Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

Musze kupić kosiarkę. Proszę o pomoc, jaka wybrać. Do skoszenia ok. 1000 m, w tym sporo drzew do omijania. Marzy mi się coś co będę potrafiła obsługiwać, bez zbytnich bajerów. I aby to coś odpalało za pierwszym razem. Do wydania mam 1000-1200 zł. Dodam, że jestem laikiem w tych sprawach. Jedynie co wiem, że silnik musi być B&S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Olszyna, po pierwsze zrób wokół tych drzew koliste, o średnicy około 1 metr, przestrzenie pozbawione trawy. Drugi sposób na koszenie nie bezpośrednio wokół pni to zrobienie nasadzeń z okrywowych. Inaczej koszenie, jakiej byś kosiarki nie miała, da Ci w kość.

 

Wybieraj taką z napędem i dużymi tylnymi kołami, bo jesteś kobietą i inaczej się zamęczysz. Ja zawsze polecam z silnikiem B&S, bo przede wszystkim mają one (nie wszystkie) łatwy rozruch i startują nawet po zimie bez kłopotu w moich babskich rączkach. Druga ważna rzecz to mocna obudowa. Polecałabym metalową, ale tu we wcześniejszym poście panowie mówili o obudowie z tworzywa, że też okey. Kosz im większy tym lepszy – ciężar przy kosiarce z napędem nie ma znaczenia. Wreszcie szerokość koszenia – kupuj taką, która ma nie mniej niż 45 cm.

Jak kupisz zgodnie z tymi uwagami, będziesz zadowolona.

 

Nie wiem, czy zmieścisz się w 1200, ale ja bym jeszcze do wszystkiego dodała opcje bocznego wyrzutu i mulczowania. Ja koszę z użyciem kosza tylko pierwszy raz w sezonie. Później koszę mulczując z bocznym wyrzutem. Zdarza się, że przeciągnę termin koszenia i wtedy też używam kosza. Ale nie znoszę tego, bo to strasznie wydłuża czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosiarki zasadniczo mają taką samą konstrukcję. Różnią się drobiazgami i najczęściej za to samo płacisz mniej lub więcej za samą nazwę. Przykład to Honda – są 2 razy droższe. Moja sąsiadka przez ten czas, kiedy ja używam jednej, ma już drugą Hondę. Więc ja bym się producentem nie sugerowała. Nawet nie pamiętam jakiego producenta jest moja. Dominuje na niej logo B&S. Silnik jest najważniejszy. Swoją kupiłam w Praktikerze przypadkowo i dlatego, że akurat była w promocji pokaźnej. Szukaj, rozglądaj się. Na allegro jest teraz sprzedawca z Lublina. Sklep, który dodatkowo handluje w necie http://allegro.pl/kosiarka-spalinowa-6km-bs-seri-675rs-53cm-4w1-i2314562525.html

Sprawdź to, napisz, albo zadzwoń i odpytaj. Mnie się podoba. Kupiłabym, bo ma wszystko co potrzeba. Zapytałabym tylko czy obudowa jest metalowa, czy tworzywo. Choć jak pisałam wcześniej to nie ma większego znaczenia. Częściej uszkodzeniu o kamienie ulegają noże i wał.

Powodzenia :)

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może coś STIGA w tej cenie? 1600zł kosztuje model (oznaczenie) Combi 53 SQ BW B, 51 cm średnicy koszenia, kosz 60L, oczywiście z napędem. Silnik briggsa także też pewna konstrukcja- mam taki w swojej AL-KO i poza przeglądami przed sezonem nic przy niej specjalnie robić nie muszę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dwie kosiarki mają lepszy silnik niż ta z pierwszego posta i do tego są tańsze 50zl ;)

 

http://allegro.pl/kosiarka-6-km-silnik-bs-5-funkcji-naped-53-cm-i2321045169.html

 

http://allegro.pl/kosiarka-spalinowa-bs-675-5w1-raty-i2319998632.html

 

A do 1500zl mozesz juz kupic kosiarke z silnikiem b&s 750, ktory należy już do wyższej serii(troche bardziej profesjonalnej)

 

http://allegro.pl/kosiarka-spalinowa-z-napedem-gyk51ndov-6-5-km-waw-i2332392849.html

 

http://allegro.pl/kosiarka-spalinowa-z-napedem-bs-dov-750-55cm-i2315665391.html

 

Ta z pierwszego posta ma tez troche mala srednice koszenia, a im wieksza tym mniej sie najezdzisz:) Rzadko kiedy dochodzi do sytuacji, ze trzeba kosic bardzo wysoka trawe i duza srednica troche przeszkadza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

większa trawa ? Nierówny teren ??

