Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Brak wentylacji w spiżarni


Recommended Posts

Witam mam małe zapytanie odnośnie wentylacji w spiżarni. Pomieszczenie to ma 3,1 m2 i znajduje się przy kuchni, która ma 10,4 m2, nie ma tam żadnego okna i otworu wentylacyjnego, czy jest to problem i powinienem coś z tym zrobić ? Otwór wentylacyjny jest w kuchni. Dodam, że w całym domu jest wentylacja grawitacyjna. Jeśli to pomoże to poniżej projekt domu http://www.z500.pl/projekt/Z144,Parterowy-wygodny-dom-jednorodzinny-z-zadaszonym-tarasem-i-garazem-na-dwa-auta.html

Cały dom z ogrzewnaiem podłogowym prócz spiżarni.

W projekcie jest okno, ale wydawało mi się to nielogiczne skoro to pomieszczenie ma pełnić funkcję spiżarki i je zlikwidowałem i byc może było to moim błędem :/

Edytowane przez pawko_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
czy jest to problem i powinienem coś z tym zrobić ?

Spiżarnia jest tego typu pomieszczeniem, w którym wentylacja jest KONIECZNA :yes:

Mogą się tam przecież znajdować artykuły spożywcze, które potrzebują intensywnej wymiany powietrza.

U siebie np. już na etapie projektu zaplanowałem nawiew z zewnątrz umieszczony tuż nad podłogą i wywiew pod sufitem (obydwa wewnątrz spiżarni - zaopatrzone w anemostaty umożliwiające regulację) oraz szczelne drzwi zaopatrzone w uszczelki i "szczotkę" pomiędzy spodem skrzydła a podłogą. Wlot i wylot (zewnątrz) to kratki zaopatrzone w kwasoodporną siatkę o drobnych oczkach (jak moskitiera) przeciw mrówkom i innym owadom. Latem te anemostaty są otwarte na "full", a zimą prawie całkowicie zamknięte :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Czy jakos specjalnie trzeba to projektowac ? Czy wystarczy ze zrobie otwor 30 cm od podlogi i 30 od sufitu (wywierce dziury i zaloze anemostaty od wewnatrz a na zewnatrz ta siatke ?

Nie, nie trzeba projektować. Wystarczy wykonać te otwory (ale "z głową" :rolleyes:) aby nie uszkodzić np. elementów nośnych, kabli ukrytych w ścianie i.t.p.

I nie w odległości 30 cm, lecz bliżej (podogi i sufitu). Im bliżej, tym lepiej działa. Na zewnątrz nie siatka, a gotowe okrągłe: czerpnię i kratkę wywiewną np. z tworzywa lub ze stali kwasoodpornej - do kupienia w marketach lub specjalistycznych hurtowniach.

Trzeba tylko pamiętać o okresowym czyszczeniu tej siateczki miękką szczotką lub pędzlem (lubią się dość łatwo pokrywać pajęczynkami i kurzem) lub po prostu wyjąć i umyć wodą z jakimś detergentem.

Skad bede wiedziec ze jest nawiew od dolu wywiew od gory ? Tym sie steruje ?

A kto steruje wentylacją konwekcyjną (niesłusznie zwaną "grawitacyjną") :confused:

Odpowiedź - NATURA!! :lol2:

Wystarczy mała różnica temperatur między spiżarnią a zewnętrznym otoczeniem, aby to "działało" (zimą lepiej, latem gorzej :D)

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy taki anemostat mógłby być jeden nawiewno-wywiewny przy suficie (czy lepiej nie kombinować i zrobić 2 dziury)? Dom mam już otynkowany od wewnątrz (ocieplenie na zewnątrz kładę w sierpniu), więć mam wywiercić dziurę, koło albo kwadrat zależy jaki kupię anemostat ? Czy czymś tą szczelinę mam jeszcze wypełniać oprócz zakupionego anemostatu ? Wygładzić wyrównać w środku ? Jakie urządzenie do wywiercenia będzie dobre ? Wiertarka z długim wiertłem nawiercenie w kilkudziesięciu miejsach i wybicie (mam ściany z porothermu) ? W którym miejscu wykonać ten otwór lub otwory, czy we wnęce tarasowej tam gdzie w projekcie widnieje okno, ale ja go nie mam ? Czy na odsłoniętej części budynku, która wystawiona jest w kierunku zachodnim ? Dodam, że obydwie ściany są ścianami nośnymi, działową mam ale łączy się z sypialnią więc odpada. Projekt niżej żeby była jasność http://www.z500.pl/projekt/Z144,Parterowy-wygodny-dom-jednorodzinny-z-zadaszonym-tarasem-i-garazem-na-dwa-auta.html

