Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

W domu energooszczędnym nie warto inwestować w centralne ogrzewanie?


W domu energooszczędnym nie warto inwestować w centralne ogrzewanie?  

17 użytkowników zagłosowało

  1. 1. W domu energooszczędnym nie warto inwestować w centralne ogrzewanie?

    • TAK
      8
    • NIE
      9


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 41
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

CO -tzn co ?? bo centralne ogrzewanie oznacza ze jest to dowolne ogrzewanie z centralnym sposobem sterowania - CO może być zarówno na gaz , ja eko groszek lub inne bio paliwo lub na prąd

 

ogrzewanie elektryczne może być tańsze niż inne rodzaje ogrzewania - jeśli weźmie się pod uwagę koszt inwestycji np przy piecu na węgiel lub gaz , całą tzw kotłownie , instalacje wodnej podłogówki, kominy i inne rzeczy a przy ogrzewaniu prądem tylko piece lub kable grzewcze bez oraz późniejszą wysokość rachunków za ogrzewanie

 

mój dom np będzie ogrzewany nie centralnie za pomocą kabli grzewczych - koszt instalacji ok 12 tys zł , spodziewane rachunki za ogrzewanie domu po powierzchni ok 150 m2 - 1200 zł za rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój dom np będzie ogrzewany nie centralnie za pomocą kabli grzewczych - koszt instalacji ok 12 tys zł , spodziewane rachunki za ogrzewanie domu po powierzchni ok 150 m2 - 1200 zł za rok

1200 zł za rok? ... chyba za miesiąc:popcorn:

Kto ci oszacował tę kwotę? firma która ci ma założyć to cudo?

 

Tomasz Brzęczkowski odpisał na priv:

Szanowny Panie, Budownictwo mieszkaniowe kończy się na 30kWh/m2 rocznie - znając podstawy fizyki budowli naprawdę trudno jest postawić w XXI wieku dom zużywający ponad 20kWh/m2 rocznie! Trzeba by domu nie izolować i zakładać w nim centralne!! . Jeżeli dom ma 150 m2 i zużywa 10-20kWh/m2 rocznie - to jako może być rachunek??? kWh z ostatniej faktury 0.42 zł netto.

...12000 zł koszty elektrycznej instalacji grzewczej i 1200 zł za ogrzewanie prądem przez cały rok domu o pow. 150m/2 ? - przecież sam Pan w to nie wierzy!

Edytowane przez panfotograf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo założenie zawiera błąd logiczny, co czyni dyskusję bezprzedmiotową!

Język polski pozwala na precyzyjne opisanie wszelkich zawiłości technicznych różnych konstrukcji.

Systemów grzewczych domu też.

 

Co wspólnego ma centralne czy niecentralne dystrybuowanie ciepła w bryle z rodzajem jego nośnika?

MOŻNA uciec od kosztów budowy centralnego układu dystrybucji ciepła za cenę braku możliwości jakiejkolwiek zmiany nośnika - to prawda!

Ale nie wszyscy tak chcą mieć, aby sztywno uwiązywać się do jednego monopolisty dostarczającego energię.

Czasy są ciekawe a "lepiej" to już było...

Kto da gwarancję stałej niskiej ceny prądu i niezmienności relacji cenowych prądu względem innych nośników?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój dom jest energooszczędny i ma CO, i warto było to zamontować, dlaczego:

 

1. mój domek jest całkiem spory 440m2

2. koszty podłogówki robionej samodzielnie prze zemnie wyszły minimalne poniżej 5000zł

 

ale jeśli mamy na myśli mały domek energooszczędny mniej niż 100m2 to system grzewczy elektryczny można sobie zrobić za 500zl + kolejne 500zł na bojler CWU, albo szastnąć się na klima-konwektor za 2500zł i grzać ze sprawnością 250% czyli w cenie GZ-50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu energooszczędnym ,nie należy pozbawiać się luksusu chodzenia bez kapci po podłodze jak na zewnątrz -20oC.Medium jedno-woda,ale źródeł

ciepła do wyboru do koloru.W buforze mam zasilanie grzałką elektryczną,kominkiem z płaszczem wodnym,kolektorem słonecznym.

Panfotograf ty człowiekiem małej wiary jesteś.Mam domek ciut mniejszy 140m2,ale gdybym za ogrzewanie nawet prądem zapłacił więcej niż 1200PLN/sezon to bym się sam wyhłostal.Bo by to oznaczało że budując byłem niestaranny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W małym domu energooszczędnym, z punktu widzenia samych kosztów inwestycji i eksploatacji, nie warto inwestować w centralne, zwłaszcza wodne, ogrzewanie. Ewentualnie w powietrzne, jeśli ma być rekuperator.

 

Ale nijak nie zamierzam sobie domu pozbawić wodnej podłogówki, choćby po to, by później móc podłączać do niej dowolne źródło, a nie być uzależnionym od prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W buforze mam zasilanie grzałką elektryczną,kominkiem z płaszczem wodnym,kolektorem słonecznym.

