Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kominek z płaszczem wodnym i jego obudowa z k-g


baxter007

Recommended Posts

Witam,

ponieważ zdecydowałem już że sam wykonam obudowę mojego kominka z płaszczem wodnym (LECHMA STANDARD-LUX 19KW) , chciałbym się spytać czy może ktoś z forumowiczów wykonał taką obudowę. Konkretnie chodzi mi o obudowę wkładu z płaszczem. Słyszałem że ciepło , które oddaje do wnętrza takiej obudowy kominek z płaszczem jest dużo mniejsze niż wkład z DGP, czy to prawda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np płyta z krzemianu-wapnia Varmsen o grubości 5cm:)

 

możesz z niej bez problemu zrobić całą konstrukcję kominka, a dodatkowo obłożyć ją płytami GK dla lepszej końcowej obróbki wizualnej Twojego kominka:)

 

widzę, że nie stosujesz się do moich rad i nie masz zamiaru odwiedzić jakiegoś punktu w którym ODPOWIEDZĄ CI NA WSZYSTKIE TWOJE PYTANIA :)

 

Zrozumiałbym gdybyś mieszkała w rejonie gdzie jest deficyt porządnych firm kominkowych, ale w rejonie Trójmiasta jest przynajmniej kilka wartych uwagi:)

 

Nie dość, że Ci doradzą to jeszcze może wykonają Twój kominek:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz nie ma mnie w trojmiescie wiec nie moge odwiedzic zadnej z tych firm :(

a tutaj na forum dowiedzialam (i napewno dowiem sie jeszcze wielu ciekawych zeczy i wtedy latwiej mi bedzie sprecyzowac swoje zamierzenia.

W salonach kazdy zachwala to co sprzedaje a tutaj mam okazje zapoznac sie z doswiadczeniami osob takich jak ja ktore po prostu maja kominki i bezinteresownie dziela sie swoimi doswiadczeniami.

 

Dzieki za informacje o plytach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ponieważ zdecydowałem już że sam wykonam obudowę mojego kominka z płaszczem wodnym (LECHMA STANDARD-LUX 19KW) , chciałbym się spytać czy może ktoś z forumowiczów wykonał taką obudowę. Konkretnie chodzi mi o obudowę wkładu z płaszczem. Słyszałem że ciepło , które oddaje do wnętrza takiej obudowy kominek z płaszczem jest dużo mniejsze niż wkład z DGP, czy to prawda ?

.

 

To prawda wodny powinien oddać jak najwięcej do obiegu. Jednak kilka kw jest z promieniowania do zagospodarowania. Toteż płyta g-k plus wełna firecook w stelaż i na ściany dekompresja może być bez ocieplenia. Daruj sobie płyty silca itp są zbyt drogie. Dla kominka z płaszczem to przerost formy nad treścią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
Czy Wy tak na stałe zabudowujecie te kominki z płaszczem wodnym? Jak patrze na tą ilość rur, mechanizmów zabezpieczających i zbiorników z wodą to się zastanawiam, czy taka zabudowa to nie powinna być jakoś otwierana. Czy ktoś z Was się na ten temat zastanawiał, albo może ma projekt/pomysł na nowoczesna zabudowę, którą w razie awarii można by otworzyć, a nie pruć?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Wy tak na stałe zabudowujecie te kominki z płaszczem wodnym? Jak patrze na tą ilość rur, mechanizmów zabezpieczających i zbiorników z wodą to się zastanawiam, czy taka zabudowa to nie powinna być jakoś otwierana. Czy ktoś z Was się na ten temat zastanawiał, albo może ma projekt/pomysł na nowoczesna zabudowę, którą w razie awarii można by otworzyć, a nie pruć?

