Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabudowa w obszarze analizowanym


przemty

Recommended Posts

Jeżeli na działce (na przeciw mojej ), która mieści się w obszarze analizowanym stoi dom jednorodzinny w SSZ to czy zostanie on uwzględniony jako zabudowa w obszarze analizowanym przy wydawaniu decyzji o WZ dla mojej działki rolnej - a może jest to indywidualna sprawa gmin ?

 

I tak ogólnie; czy taki dom bedzie już naniesiony na mapkę czy dopiero po zakończeniu budowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

urząd na podstawie wydanych pozwoleń wie o nim?
Tak właśnie jest.Wątpię że przed odbiorem został naniesiony na mapy.Urząd nie monitoruje i nie dokumentuje postępów na budowach(chyba że ma jakieś wyjątkowe powody).Ale wiedzą na co zostało wydane pozwolenie na budowę oraz komu i jakie wydane zostały wuzetki.Przecież inne osoby mające w pobliżu działki także mogły w ostatnim okresie występować o wz i to też będzie brane pod uwagę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia wiem, że Gminy rzadko patrzą na wzty i pozwolenia na budowę.

Ustawa o PiZP - Art.*61. 1. Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:

1)*co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu;

Stąd też w przypadku nie dokończenia budynku przez sąsiada, mogą powiedzieć, że sąsiednia zabudowa nie pozwala określić parametrów nowej zabudowy. Dodatkowe "ALE" to sąsiednia. Pod tym linkiem znajdziesz kilka informacji: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?47640-Warunki-zabudowy-nowe-orzecznictwo-stare-interpretacje

 

Pozdrawiam i powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za info i link.

 

Nasunęło mi się jeszcze na myśl kilka spraw na które nie mogę znaleźć odpowiedzi:

 

- może i drobnostka ale czy wniosek o WZ należy złożyć jako jedna osoba czy może być np. na mnie i żonę, czy ma to w późniejszym czasie jakieś znaczenie?

 

- wcześniej nie napisałem tego ale sprawa tyczy się działki rolnej a wiec zabudowa siedliskowa itd.; dlatego chciałbym się dowiedzieć czy na dzień składania wniosku o WZ muszę już być ustawowym rolnikiem i mieć areał zgodny z przepisami czy nie muszę i jako nie rolnik mogę wystąpić o WZ?

 

- do wniosku o WZ dołączyć muszę wyrys i wypis z rejestru gruntów. Moja działka jako obszar na którym chcę budować składa się z trzech działek o osobnych numerach czyli dla każdej z tych trzech działek muszę uzyskać osobny wypis i wyrys i za każdy płacić?

 

- no i ostatnia sprawa; tak jak wspomniałem obszar składa się z trzech działek równoległych do siebie a front całości dolega do drogi. Czy obszar analizowany od frontu działki ( którego długość całkowita wynosi 45 m a dla pojedynczych działek wynosi po 15 m. każda) bedzie liczony jako 3 x 45 m. czy jako po 50 m dla każdej działki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomi85 nie ma racji. Wystarczy stan surowy zamknięty w obszarze analizowanym, żeby można było określić warunki zabudowy na wnioskowanej działce. Jeśli brak w ewidencji budowanego domu sprawia kłopot Urzędowi, to można się szarpnąć i kazać geodecie na wtórniku nanieść sąsiedztwo tak dalekie, że obejmujące tamten domek. Zresztą tak się też robi (mapy większe niż po granicy) gdy np przyłącze gazu trzeba projektować w drodze na odcinku np 100 m... Sprawdź też czy budowany domek jest widoczny na np geoportal.gov.pl.

Wniosek o wz teoretycznie może złożyć i ciocia, ale urzędy wolą gdy: jeśli działka jest na małżeństwo, to żeby wnioskodawcą było małżeństwo...

Nie trzeba być ustawowym rolnikiem. No chyba że w trakcie projektowania decyzji urząd sobie uzna, że sąsiedztwo "nakazuje" stawiać jedynie gospodarstwo rolne. W praktyce papiery rolnicze wymaga sie czasami od tych działek, które nie maja po bokach sąsiedniej zabudowy. Jeśli Twoja inwestycja obejmuje 3 działki to załączasz wypis na trzy działki, ale może faktyczna budowa jest tylko na jednej z nich? To po co reszta? Wtedy resztę donosisz w razie extra życzeń... Czasem urząd ma życzenie żeby scalić działki... Jak chcesz wykazać że dom będzie stał na trzech działkach to jakoś to udowodnij, wtedy może wezmą do analizy cały front, ale mogą chcieć scalenia...

