Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Najlepiej kupić kosiarkę z silnikiem Honda (drogie) lub BRIGGS & STRATTON (te silniki są od Hondy tańsze, jakościowo dobre i łatwo o serwis i części).

Co do napędu: na działki bez dużej ilości nasadzeń może być oczywiście z napędem (napęd - jest idealny dla ludzi bardzo szczupłych, chorych, słabszych , mniej pracowitych), ale na gęsto obsadzone działki wolałbym bez napędu - szczególnie dla ludzi silnych , pracowitych, lubiących aktywność fizyczną. Te z napędem wymagają mocniejszego silnika = a więc są droższe i cięższe od beznapędowych (w zakamarkach mniej poręczne od tych bez napędu). Czasami w układ napędu potrafi wplątywać się trawa lub mechanicznie zużywa się (zależnie od typu napędu).

Ponadto warto przemyśleć kwestię miękkiego lub twardego (sztywnego) kosza, sprawdzić jak się kosz wpina i wypina. Można zerknąć pod kosiarkę na wielkość i kształt kanału wyrzutu trawy do kosza. Koła najlepiej większe (ale nie za duże) i łożyskowane. Ja wybrałbym bez napędu o wadze 30-35kg, z B&S 4-5KM, szerokie koszenie ok. 50 cm i duży sztywny kosz na 50-60 litrów, łożyskowane koła.

Obszar 1.000 m2 taką kosiarką koszę w 3-4 godziny.

Edytowane przez darek63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • Odpowiedzi 3,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mam trawnik ok 1100m2. Początkowo kosiłem elektryczna stigą o szerokości coś koło 35cm i zbiorniku na trawę 30l... MASAKRA - czas koszenia ok 3,5h

W końcu kupiłem na raty AL-KO 470BR - spalinowa, napęd, kosz 70l, duże koła na łożyskach kulowych, silnik B&S - pali od pierwszego szarpnięcia, jedzie jak czołg!

Nie zdycha nawet w zapuszczonej trawie, jak bym się uparł to bym na nią wsiadł i ujeżdżał ;-)

Czas koszenia to ok 1h.......

 

ps

Napęd można wyłączyć i jedziesz normalnie jakbyś go nie miał!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spalinowa kosiarka ma sens jeśli jest duża powierzchnia i co najważniejsze nie zbiera się skoszonej trawy, nie wyobrażałem sobie, że za każdym razem jak idę wysypać kosz to wracając mam się szarpać z odpaleniem kosiarki, smród spalin, swiece, paliwo, HAŁAS. Dlatego mam elektryczną, OLEO MAC, trawnik 1300 m2, czas koszenia ok 3 godz. (są nasadzenia drzew, krzewów)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spalinowa kosiarka ma sens jeśli jest duża powierzchnia i co najważniejsze nie zbiera się skoszonej trawy, nie wyobrażałem sobie, że za każdym razem jak idę wysypać kosz to wracając mam się szarpać z odpaleniem kosiarki, smród spalin, swiece, paliwo, HAŁAS. Dlatego mam elektryczną, OLEO MAC, trawnik 1300 m2, czas koszenia ok 3 godz. (są nasadzenia drzew, krzewów)

 

Skoszoną trawę zbiera do kosza tak samo jak elektryczna. A do tego może rzucać pod siebie albo mielić....:)

Pali ZAWSZE od pierwszego szarpnięcia. I to szarpnięcia, z którym kobieta sobie bez problemu radzi....;)

Smród spalin?! NIE MA!!! - chyba, że odpalasz ją w garażu....:bash:

Hałas? - zbliżony do elektrycznej stigi, którą kosiłem wcześniej....

