Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

WM a kocioł na ekogroszek


Recommended Posts

Witam,

proszę o radę ponieważ czym więcej czytam tym mniej wiem :)

 

Jesteśmy na etapie kupowania projektu indywidualnego gdzie chcemy by była w nim wentylacja mechaniczna plus ogrzewanie podłogowe i kocioł na ekogroszek, z tego co wyczytałem to dobrze by było zamontować rekuperator w kotłowni i też tam zrobić wentylacje grawitacyjną.

 

Teraz pytanie czy to ma sens ponieważ wszędzie gdzie czytam to WM polecają do pompy ciepła ( na którą mnie nie stać więc odpada) czy to wszystko będzie działać gdyż piec musi być na min 55oC a podłogowe ogrzewanie na 40oC i czy nie trzeba jakoś podłączyć rekuperatora do pompy ciepła by działał odzysk ciepła i jaki mniej więcej jest koszt instalacji WM.

 

z góry dzięki za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli czytasz na stronach firm sprzedających WM oraz PCi, to rzeczywiście ma prawo tam być napisane, że jedno pasuje do drugiego.

 

PCi i WM nie ma ze sobą nic wspólnego. Możesz mieć wentylację mechaniczną w całym domu z dowolnym źródłem ciepła -- grzałką w podłodze, kominkiem z płaszczem wodnym, kotłem kondensacyjnym, pompą ciepła. Grzejniki, czy podłogówka, nie ma znaczenia.

 

Rekuperator trzeba podłączyć tylko do wentylacji mechanicznej, do niczego innego.

 

Ale do pomieszczenia kotłowni z kotłem na paliwo stałe musisz mieć również kanał kominowy wentylacji grawitacyjnej, bo tego wymagają przepisy. I to zupełnie niezależnie od tego, że będziesz mieć w domu instalację WM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam kocioł na pellety (ekogroszek - tzn węgiel też spala) i went. mech. z rekuperatorem.

Jedyna uwaga to żeby czerpnię zrobić jak najdalej od komina. W Polsce mamy najwięcej wiatrów z zachodu (tak mi się wydaje) więc czerpnia najlepiej od zachodu (jeśli się da - u mnie jest od wschodu - bo tam było najdalej od komina).

 

Zanim kupisz ten projekt przemyśl wszystkie rozwiązania, bo jak już wbijesz łopatę to często jest za późno na zmiany koncepcji.

Poszukaj wątków dla rozpoczynających budowę na tym forum - kopalnia wiedzy.

 

np. tutaj:

PRZECZYTAJ ZANIM NAPISZESZ SWÓJ PIERWSZY POST! czyli jak szukać informacji

 

Większa połowa artykułów w pismach budowlanych to artykuły "sponsorowane". Czyli producent kolektorów słonecznych pisze o darmowej ciepłej wodzie (zamiast tego że taki kolektor kosztuje majątek i zwróci ci się za 15-20 lat).

O słuszności konkretnych rozwiązań dowiesz się tutaj z ust użytkowników a nie sprzedawców i producentów (choć trzeba być czujnym - niektórzy się podszywają za zwykłych użytkowników)

Edytowane przez panfotograf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
dzięki za odpowiedz ale dziś mnie też powiedziano o pompach powietrznych czy jakoś tak że to dobrze współgra z WM i może robić w lecie jako klima wiadomo może coś w tym temacie szerzej??

Jedyna pompa ciepła mogąca robić za klimę to powietrzna do cwu,można podłączyć ją do WM,no chyba,że będziesz miał dom o niskim zapotrzebowaniu na ciepło to wystarczy klimatyzator ;)

Pompy ciepła jak sugerujesz nie są tak drogie zwłaszcza powietrzne.W niejednym przypadku instalacja powietrznej pompy ciepła będzie tańsza niż instalacja na ekogroszek( mój przykład z życia wzięty).

Jednak dobrze zdecydować się na pompę przed budową,można oszczędzić wtedy kupę kasy na kominach ;)

Ekogroszek to najgorsza opcja jaka może być w nowym domu :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O słuszności konkretnych rozwiązań dowiesz się tutaj z ust użytkowników a nie sprzedawców i producentów (choć trzeba być czujnym - niektórzy się podszywają za zwykłych użytkowników)

Jeśli kolega pije do mnie to użytkownikiem forum jestem trzeci rok a sprzedawcą zostałem raczej z przypadku i zajmuję się tym trochę ponad pół roku.

Co do opłacalności solarów zgadzam się ze zdaniem kolegi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

proszę o radę ponieważ czym więcej czytam tym mniej wiem :)

 

Jesteśmy na etapie kupowania projektu indywidualnego gdzie chcemy by była w nim wentylacja mechaniczna plus ogrzewanie podłogowe i kocioł na ekogroszek, z tego co wyczytałem to dobrze by było zamontować rekuperator w kotłowni i też tam zrobić wentylacje grawitacyjną.

 

Teraz pytanie czy to ma sens ponieważ wszędzie gdzie czytam to WM polecają do pompy ciepła ( na którą mnie nie stać więc odpada) czy to wszystko będzie działać gdyż piec musi być na min 55oC a podłogowe ogrzewanie na 40oC i czy nie trzeba jakoś podłączyć rekuperatora do pompy ciepła by działał odzysk ciepła i jaki mniej więcej jest koszt instalacji WM.

 

z góry dzięki za odpowiedz.

 

 

Nie ma problemu ...

 

Sam u siebie mam piec na ekogroszek , mam podłogówkę w całym domu a ostatnio montowałem sobie WM z rekuperatorem.

 

Jedynie musisz pamiętać że wentylacja grawitacyjna musi być w kotłowni i garażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...