Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja Kuchni Pytania


Recommended Posts

Witam

 

Mam pytanie odnośnie wentylacji w kuchni bo zauważyłem dziwną rzecz - mimo używania okapu podłączonego do pionu na ścianach pojawiają sie jakby kropki/plamy wytwarzane podczas gotowanie itd.

Może popełniłem jakiś błąd i pomożecie mi go naprawiać

Dodam tylko że jest to dom 2 rodziny (parter i piętro) ja mieszkam na piętrze.

 

Zdjęcie obrazujące :D

 

http://img232.imageshack.us/img232/6327/kuchaniawentylacja.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 45
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gość Konto usunięte_12*
to jakie informacje są jeszcze potrzebne ?

Jaką masz wentylację? Sprawną? Jaka jest wydajność okapu? Jak jest skonstruowany rurociąg okapu? Jakie są przekroje (średnice) kanału wentylacyjnego i rurociągu okapu?

I tak dalej, i tak dalej.....

Wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja grawitacyjna - kratki w kuchni i łazience (w kuchni sa 2szt. okap i zwykła dwa różne piony wentylacyjne)

Czy jest sprawna - ciężko stwierdzić bo ogolnie jest z tym problem moim zdaniem jest za mało wydajna :( stad biorą sie te plamy woda na oknach PCV itd (woda zimą)

Wydajności okapu nie podam bo nie mam juz instrukcji (ale uruchamiany on jest tylko podczas gotowania)

Rurociąg to rura spiro podłączona do kratki wentylacyjnej z zaworem zwrotnym.

Srednica rury to 120mm i taka też jest kratka w ścianie - wysokość kanałów wentylacyjnych to 3.5m (jest to piętro)

 

Szukam pomocy odnośnie wentylacji dlatego też tutaj napisałem

 

Dodam że było u mnie 2 fachowców w tamtym roku - jeden odrazu z marszu powiedział rekuperacja - na która mnie nie stać niestety, a drugi stwierdził żeby zamontować na stałe wentylatory mechaniczne w kuchni i łazience które mają działać non stop i jak powiedział to może pomoże. (i to nie byli ludzie ściągnięci z ulicy tylko z firm zajmujących się wentylacją i budową domów)

Edytowane przez danhill
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*

Jeśli już tylko masz niesprawną wentylację "grawitacyjną" i BRAK NAWIEWU (np. szczelne okna), to już tylko z tego powodu w mieszkaniu będzie wilgoć (nawet bez pracy kiepskiego okapu).

Jeśli okap ma zbyt małą wydajność (i to przy tym braku nawiewu), to będzie "mielił" powietrze praktycznie bez wywiewu (podobnie, jak te małe wentylatorki z marketów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*

Sprawdź najpierw, czy w czasie pracy okapu "ciągnie" tą drugą kratką.

Jeśli tak, to jest nadzieja, że ten kanał "grawitacyjny" jest drożny.

To jest ten wymuszony (lecz niekorzystny) "nawiew", bo z powodu zapotrzebowania okapu na usuwane powietrze ciągnie on z tego "zasyfionego" murowanego kanału do mieszkania zarodniki grzybów, bakterie, twoje własne wyziewy (które wcześniej wyrzucił ponad dach), dym z kominów i wyziewy od sąsiadów :sick:.

Dla zaspokojenia "apetytu" okapu potrzebny jest więc dużo większy (niż dają te "mikro" - nawiewy), zamykany nawiew , usytuowany najlepiej tuż za kuchenką, lecz poniżej poziomu palników gazowych (o ile je posiadasz) pobierający CZYSTE powietrze z zewnątrz lub bardzo wiele takich "mikro" nawiewów.

Jeśli chodzi o mnie, to pisałem wcześniej o okapach tu na Forum (poczytaj starsze posty :))

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o drożność to są one drożne widać dokładnie kratkę (jak się patrzy z dachu w komin i ktoś np swieci w kratke latarką)

Za palnikami nie mogę dać nawiewu bo to sciana za która jest łazienka :(

Zastanawiam się co zrobić może narysuje wieczorem cały pseudo rzut domu z góry (taki jak kuchni) - jeden z fachowców powiedział że z racji bardzo wysokich mieszkań 2.84cm też będą problemy z wentylacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Za palnikami nie mogę dać nawiewu bo to sciana za która jest łazienka :(

Zastanawiam się co zrobić

No to w czasie pracy okapu musisz mieć otwarte (uchylone) okno (wg przepisów co najmniej 0,5 m od kuchenki), bo inaczej będzie "ciągnęło" cały powyżej opisany "syf" z tej drugiej kratki.

Żadna bowiem mikrowentylacja czy mikronawiewy dla okapu nie wystarczą :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zapytam inaczej - jak poprawić ogoólną wentylację ? może te dwie kratki w kuchni to tez złe ?

W łazience mam tez problem bo wiecznie nad wanna mam mokrą ścianę kratka jest po drugiej stronie (była kiedyś wybita dziura przez scianę zewnętrzną i założony wentylator, ale waliło zimnem w łazience bardzoooo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
No to zapytam inaczej - jak poprawić ogoólną wentylację ?

Oczekujesz prostej recepty, a taką (szczególnie w przypadku wentylacji zwanej "grawitacyjną") rzadko kiedy można sformułować. Tak jest i w twoim przypadku. Potrzebny jest ogląd sytuacji na miejscu (wizja lokalna) doświadczonego fachowca :)

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*

Trzeba kompleksowo obejrzeć wszystkie szczegóły - istniejące nawiewy, kanały i kominy. Tego nie da się zrobić "na odległość".

Jeśli nie pomógł miejscowy kominiarz, to trzeba poszukać kogoś innego.

Powiedziane było - "Szukajcie, a znajdziecie" :D

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...