Wszystki zależy od tego czy: kosisz do kosza, co znaczy nierówny teren ? Np. jak przywalisz nożem w pień ... skrzywi się wał (w zeszłym roku płaciliśmy 500 pln). Więc okreś co znaczy: nierówny teren ? I koszenie wysokiej trawy ... na nierównym jeszcze terenie ... to chyba traktorek jedynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnice są w koszach, szerokości koszenia, wielkości i wykonania kół ( ma to duże znaczenie, jak trawnik nie jest zbyt równy), regulacja, spasowanie ewentualny serwis, warunki gwarancji :) ale fakt silnik najważniejszy i briggs to już bardzo sprawdzona marka (sam mam kosiarkę al-ko: wymiana oleju na początku roku, naostrzenie i można walczyć cały sezon)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...wymiana oleju na początku roku, naostrzenie i można walczyć cały sezon
Wymiana oleju i ostrzenie raz na sezon? Na działce 1000 m2 ? Mam 3 tyś m2 ale nóż ostrzę ze 6 razy w sezonie, a olej to się wymienia co 25 motogodzin (no chyba że masz kosiarkę z filtrem oleju).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B&Sy mają filtry :D .

Ja oddaję noże przed sezonem do ostrzenia i koniec. Mam 2 tys. m2, w tym połowa to trawnik. Po sąsiedzku jest ogród 3 ha i trawnika jest 7 razy tyle co mojego. Sąsiadka kosi traktorkiem Hondy, a podkaszanie w trudniej dostępnych miejscach robi kosiareczką spalinową z napędem. TEŻ raz w sezonie ostrzy noże w obu sprzętach.

 

G.N. może ty masz posianą trawę pampasową, albo bambus :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... I koszenie wysokiej trawy ... na nierównym jeszcze terenie ... to chyba traktorek jedynie.
Raczej karczownica :cool: Traktorek ze standardowym agregatem tnącym na nierównym terenie i w wysokiej trawie wcale niekoniecznie poradzi sobie lepiej niż kosiarka a często wręcz gorzej. Traktorek ma większą wydajność => jest przeznaczony na większe powierzchnie ale co do radzenia sobie na nierównym terenie i z wysoką, bądź wilgotną trawą bywa bardzo różnie.

Zgadzam się że kluczowe jet tu określenie co kto rozumie pod pojęciami "nierówny teren" i "wysoka trawa".

BTW są też kosiarki do wysokich traw, może nie w każdym supermarkecie ogrodniczo-budowlanym, ale do dostania bez problemu. Inna kwestia że za 1500 zł raczej się takiej nie upoluje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B&Sy mają filtry :D ..
Powietrza ;) może jeszcze paliwa. Filtry oleju mają te powyżej 16 KM i to nie wszystkie.

Co do ostrzenia to faktycznie mam trochę trzciny która daje popalić. Ale nawet na bardzo zadbanym trawniku ostrzenie raz na sezon to wydaje mi się bardzo rzadko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

większa trawa ? Nierówny teren ??

Wszystki zależy od tego czy: kosisz do kosza, co znaczy nierówny teren ? Np. jak przywalisz nożem w pień ... skrzywi się wał (w zeszłym roku płaciliśmy 500 pln). Więc okreś co znaczy: nierówny teren ? I koszenie wysokiej trawy ... na nierównym jeszcze terenie ... to chyba traktorek jedynie.

 

Czasem po takiej przygodzie nie opłaca się odratowywać kosiarki, raz to już przerabiałem i tak samo najechałem na pieniek, teraz bardziej uważam przy koszeniu. Co do nierówności to swoją dość dużą kosiarką do koszenia rowów przy siatce się nie pcham (tylko wykaszarka, tym bardziej jak nie wiadomo co tam może być).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana oleju i ostrzenie raz na sezon? Na działce 1000 m2 ? Mam 3 tyś m2 ale nóż ostrzę ze 6 razy w sezonie, a olej to się wymienia co 25 motogodzin (no chyba że masz kosiarkę z filtrem oleju).

 

Mam 3 sezon tą kosiarkę i chyba raz zdarzyło się, że naostrzyłem 2 razy w sezonie ostrza, częściej naprawdę nie miałem potrzeby co do wymian oleju to raz w sezonie i wszystko, musiałbym poszukać instrukcji obsługi, ale czytałem (tak tak wiem, praktycznie nikt nie czyta) i nie rzuciły mi się w oczy zalecenia wymiany oleju co 25 motogodzin (wymianę oleju przerabiasz raz w miesiącu?). Teren do koszenia 1200-1300m2, ciężko mi dokładnie powiedzieć, bo działka jest wieksza, ale całości się nie kosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza wymiana jest po 5 godzinach, a kolejne powinny być co 25godzin. Mało kto tego przestrzega "na szczescie" dla producentow :D

 

Dzięki za przypomnienie. W moim przypadku te 25 starcza na sezon :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...