 

 

są nasadzenia drzew, krzewów

Ja nie wyborażam sobie miotać się z kablem między drzewami i krzakami:bash: Wygodę widać po Twoim czasie koszenia (3h) i moim (ok 1h), bo powierzchnię masz niewiele większą ode mnie

Edytowane przez btx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoszoną trawę zbiera do kosza tak samo jak elektryczna. A do tego może rzucać pod siebie albo mielić....:)

Pali ZAWSZE od pierwszego szarpnięcia. I to szarpnięcia, z którym kobieta sobie bez problemu radzi....;)

Smród spalin?! NIE MA!!! - chyba, że odpalasz ją w garażu....:bash:

Hałas? - zbliżony do elektrycznej stigi, którą kosiłem wcześniej....

 

 

 

Ja nie wyborażam sobie miotać się z kablem między drzewami i krzakami:bash: Wygodę widać po Twoim czasie koszenia (3h) i moim (ok 1h), bo powierzchnię masz niewiele większą ode mnie

kabel trzeba sobie mieć: długi, i rozwinięty, spalinowa to masakra dla sąsiadów również (sąsiad kosi to słyszę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam,

stoję przed wyborem kosiarki, przeszukałem już fora i wytypowałem 3 kosiarki z koszem. Wiem, że są to tańsze kosiarki i pewnie będą gorsze od innych, ale mam ograniczony budżet (max 1000 zł). Działka jest nieduża, 7 arów, ale chce sprawnie kosić, dlatego nie chciałbym słabej kosiarki.

Oto moje typy:

1. KOSIARKA SPALINOWA STIGA Z NAPĘDEM SILNIK BRIGGS

http://allegro.pl/kosiarka-spalinowa-stiga-z-napedem-silnik-briggs-i1216620449.html

2. KOSIARKA SPALINOWA PARTNER 53-550 KOSZ

http://allegro.pl/kosiarka-spalinowa-partner-53-550-kosz-najtaniej-i1223166646.html

3. KOSIARKA WŁOSKA 3W1 FAWORYT 6KM B&S+GRATISY

http://allegro.pl/kosiarka-wloska-3w1-faworyt-6km-b-s-gratisy-i1210877594.html

Proszę o doradę którą z tych wybrać i dlaczego. Ewentualnie co można kupić w miarę fajnego w tej cenie.

Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nr 2, PARTNER nie jest chyba samobieżna, wybieraj więc pomiędzy 1 i 3.

Patrząc na nie to pojemność kosza taka sama (55 l.), moc silnika zbliżona (5,5 vs. 6 KM), oba silniki Briggs&Stratton, różnica jest w szerokości koszenia 50 cm vs. 44 cm. Gratis do kosiarki FAWORYT nie powinien decydować - podkaszarka elektryczna jest mało praktyczna, a poza tym tania.

Czy będziesz kosił bez kosza? Tak - bierz tą z wyrzutem bocznym (FAWORYT). Jakie jest ukształtowanie trawnika? Dużo wywijasów? Bierz lżejszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej będe kosił z koszem, działka nieduża i w miarę równa. Napędu raczej nie potrzebuje, bo tylko nie potrzebnie będzie odbierał moc a działka i tak jest mała.

Widziałem teraz w Castoramie kosiarkę Murray MX 550, silnik B&S z serii 550, w miarę fajna, cena 800zł. Ma tylko jedną wadę, koła nie są łożyskowane (chociaż wyglądają solidnie) . Czy to jest duża wada którą powinna zdyskwalifikować kosiarkę. Proszę o wypowiedź praktyków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak zabezpieczyć kosiarkę na zimę??? w sumie teraz tak się zaczęłam zastanawiać, co z nią zrobić?

 

Przykryć pokrowcem? Czy nieogrzewanym garażu może stać całą zimę przy -30 st. Celsjusza?

U mnie stoi bo nie bardzo mam inne wyjście. Stała tak już kilka zim i i nic się nie stało. Ważne żeby pomieszczenie było w miarę suche i żeby na koniec sezonu dokładnie wyczyścić z resztek trawy, bo taka kluska ze zmielonej zieleniny długo wilgoć trzyma i pod spodem lubi zacząć rdzewieć. Co stalowe i niemalowane, albo smaruje olejem,albo pryskam jakimś WD-40 czy podobnym i właściwie tyle. Zostawiam ze starym olejem, olej i filtry wymieniam na wiosnę. Przykrywać raczej nie przykrywam boi po co, chyba że mam jakieś mocno pylące rozrywki typu szlifowanie drewna, to ewentualnie kawałkiem szmaty albo agrowłókny przykryje. Folią raczej nie polecam bo może się pod nią skraplać para wodna, a wilgoć raczej urządzeniom mechanicznym nie służy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z olejem i paliwem które może się tam rozwarstwiać?...

