Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

WM bez reku - jak dokładnie?


Recommended Posts

Centrala tak naprawdę jest centralą tylko dlatego, że jest tam rekuperator. Gdyby go nie było, nie ma potrzeby ściągania obu strumieni w jedno miejsce -- zamiast tego można zrobić dwie "minicentralki" nawiewną i wywiewną, z filtrami, wentylatorami, itd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko skręcając ten patent, pamiętaj, aby wentylatory nawiewny i wyciągowy umieścić obok siebie. W przyszłości będzie łatwiej zamontować rekuperator, na pewno szybko dojdziesz do podobnych wniosków...

Co do "jakiegoś" sterowania: jak dasz "jakieś" regulatorki obrotów, to tym bardziej przygotuj miejsce na montaż rekuperatora...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko skręcając ten patent, pamiętaj, aby wentylatory nawiewny i wyciągowy umieścić obok siebie. W przyszłości będzie łatwiej zamontować rekuperator, na pewno szybko dojdziesz do podobnych wniosków...

Co do "jakiegoś" sterowania: jak dasz "jakieś" regulatorki obrotów, to tym bardziej przygotuj miejsce na montaż rekuperatora...

 

...czyli zamiast odkrywać amerykę samemu od nowa - zainstaluj od razu rekuperator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiam to od prawie roku. Wszystko przygotowane technicznie(odpowiednie strony na kanały nawiewne i wywiewne) pod reku jednej firmy, ale na razie walczą dzielnie dwa wentyle sterowane regulatorami obrotów, które są zamontowane w kotłowni. Jedyny minus jak na razie to sporadyczna konieczność przejścia się i zmniejszenia lub zwiększenia wydajności. Mam nawet takie same regulatory jak te na podanej aukcji(wentyle równiez z Ventsa). Czy te wentyle nie są za bogate? Bo ich wydajność to raczej na jakąś większą chałupę chyba. Moje mają max.52W, a i tak chodzą na pół gwizdka przy wentylowanych 140m2 x średnia 2,75h pomieszczeń.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiam to od prawie roku. Wszystko przygotowane technicznie(odpowiednie strony na kanały nawiewne i wywiewne) pod reku jednej firmy, ale na razie walczą dzielnie dwa wentyle sterowane regulatorami obrotów, które są zamontowane w kotłowni. Jedyny minus jak na razie to sporadyczna konieczność przejścia się i zmniejszenia lub zwiększenia wydajności. Mam nawet takie same regulatory jak te na podanej aukcji(wentyle równiez z Ventsa). Czy te wentyle nie są za bogate? Bo ich wydajność to raczej na jakąś większą chałupę chyba. Moje mają max.52W, a i tak chodzą na pół gwizdka przy wentylowanych 140m2 x średnia 2,75h pomieszczeń.

 

Ja mam projektowane jakies 220m2 wentylowane mechanicznie. A jak te regulatory steruja tymi wentylatorami, ograniczając prad po prostu, czy jest jakos bardziej zaawnsowane rozwiązanie? Nie da sie jednego regulatora do dwóch wentyli podpiąć? Kręcenie dwoma zaburza równowagę nawiewu i wywiewu, ciężko to ustawić idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są wg mnie zwykłe regulatory napięcia z pokrętłami. W domu generalnie zaleca się przy WM wysterowanie jej tak, aby osiągnąć lekkie nadciśnienie, szczególnie gdy się ma kominek. Tak więc nawiewowy pracuje z większą wydajnością niż wywiewowy, tym bardziej że często musi obsłużyć jeszcze GWC i filtry.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...