Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominki wentylacyjne -czy to dobre rozwiązanie.?


Recommended Posts

Witam

.

pyt1)

 

Mam dach dwuspadowy o kącie nachylenia 35 st. , odeskowany i jest położona papa.Teraz planujemy pokryć to blacho dachówką z Bud-mat - SARA , tj niski profil. Filar wentylacyjny jest 3 kanałowy i doprowadzony pod dach , do filara podłączona wentylacja jest z kuchni a drugi z łazienki, jako że 3 otwór jest nie wykorzystany myślałem o 2 kominkach wentylacyjnych ,takich ocieplonych o średnicy fi 150 mm , i wysokości 70 cm.Filar ustawiony jest względem spadu dachu pionowo , więc kominek byłby jeden wyżej drugi niżej i oddalone ok 2.5 m od szczytu , przed kominkami jakiś śniegołap musiałby być zamontowany.

Czy takie kominki spełniają swoja rolę jako że mają tylko 70 cm wysokości ? I czy to ocieplenie które mają w sobie zdaje egzamin , bo czytałem tu na forum że sa one nie do końca ocieplone i w wyniku tego i tak się może skraplać para?Ewentualnie jakiej firmy kominki stosować i czy izolowane czy nie?

 

pyt 2)

 

Muszę wyprowadzić ponad dach też wywietrznik z rury kanalizacyjnej i tu myślałem o zwykłym kominku tzn taki jak do wentylacji tylko że nie izolowany , no bo jak się bedzie skraplać to i tak bedzie spływać po plastikowej rurze , i jako że to ma być tylko wywietrznik chce dac mniejszy przekrój a zatem i tańszy fi 110 mm . Czy taka średnica będzie dobra ?I czy wysokośc odpowiednia czy ma jakieś znaczenie wysokośc takiego kominka . Kominki wentylacyjne i wywietrznik są po jednej stronie dachy i oddalone od siebie ok 2-3 m ale nie są w jednej linii.

Czy ewentualnie jakieś inne wykończenie tego wywietrznika tak żeby wizualnie to pasowało do siebie.

Czy tylko ratuje mnie wyciągniecie tego filara ponad dach ? czego nie bardzo chce robić ze wzgledu na koszta , bo taki filar musiałby chyba być na wysokośc kalenicy - czy dobrze myślę ? a to było by ok 2m , więc robocizna plus materiały wyjdą dużo dużo więcej niz kominki.

 

Jakby ktoś miał jakieś doświadczenie z takimi kominkami i mółby podzielić sie doświadczeniem to byłbym wdzięczny. Czekam na wszelkie info i porady .

pozdrawiam Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podpinam się pod temat, jakie kominki wentylacyjne polecacie, czytałem że Kleber robi ocieplane,

mam luźne 3 sztuki kominka robena jak na foto poniżej, zastanawiam się czy mogę je spiąć w jedną całość na poddaszu i podłączyć do reku jako czerpnia?

tu też troche info:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?123331-kominek-wentylacyjny-Roben-przepuszcza-wod%C4%99

kominek.jpg

Edytowane przez Conrad&Beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co słychać na ten temat w deklaracjach zgodności: Przeznaczenie i zakres stosowania wyrobu budowlanego. Wyrób przeznaczony jest do odprowadzania pary wodnej gromadzącej się pod izolacja wodochronną z papy.

 

A więc kominki tego typu nie nadają się do budowy kanałów wentylacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pytałem o zgodności , ani o przeznaczenie , założyłem z góry że są do wykończenia kanałów wentylacyjnych nad dachem. Dzieki za rozjaśnienie mi umysłu, więc pozostaje mi tylko wyciągnąć filar ponad dach, czy może jest jakieś inne rozwiązanie?

 

Wylot kanału wentylacyjnego również jest ważny, usytuowanie wylotów przewodów kominowych określa norma PN89B10425. Niestety w gotowych projektach często zdarzają się takie byki, że projektant niezbyt przywiązuje do tego wagę, nie projektuje w niektórych częściach budynku normalnych przewodów kominowych choć ma taki obowiązek aby szczegółowo zaprojektować wszystko ze sztuką budowlaną i później powstają takie kwiatki, że inwestor z braku założeń projektowych w wolnej często własnej interpretacji montuje takie kominki, które z uwagi na mały przekrój, złe usytuowanie względem dachu itp. działają później nieprawidłowo. W takiej sytuacji można wykonać na zamówienie elementy kanałów wentylacyjnych, które nie popsują wizualizacji budynku, będą trzymać powierzchnię 160cm2, będą ocieplone i wyprowadzone ponad dach na wysokość zapewniającą prawidłowy i niezakłócony ciąg kominowy. Po prostu trzeba potraktować to jako indywidualne rozwiązanie techniczne. O szczegóły możesz zapytać swojego projektanta niech coś zaproponuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kominiarz dzięki za wyjaśnienie tematu i poradę , zapytam o jakieś rozwiązanie w sklepie z tego typu art. a jak nic nie wyjdzie z tego to pociągne filar ponad dach, no trudno. A w projekcie masz rację u mnie nie ma nic zaznaczonego . Ja robię rozbudowe i zmiana dachu więc się projektant nie zgrzewał z wentylacją a ja nawet nie zwróciłem uwagi na to , bo i nawet nie wiedziałem że powinno byc jasno opisane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Chciałbym trochę odświeżyć temat:

Mam w projekcie cztery kominki wentylacyjne Vilpe, fi160, ocieplane, wydaje mi się, że porządne:

http://folnet.pl/towar/kominek-vilpe-160is500mm-do-dachowki-roben-monza-plus

 

Ostatnio, przy okazji poszukiwania dachówki, natknąłem się na dedykowane kominki wentylacyjne Robena: średnica 150 mm, prawdopodobnie nie ocieplone ale za to przeszło połowę tańsze.