Obszar powinien być 3x45 m ale... Gmina zrobi tak jak sobie chce niestety. Spotykam nawet materiały szkoleniowe, że uczy sie urzędników, że maja zawsze odkładać po 50 m od boku działki, a to przecież nie tak. I wtedy trzeba do sądu. U Ciebie teoretycznie może byc tak, że oni zechcą odlożyc 3x15 m = 45 m i te 45 m rozporządzenie nakazuje zaokrąglić do 50 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Twoja inwestycja obejmuje 3 działki to załączasz wypis na trzy działki, ale może faktyczna budowa jest tylko na jednej z nich? To po co reszta?

 

całość obszaru to tylko 22 ar. i dom niestety musi stać na dwóch z tych działek a dodatkowo z tego co wiem to musze postawić tez budynek gospodarczy który znowu będzie stał na trzeciej działce :(

 

 

 

Wtedy resztę donosisz w razie extra życzeń... Czasem urząd ma życzenie żeby scalić działki... Jak chcesz wykazać że dom będzie stał na trzech działkach to jakoś to udowodnij, wtedy może wezmą do analizy cały front, ale mogą chcieć scalenia...

Obszar powinien być 3x45 m ale... Gmina zrobi tak jak sobie chce niestety. Spotykam nawet materiały szkoleniowe, że uczy sie urzędników, że maja zawsze odkładać po 50 m od boku działki, a to przecież nie tak. I wtedy trzeba do sądu. U Ciebie teoretycznie może byc tak, że oni zechcą odlożyc 3x15 m = 45 m i te 45 m rozporządzenie nakazuje zaokrąglić do 50 m.

 

a czy scalenie to kosztowna zabawa i czasochłonna?

 

najlepiej jakby wzięli 3 x 45m bo wtedy dom sąsiada łapałby się w obszarze analizowanym - od frontu działki znajduje sie on w odległości ok 100 m.; przynajmniej tak to wychodzi na geoportal ( choć faktycznie domu na zdjeciach tam nie ma jeszcze )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciesz się że te rzeczy rozstrzyga decyzja o warunkach zabudowy a nie Pozwolenie na Budowę, naprawdę... Zwyczajnie będziesz robił to co chcą i nic Cie to prawie nie będzie kosztować trochę czekania trochę biegania... Scalenie trochę trwa, jak dla mnie takie życzenie jest bezpodstawne, ale trochę zwiększa Twoje szanse na odkładanie 3x45 m, urzędnik też chce być kryty.

Ale małe pytanie, czy ten jakiś dom sąsiedni, w obszarze analizowanym, ma dostęp do tej samej drogi publicznej co Ty???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle razy było, tylko poczytać trzeba

Art. 61. 1. Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:

1) co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu;

2) teren ma dostęp do drogi publicznej;

3) istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu, z uwzględnieniem ust. 5, jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego;

4) teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1;

5) decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi.

.

4. Przepisów ust. 1 pkt 1 nie stosuje się do zabudowy zagrodowej, w przypadku gdy powierzchnia gospodarstwa rolnego związanego z tą zabudową przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie.

Po pierwsze : Dla zabudowy zagrodowej nie trzeba mieć dobrego sąsiedztwa.

Po drugie : dla uzyskania warunków zabudowy dla zabudowy zagrodowej trzeba być rolnikiem

Po trzecie : jeśli idziemy w kierunku pierwszym czyli na dobre sąsiedztwo to ważne jest jaką mapę dostarczysz do wniosku o wzizit.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z dnia 26 sierpnia 2003 r.

1. W celu ustalenia wymagań dla nowej zabudowy i zagospodarowania terenu właściwy organ wyznacza wokół działki budowlanej, której dotyczy wniosek o ustalenie warunków zabudowy, obszar analizowany i przeprowadza na nim analizę funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu w zakresie warunków, o których mowa w 45122474#mip10714954"]art. 61 ust. 1-5 ustawy.

2. Granice obszaru analizowanego wyznacza się na kopii mapy, o której mowa w 45122474#mip10714922"]art. 52 ust. 2 pkt 1 ustawy, w odległości nie mniejszej niż trzykrotna szerokość frontu działki objętej wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy, nie mniejszej jednak niż 50 metrów.

Art 52 ust.2 pkt.1

2.

Wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego powinien zawierać: 1) określenie granic terenu objętego wnioskiem, przedstawionych na kopii mapy zasadniczej lub, w przypadku jej braku, na kopii mapy katastralnej, przyjętych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, obejmujących teren, którego wniosek dotyczy, i obszaru, na który ta inwestycja będzie oddziaływać, w skali 1:500 lub 1:1000, a w stosunku do inwestycji liniowych również w skali 1:2000

Edytowane przez aglig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie jest.Wątpię że przed odbiorem został naniesiony na mapy.Urząd nie monitoruje i nie dokumentuje postępów na budowach(chyba że ma jakieś wyjątkowe powody).Ale wiedzą na co zostało wydane pozwolenie na budowę oraz komu i jakie wydane zostały wuzetki.Przecież inne osoby mające w pobliżu działki także mogły w ostatnim okresie występować o wz i to też będzie brane pod uwagę.

