Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podcięcie drzwi, a WM


Recommended Posts

Od mojego wykonawcy WM uzyskałem informację że w celu zapewnienia optymalnego przepływu powietrza, podcięcie wentylacyjne w drzwiach wewnętrznych powinno mieć powierzchnię 200cm2.

Natomiast ze strony sprzedawców drzwi, przyszła informacja że większość ludzi bierze ok. 100cm2 (z reguły 1cm podcięcia) i to w zupełności wystarczy.

Minusem 2cm podcięcia jest ewidentnie widoczna szpara w drzwiach.

Jak to jest w praktyce?

Czy sprzedawcy tylko 'gadają', bo ludzie przychodzą i chcą "a niech mi Pan tu zrobi jakiekolwiek podcięcie w tych drzwiach" czy faktycznie 200cm2 to zbyt wyśrubowane wymaganie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest to często używana łazienka która będzie miała drzwi cały czas zamknięte, to pewnie byłoby lepie zrobić 2 cm podcięcia zamiast 1 cm.

Ale wystarczy że drzwi będą uchylane (po skorzystaniu z łazienki) i to w zupełności wystarcza do sprawnej wentylacji (tak jest u mnie).

 

W przypadku wentylacji grawitacyjnej w łazience latem, i 3 cm nie wystarczą - trzeba otwierać drzwi na oscież żeby przewietrzyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłam drzwi DRE z podcięciami wentylacyjnymi (takie łuczki) okazało się to zbędne, bo standardowo drzwi mają futryny dłuższe o ok 1,5 cm. Trzeba było te futryny skracać.

 

Co do 200cm2 na wentylację to zapewne chodzi o to, żeby nie gwizdało przy max wymianie. Tylko ile dni (godzin) w roku reku działa na maxa przy pozamykanych drzwiach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Ile powinna wynosić szczelina z dołu , pod drzwiami przy wentylacji mechanicznej ?

Ja mam 1,5 do 2 cm.

Czy 1 cm wystarczy czy nie ?

W przypadku zwykłego pokoju (według mnie - wystarczy). W łazience (jeśli drzwi będą ciągle zamknięte) może być trochę mało.

U mnie wszystkie drzwi wewnętrzne są zawsze uchylone, z wyjątkiem gdy ktoś korzysta z łazienki/ubikacji i chciałby mieć nieco intymności ;)

Czy różnicować pomieszczenia z nawiewami i wyciągami ?

A niby dlaczego?

Największe obawy mam w pomieszczeniu gospodarczym , jest tam wyciąg i będzie tam hałasował kocioł gazowy

W pomieszczeniu z kotłem gazowym (z tego co pamiętam) musisz mieć wentylację grawitacyjną. Więc konieczne są drzwi "hermetyczne" z gumową uszczeleczką. Nie można mieszać wentylacji mechanicznej z grawitacyjną.

... ale zapytaj jeszcze specjalistów - może się mylę.

Edytowane przez panfotograf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja mech. nie wytwarza takich ciśnień żeby cokolwiek świstało, czy coś urywało. U mnie zazwyczaj pracuje ona z mocą 20-40% i to że działa czuje się jedynie przykładając rękę do wywiewu.

Nawet przy 100% mocy słychać jedynie "mruczenie" z anemostatów.

Edytowane przez panfotograf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...