Jak to rozwarstwić? Masz kosiarkę dwusuwową? Zresztą nie ważne. Paliwo nawet czysta benzyna nie powinno stać kilka miesięcy, a mieszanka benzyna+olej nie dłużej niż 5-6 tygodni. Resztki na koniec sezonu trzeba spuścić lub wypalić do spodu. Z wylewaniem ostrożnie bo (jeśli to czterosuw) przy przewróceniu "do góry nogami" zalejesz gaźnik, filtr powietrza itd. olejem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, ostatnio to samo sobie pomyślałam - hmmmmm, co będzie zimą...

;)

 

Tym bardziej, że u mnie jest traktorek i plan jest taki, że będzie również odśnieżał.

Ciekawe, czy da radę.

;)

 

A moje pytanie początkującego użytkownika kosiarki brzmi :

po czym poznajecie, że macie stępione noże ???

Strasznie mnie to męczy.

:oops:

 

Proszę się nie śmiać z naiwności mojego pytania, ale :

- to moja pierwsza kosiarka,

- jestem kobietą

- no i jeszcze blondynką...

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Tym bardziej, że u mnie jest traktorek i plan jest taki, że będzie również odśnieżał.

Ciekawe, czy da radę....

Da radę albo i i nie to zależy co chcesz odśnieżać i jaka będzie zima. Pamiętaj o zmianie oleju na zimowy, bo jazda na letnim SAE 30 przy temperaturze np. -10, może skończyć się tragicznie dla silnika.

 

...A moje pytanie początkującego użytkownika kosiarki brzmi :

po czym poznajecie, że macie stępione noże ???

Strasznie mnie to męczy....

Kosiarka zaczyna się zapychać i kiepsko zbiera, to dla mnie sygnał że czas najwyższy na ostrzenie. Poza tym jak się popatrzy na źdźbła trawy, to są poszarpane a nie równo ucięte. Przeciętnie ostrzę co 4-5 koszenie (koszę 30 arów taką zwykłą kosiarą 55 cm)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da radę albo i i nie to zależy co chcesz odśnieżać i jaka będzie zima. Pamiętaj o zmianie oleju na zimowy, bo jazda na letnim SAE 30 przy temperaturze np. -10, może skończyć się tragicznie dla silnika.

 

Kosiarka zaczyna się zapychać i kiepsko zbiera, to dla mnie sygnał że czas najwyższy na ostrzenie. Poza tym jak się popatrzy na źdźbła trawy, to są poszarpane a nie równo ucięte. Przeciętnie ostrzę co 4-5 koszenie (koszę 30 arów taką zwykłą kosiarą 55 cm)

 

G.N.

bardzo Ci dziękuję za cenne informacje.

;)

 

Co do noży - to u mnie właśnie dokładnie takie objawy, hehe.

Stąd moje rozterki.

Ja koszę regularnie jakieś 30 arów od maja.

 

Czyli baba nie baba, blondynka nie blondynka, ale kobieca intuicja mnie nie zawiodła. ;)

Tyle, że może trochę późno.

Ok, czas zgłosić się do serwisu.

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bierz kosiarkę z napędem, nie bój się o stratę mocy. Dla powierzchni działki 700 mkw moc silnika 5 KW spokojnie poradzi sobie z napędem. Dużo mniej się namęczysz przy koszeniu i kobieta też będzie miała trochę frajdy z koszenie. Sam zrobiłem błąd kupując kosiarkę bez napędu i po 2 sezonach wymieniłem. Różnica jest zasadnicza. Koła jednak powinny być też łożyskowane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...