Bzdura totalna.Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z dnia 26 sierpnia 2003 r. (Dz.U. Nr 164, poz. 1588)

Wszędzie w tym rozporządzeniu mowa jest o zabudowie istniejącej

Obowiązującą linię nowej zabudowy na działce objętej wnioskiem wyznacza się jako przedłużenie linii istniejącej zabudowy na działkach sąsiednich
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemty sięgnie sobie po zapis o zabudowie zagrodowej gdy mu nie wyjdzie uznawanie sąsiada za sąsiada, również przed SKO. Jak mu nie wyjdzie będzie musiał dostarczyć papierek od wójta "zaświadczenie o wielkości posiadanego gospodarstwa" które wielkością przekracza sśednia w gminie. Takie ziemie może on wydzierżawić od ANR lub od znajomego, wystarczy. Ja się nie spotkałam ze sprawdzaniem kompetencji rolniczych w wydziale decyzji o warunkach zabudowy, raz tylko chcieli sobie, coby był hektar ziem. Generalnie posiadaczem gospodarstwa może być nierolnik a i zostaniem rolnikiem kiedyś było łatwo, wystarczyło dowolne wykształcenie wyższe i skrawek ziemi choćby i 15 m. A jak arimr dawał numer producenta rolniczego to też bez świadectw się obyło. dwa dni załatwiasz taki numer i już jesteś producent rolniczy że szczęka opada ;-) Być może są w tym lokalnie jakieś utrudnienia, nie gwarantuję że nie, szkicuję ogólnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemty sięgnie sobie po zapis o zabudowie zagrodowej gdy mu nie wyjdzie uznawanie sąsiada za sąsiada, również przed SKO. Jak mu nie wyjdzie będzie musiał dostarczyć papierek od wójta "zaświadczenie o wielkości posiadanego gospodarstwa" które wielkością przekracza sśednia w gminie. Takie ziemie może on wydzierżawić od ANR lub od znajomego, wystarczy. Ja się nie spotkałam ze sprawdzaniem kompetencji rolniczych w wydziale decyzji o warunkach zabudowy, raz tylko chcieli sobie, coby był hektar ziem. Generalnie posiadaczem gospodarstwa może być nierolnik a i zostaniem rolnikiem kiedyś było łatwo, wystarczyło dowolne wykształcenie wyższe i skrawek ziemi choćby i 15 m. A jak arimr dawał numer producenta rolniczego to też bez świadectw się obyło. dwa dni załatwiasz taki numer i już jesteś producent rolniczy że szczęka opada ;-) Być może są w tym lokalnie jakieś utrudnienia, nie gwarantuję że nie, szkicuję ogólnie.

Bzdura.

We wniosku już musi napisać czy zabudowa zwykła czy zagrodowa. Nie może sobie zmieniać zdania w trakcie, bo te wnioski zupełnie inaczej się rozpatruje.

Zabudowa zagrodowa przysługuje tylko rolnikowi co już niejednokrotnie było przerabiane na tym forum

4. Przepisów ust. 1 pkt 1 nie stosuje się do zabudowy zagrodowej, w przypadku gdy powierzchnia gospodarstwa rolnego związanego z tą zabudową przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie.

No i teraz po kolei na podstawie aktów prawnych a nie jakiegoś wydzimisię.

Być ustawowym rolnikiem, czyli:

- posiadać więcej niż 1ha gruntów rolnych (w danej gminie),

- być zameldowanym w danej gminie lub uznaniowo w gminie sąsiadującej,

- posiadać wykształcenie rolnicze (każde co najmniej średnie spełnia ten wymóg)

Jeśli lokalizacja działki nie spełnia wymogu „dobrego sąsiedztwa” (dla określenia warunków zabudowy), to trzeba posiadać w danej gminie, areał nie mniejszy niż średnia wielkość gospodarstwa w tej gminie.

Podstawa prawna

Rozporządzenia w sprawie WT …….;

§ 3. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

3) zabudowie zagrodowej - należy przez to rozumieć w szczególności budynki mieszkalne, budynki gospodarcze lub inwentarskie w rodzinnych gospodarstwach rolnych, hodowlanych lub ogrodniczych oraz w gospodarstwach leśnych

,

Ale kontynując z definicji z Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych przechodzimy do definicji rodzinnego gospodarstwa rolnego w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego.

 

Art. 5. 1. Za gospodarstwo rodzinne uważa się gospodarstwo rolne:

1) prowadzone przez rolnika indywidualnego oraz

2) w którym łączna powierzchnia użytków rolnych jest nie większa niż 300 ha.

