Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

czy muszę zapłacić sąsiadowi?


Recommended Posts

Witajcie,

mam zagadnienie dotyczące ogrodzenia, więc się podepnę pod wątek, żeby nie mnożyć tematów.

Sytuacja jest następująca: kilka lat temu budowałem ogrodzenie od frontu i z tyłu działki. Działki sąsiadów z obu stron były ogrodzone, więc niejako "dokleiłem" się do nich ze swoim płotem. Geodeta, który rysował mapki stwierdził, że ogrodzenie sąsiada z jednej strony jest postawione nie w linii działki - z jednej strony wchodzi na moją, z drugiej zaś jest cofnięte (po ok 1 m z każdej strony). Suma sumarum uszczerbku w m2 żadna strona nie ponosi. Tu chyba zrobiłem błąd, że nie sformalizowałem sprawy z sąsiadem

Teraz sąsiad zamierza wymienić ogrodzenie (betonowe) na siatkę oraz postawić garaż o wysokości 4,5 metra przy granicy ze mną. Pech polega na tym, że ma on stanąć wzdłuż ogrodzenia, gdzie granica jest przesunięta na moją korzyść. Ponieważ budynek może stać bodajże 4m od granicy, ten 1 metr przesunięcia ogrodzenia robi mu różnicę. Przesunięcie granicy skutkować będzie koniecznością przesadzenia/wycięcia nasadzeń z mojej strony. Dodatkowo sąsiad domaga się pokrycia połowy kosztów budowy nowego ogrodzenia.

 

Zastanawiam się, jak tu się z nim dogadać. Czy może np. zgodzić się na garaż bliżej ogrodzenia, dzięki czemu może nie będzie nalegał na przesunięcie granicy? Jak to wówczas powinno wyglądać od strony formalnej?

Wiem, że kosztów ogrodzenia nie muszę pokrywać. Może zaproponować mu dołożenie się do siatki pod warunkiem nie przesuwania granicy?

 

Wszelkie rady mile widziane. Mam nadzieję, że mój opis jest w miarę klarowny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Jeżeli płot sąsiada jest stary i stał już zanim się pojawiliśmy (jako nowi sąsiedzi) to nie widzę sensu płacenia.

Inaczej ma się sprawa jeśli chcemy postawić nowy płot (w miejsce starego) pomiędzy naszymi działkami. Wypadało by się podzielić kosztami po połowie, choć jeden z sąsiadów może powiedzieć że na nowym mu nie zależy.

Ale obowiązek dbania i odnawiania ogrodzenia (w takim przypadku) należy do obu sąsiadów - tak mówi prawo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

właściciele gruntów sąsiadujących obowiązani są do współdziałania przy rozgraniczeniu gruntów oraz przy utrzymywaniu stałych znaków granicznych; koszty rozgraniczenia oraz koszty urządzenia i utrzymywania stałych znaków granicznych ponoszą po połowie.

 

domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy. Korzystający z wymienionych urządzeń obowiązani są ponosić wspólnie koszty ich utrzymania.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...