to drogo czy tanio ale wygodnie. Wystarczy wtargać na górę i ustawić...najgorzej to takie trzy metrowe...a i trzeba pamiętać żeby ustawić karteczka do góry:yes:

A tak poza tym nadal męczymy ściany parteru... tylko garaż już skończony i nadproża na nim osadzone:lol2: Pogoda coraz gorsza więc coraz wolniej nam to idzie ale inwestor-murarz-amator nie traci zapału*****

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam AISAB i pozostałych budujących dom Skrzat z pracowni Domowe Klimaty.

Nam także bardzo podoba się ten projekt i planujemy rozpoczęcie budowy w połowie 2014 roku w Bydgoszczy, czekam z niecierpliwością na kolejne wpisy w dzienniku budowy (każda informacja jest dla nas cenna), a na tym etapie najbardziej interesują nas oczywiście zdjęcia...

 

pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam AISAB i pozostałych budujących dom Skrzat z pracowni Domowe Klimaty.

Nam także bardzo podoba się ten projekt i planujemy rozpoczęcie budowy w połowie 2014 roku w Bydgoszczy, czekam z niecierpliwością na kolejne wpisy w dzienniku budowy (każda informacja jest dla nas cenna), a na tym etapie najbardziej interesują nas oczywiście zdjęcia...

 

pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...