 

 

i przechodzimy do definicji gospodarstwa rolnego

 

2) "gospodarstwie rolnym" - należy przez to rozumieć gospodarstwo rolne w rozumieniu Kodeksu cywilnego o obszarze nie mniejszym niż 1 ha użytków rolnych;

 

 

i przechodzimy do definicji rolnika indywidualnego

 

Art. 6. 1. Za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną, będącą właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni użytków rolnych nieprzekraczającej 300 ha, prowadzącą osobiście gospodarstwo rolne, posiadającą kwalifikacje rolnicze, zamieszkałą w gminie, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład tego gospodarstwa.

2. Uważa się, że osoba fizyczna osobiście prowadzi gospodarstwo rolne, jeżeli podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie.

3. Uważa się, że osoba fizyczna posiada kwalifikacje rolnicze, jeżeli:

1) uzyskała wykształcenie rolnicze co najmniej zasadnicze lub wykształcenie średnie lub wyższe, lub

2) osobiście prowadziła gospodarstwo rolne lub pracowała w gospodarstwie rolnym przez okres co najmniej 5 lat.

Art. 7. 1. Dowodem potwierdzającym osobiste prowadzenie gospodarstwa rolnego jest oświadczenie prowadzącego to gospodarstwo, poświadczone przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

2. Dowodem potwierdzającym posiadanie kwalifikacji rolniczych jest:

1) w przypadku, o którym mowa w art. 6 ust. 3 pkt 1 - świadectwo lub dyplom ukończenia szkoły z uzyskanym tytułem zawodowym albo dyplom uzyskania tytułu zawodowego lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe;

2) w przypadku, o którym mowa w art. 6 ust. 3 pkt 2 - oświadczenie poświadczone przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) lub świadectwo pracy.

 

 

Edytowane przez aglig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie życzę sobie żeby moj wpis był komentowany słowem "bzdura" tylko dlatego że nie wymachuję cytatami z ustaw/rozporządzeń. Napisałam to samo krócej. Możliwe że nie utrafiłam w sedno, ale dobrze wiem jak jest i to obustronnie, nie jest to wiedza zaczerpnięta z internetu. Słabą mam odporność na trole, wiec zapraszam na priv jakby co potrzebujących pomocy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a i zostaniem rolnikiem kiedyś było łatwo, wystarczyło dowolne wykształcenie wyższe i skrawek ziemi choćby i 15 m

Udowodnij, że to nie jest bzdura. Mieszkaniec bloku z wyższym wykształceniem mający udział w ziemi pod tym blokiem też jest rolnikiem ?

Edytowane przez aglig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pod tym blokiem nie. Ale ostatnio wymogi co do bycia rolnikiem miały ulec obostrzeniu, widziałam te zapisy, nie wiem tylko czy weszły w życie, wg tych najnowszych no to już nie tak łatwo. W różnych gminach różnie sie sięga po Prawo, ja sie jeszcze nie spotkałam z przynoszeniem świadectwa szkolnego. Jedyny urząd który mógł tego chcieć to anr w przypadku przetargu ograniczonego na sprzedaż czy dzierżawe nieruchomości. Nie gwarantuje czy pani w Koluszkach nie zachce tez tego typu rzeczy. Co do pytania podstawowego to w rodzinie jest ktos jest właśnie takim producentem rolniczym mieszkającym w centrum miasta w kamienicy (ale wg najnowszych obostrzeń, tu nie podanych, już nie). Po dotacje dla rolników można startować np z powodu posiadania warzywnika 1000 m2 (ale chyba nie na terenie rekreacyjnych ogródków działkowych) na potrzeby rodziny i nie trzeba udawać że tam jest łąka czy pszenica...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem jestem wstanie ci pokazać 7 różnych definicji rolnika, co nie zmienia faktu że nie każdy rolnik dostanie zgodę na zabudowę zagrodową.

Urzędnik powinien wydać zgodę na podstawie zacytowanych przeze mnie przepisów a jeśli robi to na piękne oczy jak sugerujesz to tylko na własną odpowiedzialność i po pierwszej kontroli może się mocno zdziwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie sugeruję pięknych oczu i przykro mi, że Cie tak denerwuje moja osoba.

Aha, jeszcze jedno, TO BZDURA ŻE NIE MOŻNA SOBIE TAK OT ZMIENIAĆ W TRAKCIE ZABUDOWY Z MIESZKALNEJ NA ZAGRODOWĄ. bo postępowanie można w każdej chwili zatrzymać i złożyć nowy wniosek. Wniosek to tylko zapytanie o możliwość zabudowy a nie cyrograf jak to TY TU SUGERUJESZ.

i naprawdę nie chce więcej dyskusji w tym tonie. Chcesz o coś spytać, pytaj na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...