 

Sam się kiedyś zastanawiałem nad swoim Wełnowcem.Patrząc przez kratki widzę rurę z szybrem i do cięgła ;) w razie "W" mam dostęp.Gdyby zawiesiły mi się samoczynne odpowietrzniki to bez kratę wymienić...wymienię.;).Do przepustnic także mam dostęp na leżąco ale mam .Zawsze mogę zdemontować kolanko gdyby się z lekka przycięła.Czujki temperatury także na wierzchu gdyby którś np. nie uruchomiła PO.Pozostałe części instalacji mam w czystej kotłowni gdzie wszystko jak na dłoni i dobrym dostępem. Wyczystka z tyły za izolowaną ścianą w pom .gospodarczym przy kuchennym.Nie wiem natomiast jak np.rozwiązuje to branże w np.kominkach ciepłych szamotowych itp.Sie zaraz któryś wypowie.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam piec gazowy jednofunkcyjny grzejący podłogówkę w dolnej części domu oraz grzejniki na górnej części domu oraz zasobnik CWU 300L. Piec to Wolf 24KW. Do jednego z wyjść dodatkowych pieca jest podpięta pompa podłogówki z zaworem mieszającym, która włącza się gdy w piecu chodzi pompa od grzejników. Teraz podpinam do tego wszystkiego Kominek z płaszczem wodnym oraz sterownik tatarek który oczywiście będzie sterował dodatkowymi pompami zarówno do obiegu C.O jak i do CWU. Sterownik tatarek ma jakieś wyjście przekaźnikowe sterujące do którego jak sądzę można podłączyć piec gazowy żeby się wyłączał w czasie gdy pracuje kominek. I pytanie : jak wysterować pompę podłogówki która się przecież nie włączy jak sterownik kominka wyłączy piec gazowy ? Oczywiście wiem że można zastosować termostat przylgowy do włączania tej pompy ale może jest taka możliwość żeby pompa była zasilana i sterowana z 2 sterowników . Jak nie działa gazowy to włącza się po przez sterownik tatarek razem z pompą od CO np. A jak nie pracuje kominek to gazowy wysterowuje tą pompę tak jak do tej pory ?

 

No i pytanie już do tematu ? czy jest faktycznie potrzeba wydawania dodatkowych ~2 tysięcy na zabudowę z płyt silikatowych ? czy można to zrobić przy takim kominku z wełny + KG ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Mam piec gazowy, [...] podłogówkę w dolnej części domu oraz grzejniki na górnej części domu oraz zasobnik CWU 300L.

 

lolek30,

Powiem Ci jak ja zrobiłem u siebie podobnej konfiguracji to może coś Cię zainspiruje. Moja instalacja połączona jest tak:

zasobnik / bufor -> kocioł gazowy (powrót) -> grzejniki/podłogówka. Woda z obiegów grzewczych powraca na zawór trójdrogowy, który ma dwa wyjscia - jedno połączone do kotła gazowego (powrót) a drugi do zasobnika.

 

Zasada działania:

1. Zawór trójdrogowy przełącza się (siłownik elektryczny) w zależności od róznicy temperatur wody w zasobniku i wody powracającej z instalacji CO. Wtedy cieplejsza woda z zasobnika idzie na kocioł gazowy a chłodniejsza z instalacji wpływa do zasobnika.

2. Zapotrzebowanie na ciepło określa regulator pokojowy który decyduje kiedy i jak mocno grzać.

3. Ogrzewaniem steruje tylko i wyłącznie kocioł gazowy i on uruchamia pompy CO i podłogówki zależnie od zapotrzebowania na ciepło.

 

Trik polega na tym, że kocioł gazowy włącza pompy CO i podłogówki ale nie włącza palnika gazowego jeśli woda w zasobniku jest wystarczająco ciepła.

 

Taka konfiguracja pracuje u mnie z solarami (poł jesieni ogrzewanie chodziło na słońce).

 

W obecnej chwili podłączam kominek z płaszczem i mój bufor jest troche mały wiec plan jest taki, żeby na czas palenia w kominku włączyć CO i podłogówke i na bieząco odbierać ciepło produkowane przez kominek, i w efekcie funkcję bufora przejąłby cały budynek a nie zbiornik. Jak napisałem wczesniej (2 i 3) o włączeniu ogrzewania decyduje regulator i kocioł ale specjalnie wybrałem taki regulator który ma wejscie wymuszające uruchomienie ogrzewania (scislej: wejscie programowalne, jedna z funkcji to włączenie ogrzewania).

I znowu, kocioł załączy pompy ale nie będzie właczał palników gazowych jesli będzie przez niego przepływała odpowiednio ciepła woda.

 

To tak w skrócie a i tak post wyszedł przydługawy. Dajcie znać jeśli ktos jest bardziej zainteresowany.

Edytowane przez michal_krk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...