 

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Edytowane przez pawko_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*

Jeden anemostat pod sufitem nie będzie działać prawidłowo. Z uwagi na małą kubaturę spiżarni wystarczą dwa komplety: 2 anemostaty fi100, czerpnia na dole i "kratka" na górze - fi100 (z białego PCW lub ze stali kwasoodpornej), 2 białe rury fi100 z PCW przycięte na grubość muru (należy sprawdzić przed zakupem, czy anemostaty, czerpnia i kratka do nich pasują). Typowe długości rur wentylacyjnych z PCW - 0,5 m i 1 m.

Do wykonania otworu fi 100 w cegle potrzebne jest wiertło koronowe i odpowiedniej mocy wolnoobrotowa wiertarka lub sposób, który sam tu podałeś powyżej.

Z uwagi na przewagę wiatrów zachodnich i pewne "zepsucie" estetyki elewacji zalecałbym otwory na czerpnię i kratkę wykonać w tej wnęce tarasowej. Można też zamiast białej kratki z PCW kupić taką samą czerpnię z "kwasówki" (wydaje mi się, że ładniej wygląda :D - jeśli zechcesz, to prześlę Ci namiar na priv).

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Jeszcze mam mały dylemat, proszę mi powiedzieć jeśli wykonuję nawiew w spiżarni to ten otwór ma być na przestrzał czyli od wewnątrz na zewnątrz, ale czy później z zewnętrznej strony wychodzę kolankiem i do góry ciągnę metrową rurkę i dopiero kratka ? czy lepiej nie zaburzać tego przepływu wiatru i ma być rura ze środka na zewnątrz ustawiona poziomo ?

 

W kotłowni nie mam drzwi zewnętrznych i okien, są tylko drzwi wewnętrzne i kratka wywiewna u góry obok systemowego komina (kocioł na paliwo stałe). Pytanie następujące, czy powinieniem zrobić nawiew w kotłowni ? Jeśli tak to powinien on być umieszczony na dole ściany tak jak w spiżarni ? Czy otwór może być wykonany na obojętnie jakiej ścianie ? Wchodząc do kotłowni wywiew jest na wprost mnie w lewym górnym rogu, natomiast jedyną sciąną na której mógłbym zrobić nawiew jest ściana umieszczona po stronie prawej.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi, mam nadzieję, że jest to zrozumiałe, co napisałem. :jawdrop:

Edytowane przez pawko_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11. W pomieszczeniu, w którym zainstalowane są kotły na paliwo stałe lub olej opałowy, powinien być zapewniony nawiew niezbędnego strumienia powietrza dla prawidłowej pracy kotłów z mocą cieplną nominalną, a także nawiew i wywiew powietrza dla wentylacji kotłowni.

 

Czyli wiem, ze nawiew i wywiew musi byc do wentylacji kotlowni tylko czemu tego nie ma w gotowym projekcie za ktory sie placi spore pieniadze.

 

Czy nie bedzie to problemem jesli wywiew i nawiew nie jest na tej samej scianie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...

wentylacja spiżarni dzurą w ścianie zrobioną "na przestrzał" może być o tyle kłopotliwa, że w zimie będzie przymarzać [ kiedyś w starych domach były takie "lodówki" szafki z dzurą przez ściane]

 

proponuję jednak zaopatrzyć się w jakąś możliwość regulacji przepływu, a nawet czasowego zamknięcia

 

nawiew i wywiew mogą być na różnych ścianach, realnie nie jest potrzebny jakiś wielki przepływ powietrza

tylko stały ruch usuwający zapachy,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...