Panfotograf ty człowiekiem małej wiary jesteś.Mam domek ciut mniejszy 140m2,ale gdybym za ogrzewanie nawet prądem zapłacił więcej niż 1200PLN/sezon to bym się sam wyhłostal.Bo by to oznaczało że budując byłem niestaranny

Więc rozumiem że nie samym prądem grzejesz, ale także kominkiem i solarami?

Ja się pytam czy można zbudować dom 150 m2 ogrzewany JEDYNIE prądem z rachunkiem 1200 zł/sezon za ogrzewanie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się zrobić dom pasywny ,a więc z definicji 140m2 x 15Kwh/m2 =2100Kwh/sezon.W tej ilości energii jest energia elektryczna,słoneczna i ze spalania drewna.Faktyczny koszt jaki płacę za ogrzewanie domu jest niższy niż wynikało by z pomnożenia zużycia energii elektrycznej przez cenę jednostkową.Bo przecież energia cieplna z kominka jest tańsza niż ta uzyskana z Kw,a słoneczna to 1:100.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat Napisał panfotograf

Ja się pytam czy można zbudować dom 150 m2 ogrzewany JEDYNIE prądem z rachunkiem 1200 zł/sezon za ogrzewanie??

 

no problema...;)

 

3700kwh na CO...

 

JEDYNIE prądem (bez kolektorów słonecznych i pompy ciepła)?

 

1200 zł nie wystarczy do grzania ciepłej wody bojlerem elektrycznym dla 3 osób, a wy twierdzicie że tą energią można ogrzać 150m2 zimą.

 

Rozumiem że tak sobie dyskutujemy teoretycznie. Więc zapytam inaczej:

KTO MA TAKI DOM i może potwierdzić że to nie bajki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1200 zł nie wystarczy do grzania ciepłej wody bojlerem elektrycznym dla 3 osób, a wy twierdzicie że tą energią można ogrzać 150m2 zimą.

 

mi na podgrzewanie CWU idzie prądu za 350 zł ROCZNIE a nie mam kolektorów i PC ;)

 

w obecnych czasach bez problemu można postawić budynek który na potrzeby CO i CWU zmieści się w tych 1200 zł grzejąc tylko prądem bez żadnych wspomagaczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mechanizmy preferowane przez Pana Brzeczkowskiego są rzetelne, realne i działać mogą dobrze, ale...

Nie wszyscy budujący chcą czy mogą je akceptować, gdyż wtedy dom trzeba budować inaczej. To jak "wywrócenie go na drugą stronę", gdzie styropian jest od wewnątrz!

U wielu ludzi budzi to intuicyjny sprzeciw.

:lol:

Dyskusje o tym były i są zażarte i zwykle budzą sporo emocji.

:lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zna fizyki ten co przykleja styropian do fundamentu czy muru na fundamencie od zewnątrz.
Mnie też zastanawiał problem mostku termicznego pomiędzy ścianą a fundamentem. Ława fundamentowa (zimą,przy mrozach) ma temp +4 lub mniej. Metr betonowej ściany fundamentowej (lub mniej) i mamy ścianę o temperaturze +20.

Nie ma tam (pomiędzy) żadnej izolacji cieplnej, czyli grzejemy ziemię wokół domu :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem znany, przedyskutowany sto razy.

Wnioski:

Na ile się da - trzeba ten mostek przeciąć.

Jak kasa pozwala (i fantazja) to szkło piankowe.

Jak fantazja mniejsza - bloczki Isomur.

Jak kasy mało - maxopodobna ceramika ze szczelinami zasypanymi perlitem.

(wszystko w jednej warstwie)

Alternatywa - zostawić jak jest, pokochać i cierpieć.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mechanizm "uruchamiania" domu jest taki, ze po zamieszkaniu usiłujemy utrzymywać we wnętrzach względnie stałą temperaturę (dodatnią).

Obszar pod domem ma temperaturę niższą.

Wolno, na tyle wolno, na ile pozwala termoizolacja podłogi na gruncie, obszar ten się ogrzewa.

Bo?

Bo istnieje napęd tego procesu - różnica temperatur.

W pewnym momencie ustala się jakiś "punkt równowagi" i strumień ciepła przestaje intensywnie się tam przemieszczać.

Zostaje jedynie pewna "stała aparaturowa" procesu.

Grunt pod domem traci ciepło w tempie, w jakim jest ono podawane przez te co najmniej 10cm styropianu pod podłogą.

Czyli wolniuteńko....

(Jak ten styropian jest SUCHY!!! Patrz najlepsze ocieplenie podłogi na gruncie)

Gradienty w tym obszarze mocno się zmniejszają i proces ten mocno zwalnia.

Ale.... nie zamiera!

 

Stan taki ustala się mniej więcej po jakim roku czy dwóch...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...