Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Montaż blatu betonowego w kuchni


monsieur

Recommended Posts

Witam.

 

Wkrótce czeka mnie montaż blatu betonowego w mojej kuchni. W związku z tym mam 2 pytania...

 

1. Czy blaty leżące na korpusach (wzmocnionych takich jak pod granit) mogą zostać jedynie przymocowane na klej?

2. Jeden z blatów, to blat barku. Jest w kształcie litery L, wykonany jako jeden element i nie będzie pod nim żadnej szafki. O ile z jednej strony będzie oparty o podłogę, to z drugiej strony muszę go jakoś przymocować do ściany. Mam możliwość zamówienia odpowiednich otworów itp, ale tak na prawdę nie wiem jak to powinno zostać zamocowane. Czy np jakieś dwie śruby wystające ze ściany wystarczą, czy musi być (niestety widoczny) kątownik o który oprze się blat. Pomoże ktoś?

 

Z góry dzięki i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomóc Ci nie pomogę, ale tak się zastanawiam... czy nie możesz tam, gdzie zamawiasz te blaty, zamówić od razu usługi ich montażu? Cena tej usługi, przy cenie samego blatu nie powinna już być majątkiem, a da ci komfort tego, że będzie to zrobione jak należy przez osobę doświadczoną w montażu takich rzeczy i co najważniejsze: to nie ty będziesz ryzykował, że coś pójdzie nie tak czy nawet przez głupi pech z jednego blatu zrobią Ci się dwa mniejsze...

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna firma nie wykonuje , ale druga tak.

a co do montażu blatów kamiennych, to stosuje sie żywice poliestrowe lub epoksydowe w barwach kamienia, ale blat betonowy zawsze montuję na zaprawach montażowych szybko sprawnych 5 min. np. Monter T-5

Nie usuwalny !!!

 

Dzięki za odpowiedź! Co do firmy, to szczerze powiem, że chciałbym, ale nie wiem nawet gdzie szukać pewnego fachmana, bo Ci z którymi miałem przyjemność to się albo znają na kamieniu, albo na drewnie, ale z betonem architektonicznym nikt się nie spotkał :rolleyes: No a jak ktoś się nie spotkał, to jest prawie w tym samym miejscu co ja... :D

 

Blaty ostatecznie spoczną na korpusach przymocowane paroma wkrętami na kołkach rozporowych. Będzie łatwiej ściągnąć w razie czego.

 

A jakiś pomysł co do podwieszania tego barku? Mam możliwość domówienia odpowiednich otworów montażowych pod pręty, tylko jakie to powinny być pręty? Ewentualnie jaki kątownik. Myślę, że może być podobnie jak w barkach granitowych, czy z innego kamienia. Tylko własnie, jak to się tam robi? :)

 

PS.

Znalazłem coś takiego:

 

http://www.phu-gral.pl/sklep/akcesoria-meblowe/konfirmaty-zlacza-wkrety-podporki/ramie-niewidoczne-do-mocowania-polek-10x145mm

 

Może na czymś takim, tylko ile i jaka średnica/długość na blat o szerokości 40cm? :)

Edytowane przez monsieur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Odświeżę temat, również planuje u siebie wykonać blat z betonu. Z tym że blat chciałbym wylać całościowo , jeszcze przed montażem mebli. Miałby on się wspierać na teownikach wcześniej naciętych , wygiętych w kąt 45 i zespawanych. W ścianie chcę wykonać bruzdy, poziomą w którą będzie wchodził blat i pionowe by ukryć teowniki. Teowniki do ściany przytwierdzę za pomocą kołków ,po 6 szt na każdy. Ewentualnie jeszcze pomiędzy teownik a ścianę jakiś dobry klej. Zbrojenie wzdłużne z drutów 14x 4/5 i poprzeczne wpuszczone w bruzdę co 20cm. Blat miałby grubość 4cm. Szalunki będą wykonane ze sklejki 18mm. Oczywiście pozostawię (obszaluje) wszystkie otwory na kuchenkę ,zlew ,kran itp. Co myślicie o takim rozwiązaniu ,może jakieś rady? Wszelkie słowa krytyki mile widziane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż nie, beton ma być barwiony w masie. Kolor który chcę uzyskać to czarny lub ciemny grafit. Następnie szlif i bezbarwna żywica.

 

Czym będziesz to szlifował ? Widziałem taki blat w jednym z odcinków "Grand Designs" na kanale DOMO plus, bardzo fajnie to wyszło.

 

Jaka żywica ? Znalazłeś coś dopuszczonego do kontaktu z żywnością ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szlifował będę ręczną szlifierką do betonu. Ale jest jeszcze inna możliwość. Kiedy beton wiąże na różnych etapach, należy go kilkukrotnie wygładzać metalową pacą. Tym sposobem również uzyska się bardzo gładką powierzchnię. Z tym że należało by do mieszanki dodać środka chemicznego który zapobiega (rozwarstwianiu się mieszanki) ,wydzielaniu się na powierzchni tz. mleczka cementowego ,gdy frakcja ciężka tak jak kruszywo opada na spód. Jeśli chodzi o żywicę to faktycznie jest problem ze znalezieniem odpowiedniej (do kontaktu z żywnością) ale znalazłem np. coś takiego- http://www.wax.krakow.pl/index.php?look=_zywice_epoksydowe᝻/624
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linka. A masz już na oku jakąś konkretną szlifierkę do betonu i opracowany proces szlifowania ? Pasowało by to zrobić chyba na mokro, mniejsze zużycie tarcz i pylenie...

 

Oglądałem na YT proces szlifowania betonu i często używają różnych gradacji tarcz, po ostatnim faktycznie prawie lustro.

 

Na wiosnę będę odlewał donice ogrodowe z betonu i zastanawiam się czy formy nie wyłożę (obiję) folią, to powinno zapewnić bardzo dobrą gładkość. No i koniecznie trzeba to za wibrować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wibrowanie obowiązkowe. Z folią również bardzo dobry pomysł, na pewno wyjdzie gładka i ciekawa faktura. Na początek zamierzam wygładzić powierzchnię pacą metalową na tyle na ile jest to możliwe. Następnie beton przykryty folią będzie sobie powolutku wiązał. Po wyschnięciu zeszlifuję (na sucho) warstwę wierzchnią za pomocą szlifierki do betonu. Kupiłem kiedyś taki sprzęcik Dedry, jest do tego cała gama tarcz do obróbki betonu. Ale to są spore koszta, jeżeli ktoś zajmuje się tym na co dzień, zarabia na wykonywaniu prefabrykatów betonowych wtedy się opłaca inwestować. Ja zamierzam wykonać jedynie blat w kuchni i ewentualnie próg przy bramie garażowej. Więc zeszlifuję tą wierzchnią warstwę tarczą H1217 w której jestem posiadaniu i tyle. A jeżeli zostaną jakieś niewielkie szczelinki ,pory itp ,zaleje je żywica która za razem nada blatowi połysku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Zdjęcia wrzucę ale tak jak pisałem ,dopiero pod koniec grudnia. (Chwilowo przebywam za granicą). Oczywiście są również z etapu szalowania, ja osobiście chciałem uzyskać efekty matu na jednym ze zdjęć to widać. Natomiast połysk zostaje zaraz po pomalowaniu żywicą ,taki efekt również można pozostawić z tym że jest bardziej narażony na zarysowania, (tak jak i posadzki z żywicy).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...