Może miał ktoś z nimi do czynienia (chodzi mi głównie o sprawność i ewentualne przeciekanie) i co w ogóle myślicie o takiej zamianie?

akcesoria_kominek_wentylacyjny-page-001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym trochę odświeżyć temat:

Mam w projekcie cztery kominki wentylacyjne Vilpe, fi160, ocieplane, wydaje mi się, że porządne:

http://folnet.pl/towar/kominek-vilpe-160is500mm-do-dachowki-roben-monza-plus

 

Ostatnio, przy okazji poszukiwania dachówki, natknąłem się na dedykowane kominki wentylacyjne Robena: średnica 150 mm, prawdopodobnie nie ocieplone ale za to przeszło połowę tańsze.

Może miał ktoś z nimi do czynienia (chodzi mi głównie o sprawność i ewentualne przeciekanie) i co w ogóle myślicie o takiej zamianie?

 

to się do wentylacji nie nadaje

widzę, że zaczynasz kombinować

jeszcze taniej wyjdzie rura spiro z

daszkiem ocynk i silikon

może tak? oszczędzisz z 300 pln/sztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 2 months później...
Czy jest atest czy nie ma, wylot wentylacji grawitacyjnej powinien odpowiadać najmniejszej przepustowości tj 0,016m2, wyprowadzenia na odpowiednią wysokość stwarzającą ciag wg cytowanej wyżej normy, jak i izolacji termicznej (wychłodzenie powoduje też utratę ciągu) oraz odporności ogniowej (zwłaszcza pod pokryciem gdzie styka sie z więźbą). Większość z powyższego jest wprost napisane w Rozporządzeniu wydanym przez ministra infrastruktury...więc akt troszkę większej wagi niż "zaświadczenia" lub "gwarancje" sprzedającego. ... Ponadto uważam że ww. warunki są zasadne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest atest czy nie ma, wylot wentylacji grawitacyjnej powinien odpowiadać najmniejszej przepustowości tj 0,016m2, wyprowadzenia na odpowiednią wysokość stwarzającą ciag wg cytowanej wyżej normy
Ciąg bardziej zależy od wysokości... Można o ten wymiar prosić? Podanie tak dokładnie pola przekroju i tak enigmatycznie wysokości pozostawia u mnie lekki niedosyt wiedzy o wentylacji grawitacyjnej . Da Pan radę coś bliżej?

Przypomnę sytuację

Mamy mały dom 2 łazienki wc i kuchnię wg wymienionej przez Pana normy to 220m3/h i 4 kanały 0.016m2 ( wg mnie to pole przekroju, nie przepustowość). Czy może Pan podać wysokość tych 4 kanałów by spełniały podaną przez Pana normę? Bardzo proszę!

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

norma to B-10425 i daje wykładnię wysokości w odniesieniu do tzw. strefy "zadmuchiwania wiatrem" wysokości komina ponad dachem względem przeszkody jaką jest tez dach stromy. Norma nie podaje wzoru na aktywna długość komina dla spełnienia potrzeb użytkowników.

Natomiast pole przekroju poprzecznego jest wg mnie wyznacznikiem przepustowości - przynajmniej jednym z czynników głównych jeśli myślimy przepustowość - wydajnosc. Więc na tą wielkość składa się jeszcze szybkosc jako suma lub iloczyn, co jest oczywiste

Myslę że raczej należałoby zaprosic mistrza kominiarskiego na obiekt aby poradził Panu dokonać pewnych uzgodnień, co oczywiście wiąże się z odpowiednią opłata, choć tak naprawdę od dobierania przekrojów, długości oraz ilości kanałów jest architekt, który lepiej lub jeszcze lepiej może poprosić o wynagrodzenie.

Chcę powiedzieć przez to, że pewnych rzeczy na tacy Pan nie dostanie przez internet. Jest wiele czynników mających wpływ na funkcjonalność - czasem trzeba dokonać naocznych oględzin i skorzystać z bogatej wiedzy doświadczonego fachowca za którą należy się wynagrodzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten kominek nadaje się jako wyciąg do wentylacji mechanicznej jeśli przekrój jest ok?

 

no cóż Vilpe 160/IS/500 przekrój ma i w tym zakresie się nadaje, pod warunkiem że będzie: połączony bezpiecznie p.poż i należycie (zachowując powierzchnię i szczelność) z kominem, docieplony (izolacja termiczna), usytuowany w odpowiednim miejscu ponad dachem (kwestia wysokości względem przeszkody - połaci). Widzę że w ofercie jest taki o długości 500mm - dłuższy byłby lepszy z uwagi na wymogi - minimalny to 600mm hehe , Pozostaje jeszcze kwestia dopuszczenia jako wyrób niepalny (§ 267. 1. Przewody wentylacyjne powinny być wykonane z materiałów niepalnych, a palne izolacje cieplne i akustyczne oraz inne palne okładziny przewodów wentylacyjnych mogą być stosowane tylko na zewnętrznej ich powierzchni w sposób zapewniający nierozprzestrzenianie ognia). Model ten ma ku pociesze wnętrze ze stali ocynkowanej tak że: chwała producentowi za to!!!!

Producent sam opisuje że fi 125 nadaje się do wentylacji MECHANICZNEJ a fi 160 do grawitacji pomieszczeń mieszkalnych.

Całość wygląda nie źle, z tym że cena jest k............niesamowita.

Nawiasem mówiąc drażni mie estetyka domów z dachami bez porządnych kominów. Jak patrze na taki to mi sie słabo robi - jakby "Jeździec bez głowy". Każde (lub prawie każde) dziecko w przedszkolu rysuje dom z kominem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...