Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

OGRZEWANIE PODŁOGOWE - jakie rury do ogrzewania podłogowego


KotSylwester

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 487
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jeszcze małe pytanko :D co wybrać : (...) trzech producentów, trzy rury :D i do tego trzy różne :D

 

uuuu Panie - sam jestem ciekaw odpowiedzi specjalistów.

Moim zdaniem tego co już zalejemy betonem poprawić się nie da i nie warto oszczędzać na jakości i wytrzymałości.

Czy w tym przypadku wyższa cena = lepsza jakość? hmmm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy coś takiego jak:

[h=1]PURMO RURA PEXPENTA 16x2MM 600M PEX DO PODŁOGÓWKI [/h]w cenie 2,70zł brutto za metr jest godne uwagi. Oferta z alledrogo.

Opis rurki to:

Właściwości rur PEXPENTA:

maksymalne parametry pracy: temperatura 90°C( tmax 110°C), ciśnienie 6 bar,

wysoki współczynnik przewodzenia ciepła λ=0,40 W/(mK),

współczynnik rozszerzalności liniowej k=0,15 mm/(mK),

małe opory przepływu wody – chropowatość bezwzględna k=0,0015 mm,

minimalny promień gięcia r=5xdz,

5-warstwowa konstrukcja ścianki rury

bariera antydyfuzyjna, zapobiegające dyfuzji tlenu, umieszczona centralnie w środku ścianki rury

pełne zespolenie bariery tlenowej z zewnętrzną i wewnętrzną warstwą PE-X (identyczny współczynnik, rozszerzalności termiczne rury i warstwy antydyfuzyjnej).

 

Mam cos takiego u siebie. Rura solidna i godna polecenia. Kupilem w zwojach 600m.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy ma ktoś doświadczenie z TECE, czy system łączenia jest na tyle stabilny aby można było w budynku garażowym pod posadzką wykonać przejście z PE 32 na system TECEflex (chodzi o doprowadzenie zimnej wody) ?

 

2) Czy łączenia jest na tyle skuteczny aby łączyć rury podłogówki w warstwie wylewki ? Jaki producent jest na tyle solidny aby dokonać łączeń w betonie ?

 

Tak na marginesie - poza podłogówką są inne instalacje m.in. CWU, które posiadają łączenia pod wylewką lub w wylewce

 

Proszę o ogólne wrażenia odnoście TECE, czy ktoś z Was robił w TECE ?

 

Jeśli macie namiary na złączki, rury wielowarstwowe (PEX) TECE to proszę wrzucić na forum lub priva

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam cały układ cwu zrobiony w tece flex, instalacja jest pod styropianem podłogowym i pod posadzką. Dla instalatora super sprawa łatwo i przyjemnie. Nic nie cieknie i nie ciekło. Musisz tylko zastosować cały system tece flex ponieważ rura ma grubszą wewnętrzną warstwę, powiedzmy odpowiedzialną za szczelność. Mosiężne złączki i pierścionki też wydają się wieczne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumie, że ma Pan łączenia rur pod styropianem ? I jak długo działa instalacja ? łączenia dotyczą ciepłej czy zimnej wody ? Namiary na złączki i rury, chodziło mi po atrakcyjniejszych cenach niż tak normalnie w sklepie (w jednym ze sklepów ceny liczą sobie tak samo jak w cenniku/katalogu TECE)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ona się układa? Daje się łatwo wyginać czy raczej sztywna niczym drut stalowy?

W jakiej cenie i kiedy ją kupowałeś?

 

Nie układałem jej, więc nie wiem. OP położone zostało prawie dwa lata temu, więc ceny od tamtej pory na pewno uległy zmianie.

Z tego co pamiętam to musiała być dosyć sztywna bo hydraulik zużył dosyć dużo spinek, więcej niż powinien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TECE Flex to dobry markowy produkt.

 

Taki sam posiadamy w swojej ofercie pod nazwą System KAN-therm Push (rury PE-Xc lub PE-RT z osłoną antydyfuzyjną) lub System KAN-therm Push Platinum (rury PE-Xc/Al/PE-HD z zewnętrzną warstwą aluminium). W obu przypadkach do łączenia rur używa się tych samych kształtek (PPSU lub mosiądz) - ich największym plusem jest brak jakichkolwiek uszczelnień w konstrukcji - brak potencjalnych miejsc wystąpienia awarii w strukturze połaczenia rury z kształtką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam.

 

Jestem laikiem jeżeli chodzi o instlacje, więc prosze o wyrozumiałość :)

 

W całym domu będe instalował ogrzewanie podłogowe + drabinka w łazience. Czy w przypadku takiej instalacji istotne jest kupowanie rur z barierą antydyfuzyjną?

 

Rozumiem, że bariera antydyfuzyjna ma zapobiegać dyfuzji tlenu do obiegu i w konsekwencji zapobiegać korozji. Który element mojej instalacji może skorodować?

Ponadto woda z wodociągów, która służy do napełnienia obiegu, już jest mocno natleniona, więc jeżeli instalacja będzie zawierała elementy podatne na korozję to i tak będą one korodowały.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Jestem laikiem jeżeli chodzi o instlacje, więc prosze o wyrozumiałość :)

 

W całym domu będe instalował ogrzewanie podłogowe + drabinka w łazience. Czy w przypadku takiej instalacji istotne jest kupowanie rur z barierą antydyfuzyjną?

 

Rozumiem, że bariera antydyfuzyjna ma zapobiegać dyfuzji tlenu do obiegu i w konsekwencji zapobiegać korozji. Który element mojej instalacji może skorodować?

Ponadto woda z wodociągów, która służy do napełnienia obiegu, już jest mocno natleniona, więc jeżeli instalacja będzie zawierała elementy podatne na korozję to i tak będą one korodowały.

 

Pozdrawiam

 

Kiedyś wyczytałem, że taka rura przydatna jest w przypadku temp. wody powyżej 60 oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_1*
ja tam dylematów specjalnych nie miałem bo nie miałem czasu zagłebić się w temat i kupiłem wavin i działa , nie oczekuję od rurki jakichś właściwości magicznych ma grzać to grzeje , do łazienki mi już jej zabrakło a miałem 700m i kupiłem jakąś diamond i też grzeje a jak przestanie to coś się zaradzi ale na pewno nie będę rozpaczał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...
Jeżeli chodzi o instalacje do podłogówki i nie tylko to Uponor, KAN, Rehau. Uponor jako jeden z nielicznych ma PE-Xa z warstwą antydyfuzyjną EVOH. Fajnie się to układa, ma pamięć termiczną plus szybkość montażu za pomocą Quick&Easy. No i fabryki są w Niemczech i w Szwecji, także tutaj wyższa cena jest spowodowana jakością wykonania. Z tego co wiem to w duzych hurtowniach schodzi sporo Tweetopa, jednakże jest to chiński badziew. Dlatego mają siedzibę w Szczecinie, żeby było blisko z portu morskiego do ich magazynów. :D A tak na poważnie - owszem Tweetop i inny chiński 'no name' może faktycznie jest x % tańszy od Uponora czy KANa , ale już niejedną słyszałem opinie , że po niedługim czasie są przecieki na złączkach, bo do bani mają o-ringi, a to tam gdzieś rura się poci i potem to już się z niej leje...jakto mówią w krótkookresowym rozrachunku oszczędności są, ale w długookresowym to już niestety nie (skuwanie wylewki, kucie ścian itp )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...